Powołanie komisji rozdziału pasz przy Ministerstwie Skupu i jego organy terenowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKUPU
z dnia 15 listopada 1955 r.
w sprawie powołania komisji rozdziału pasz przy Ministerstwie Skupu i jego organach terenowych.

Na podstawie § 4 uchwały nr 311 Prezydium Rządu z dnia 29 kwietnia 1955 r. w sprawie przekazania Centrali Rolniczej "Samopomoc Chłopska" organizacji skupu i obrotu paszami oraz § 3 uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się przy Ministerstwie Skupu (Departament Planowania) Komisję Rozdziału Pasz, zwaną dalej "komisją".
§  2.
1.
W skład komisji wchodzą:
1)
jako przewodniczący - wicedyrektor Departamentu Planowania Ministerstwa Skupu,
2)
jako zastępca przewodniczącego - przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa,
3)
jako członkowie przedstawiciele (po jednym):
a)
Departamentu Bilansów Artykułów Rolno-Spożywczych w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
b)
Ministerstwa Państwowych Gospodarstw Rolnych,
c)
Ministerstwa Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego,
d)
Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
e)
Departamentu Skupu Produkcji Zwierzęcej Ministerstwa Skupu,
f)
Centralnego Zarządu Przemysłu Młynarskiego,
g)
Zarządu Zakładów Pasz.
2.
Sekretarza komisji powołuje przewodniczący spośród pracowników Departamentu Planowania Ministerstwa Skupu.
§  3.
1.
Zadaniem komisji jest:
1)
opracowanie miesięcznych i kwartalnych rozdzielników pasz treściwych w ramach planów rocznych na podstawie zbiorczych zapotrzebowań przedkładanych komisji przez Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" (Zarząd Handlu Paszami),
2)
nadzór nad działalnością wojewódzkich komisji rozdziału pasz.
2.
Komisja może występować do władz naczelnych z wnioskami w zakresie produkcji i dystrybucji pasz.
§  4.
Komisja przekazuje Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" ustalone rozdzielniki (§ 3 ust. 1 pkt 1) do wykonania.
§  5.
Nadzór nad działalnością komisji należy do Ministra Skupu, któremu przewodniczący komisji składa w tym zakresie co miesiąc sprawozdanie.
§  6.
Powołuje się przy biurach wojewódzkich pełnomocników Ministerstwa Skupu wojewódzkie komisje rozdziału pasz, zwane dalej "wojewódzkimi komisjami".
§  7.
1.
W skład wojewódzkiej komisji wchodzą:
1)
jako przewodniczący - wojewódzki pełnomocnik Ministerstwa Skupu,
2)
jako zastępca przewodniczącego - przedstawiciel prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzki zarząd rolnictwa),
3)
jako członkowie przedstawiciele (po jednym):
a)
wojewódzkiego zarządu gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
b)
okręgowych zakładów młynarskich,
c)
okręgowego przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami rzeźnymi.
2.
W skład wojewódzkiej komisji mogą być ponadto powołani jej uchwałą - jako członkowie - przedstawiciele wojewódzkich jednostek gospodarczych zainteresowanych w rozdzielnictwie pasz.
3.
Sekretarza wojewódzkiej komisji wyznacza przewodniczący spośród pracowników biura wojewódzkiego pełnomocnika Ministerstwa Skupu.
§  8.
1.
Zadaniem wojewódzkiej komisji jest:
1)
występowanie z wnioskami do Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" (Zarząd Handlu Paszami) w sprawie miesięcznych zapotrzebowań na pasze treściwe w zakresie puli rynkowej,
2)
rozdział przydzielonej dla województwa puli rynkowej pasz między poszczególne powiaty,
3)
nadzór nad działalnością powiatowych komisji rozdziału pasz.
2.
Projekt zapotrzebowań i rozdziału, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przedkłada wojewódzkiej komisji wojewódzki związek gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
3.
Wojewódzka komisja może występować do Komisji Rozdziału Pasz przy Ministerstwie Skupu z wnioskami w sprawie wysokości i asortymentu przydzielonych pasz oraz do producenta i dystrybutora - z wnioskami w sprawie dystrybucji i produkcji pasz.
§  9.
Wojewódzka komisja składa Komisji Rozdziału Pasz przy Ministerstwie Skupu raz na miesiąc sprawozdanie ze swojej działalności.
§  10.
Powołuje się przy biurach powiatowych pełnomocników Ministerstwa Skupu powiatowe komisje rozdziału pasz, zwane dalej "powiatowymi komisjami".
§  11.
1.
W skład powiatowej komisji wchodzą:
1)
jako przewodniczący - powiatowy pełnomocnik Ministerstwa Skupu,
2)
jako zastępca przewodniczącego - przedstawiciel powiatowej rady narodowej (powiatowy zarząd rolnictwa),
3)
jako członkowie przedstawiciele (po jednym):
a)
powiatowego związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
b)
oddziałów powiatowych i rejonowych okręgowych przedsiębiorstw obrotu zwierzętami rzeźnymi.
2.
W skład powiatowej komisji mogą być ponadto powołani jej uchwałą - jako członkowie - przedstawiciele powiatowych jednostek gospodarczych zainteresowanych w rozdzielnictwie pasz.
3.
Sekretarza powiatowej komisji powołuje przewodniczący spośród pracowników biura powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu.
§  12.
1.
Zadaniem powiatowej komisji jest:
1)
występowanie do wojewódzkich zarządów gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" z wnioskami w sprawie miesięcznych zapotrzebowań na pasze treściwe w zakresie puli rynkowej,
2)
rozdział przydzielonej dla powiatu puli rynkowej pasz między poszczególne gminne spółdzielnie i przekazanie dokonanego rozdziału do wykonania gminnym spółdzielniom,
3)
czuwanie nad prawidłowym obrotem paszami treściwymi w gminnych spółdzielniach.
2.
Projekt zapotrzebowań i rozdziału, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przedkłada powiatowej komisji powiatowy związek gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
3.
Powiatowa komisja może występować do wojewódzkiej komisji z wnioskami w sprawie wysokości i asortymentu przydzielonych pasz.
§  13.
Powiatowa komisja składa wojewódzkiej komisji raz na miesiąc sprawozdanie ze swojej działalności.
§  14.
Posiedzenia komisji, o których mowa w §§ 1, 6 i 10, zwołuje przewodniczący w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu. Członkom komisji za udział w posiedzeniach nie przysługuje osobne wynagrodzenie.
§  15.
W zakresie unormowanym niniejszym zarządzeniem traci moc zarządzenie nr 27 Ministra Skupu z dnia 15 stycznia 1954 r. w sprawie zasad dystrybucji pasz treściwych w ramach pomocy hodowlanej dla gospodarstw rolnych.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 grudnia 1955 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024