Przejęcie przez Narodowy Bank Polski obsługi kasowej budżetu państwowego.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 czerwca 1950 r.
w sprawie przejęcia przez Narodowy Bank Polski obsługi kasowej budżetu państwowego.

Na podstawie § 8 uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. Instrukcja Nr 5 w sprawie finansów i budżetów terenowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 657) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z dniem 1 lipca 1950 r. Narodowy Bank Polski przejmuje w zakresie, określonym niniejszą instrukcją, obsługę kasową budżetu państwowego, jako budżetu centralnego.
§  2.
1.
Uruchamia się przy wydziałach finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie - placówki podległe oddziałom Narodowego Banku Polskiego pod nazwą: "Narodowy Bank Polski Kasa A ...", zwane w dalszym ciągu niniejszej instrukcji "kasami N.B.P.".
2.
W miastach, będących siedzibą prezydiów powiatowej rady narodowej i rady narodowej miasta, stanowiącego powiat miejski, kasy N.B.P. uruchamia się przy wydziale finansowym prezydium miejskiej rady narodowej.
2.
W m.st. Warszawie oraz w m. Łodzi kasy N.B.P. uruchamia się przy pierwszych oddziałach (terenowych) wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych tych miast.
4.
W m.st. Warszawie dla zapewnienia sprawnej obsługi kasowej władz i urzędów administrujących dochodami budżetowymi oraz sumami niebudżetowymi Narodowy Bank Polski może w porozumieniu z kierownikiem Wydziału Finansowego Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy uruchamiać w miarę zachodzących potrzeb kasy N.B.P. przy innych oddziałach (terenowych) Wydziału Finansowego.
§  3.
Kasy N.B.P. przejmują z wydziałów finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych oraz rad narodowych miast, stanowiących powiaty miejskie, jak również z oddziałów (terenowych) wydziałów finansowych (§ 2 ust. 3 i 4) obsługę kasową jednostek budżetu, obsługiwanych dotychczas przez wydziały finansowe oraz oddziały (§ 2 ust. 3 i 4) w zakresie przyjmowania wpłat i dokonywania wypłat na podstawie dowodów, wystawianych bądź zatwierdzanych przez wydziały finansowe lub oddziały (§ 2 ust. 3 i 4), a w szczególności:
a)
przyjmowanie wpłat w gotówce,
b)
dokonywanie wypłat w gotówce,
c)
przyjmowanie papierów wartościowych na podatki oraz
d)
sprzedaż i przechowywanie znaków wartościowych.
§  4.
1.
Oddziały (terenowe) wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi oraz miast, stanowiących powiaty miejskie, prowadzą nadal we własnym zakresie działania obsługę kasową w zakresie poboru podatków, odprowadzając codziennie pobraną gotówkę do oddziałów lub kas N.B.P.
2.
W miastach, stanowiących powiaty miejskie, w których wydział finansowy miejski oraz jeden lub więcej jego oddziałów (terenowych) posiadają wspólną halę operacyjną kasową, całkowitą obsługę kasową tych oddziałów przejmuje kasa N.B.P., uruchomiona przy wydziale finansowym.
§  5.
1.
Wydziały finansowe oraz oddziały (terenowe), przy których zostaną uruchomione kasy N.B.P., przekazują Narodowemu Bankowi Polskiemu do użytkowania wszelkie pomieszczenia skarbcowe i kasowe wraz z kluczami oraz z całkowitym urządzeniem i pomocami technicznymi.
2.
Posiadane zapasy znaków wartościowych podlegają przekazaniu kasom N.B.P., zaś depozyty rzeczowe i depozyty w papierach wartościowych - oddziałom N.B.P., a jeżeli w siedzibie danego wydziału finansowego nie ma oddziału N.B.P. - Oddziałowi Banku Rolnego.
3.
Przekazania pomieszczeń, kluczy, urządzeń i pomocy technicznych tudzież zapasów znaków wartościowych, depozytów rzeczowych oraz depozytów w papierach wartościowych należy dokonać protokólarnie, dokonując jednocześnie odpowiednich wpisów do właściwych ksiąg i zapisków.
§  6.
1.
Wydziały finansowe oraz oddziały (terenowe), przy których zostaną uruchomione kasy N.B.P., obejmują całkowitą gospodarczą obsługę tych kas w zakresie opału, światła, zachowania czystości itp.
2.
Do czasu zorganizowania przez Narodowy Bank Polski ochrony zapewniającej bezpieczeństwo kas i skarbców, wydziały finansowe oraz oddziały (terenowe), przy których zostaną uruchomione kasy N.B.P., obowiązane są ustanowić w porozumieniu z oddziałami Narodowego Banku Polskiego stałe dyżury, czynne przez całą dobę.
3.
Kierownicy wydziałów finansowych oraz oddziałów (terenowych), przy których zostaną uruchomione kasy N.B.P., obowiązani są udzielać kasom tym wszelkiej niezbędnej pomocy, a w szczególności przydzielać pracowników wydziałów (oddziałów) dla zastąpienia pracowników kas N.B.P. w przypadku ich choroby bądź nieprzewidzianej nieobecności do czasu delegowania pracowników przez Oddział Narodowego Banku Polskiego.
§  7.
1.
Rozrachunek z tytułu świadczeń, wymienionych w § 6 ust. 1 i 2, za rok 1950 - nastąpi centralnie.
2.
Rozliczenie za przejęte pomieszczenia, urządzenia i pomoce techniczne (§ 5) oraz zasady rozliczeń za świadczenia, wymienione w § 6 za r. 1951 - zostaną unormowane w drodze odrębnej instrukcji.
§  8.
Do czasu wydania dalszych zarządzeń oddelegowuje się do służby w kasach N.B.P. pracowników wydziałów finansowych oraz oddziałów (§ 2 ust. 3 i 4) zatrudnionych dotychczas w referatach rachunkowości budżetowej i podatkowej przy czynnościach kasowych (kasjerzy i skarbnicy).
§  9.
1.
Osobna instrukcja ustali tryb postępowania i zasady współdziałania wydziałów finansowych oraz oddziałów (§ 2 ust. 3 i 4) z kasami N.B.P.
2.
Szczegółowy zakres działania oraz tryb postępowania kas N.B.P. ustalą instrukcje Narodowego Banku Polskiego, zatwierdzone przez Ministra Finansów.
§  10.
Przejęcie przez Narodowy Bank Polski obsługi kasowej budżetów dotychczasowych związków samorządu terytorialnego, jako budżetów terenowych - zostanie uregulowane w drodze osobnej instrukcji.
§  11.
Instrukcja niniejsza wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1950 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-73.839

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Przejęcie przez Narodowy Bank Polski obsługi kasowej budżetu państwowego.
Data aktu: 07/06/1950
Data ogłoszenia: 24/06/1950
Data wejścia w życie: 01/07/1950