Zasady i terminy opracowania projektu budżetu Państwa na 1956 rok.

UCHWAŁA NR 496
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lipca 1955 r.
w sprawie zasad i terminów opracowania projektu budżetu Państwa na 1956 rok.

Na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 17 grudnia 1952 r. o uchwalaniu i wykonywaniu budżetu Państwa (Dz. U. z 1952 r. Nr 50, poz. 334 i z 1954 r. Nr 25, poz. 94 i Nr 56, poz. 278) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Resortowe projekty budżetu centralnego oraz projekty budżetów województw powinny być sporządzone na podstawie resortowych i terenowych projektów planów gospodarczych opracowanych zgodnie z instrukcjami i założeniami ustalonymi przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego.
2.
Minister Finansów wyda w terminie do dnia 15 lipca 1955 r. szczegółowe przepisy dotyczące opracowania projektu budżetu Państwa.
§  2.
1.
Ministerstwo Handlu Zagranicznego ustali w planach finansowych masę towarową na eksport w cenach fabrycznych i w cenach zbytu.
2.
Zobowiązuje się Państwową Komisją Etatów do przekazania Ministerstwu Finansów projektu planu etatów w zakresie administracji oraz urządzeń socjalnych i kulturalnych na 1956 r. do dnia 15 października 1955 r.
§  3.
1.
Ministerstwa opracują resortowe projekty budżetu centralnego oraz projekty bilansów dochodów i wydatków przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym wraz z uzasadnieniem i prześlą je do Ministerstwa Finansów w ciągu 15 dni po terminie ustalonym dla złożenia resortowych projektów planów gospodarczych.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi) opracują zbiorcze budżety województw (m.st. Warszawy i m. Łodzi) łącznie z projektami bilansów dochodów i wydatków przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym (wraz z uzasadnieniem) i prześlą je do Ministerstwa Finansów, a odpowiednie części tych projektów do właściwych ministerstw (urzędów centralnych) w ciągu 15 dni po terminie ustalonym dla przesłania wojewódzkich projektów planów gospodarczych.
3.
Projekty bilansów dochodów i wydatków powinny być oparte na zasadzie saldowania wyników na szczeblu ministerstwa w zakresie budżetu centralnego oraz na zasadzie saldowania wyników poszczególnych organizacji gospodarczych i przedsiębiorstw tego samego typu na szczeblu poszczególnych województw w zakresie budżetów terenowych. W uzasadnieniu projektów bilansów dochodów i wydatków należy dołączyć podział według centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) w przypadkach przewidzianych w instrukcjach o opracowaniu projektu narodowego planu gospodarczego.
4.
W pracach nad resortowymi projektami budżetów ministerstwa (urzędy centralne) powinny współpracować z jednostkami podległymi i mogą żądać od nich niezbędnych materiałów, jednak bez nakładania obowiązku opracowania projektów bilansów dochodów i wydatków oraz preliminarzy.
5.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny uwzględniać w pracach nad projektem zbiorczego budżetu województwa wnioski, które wynikają z opracowanych przez prezydia rad narodowych niższych stopni projektów terenowych planów gospodarczych w zakresie budżetów tych rad; na prezydia rad narodowych niższych stopni nie nakłada się jednak obowiązku opracowywania pełnych projektów budżetów.
6.
Ministerstwa i urzędy centralne udzielą prezydiom wojewódzkich rad narodowych przy opracowywaniu projektów budżetów terenowych niezbędnej pomocy, która polegać będzie na instruowaniu odpowiednich wydziałów resortowych co do sposobów prawidłowego opracowania projektu budżetu.
§  4.
Ministerstwa (urzędy centralne) rozpatrzą właściwe części projektów budżetów województw i zgłoszą Ministerstwu Finansów wnioski w tym zakresie w ciągu 15 dni po terminie ustalonym dla złożenia tych projektów przez prezydia wojewódzkich rad narodowych.
§  5.
1.
Po rozpatrzeniu resortowych projektów budżetu centralnego i projektów zbiorczych budżetów województw (m.st. Warszawy i m. Łodzi) oraz wniosków ministerstw (urzędów centralnych) w zakresie budżetów terenowych Minister Finansów przeprowadzi uzgodnienia budżetowe z ministerstwami i prezydiami wojewódzkich rad narodowych.
2.
Sprawy nie uzgodnione Minister Finansów przedłoży Prezydium Rządu do rozpatrzenia.
§  6.
1.
Na podstawie materiałów otrzymanych od ministerstw i prezydiów wojewódzkich rad narodowych (§ 3 ust. 1 i 2) oraz na podstawie ustalonych zadań narodowego planu gospodarczego Ministerstwo Finansów sporządzi projekt budżetu Państwa i przedstawi go Prezydium Rządu do zatwierdzenia. Projekt ten powinien być oparty na zasadzie sumowania wyników finansowych przedsiębiorstw gospodarki narodowej (§ 3 ust. 3).
2.
Ministerstwa (urzędy centralne) sporządzą i przekażą Ministerstwu Finansów w ciągu 2 tygodni po otrzymaniu zadań finansowych od Ministerstwa Finansów projekty bilansów dochodów i wydatków przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym, uwzględniające pełny podział na centralne zarządy i podział na kwartały.
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych sporządzą i przekażą Ministerstwu Finansów w terminie jak w ust. 2 projekty bilansów dochodów i wydatków uwzględniające rozrzut otrzymanych limitów dla przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym na poszczególne zarządy i przedsiębiorstwa rozliczające się bezpośrednio z poszczególnymi budżetami terenowymi.
4.
Na podstawie materiałów określonych w ust. 2 i 3 Ministerstwo Finansów opracuje i przedstawi Radzie Ministrów do uchwalenia projekt ustawy budżetowej.
§  7.
1.
Ministerstwa przystąpią do opracowania preliminarzy szczegółowych niezwłocznie po uchwaleniu przez Radę Ministrów projektu budżetu Państwa.
2.
Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym sporządzą plany ekonomiczno-finansowe po przekazaniu przez Ministra Finansów limitów finansowych powiązań z budżetem tych przedsiębiorstw w granicach uchwalonego przez Radę Ministrów projektu budżetu Państwa.
3.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Minister Finansów ustalą terminy zatwierdzenia tych planów.
§  8.
Na podstawie kwot budżetowych ustalonych przez Ministerstwo Finansów lub prezydia rad narodowych wyższego stopnia prezydia wojewódzkich, powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych oraz rad narodowych osiedli opracują odpowiednio projekty jednostkowych lub zbiorczych budżetów, projekty bilansów dochodów i wydatków oraz preliminarzy na zasadach i w terminie ustalonych przez Ministra Finansów. Podziału kwot budżetowych prezydia rad narodowych dokonają w porozumieniu z prezydiami rad narodowych niższego stopnia.
§  9.
Budżety gromad zostaną opracowane i uchwalone w trybie ustalonym uchwałą nr 853 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1954 r. w sprawie opracowywania, uchwalania, zatwierdzania i wykonywania budżetów gromad (Monitor Polski Nr 118, poz. 1672).
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów i wszystkim ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.60.724

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady i terminy opracowania projektu budżetu Państwa na 1956 rok.
Data aktu: 02/07/1955
Data ogłoszenia: 09/07/1955
Data wejścia w życie: 09/07/1955