Tegoroczna wiosenna akcja siewna - pierwsza w rolnictwie szeroko zaplanowana akcja sprowadzająca do gromady zadania produkcyjne - została, pomimo pewnych niedociągnięć, przeprowadzona z powodzeniem i wykazała, że wbrew oporowi bogaczy wiejskich - szerokie masy chłopów mało- i średniorolnych przez przyjęcie zadań produkcyjnych dla gromad i terminowe ich wykonanie - włączają się czynnie do gospodarki planowej.Jednym z zasadniczych doświadczeń tegorocznej wiosennej akcji siewnej, opartym na licznych wypowiedziach chłopów na zebraniach gromadzkich, okazała się potrzeba postawienia zadań produkcyjnych na akcję siewną jesienną i wiosenną łącznie. Takie postawienie zadań pozwala bowiem każdemu chłopu na właściwe zaplanowanie powierzchni zasiewów i na przygotowanie odpowiednich stanowisk pod rośliny, na właściwe zastosowanie obornika i nawozów sztucznych. Dlatego też tegoroczna uchwała o akcji siewnej obejmuje po raz pierwszy zadania produkcyjne z uwzględnieniem upraw kontraktowanych na zasiewy jesienne 1950 r. i wiosenne 1951 r.
Zadania te stawiają przed rolnictwem szereg ważnych zagadnień, takich jak powiększenie powierzchni zasiewów pszenicy, jęczmienia, kultur technicznych, dalsze ulepszanie uprawy gleby między innymi przez szersze niż dotychczas stosowanie głębokich orek przedzimowych, lepsze, racjonalniejsze nawożenie, pełniejsze wykorzystanie sprzętu mechanicznego, powiększenie obszaru upraw kontraktowanych, dalsza likwidacja odłogów i ugorów.
Zadania te są szczególnie ważne na tle zadań postawionych rolnictwu, w planie 6-letnim, który przewiduje między innymi wzrost produkcji roślinnej o 39% oraz wzrost produkcji zwierzęcej o 68% w sześcioleciu.
Dla wykonania tych zadań konieczna jest pełna mobilizacja wszystkich sił i środków. W celu mobilizacji milionów chłopów, robotników rolnych, członków spółdzielni produkcyjnych, pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych, Państwowych Ośrodków Maszynowych, Spółdzielczych Ośrodków Maszynowych, Technicznej Obsługi Rolnictwa, pracowników administracji rolnej oraz innych władz i instytucji, związanych z przeprowadzeniem akcji siewnej, należy jeszcze szerzej niż na wiosnę organizować zebrania gromadzkie na wsi oraz narady produkcyjna w P.G.R., w spółdzielniach produkcyjnych, P.O.M., S.O.M., T.O.R., aby doprowadzić zadania jesiennej akcji siewnej do jej bezpośrednich wykonawców. Należy w pełni wykorzystać wszystkie możliwości, wynikające z dekretu o pomocy sąsiedzkiej, aby zapewnić masom mało- i średniorolnych chłopów możność szybkiego i sprawnego przeprowadzenia siewów.
Ze swej strony Państwo Ludowe pomagać będzie w realizacji jesiennej akcji siewnej przez wielomiliardowe kredyty, dziesiątki tysięcy ton doborowego materiału siewnego, setki tysięcy ton nawozów sztucznych, pomoc w traktorach i maszynach.
Biorąc pod uwagę doświadczenia wiosennej akcji siewnej oraz zadania rolnictwa w jesiennej akcji siewnej roku 1950 i wiosennej akcji siewnej roku 1951 Prezydium Rządu postanawia, co następuje: