Zmiany w organizacji terenowej służby wodno-melioracyjnej.

UCHWAŁA NR 59
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1956 r.
w sprawie zmian w organizacji terenowej służby wodno-melioracyjnej.

W celu powierzenia radom narodowym sprawy konserwacji, eksploatacji i planowania robót wodno-melioracyjnych oraz usprawnienia organizacji terenowej służby wodno-melioracyjnej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Służba wodno-melioracyjna, podległa Ministrowi Rolnictwa, wykonuje roboty wodno-melioracyjne (inwestycyjne, konserwacyjne i eksploatacyjne) w resorcie rolnictwa oraz inwestycyjne roboty wodno-melioracyjne w resorcie państwowych gospodarstw rolnych na zasadach ustalonych odrębnym zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Przedsiębiorstwa robót wodno-melioracyjnych (§ 4) wykonują inwestycyjne roboty wodno-melioracyjne również dla innych resortów nie wymienionych w ust. 1 na zasadach ustalonych zarządzeniem Ministra Rolnictwa wydanym po porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  2.
W powiatowych zarządach rolnictwa tworzy się z dniem 1 kwietnia 1956 r. stanowisko pracy "powiatowy inżynier do spraw melioracji i użytków zielonych", do którego należą sprawy konserwacji i eksploatacji urządzeń wodno-melioracyjnych oraz pielęgnowania łąk i pastwisk.
§  3.
1.
Dotychczasowe zarządy melioracji wodnych w wojewódzkich zarządach rolnictwa przekształca się z dniem 1 kwietnia 1956 r. w zarządy melioracji i użytków zielonych, wchodzące w skład wojewódzkich zarządów rolnictwa.
2.
Zarząd Wodnych Melioracji w Zarządzie Rolnictwa i Lasów Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie przekształca się z dniem 1 kwietnia 1956 r. w stanowisko pracy "starszego inżyniera do spraw melioracji i użytków zielonych".
3.
Komórki wymienione w ust. 1 i 2 pełnią funkcje wynikające z obowiązku inwestora naczelnego w zakresie inwestycyjnych robót wodno-melioracyjnych oraz nadzorują prace komórek powiatowego inżyniera do spraw melioracji i użytków zielonych.
§  4.
1.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do powołania przedsiębiorstw robót wodno-melioracyjnych w ilości niezbędnej do wykonania zadań planu inwestycyjnego. Przedsiębiorstwa robót wodno-melioracyjnych podlegają Ministrowi Rolnictwa i działają na zasadach pełnego rozrachunku gospodarczego oraz rozliczają się z budżetem Państwa poprzez budżet centralny.
2.
Do wykonywania robót konserwacyjnych i eksploatacyjnych oraz pielęgnowania łąk i pastwisk na dużych systemach wodno-melioracyjnych mogą być powołane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych - w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa - przedsiębiorstwa konserwacji i eksploatacji urządzeń wodno-melioracyjnych. Przedsiębiorstwa konserwacji i eksploatacji urządzeń wodno-melioracyjnych podlegają bezpośrednio prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzkiemu zarządowi rolnictwa) i są przedsiębiorstwami objętymi budżetem terenowym właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  5.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa w terminie dwutygodniowym do ustalenia w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów zakresu zadań oraz organizacji zarządów melioracji i użytków zielonych, powiatowego inżyniera do spraw melioracji i użytków zielonych oraz przedsiębiorstw wymienionych w § 4.
§  6.
Środki finansowe na wykonanie robót wodno-melioracyjnych, konserwację i eksploatację urządzeń wodno-melioracyjnych oraz pielęgnowanie łąk i pastwisk znajdą pokrycie w budżetach terenowych rad narodowych i innych zleceniodawców.
§  7.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do dokonania w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Prezesem Państwowej Komisji Etatów i Ministrem Finansów odpowiednich zmian w planie zatrudnienia jednostek organizacyjnych służby wodno-melioracyjnej, wynikających z reorganizacji przeprowadzonej na podstawie niniejszej uchwały. Jednocześnie upoważnia się Ministra Finansów i Prezesa Państwowej Komisji Etatów - każdego w jego zakresie działania - do:
1)
przeniesienia odpowiedniej ilości etatów i funduszu płac z będących na rozrachunku gospodarczym rejonowych kierownictw robót wodno-melioracyjnych do budżetu terenowego (dział 1);
2)
przeniesienia odpowiedniej ilości etatów i funduszu płac z zarządów wodnych melioracji (dział 10) do przedsiębiorstw robót wodno-melioracyjnych.
§  8.
1.
Zatwierdza się tabele stanowisk i stawek wynagrodzenia pracowników zarządów melioracji i użytków zielonych, stanowiące załączniki nr 1, 2 i 3.
2.
Zatwierdza się wykaz stanowisk uprawniających pracowników zarządów melioracji i użytków zielonych w wojewódzkich zarządach rolnictwa oraz pracowników aparatu starszego inżyniera do spraw melioracji i użytków zielonych w Zarządzie Rolnictwa i Lasów m.st. Warszawy do pobierania dodatku za staż pracy (załącznik nr 4).
§  9.
Minister Rolnictwa ustali w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Płac zasady wynagradzania pracowników:
1)
przedsiębiorstw robót wodno-melioracyjnych,
2)
przedsiębiorstw konserwacji i eksploatacji urządzeń wodno-melioracyjnych,
3)
budów konserwacyjnych wodno-melioracyjnych oraz pracowników zatrudnionych przy eksploatacji urządzeń wodno-melioracyjnych według układu zbiorowego pracy dla robót drogowych, mostowych i wodnych oraz eksploatacji żwiru i kruszywa.
§  10.
Z dniem 1 kwietnia 1956 r. tracą moc:
1)
uchwała nr 768 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1951 r. w sprawie organizacji terenowej służby wodno-melioracyjnej;
2)
ust. 16 pkt 3 lit. b) uchwały nr 101 Rady Ministrów z dnia 3 marca 1954 r. w sprawie utworzenia powiatowych i wojewódzkich zarządów rolnictwa (Monitor Polski Nr A-48, poz. 661);
3)
ust. 7 pkt 3 i 4 oraz w części dotyczącej służby wodno-melioracyjnej ust. 10 uchwały nr 25 Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 1955 r. w sprawie zmian organizacyjnych w zarządach rolnictwa (Monitor Polski Nr 11, poz. 123);
4)
inne przepisy sprzeczne z niniejszą uchwałą.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

TABELA STANOWISK I STAWEK WYNAGRODZENIA PERSONELU FACHOWEGO ZARZĄDÓW MELIORACJI I UŻYTKÓW ZIELONYCH W WOJEWÓDZKICH ZARZĄDACH ROLNICTWA

Lp. Stanowisko Wynagrodzenie miesięczne złotych
od - do
1. Kierownik zarządu 1.450 - 1.770
2. Kierownik działu techniczno-produkcyjnego 1.100 - 1.330
3. Starszy ekonomista do spraw planowania, zatrudnienia i płac 1.000 - 1.200
4. Starszy inżynier 900 - 1.200
5. Radca do spraw wodno-prawnych 900 - 1.100
6. Starszy inspektor techniczny 900 - 1.100
7. Starszy referent zaopatrzenia 800 - 950
8. Inspektor techniczny 750 - 885
9. Starszy referent techniczny 700 - 885

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

TABELA STANOWISK I STAWEK WYNAGRODZENIA PERSONELU FACHOWEGO KOMÓRKI STARSZEGO INŻYNIERA DO SPRAW MELIORACJI I UŻYTKÓW ZIELONYCH W ZARZĄDZIE ROLNICTWA i LASÓW M.ST. WARSZAWY

Lp. Stanowisko Wynagrodzenie miesięczne złotych
od - do
1. Starszy inżynier 900 - 1.200
2. Starszy ekonomista do spraw planowania, zatrudnienia i płac 900 - 1.150
3. Radca do spraw wodno-prawnych 900 - 1.150

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

TABELA STANOWISK PRACOWNIKÓW ADMINISTRACYJNYCH ZARZĄDÓW MELIORACJI I UŻYTKÓW ZIELONYCH W WOJEWÓDZKICH ZARZĄDACH ROLNICTWA

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia miesięcznego Dodatek funkcyjny lub służbowy
1. Starszy księgowy pełniący obowiązki głównego księgowego VI - IV 5 - 4
2. Starszy referent wodno-prawny z wyższym wykształceniem VI - V 5
3. Starszy referent wodno-prawny VII - V b - a
4. Starszy referent zatrudnienia i płac, starszy planista VII - V b - a
5. Księgowy VIII - VI c - b

ZAŁĄCZNIK  Nr 4.

WYKAZ STANOWISK UPRAWNIAJĄCYCH DO POBIERANIA DODATKÓW ZA STAŻ PRACY W ZARZĄDACH MELIORACJI I UŻYTKÓW ZIELONYCH W WOJEWÓDZKICH ZARZĄDACH ROLNICTWA I W KOMÓRCE STARSZEGO INŻYNIERA DO SPRAW MELIORACJI I UŻYTKÓW ZIELONYCH W ZARZĄDZIE ROLNICTWA I LASÓW M.ST. WARSZAWY

1. Kierownik zarządu

2. Kierownik działu techniczno-produkcyjnego

3. Starszy ekonomista do spraw planowania, zatrudnienia i płac

4. Starszy inżynier

5. Starszy inspektor techniczny

6. Inspektor techniczny

7. Starszy referent zaopatrzenia

8. Radca do spraw wodno-prawnych

9. Starszy referent techniczny.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024