Zasady i formy organizacyjne budownictwa indywidualnego.

UCHWAŁA
PREZYDIUM KOMITETU EKONOMICZNEGO RADY MINISTRÓW
z dnia 2 maja 1950 r.
w sprawie zasad i form organizacyjnych budownictwa indywidualnego.

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Budownictwo indywidualne będzie realizowane w formie budownictwa osiedlowego domów robotniczych i pracowniczych na terenach państwowych nieuzbrojonych lub uzbrojonych oraz w formie budownictwa rozproszonego na terenach własnych robotników i pracowników.
§  2.
1.
Powierzchnia użytkowa w domach robotniczych i pracowniczych powinna być utrzymana w granicach 40-80 m2. Domy indywidualne powinny posiadać piwnicę, strych, spiżarkę, łazienkę lub miejsce na łazienkę. Domki mniejsze powinny być tak zaprojektowane, by w miarę potrzeby można je było rozbudować.
2.
Budownictwo domów przekraczających wyżej podane normy nie może korzystać z pomocy finansowej określonej niniejszą uchwałą.
§  3.
Działki przyznawane dla celów budownictwa osiedlowego pod domy wolnostojące lub bliźniacze nie mogą być mniejsze niż 300 m2, ani też przekraczać 1.000 m2.
§  4.
Pomoc finansowa dla budownictwa indywidualnego ma charakter kredytu bezprocentowego, udzielanego członkom związków zawodowych, z okresem spłaty od 5 do 20 lat. Spłata pożyczki będzie następować w zasadzie w ratach miesięcznych.
§  5.
Prezydium Rządu na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych zatwierdzi dla poszczególnych terenów i poszczególnych grup nabywców ramowe warunki nabycia domów indywidualnych, określające między innymi wysokość i formę wkładu nabywających w gotówce lub w naturze, oraz spłat pozostałej należności.
§  6.
1.
Robotnicy i pracownicy ubiegający się o uzyskanie pożyczki w celu budowy domu na własnej działce, mogą ją otrzymać w wysokości do 75% kosztorysu budowy domu, zatwierdzonego przez Komisję Kwalifikacyjną przy Okręgowej Radzie Związków Zawodowych, przy czym pożyczka ta powinna być zabezpieczona hipotecznie i nie może przekraczać kwoty 1.200.000 złotych.
2.
Robotnicy i pracownicy ubiegający się o prawo nabycia domu wzniesionego w osiedlu, po uzyskaniu zgody Komisji Kwalifikacyjnej przy Okręgowej Radzie Związków Zawodowych nabywają go na zasadach, zawartych w niniejszej uchwale, w drodze umowy kupna-sprzedaży z Zakładem Osiedli Robotniczych, przejmując równocześnie odpowiednie zadłużenie wobec Banku Inwestycyjnego.
§  7.
Przed spłatą całej należności można odstąpić uzyskane prawa do nabytego obiektu na rzecz innych osób lub instytucji tylko za uprzednią zgodą Okręgowej Rady Związków Zawodowych (ORZZ).
§  8.
W przypadku wydarzeń losowych, w wyniku których pożyczkobiorca stanie się niezdolnym do pracy zarobkowej, Bank Inwestycyjny uprawniony jest na wniosek ORZZ umorzyć w toku spłaty część nie spłaconej pożyczki do wysokości 25% kosztu budowy.
§  9.
Przenoszenie własności działek i domków w budownictwie osiedlowym oraz zasady zabezpieczenia i rozliczenia pożyczek udzielanych na ten cel, zostaną uregulowane odrębnymi przepisami.

II.

Zasady organizacji.

§  10.
Realizację akcji budownictwa indywidualnego powierza się Centralnej Radzie Związków Zawodowych, Zakładowi Osiedli Robotniczych (ZOR) oraz Bankowi Inwestycyjnemu.
§  11.
1.
Centralna Rada Związków Zawodowych (CRZZ):
a)
dokonuje - na wniosek ZOR po uzgodnieniu z zainteresowanymi resortami i instytucjami oraz właściwymi związkami zawodowymi - rozdziału na poszczególne rejony kredytów, przyznanych dla budownictwa rozproszonego. Przy ustalaniu terytorialnego podziału kredytów należy dać pierwszeństwo miejscowościom o specjalnych trudnościach mieszkaniowych;
b)
ustala szczegółowe regulaminy i wytyczne co do przyznawania przez ORZZ prawa do nabycia gotowych domków robotniczych i pracowniczych i pożyczek na budownictwo rozproszone;
c)
opiniuje projekty typowe domów;
d)
ustala szczegółowe wytyczne co do organizacji samorządów osiedlowych oraz nadzoru nad nimi ORZZ;
e)
sprawuje nadzór i kontrolę działalności ORZZ w zakresie budownictwa indywidualnego oraz całokształtu przebiegu tej akcji w terenie.
2.
Dla realizacji postanowień, zawartych w niniejszej uchwale, CRZZ powoła komisję budownictwa indywidualnego oraz komisje terenowe przy ORZZ.
§  12.
Zakład Osiedli Robotniczych jako inwestor naczelny i główny w zakresie budownictwa osiedlowego:
a)
sporządza plan finansowy i rzeczowy budownictwa osiedlowego,
b)
opracowuje projekty rozwiązań urbanistycznych budownictwa osiedlowego i uzgadnia je z władzami planowania osiedli,
c)
opracowuje typowe projekty domów indywidualnych oraz sporządza ich kosztorysy,
d)
ustala w porozumieniu z CRZZ cenę sprzedaży domków indywidualnych i zawiera umowy z nabywcami,
e)
uzyskuje tereny państwowe na budownictwo osiedlowe,
f)
otwiera kredyty w Banku Inwestycyjnym do dyspozycji Dyrekcji Osiedli Robotniczych i delegatur ZOR,
g)
w przypadku budownictwa osiedlowego zleca przedsiębiorstwom wykonanie robót,
h)
sprawuje na zasadach ustalonych przez Ministra Budownictwa nadzór techniczny nad budownictwem osiedlowym.
§  13.
1.
Bank Inwestycyjny:
a)
uruchamia i rozprowadza kredyty przeznaczone na budownictwo indywidualne,
b)
wypłaca w miarę postępu robót przyznawane pożyczki,
c)
sprawuje kontrolę nad właściwym wydatkowaniem wypłaconych kwot,
d)
administruje udzielonymi pożyczkami,
e)
pobiera od uruchomionych kredytów 1% prowizji bankowej oraz opłatę administracyjną w wysokości 0,25% od wpłaconych rat.
2.
Minister Finansów może przekazać prowadzenie administracji udzielonych pożyczek innej instytucji kredytowej.

