Środki specjalne pochodzące z nie wykorzystanych do końca 1952 r. kredytów budżetów dodatkowych 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 lutego 1953 r.
w sprawie środków specjalnych, pochodzących z nie wykorzystanych do końca 1952 r. kredytów budżetów dodatkowych 1952 r.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 1 i pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nie wykorzystane do końca 1952 r. pozostałości osiągniętych ponadplanowych dochodów, przewidzianych jako pokrycie wydatków uchwalonego i rozpatrzonego budżetu dodatkowego 1952 r., mogą być wykorzystane w 1953 r. jako środki specjalne w trybie ustalonym dla środków specjalnych jedynie na inwestycje pozalimitowe oraz na cele określone w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1951 r. o podatkach terenowych (Dz. U. Nr 14, poz. 110).
2.
Środki specjalne (ust. 1) przeznaczone na inwestycje pozalimitowe oznacza się jako typ "Inw", a na cele nieinwestycyjne - jako typ "R".
§  2.
Kwotę pozostałości dochodów budżetu dodatkowego 1952 r. przelewa się na rachunek akumulacyjny środków specjalnych typu "Ak/e" we właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego.
§  3.
Dysponentami rachunków akumulacyjnych środków specjalnych typu "Ak/e" są:
1)
w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz w prezydiach powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty) - wydziały finansowe w tych prezydiach,
2)
w gminach i miastach nie stanowiących powiatów - prezydia rad narodowych tych gmin i miast.
§  4.
1.
Dysponowanie rachunkiem akumulacyjnym środków specjalnych typu "Ak/e" uzależnione jest od uprzedniego przedłożenia Narodowemu Bankowi Polskiemu uchwały prezydium właściwej rady narodowej, stwierdzającej wysokość faktycznej pozostałości dochodów budżetu dodatkowego na koniec 1952 r.
2.
Środki zebrane na rachunku akumulacyjnym środków specjalnych typu "Ak/e" dysponent tego rachunku (§ 3) przelewa bądź do banków finansujących inwestycje pozalimitowe, bądź na rachunki środków specjalnych typu "R" w Narodowym Banku Polskim.
3.
Jeżeli przelew środków ma nastąpić do banku finansującego inwestycję pozalimitową, dysponent rachunku akumulacyjnego powinien okazać Narodowemu Bankowi Polskiemu zatwierdzone zgłoszenie inwestycji pozalimitowej oraz zatwierdzony preliminarz środków specjalnych odnośnej inwestycji pozalimitowej.
§  5.
Otwarcie rachunku środków specjalnych typu "R" następuje z chwilą złożenia Narodowemu Bankowi Polskiemu dowodu zatwierdzenia jednostkowego preliminarza środków specjalnych typu "R".
§  6.
Preliminarze środków specjalnych typów "Inw" i "R" sporządza się oddzielnie dla każdego rozdziału klasyfikacji budżetowej wydatków, w którym figurują nie wykorzystane do końca 1952 r. kredyty budżetu dodatkowego.
§  7.
1.
Jeżeli ogólna kwota pozostałości dochodów budżetu dodatkowego na koniec 1952 r. jest niższa od łącznej kwoty nie wykorzystanych do końca 1952 r. kredytów budżetu dodatkowego, podziału tej pozostałości na poszczególne zbiorcze preliminarze środków specjalnych typów "Inw" i "R" dokonuje prezydium właściwej rady narodowej.
2.
W gminach i miastach nie stanowiących powiatów prezydia rad narodowych dokonują podziału pozostałości (ust. 1) na poszczególne jednostkowe preliminarze środków specjalnych typów "Inw" i "R".
§  8.
W granicach ustalonej dla każdego zbiorczego preliminarza środków specjalnych kwoty pozostałości (§ 7) wydziały prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz wydziały prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat) dokonają dalszego podziału tej kwoty na poszczególne jednostkowe preliminarze środków specjalnych typów "Inw" i "R".
§  9.
Preliminarze środków specjalnych typów "Inw" i "R" otrzymują oznaczenie części, działu i rozdziału tych jednostek i zadań budżetowych, z którymi są budżetowo powiązane.
§  10. 1
Ustala się następującą klasyfikację dochodów i wydatków preliminarzy środków specjalnych typu "Inw":

Dochody:

§ 8. Dochody budżetu dodatkowego.

W poszczególnych preliminarzach jednostkowych środków specjalnych paragraf ten obejmuje część ogólnej kwoty pozostałości dochodów budżetu dodatkowego, ustaloną w trybie §§ 7 i 8.

Wydatki:

§ 1. Płace.

§ 2. Ubezpieczenia i świadczenia.

§ 15. Inwestycje nie scentralizowane pozalimitowe.

§ 27. Wydatki materiałowo-produkcyjne.

§ 28. Usługi obce.

§  11.
Ustala się następującą klasyfikację dochodów i wydatków preliminarzy środków specjalnych typu "R":

Dochody:

§ 8. Dochody budżetu dodatkowego.

W poszczególnych preliminarzach jednostkowych środków specjalnych paragraf ten obejmuje część ogólnej kwoty pozostałości dochodów budżetu dodatkowego, ustaloną w trybie §§ 7 i 8.

Wydatki powinny być oparte na jednolitej klasyfikacji paragrafów i pozycji, ustalonej dla budżetu Państwa na rok 1953.

§  12.
Do preliminarzy środków specjalnych typów "Inw" i "R" stosuje się przepisy §§ 6, 7 i 9 ust. 1 i 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych (Monitor Polski Nr A-60, poz. 914).
§  13. 2
Banki przelewają na dochód właściwego budżetu pozostałości środków specjalnych:
1)
typu "Ak/e" - w dniu 30 czerwca 1953 r.,
2)
typów "Inw" i "R" w dniu 31 grudnia 1953 r.
§  14.
W zakresie księgowości wykonania preliminarzy środków specjalnych typów "Inw" i "R" oraz sprawozdawczości finansowej stosuje się odpowiednie przepisy o rachunkowości budżetowej, stanowiące załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-101, poz. 1477 i z 1953 r. Nr A-21, poz. 273).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 6 lipca 1953 r. (M.P.53.A-67.813) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1953 r.
2 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 6 lipca 1953 r. (M.P.53.A-67.813) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1953 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024