Zatwierdzenie statutu Głównej Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

ZARZĄDZENIE NR 3
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 stycznia 1954 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Głównej Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Na podstawie § 12 ust. 2 uchwały nr 592 Prezydium Rządu z dnia 1 sierpnia 1953 r. w sprawie zapewnienia dostępu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Monitor Polski Nr A-83, poz. 979) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się statut Głównej Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT GŁÓWNEJ KOMISJI PO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

§ 1.
Główna Komisja do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zwana w dalszych przepisach niniejszego statutu Komisją Główną, działa przy Centralnej Radzie Związków Zawodowych.
§  2.
1.
Zadaniem Komisji Głównej jest zbieranie i wymiana doświadczeń oraz opracowywanie ogólnych założeń i projektów przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a w szczególności:
1)
przedkładanie właściwym władzom i organizacjom społecznym wniosków, dotyczących stałego postępu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
2)
opiniowanie państwowego planu finansowo-materiałowego, dotyczącego nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy;
3)
inicjowanie i opiniowanie wytycznych do prawnego normowania spraw bezpieczeństwa i higieny pracy;
4)
wydawanie opinii i zgłaszanie wniosków w sprawach, dotyczących stanu produkcji i zaopatrzenia w zakresie środków ochrony osobistej i innych urządzeń ochronnych;
5)
opiniowanie form i metod popularyzacji oraz działalności wydawniczej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
6)
inicjowanie różnych form szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp), a w szczególności szkolenia załóg pracowniczych, pracowników zakładów leczniczo-profilaktycznych przy zakładach pracy i wyspecjalizowanych służb bhp (państwowej i społecznej inspekcji pracy oraz inspektorów, inżynierów i techników bhp), jak również państwowej inspekcji sanitarnej;
7)
wydawanie opinii i zgłaszanie wniosków w sprawach, dotyczących zakresu i metod działania wyspecjalizowanych służb bhp (państwowej i społecznej inspekcji pracy oraz inspektorów, inżynierów i techników bhp), jak również zakładów leczniczo-profilaktycznych przy zakładach pracy i państwowej inspekcji sanitarnej w zakresie bhp, wraz z powołanymi do tych spraw innymi organami związków zawodowych;
8)
wydawanie opinii oraz zgłaszanie wniosków co do wytycznych dla organizacji ruchu racjonalizatorskiego i pracowniczego współzawodnictwa w zakresie ochrony pracy;
9)
wykonywanie innych zadań zleconych w zakresie ochrony pracy.
2.
Komisja Główna podejmuje uchwały bądź z własnej inicjatywy, bądź na skutek skierowania do Komisji Głównej spraw na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministra Pracy i Opieki Społecznej, Ministra Zdrowia albo Przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych.
§  3.
W skład Komisji Głównej wchodzą:
1)
Przewodniczący i dwaj jego zastępcy powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych, uzgodniony z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministrem Zdrowia;
2)
członkowie w liczbie 9 i ich zastępcy w tej samej liczbie, powoływani i odwoływani przez Przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych:
a)
po 1 członku i 1 zastępcy spośród przedstawicieli Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej i Ministerstwa Zdrowia - na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministra Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministra Zdrowia,
b)
1 członek i 1 zastępca spośród przedstawicieli Centralnej Rady Związków Zawodowych,
c)
1 członek i 1 zastępca spośród przedstawicieli Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
d)
2 członków i 2 zastępców spośród przedstawicieli nauki - na wniosek Prezydium Polskiej Akademii Nauk,
e)
2 członków i 2 zastępców spośród przedstawicieli aktywu gospodarczego - na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  4.
1.
Przewodniczący Komisji Głównej i jego zastępcy tworzą Prezydium Komisji Głównej. Do zadań Prezydium należą:
1)
sprawy organizacji pracy Komisji Głównej i wykonania jej uchwał,
2)
ustalanie terminu i porządku obrad plenarnych posiedzeń Komisji Głównej;
3)
