Zasady planowania i wykorzystania kredytów budżetowych przeznaczonych na cele zwalczania stonki ziemniaczanej oraz innych szkodników i chorób roślinnych występujących w nasileniu klęskowym.

UCHWAŁA NR 261
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 2 kwietnia 1955 r.
w sprawie zasad planowania i wykorzystania kredytów budżetowych przeznaczonych na cele zwalczania stonki ziemniaczanej oraz innych szkodników i chorób roślinnych, występujących w nasileniu klęskowym.

W celu zwiększenia operatywności służby rolnej rad narodowych w zakresie ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami roślinnymi oraz zabezpieczenia na ten cel niezbędnych kredytów Prezydium Rządu postanawia:
§  1.
Tworzy się dla potrzeb walki ze szkodnikami i chorobami roślin centralny fundusz ochrony roślin, zwany w dalszej treści "funduszem", pozostający w dyspozycji Ministra Rolnictwa.

Kredyty funduszu preliminowane będą w budżecie centralnym w części dotyczącej Ministerstwa Rolnictwa w kwotach globalnych bez rozbicia na paragrafy obowiązującej klasyfikacji budżetowej.

§  2.
Wysokość funduszy zaprojektują wspólnie Ministrowie Finansów i Rolnictwa i włączą do projektu preliminarza budżetowego na dany rok gospodarczy.
§  3.
Z funduszu mogą być pokrywane wydatki związane ze zwalczaniem szkodników i chorób roślinnych, a mianowicie:
1)
w zakresie potrzeb ogólnych ochrony roślin: na zakup środków chemicznych dla potrzeb wszystkich akcji ochrony roślin;
2)
w zakresie zwalczania stonki ziemniaczanej na:
a)
opłacanie usług państwowych ośrodków maszynowych,
b)
utrzymanie rejonowych instruktorów gromadzkich i przejazdy praktykantów,
c)
utrzymanie lotnych kolumn interwencyjnych,
d)
szkolenie aparatu zatrudnionego w akcji zwalczania stonki,
e)
nagrody dla osób wyróżniających się dobrymi wynikami pracy w akcji walki ze stonką ziemniaczaną (z wyjątkiem pracowników objętych premiowaniem za wyniki w produkcji),
f)
transport obcy wraz z kosztami robocizny przy załadunku i wyładunku środków chemicznych,
g)
utrzymanie magazynów na środki chemiczne oraz aparaturę i narzędzia niezbędne do walki ze stonką,
h)
zakup opakowań na środki chemiczne,
i)
zakup odzieży ochronnej oraz innych materiałów niezbędnych dla zabezpieczenia zdrowia pracowników zatrudnionych w akcji walki ze stonką,
j)
remont aparatury będącej własnością prezydiów rad narodowych,
k)
wynajem samolotów oraz organizację akcji zwalczania stonki przy pomocy samolotów,
l)
utrzymanie zagranicznych specjalistów ochrony roślin,
ł)
propagandę oraz wydawnictwa fachowe, druki administracyjne i instruktażowo-organizacyjne wraz z kosztami honorariów autorskich i kolportażu,
m)
utrzymanie motocykli w zarządach ochrony i kwarantanny roślin,
n)
odszkodowania za zniszczone plony lub zatruty inwentarz;
3)
w zakresie zwalczania innych szkodników i chorób roślinnych występujących w nasileniu klęskowym na:
a)
robociznę,
b)
propagandę i instruktaż,
c)
usługi obce (transport),
d)
wynajem aparatury.
§  4.
Minister Rolnictwa, w zależności od nasilenia występowania poszczególnych szkodników lub chorób, może uznać niektóre akcje za klęskowe i zarządzić przeniesienie realizacji wydatków związanych z prowadzeniem tych akcji do funduszu.
§  5.
Minister Rolnictwa może zezwolić za zgodą Ministra Finansów na opłacenie z funduszu wydatków nie wymienionych w § 3, o ile dotyczą one zwalczania stonki ziemniaczanej oraz innych szkodników i chorób roślinnych, występujących w nasileniu klęskowym.
§  6.