III.

Tryb przyznawania pożyczek.

§  14.
1.
Na polecenie CRZZ Okręgowe Rady Związków Zawodowych powołają Komisje Kwalifikacyjne w składzie 3-ch osób wyznaczonych przez ORZZ oraz przedstawicieli miejscowego organu ZOR i Banku Inwestycyjnego.
2.
Komisje Kwalifikacyjne przy ORZZ rozpatrują zgłoszenia i w ramach kredytów ustalonych przez CRZZ przyznają pożyczki na budownictwo rozproszone, jak również uprawnienia do nabycia gotowych domków robotniczych wybudowanych w osiedlach ZOR.
§  15.
Pozytywna decyzja Komisji Kwalifikacyjnej powinna zawierać następujące dane:
a)
uprawnienie do nabycia domu w osiedlu ZOR ze wskazaniem obiektu,
b)
wysokość pożyczki (zadłużenia),
c)
termin i warunki spłaty,
d)
oznaczenie miejsca budowy,
e)
wysokość wkładu własnego pożyczkobiorcy oraz sposób i termin jego wniesienia (gotówką, materiał, praca).

Przy budownictwie osiedlowym decyzja obejmuje pkt a)-c), przy budownictwie rozproszonym decyzja obejmuje pkt b)-e).

§  16.
W celu uzyskania gotowego domku lub pożyczki, uprawniony do ubiegania się o nią winien złożyć podanie do ORZZ. Do podania musi być załączona opinia rady zakładowej lub oddziału związku zawodowego oraz wypełniony i podpisany kwestionariusz wg załączonego wzoru.
§  17.
W przypadku budownictwa rozproszonego dokumentacja obejmuje:
a)
projekt budowy,
b)
kosztorys,
c)
dowód posiadania placu pod budowę.
§  18.
Przy budownictwie osiedlowym dokumentacja techniczna i prawna dla osiedli dostarczana będzie bankowi przez terenową placówkę ZOR.
§  19.
Szczegółowy tryb wypłat pożyczek, zabezpieczenia i spłaty ustali Bank Inwestycyjny w porozumieniu z CRZZ.

Spłata pożyczki rozpocznie się:

a)
przy budownictwie rozproszonym i remontach w rok po wypłaceniu ostatniej raty pożyczki,
b)
w przypadkach budownictwa osiedlowego w rok po oddaniu domu do użytku.

IV.

Realizacja budowy.

§  20.
Bank Inwestycyjny na podstawie nadesłanych przez ORZZ wykazów oraz złożonej dokumentacji wezwie pożyczkobiorców do zabezpieczenia pożyczek.

Wezwanie to wysyła się indywidualnie tylko osobom korzystającym z budownictwa rozproszonego (na własnej działce).

§  21.
Przy budownictwie rozproszonym, po złożeniu dokumentacji technicznej i prawnej oraz zabezpieczenia, Bank Inwestycyjny przystępuje do realizacji pożyczek. Wypłata odbywa się ratami w miarę postępu budowy na podstawie przedkładanych bankowi rachunków i w zasadzie jest dokonywana do rąk lub na rachunek pożyczkobiorcy.

Przy wykonawstwie robót budowlanych sposobem gospodarczym dopuszczalne jest udzielanie zaliczek na zakup materiałów.

§  22.
Przy budownictwie rozproszonym w przypadku stwierdzonego przez bank niewłaściwego zużycia pożyczki, wypłacone raty stają się natomiast wymagalne.
§  23.
Roboty budowlane przy budownictwie osiedlowym są wykonywane na zlecenie i pod nadzorem ZOR przez uspołecznione przedsiębiorstwa budowlane.

V.

Materiały budowlane.

§  24.
Budownictwo indywidualne powinno w miarę możności wykorzystać materiały rozbiórkowe i materiały miejscowe jak wióry, żużel itp. Przydział materiałów budowlanych na cele budownictwa indywidualnego rozproszonego zostanie dokonany przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego w ramach zatwierdzonych bilansów materiałowych.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024