Rozliczenia za dostawy i usługi z jednostkami budżetowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 września 1951 r.
w sprawie rozliczeń za dostawy i usługi z jednostkami budżetowymi.

Na podstawie uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 20 maja 1947 r. w sprawie rozliczeń za dostawy i usługi między przedsiębiorstwami państwowymi lub pod zarządem państwowym oraz pomiędzy tymi przedsiębiorstwami a jednostkami budżetu Państwa i Związkiem Gospodarczym Spółdzielni RP "Społem" oraz w związku z postanowieniami ust. 2 § 67 przepisów stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1950 r. w sprawie przepisów o wykonaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostka budżetowa, która prowadzi rachunkowość w oparciu o postanowienia przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej, w celu zabezpieczenia zobowiązań, wynikających z zawartych umów (zamówień) na dostawy lub usługi, blokuje właściwe kredyty budżetowe w trybie postanowień § 67 powołanych przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej, o ile tego zażąda dostawca bądź z własnej decyzji.
§  2.
1.
Umowy (zamówienia) na dostawy lub usługi, obciążające kredyty budżetowe, powinny być zawierane przez jednostki budżetowe z takim wyliczeniem czasu, aby wykonanie zamówień i opłacenie ich mogło nastąpić w tym samym okresie budżetowym, gdyż kredyty budżetowe wygasają bezwzględnie w dniu 31 grudnia.
2.
W umowie (zamówieniu), zawartej z dostawcą, jednostka budżetowa ma obowiązek wskazać między innymi kredyty budżetowe, określone szczegółową klasyfikacją budżetową (część ...... rozdział ....... dział ....... tytuł ....... § ....... i poz. .......), bądź nazwę rodzaju pozabudżetowych środków specjalnych, w których są sumy przeznaczone na opłacenie zamówień. Nie dotyczy to Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz im podległych jednostek organizacyjnych.
§  3.
1.
Po częściowym lub całkowitym wykonaniu zamówienia w zależności od zawartej umowy dostawca wystawia fakturę wraz z kopią. Oryginał faktury dostawca przesyła listem poleconym zamawiającemu, kopię faktury zaś składa w banku, który go finansuje. Ostatnim dniem do składania faktur do inkasa w banku w każdym roku kalendarzowym jest dzień 23 grudnia.
2.
W przypadku, gdy dostawca nie umieści na kopii faktury szczegółowej klasyfikacji budżetowej bądź nazwy rodzaju pozabudżetowych środków specjalnych (§ 2 ust. 2), bank dostawcy lub bank odbiorcy zwraca dostawcy taką kopię faktury do uzupełnienia.
3.
Kopię faktury, obejmującą takie towary lub usługi, które według zamawiającego podlegają ochronie tajemnicy państwowej, dostawca składa na inkaso do banku bez wyszczególnienia nazw towarów lub usług ich ilości i cen jednostkowych.
§  4.
1.
Bank odbiorcy zawiadamia odbiorcę w dniu stempla dziennego, który jest datą zaawizowania kopii faktury nadesłanej do inkasa, i wzywa odbiorcę do wykupienia kopii faktury w terminie 5 dni od daty zaawizowania lub do złożenia na piśmie w tym terminie zastrzeżeń podanych w pkt 6 powołanej uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 20 maja 1947 r.
2.
W razie niezgłoszenia przez odbiorcę zastrzeżeń i niedokonania przelewu sumy, wykazanej w kopii faktury, w terminie wymienionym w ust. 1 bank płaci należność wykazaną w kopii faktury w ciężar rachunku odbiorcy według właściwej podziałki klasyfikacji wydatków budżetowych bądź rodzaju pozabudżetowych środków specjalnych, zaświadcza na kopii faktury fakt jej opłacenia, po czym kopię faktury przesyła odbiorcy przy wyciągu dziennym.
§  5.
1.
W razie braku kredytu bank odbiorcy zwraca dostawcy odpis faktury i zawiadamia go o przyczynie niezapłacenia. W przypadku zaś braku sum na właściwym rodzaju pozabudżetowych środków specjalnych bank odbiorcy postępuje według przepisów pkt 7 powołanej uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 20 maja 1947 r.
2.
Za brak środków pieniężnych na pokrycie faktury za wykonane dostawy lub usługi na rzecz jednostki budżetowej odpowiadają kierownik tej jednostki i główny (starszy) księgowy.
§  6.
Ustalony w niniejszym zarządzeniu tryb rozliczeń nie dotyczy punktów sprzedaży detalicznej.
§  7.
Upoważnia się Narodowy Bank Polski do uregulowania strony technicznej inkasa faktur przy rozliczeniach za dostawy i usługi z jednostkami budżetowymi.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024