Zwiększenie zatwierdzonej pierwotnie na dany rok budżetowy ogólnej kwoty funduszu nastąpić może w razie potrzeby, po wykorzystaniu 3/4 wysokości przyznanej sumy, w drodze osobnej uchwały Prezydium Rządu.
§  7.
Ustala się następujące zasady otwierania, przekazywania i wykorzystania kredytów przewidzianych w funduszach:
1)
Ministerstwo Finansów dokonuje otwarcia kredytów w kwotach globalnych bez podziału na paragrafy na podstawie każdorazowych wniosków Ministerstwa Rolnictwa, w których określona zostanie wysokość przewidywanych wydatków na podstawie danych kalkulacyjnych;
2)
Ministerstwo Rolnictwa - w ramach otwartych kredytów - przekazuje odpowiednie kwoty wojewódzkim zarządom rolnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych do dyspozycji zarządu ochrony i kwarantanny roślin w kwotach globalnych i w wysokości uzależnionej od wyznaczonych tym jednostkom zadań;
3)
zarządy ochrony i kwarantanny roślin mogą przekazywać część uzyskanych kredytów podległym jednostkom terenowym;
4)
dysponenci kredytów obowiązani są do:
a)
wykorzystania otrzymanych kredytów zgodnie z przeznaczeniem na cele określone w § 3 niniejszej uchwały,
b)
kwalifikowania dokonanych z tych kredytów wydatków w momencie zarządzenia wypłaty na właściwe podziałki klasyfikacji budżetowej,
c)
prowadzenia w zakresie wydatków dokonanych z funduszów rachunkowości budżetowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  8.
Zobowiązuje się Ministerstwo Rolnictwa do składania Ministerstwu Finansów kwartalnych sprawozdań rzeczowych i finansowych z przeprowadzonych akcji najpóźniej do dnia 25 następnego miesiąca po zakończeniu kwartału.
§  9.
W związku z ustaleniem odrębnych od normalnie obowiązujących zasad gospodarowania kredytami funduszu:
1)
nakłada się na kierowników jednostek będących dysponentami kredytów odpowiedzialność za legalność, celowość, oszczędność i niezbędność wydatków oraz za terminowe opracowanie sprawozdań,
2)
nakłada się na księgowych jednostek będących dysponentami kredytów odpowiedzialność za legalność wydatków, terminowe i prawidłowe księgowanie dokonywanych wydatków oraz należyte i terminowe opracowanie sprawozdań;
3)
zobowiązuje się wojewódzkie zarządy rolnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych do kontrolowania raz w miesiącu gospodarki kredytami funduszu podległych jednostek terenowych, którym kredyty te przekazano;
4)
zobowiązuje się Ministerstwo Rolnictwa do skontrolowania przynajmniej jeden raz w ciągu kwartału wojewódzkich zarządów rolnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie bezpośredniego wykorzystania przez nie kredytów funduszu oraz w zakresie ich obowiązków wymienionych w pkt 3;
5)
zobowiązuje się organy kontrolno-rewizyjne Ministerstwa Finansów do szczegółowego kontrolowania prawidłowości i celowości wydatków dokonywanych z kredytów funduszu.
§  10.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do wydania w porozumieniu z Ministrem Finansów szczegółowej instrukcji wykonawczej do niniejszej uchwały w ciągu 30 dni od daty powzięcia uchwały.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Finansów i Rolnictwa.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.32.303

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady planowania i wykorzystania kredytów budżetowych przeznaczonych na cele zwalczania stonki ziemniaczanej oraz innych szkodników i chorób roślinnych występujących w nasileniu klęskowym.
Data aktu: 02/04/1955
Data ogłoszenia: 14/04/1955
Data wejścia w życie: 14/04/1955, 01/01/1955