Dokumentacja projektowo-kosztorysowa jako warunek włączania inwestycji do rocznych planów inwestycyjnych oraz jako warunek ich realizacji.

UCHWAŁA NR 781
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 10 września 1952 r.
w sprawie dokumentacji projektowo-kosztorysowej jako warunku włączania inwestycji do rocznych planów inwestycyjnych oraz jako warunku ich realizacji. *

W celu stworzenia warunków prawidłowego planowania, wykonywania i kontroli inwestycji Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Do rocznych planów inwestycyjnych mogą być włączane jedynie inwestycje posiadające przynajmniej prawidłowo opracowane oraz w należytym trybie zatwierdzone projekty wstępne wraz z kosztorysami, obejmującymi całość inwestycji.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy inwestycji niescentralizowanych oraz inwestycji, które zgodnie z zarządzeniami właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych, wydanymi w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, ze względu na swój charakter oraz niewielkie rozmiary są zwolnione z posiadania projektów wstępnych. Przepis ten nie dotyczy ponadto inwestycji polegających wyłącznie na zakupach maszyn, urządzeń, narzędzi i inwentarza, dla których wymagany jest wieloletni i roczny program zakupów.
§  2.
1.
Wyjątki od postanowienia zawartego w § 1 ust. 1 będą mogły być czynione wyłącznie przez Prezydium Rządu w nielicznych i szczególnych przypadkach, uzasadnionych każdorazowo przez ministra lub kierownika właściwego urzędu centralnego wyższą koniecznością oraz pilnością - lecz jedynie w stosunku do niektórych inwestycji produkcyjnych, lub związanych z nimi inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego. W takich przypadkach powinien być jednak wskazany przez ministerstwo lub urząd centralny dokładny termin, do którego projekt wstępny wraz z kosztorysem zostanie opracowany i zatwierdzony. Termin ten będzie podlegał zatwierdzeniu przez Prezydium Rządu.
2.
W działach usług socjalnych i kulturalnych (oświata, szkolnictwo zawodowe, nauka i szkolnictwo wyższe, kultura i sztuka, kultura fizyczna, ubezpieczenia i pomoc społeczna) oraz w działach administracji ogólnej (administracja państwowa, wymiar sprawiedliwości i bezpieczeństwo publiczne, instytucje kredytowe i banki oraz instytucje społeczne) żadne wyjątki od postanowienia § 1 nie będą stosowane.
§  3.
W przypadku wyjątkowego dopuszczenia do planu inwestycji nie opartych o należycie opracowany i zatwierdzony projekt wstępny wraz z kosztorysem inwestycje te mogą być realizowane i finansowane jedynie:
1)
w okresie nie przekraczającym terminu wyznaczonego przez Prezydium Rządu dla opracowania i zatwierdzenia projektu wstępnego wraz z kosztorysem (§ 2 ust. 1),
2)
w zakresie nakładów na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz na studia i prace badawcze, a ponadto - jeżeli w założeniach projektu zatwierdzona jest lokalizacja szczegółowa - również w zakresie nakładów na wstępne roboty przygotowawcze związane z zagospodarowaniem placu budowy (na podstawie zatwierdzonego planu zagospodarowania placu budowy). Podejmowanie i prowadzenie robót budowlano-montażowych do czasu zatwierdzenia projektu wstępnego wraz z kosztorysem jest bezwzględnie zabronione.
§  4.
Jeżeli w przypadku wyjątkowego dopuszczania do planu inwestycji nie opartej o należycie opracowany i zatwierdzony projekt wstępny wraz z kosztorysem zatwierdzony kosztorys wykaże odchylenia większe niż 10% pierwotnego szacunku dokonanego przez inwestora, wówczas powinno nastąpić ponowne zbadanie zakresu rzeczowego takiej inwestycji oraz ewentualnie powtórne jej włączenie do planu przez Prezydium Rządu na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 22 stycznia 1957 r. nin. uchwała traci moc w zakresie przepisów dotyczących umów o roboty budowlano-montażowe, zgodnie z § 5 pkt 2 uchwały nr 14 z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe (M.P.57.4.28).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-80.1297

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dokumentacja projektowo-kosztorysowa jako warunek włączania inwestycji do rocznych planów inwestycyjnych oraz jako warunek ich realizacji.
Data aktu: 10/09/1952
Data ogłoszenia: 24/09/1952
Data wejścia w życie: 24/09/1952