Niektóre obowiązki organów resortu rolnictwa oraz przemysłu mięsnego i mleczarskiego w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA ORAZ PRZEMYSŁU MIĘSNEGO I MLECZARSKIEGO
z dnia 23 marca 1955 r.
w sprawie niektórych obowiązków organów resortu rolnictwa oraz przemysłu mięsnego i mleczarskiego w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych.

W celu unormowania sprawy korzystania z mienia państwowego, niezbędnego dla organów resortu rolnictwa do przeprowadzania w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz do wykonywania nadzoru sanitarno-weterynaryjnego, na podstawie art. 19 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa (Dz. U. z 1933 r. Nr 60, poz. 454 i z 1938 r. Nr 18, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa administrujące rzeźniami i eksportowymi przetwórniami mięsnymi, podległe Ministerstwu Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego, obowiązane są zapewnić organom resortu rolnictwa możność przeprowadzania na terenie rzeźni urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz sprawowania w eksportowych przetwórniach mięsnych urzędowego nadzoru sanitarno-weterynaryjnego przez nieodpłatne przydzielanie odpowiednich pomieszczeń na biura, laboratoria, trychinoskopie oraz szatnie.
2.
Do obowiązków tych przedsiębiorstw należy także nieodpłatne ogrzewanie na swój koszt powyższych pomieszczeń i zaopatrzenie ich w odpowiednie oświetlenie, wodę i gaz zgodnie z technicznymi wymaganiami danego pomieszczenia oraz konserwacja tych pomieszczeń.
§  2.
1.
Do obowiązków przedsiębiorstw wymienionych w § 1 należy ponadto dostarczenie niezbędnych urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz dokonanie rozbioru, oczyszczenia mięsa, unieszkodliwienie mięsa warunkowo zdatnego i nieszkodliwe usunięcie mięsa niezdatnego, oczyszczenie i odkażenie placów, pomieszczeń i urządzeń rzeźni (przetwórni) na każde żądanie służby weterynaryjnej.
2.
Czynności związane z przenoszeniem i przewożeniem mięsa zakwestionowanego, unieszkodliwianiem mięsa warunkowo zdatnego, nieszkodliwym usuwaniem niezdatnego mięsa, przeprowadzaniem oczyszczania i odkażania odbywają się pod nadzorem służby weterynaryjnej resortu rolnictwa.
§  3.
Do obowiązków prezydiów powiatowych rad narodowych - powiatowych zarządów rolnictwa (zarządów weterynarii) należy:
1)
zaopatrzenie organów urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa w:
a)
odzież specjalną i ochronną oraz przybory do mycia i odkażania rąk i odzieży ochronnej personelu weterynaryjnego resortu rolnictwa oraz przedmiotów używanych do badania zwierząt rzeźnych i mięsa,
b)
noże, przybory do ich ostrzenia, haki, stemple i tusz do znakowania mięsa, przyrządy do pobierania i przesyłania prób mięsa,
c)
urządzenia laboratoriów, pracowni bakteriologicznych i stacji trychinoskopowych (mikroskopy, trychinoskopy, cieplarki, chłodnie laboratoryjne, autoklawy, odczynniki, barwiki, ściskacze, noże, nożyczki, szkło laboratoryjne itp.),
d)
urządzenia biurowe i szatni,
e)
materiały piśmienne i druki,
f)
czasopisma i książki fachowe,
g)
środki diagnostyczne (maleina, antygeny specyficzne itp.);
2)
utrzymanie w porządku, czystości i stanie używalności pomieszczeń określonych w § 1 oraz przedmiotów wymienionych w pkt 1;
3)
przesyłanie próbek mięsa do pracowni rozpoznawczych;
4)
zarządzanie mieniem będącym w posiadaniu organów urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
§  4.
Tracą moc ust. 1-5 i ust. 7 cz. II rozdz. B zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 grudnia 1948 r. w sprawie opłat za badanie zwierząt rzeźnych i mięsa (Monitor Polski Nr A-85, poz. 953) w stosunku do jednostek wymienionych w § 1 zarządzenia.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 23 marca 1955 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024