opracowywanie i wnoszenie projektów uchwał oraz projektów budżetu pod obrady Komisji Głównej.
2.
Prezydium odpowiada za realizację budżetu Komisji Głównej.
3.
Zastępcy Przewodniczącego, w kolejności ustalonej przez Prezydium Komisji Głównej, zastępują Przewodniczącego w czasie jego nieobecności we wszystkich sprawach, dotyczących działalności Komisji Głównej, a w czasie obecności Przewodniczącego - w sprawach, które określi Prezydium.
§  5.
1.
Prace Komisji Głównej odbywają się na jej plenum albo w zespołach pracy, którymi kierują wyznaczeni członkowie lub zastępcy członków Komisji Głównej. Zakres działania i skład zespołów pracy ustala Komisja Główna. Do stałej współpracy w zespołach mogą być przez Komisję Główną zaproszone osoby nie będące jej członkami.
2.
Do czynności zespołów pracy mają odpowiednio zastosowanie przepisy dotyczące prac Komisji Głównej.
§  6.
1.
W posiedzeniach plenarnych Komisji Głównej i zebraniach zespołów pracy biorą również udział na zaproszenie Przewodniczącego, a w zespołach na zaproszenie kierownika zespołu przedstawiciele zainteresowanych resortów lub instytucji oraz rzeczoznawcy.
2.
Celem opracowania poszczególnych zagadnień rozpatrywanych przez plenum lub zespół albo wyrażenia opinii Przewodniczący Komisji Głównej może powołać rzeczoznawców wynagradzanych według umowy.
§  7.
1.
Plenarne posiedzenia Komisji Głównej odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż co 3 miesiące.
2.
Posiedzenia plenarne zwołuje Przewodniczący Komisji Głównej. Powinien on także zwołać zebranie na żądanie jednego z urzędów bądź jednej z instytucji wymienionych w § 3 pkt 1 lub na wniosek przynajmniej 3 członków Komisji Głównej.
3.
Porządek, termin i miejsce obrad powinny być podane do wiadomości uczestnikom zebrania przynajmniej na tydzień przed terminem posiedzenia. Wraz z zawiadomieniem powinny być przesłane materiały dotyczące spraw mających być przedmiotem obrad.
§  8.
1.
Do ważności uchwał Komisji Głównej wymagana jest obecność przynajmniej 6 członków Komisji Głównej, w tym Przewodniczącego lub jednego z jego zastępców.
2.
Uchwały Komisji Głównej zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków Komisji Głównej. W razie równości głosów decyduje głos Przewodniczącego.
§  9.
Posiedzenia Komisji Głównej są protokołowane. Protokoły powinny dawać wyczerpujący pogląd na stanowisko poszczególnych uczestników obrad i podawać pełną treść uchwał. Protokoły podpisuje prowadzący protokół oraz przewodniczący zebrania. Protokoły posiedzeń wymagają zatwierdzenia Komisji Głównej na następnym kolejnym jej zebraniu.
§  10.
1.
Przebieg obrad Komisji Głównej oraz wszelkie materiały, związane z jej pracą, pozostają pod ochroną prawną przepisów o zachowaniu tajemnicy państwowej i służbowej.
2.
O publikacji uchwał Komisji Głównej, materiałów dyskusyjnych i referatów, opracowanych na zlecenie Komisji Głównej lub zgłoszonych przez jej członków, decyduje Prezydium Komisji Głównej. Do Prezydium należy także decyzja o publikacji materiałów z prac poszczególnych zespołów.
§  11.
Za udział w posiedzeniach Komisji Głównej i zespołów pracy uczestnicy zebrania otrzymują wynagrodzenie zgodnie z zasadami ustalonymi dla członków komisji resortowych.
§  12.
W razie konieczności wyjazdu poza stałe miejsce zamieszkania osoby uczestniczące w pracach Komisji Głównej lub zespołów otrzymują zwrot kosztów podróży i diety według przepisów dla pracowników państwowych.
§  13.
1.
Wydatki Komisji Głównej i jej zespołów pracy pokrywa się ze specjalnego budżetu, mającego pokrycie w odpowiedniej dotacji z budżetu państwa.
2.
Budżet Komisji Głównej ustala Sekretariat Centralnej Rady Związków Zawodowych na wniosek Przewodniczącego Komisji Głównej.
3.
Realizacja budżetu Komisji Głównej następuje za pośrednictwem aparatu finansowego Centralnej Rady Związków Zawodowych na podstawie zleceń Przewodniczącego Komisji Głównej.
§  14.
1.
Czynności administracyjno-biurowe wykonuje Sekretariat Komisji Głównej, złożony z sekretarza i personelu pomocniczego.
2.
Pomieszczenia i urządzenia biurowe dla potrzeb Komisji Głównej zapewni Centralna Rada Związków Zawodowych.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-5.153

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie statutu Głównej Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Data aktu: 14/01/1954
Data ogłoszenia: 18/01/1954
Data wejścia w życie: 18/01/1954