Przelewy na rachunki jednostek budżetowych w Narodowym Banku Polskim sum nadesłanych przekazami pocztowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lipca 1952 r.
w sprawie przelewów na rachunki jednostek budżetowych w Narodowym Banku Polskim sum nadesłanych przekazami pocztowymi.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) oraz w związku z § 15 ust. 1 i 2 oraz § 16 ust. 1 przepisów o rachunkowości budżetowej (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477) zarządza się, co następuje:
§  1.
Placówki pocztowe powiadamiają jednostki budżetowe o nadejściu przekazów pieniężnych za pomocą odcinków dla odbiorcy, które doręczają jednostkom za pokwitowaniem w książce doręczeń.
§  2.
Jednostka budżetowa wpisuje do rejestru zawiadomień pocztowych otrzymane odcinki i zaznacza na nich, a w razie braku na nich miejsca – na doklejonych do nich kartkach rodzaj sum (budżetowych, depozytowych środków specjalnych, sum na zlecenie) oraz przy dochodach budżetowych i zwrotach wydatków budżetowych – podziałkę klasyfikacji budżetowej.
§  3.
W dniu otrzymania odcinków przekazów jednostka budżetowa wystawia na łączne kwoty odcinków osobne polecenia przelewów na każdy rachunek bankowy, podając klasyfikację budżetową według rozdziałów. Na odcinkach D poleceń przelewów w dowolnym miejscu jednostka budżetowa umieszcza odcisk swej pieczątki (stempla). Polecenia przelewów powinny opiewać na przelew z rachunku placówki pocztowej w oddziale Narodowego Banku Polskiego na właściwy rachunek jednostki budżetowej w tymże oddziale. Jako załącznik do polecenia przelewu jednostka budżetowa sporządza na kartce w 2 egzemplarzach spis poszczególnych odcinków przekazów. W spisie tym jednostka podaje tylko numery przekazów, oznaczone przez placówkę pocztową na odcinkach przekazów, kwoty poszczególnych odcinków i ogólną ich sumę, zgodną z sumą wyrażoną na poleceniu przelewu.
§  4.
Jednostka budżetowa zatrzymuje u siebie odcinki przekazów wraz z jednym egzemplarzem ich spisu, a wystawione polecenia przelewów wraz z drugimi egzemplarzami spisów wręcza w tym samym dniu placówce pocztowej. Polecenia przelewów placówka pocztowa zaopatruje w odcisk swojej pieczęci urzędowej i podpisy.
§  5.
Jednostka budżetowa znajdująca się poza siedzibą oddziału Narodowego Banku Polskiego wypełnia polecenia przelewów z rachunku urzędu pocztowego (zbiorczego) znajdującego się w siedzibie oddziału Narodowego Banku Polskiego na właściwy własny rachunek w tymże oddziale. Wystawione polecenia przelewów wraz ze spisami odcinków przekazów jednostka budżetowa wręcza placówce pocztowej w swojej siedzibie, która polecenia przelewów przesyła urzędowi pocztowemu (zbiorczemu). Otrzymane polecenia przelewów urząd pocztowy zaopatruje w odcisk swojej pieczęci urzędowej i podpisy.
§  6.
Kwoty przekazów pocztowych, przelane na właściwe rachunki w Narodowym Banku Polskim, podlegają zarachowaniu w jednostce budżetowej dopiero po otrzymaniu z oddziału Narodowego Banku Polskiego odpowiednich wyciągów z tych rachunków. O zaksięgowaniu wpływów czyni się adnotację w odpowiedniej kolumnie rejestru zawiadomień pocztowych. W razie nieotrzymania któregokolwiek przelewu przy wyciągach bankowych w ciągu 10 dni (licząc od daty wystawienia polecenia przelewu) jednostka budżetowa wnosi do oddziału Narodowego Banku Polskiego pisemną reklamację.
§  7.
Niedopuszczalne jest przetrzymywanie odcinków przekazów i dokonywanie przelewów kwot, na które one opiewają, w terminach późniejszych niż w dniu otrzymania odcinków. Niedopuszczalne jest również podejmowanie gotówki z przekazów pocztowych prócz sum nadesłanych z rachunków bankowych jednostek budżetowych pod adresem kierowników podległych tej jednostce organów (§ 15 ust. 3 przepisów o rachunkowości budżetowej).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1952 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024