Dostosowanie przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 lipca 1951 r. w sprawie określenia organów właściwych do przyjmowania i oceniania pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień i do rozstrzygania sporów o wysokość wynagrodzenia za te wynalazki, udoskonalenia techniczne i usprawnienia, jak również trybu postępowania tych organów - do organizacji jednostek podległych Ministrowi Gospodarki Komunalnej.

INSTRUKCJA
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 5 września 1951 r.
o dostosowaniu przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 lipca 1951 r. w sprawie określenia organów właściwych do przyjmowania i oceniania pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień i do rozstrzygania sporów o wysokość wynagrodzenia za te wynalazki, udoskonalenia techniczne i usprawnienia, jak również trybu postępowania tych organów - do organizacji jednostek podległych Ministrowi Gospodarki Komunalnej.

Na podstawie art. 16 ust. 2 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 428) w związku z § 8 pkt 1, § 18 pkt 1 i § 67 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 lipca 1951 r. w sprawie określenia organów właściwych do przyjmowania i oceniania pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień i do rozstrzygania sporów o wysokość wynagrodzenia za te wynalazki, udoskonalenia techniczne i usprawnienia jak również trybu postępowania tych organów (Monitor Polski Nr A-66, poz. 869) ustalam - za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - co następuje:
§  1.
Powołanie komórek i komisji wynalazczości pracowniczej w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej oraz w zakładach i przedsiębiorstwach komunalnych następuje zgodnie z zasadami ustalonymi w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 lipca 1951 r. (Monitor Polski Nr A-66, poz. 869) przy zastosowaniu postanowień niniejszej instrukcji.
§  2.
Dyrektorzy centralnych zarządów w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej powołają spośród grona swoich pracowników techników branżowych do spraw wynalazczości pracowniczej i wyznaczą odpowiedzialnego kierownika komórki wynalazczości pracowniczej.
§  3.
W Samodzielnym Wydziale Techniki w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej tworzy się Referat Wynalazczości Pracowniczej. Referat ten jest bezpośrednio podporządkowany naczelnikowi Samodzielnego Wydziału Techniki.
§  4.
Komórki wynalazczości pracowniczej w komunalnych przedsiębiorstwach i zakładach pracy znajdują się w pionie głównego inżyniera, a w tych przedsiębiorstwach i zakładach pracy, gdzie nie ma inżyniera - w pionie zastępcy kierownika przedsiębiorstwa (zakładu) i są mu bezpośrednio podporządkowane.
§  5.
Komórki wynalazczości w centralnych zarządach znajdują się w pionie zastępcy dyrektora do spraw technicznych i są mu bezpośrednio podporządkowane.
§  6.
W Centralnym Biurze Studiów i Projektów Budownictwa Komunalnego oraz w oddziałach terenowych tworzy się komórki wynalazczości pracowniczej. Kierownicy tych komórek znajdują się w pionie zastępcy dyrektora (kierownika oddziału) do spraw technicznych i są mu bezpośrednio podporządkowani.
§  7.
Kierowników komórek wynalazczości pracowniczej w Centralnym Biurze Studiów i Projektów Budownictwa Komunalnego powołuje dyrektor na wniosek swego zastępcy, a w oddziałach - kierownik na wniosek zastępcy kierownika oddziału.
§  8.
W Komendzie Głównej Straży Pożarnych i komendach terenowych straży pożarnych należy utworzyć komórki wynalazczości pracowniczej. Kierownicy tych komórek znajdują się w pionie zastępcy Komendanta Głównego Straży Pożarnych.
§  9.
Kierowników komórek wynalazczości pracowniczej w Komendzie Głównej Straży Pożarnych powołuje Komendant Główny na wniosek swego zastępcy, a w komendach terenowych straży pożarnych - zastępca Komendanta Głównego na wniosek zastępcy komendanta wojewódzkiej komendy straży pożarnych.
§  10.
Ustala się, że małym przedsiębiorstwem i zakładem mającym wspólną komisję wynalazczości pracowniczej, utworzoną - w myśl § 11 pkt 2 - przy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej) będzie takie przedsiębiorstwo komunalne lub zakład, które(y) zatrudnia nie więcej jak 50 pracowników z kierownictwem danego zakładu łącznie.
§  11.
Komisje wynalazczości pracowniczej tworzy się:
1)
w przedsiębiorstwach i zakładach komunalnych, (w Centralnym Biurze Studiów i Projektów Budownictwa Komunalnego i jego oddziałach) oraz w terenowych komendach straży pożarnych, liczących powyżej 50 ludzi wraz z kierownictwem,
2)
w prezydiach wojewódzkich rad narodowych przy wydziałach gospodarki komunalnej i mieszkaniowej dla pracowników tych wydziałów, dla małych przedsiębiorstw i zakładów komunalnych, podległych Ministerstwu Gospodarki Komunalnej (§ 10). Komisje te działają na prawach komisji zakładowych.
§  12.
Centralne komisje wynalazczości tworzy się w:
1)
Centralnym Zarządzie Przedsiębiorstw i Urządzeń Komunalnych,
2)
Centralnym Zarządzie Miejskich Przedsiębiorstw Remontowo-Budowlanych,
3)
Komendzie Głównej Straży Pożarnych.
§  13.
1.
Funkcję przewodniczącego komisji wynalazczości pracowniczej w przedsiębiorstwie (zakładzie pracy) i oddziale pełni pierwszy zastępca dyrektora (kierownika) przedsiębiorstwa (zakładu pracy) lub oddziału.
2.
Wyznaczenie zastępcy przewodniczącego określa § 20 ust. 3 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, powołanego w § 1.
§  14.
Przewodniczącego komisji wynalazczości w prezydiach wojewódzkich rad narodowych powołuje przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek kierownika wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
§  15.
W skład komisji wynalazczości przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych powołanych dla małych przedsiębiorstw (§ 11 pkt 2) wchodzą:
1)
przewodniczący,
2)
zastępca przewodniczącego,
3)
sekretarz

oraz jako stali członkowie:

4)
przedstawiciel Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR,
5)
przedstawiciel miejscowej okręgowej rady związku zawodowego pracowników gospodarki komunalnej,
6)
przedstawiciel służby finansowo-księgowej,
7)
inżynier lub technik, powołany przez przewodniczącego komisji wynalazczości spośród pracowników prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub przedsiębiorstwa komunalnego,
8)
przedstawiciel Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT),
9)
przedstawiciel techniczny klubu techniki i racjonalizacji, powołany przez przewodniczącego komisji wynalazczości.
§  16.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie traci moc dotychczasowe zarządzenie i przepisy w zakresie unormowanym tym zarządzeniem.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-95.1330

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Dostosowanie przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 lipca 1951 r. w sprawie określenia organów właściwych do przyjmowania i oceniania pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień i do rozstrzygania sporów o wysokość wynagrodzenia za te wynalazki, udoskonalenia techniczne i usprawnienia, jak również trybu postępowania tych organów - do organizacji jednostek podległych Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
Data aktu: 05/09/1951
Data ogłoszenia: 22/11/1951
Data wejścia w życie: 22/11/1951