Kursy szkoleniowe dla kandydatów na pomocników aptekarskich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 11 czerwca 1950 r.
w sprawie kursów szkoleniowych dla kandydatów na pomocników aptekarskich.

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 1950 r. o nabywaniu uprawnień pomocnika aptekarskiego (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kursy szkoleniowe dla kandydatów na pomocników aptekarskich, zwane w dalszych paragrafach "kursami szkoleniowymi", organizuje Naczelna Izba Aptekarska przy współudziale Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia R.P.
§  2.
Kurs szkoleniowy polega na teoretycznym i praktycznym przerobieniu przedmiotów objętych programem, ustalonym w § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 maja 1950 r. w sprawie egzaminu dla kandydatów na pomocników aptekarskich (Dz. U. R. P. Nr 23, poz. 203).
§  3.
1.
Kurs szkoleniowy trwa sześć miesięcy.
2.
Szczegółowe programy oraz plany wykładów i ćwiczeń praktycznych na kursie szkoleniowym na wniosek Naczelnej Izby Aptekarskiej zatwierdza Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki po zasięgnięciu opinii Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia R.P.
§  4.
Preliminarz wydatków i wpływów każdego kursu zatwierdza Minister Zdrowia.
§  5.
Kierowników kursów szkoleniowych i wykładowców wyznacza Naczelna Izba Aptekarska po zasięgnięciu opinii Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia R.P. Kandydatów zatwierdza Minister Zdrowia.
§  6.
1.
Opłata za kurs szkoleniowy wynosi 15.000 zł miesięcznie. Od opłaty tej Minister Zdrowia może zwalniać kandydatów częściowo lub w całości na wniosek Komisji Kwalifikacyjnej.
2.
Prośbę o zwolnienie od opłat kandydat obowiązany jest zgłosić w podaniu o dopuszczenie na kurs szkoleniowy.
§  7.
1.
Podanie o dopuszczenie na kurs szkoleniowy kandydaci wnoszą do Komisji Kwalifikacyjnej przy Ministrze Zdrowia, wskazując swoje dane osobiste oraz dokładny adres.
2.
Do podania kandydat powinien załączyć - z zastrzeżeniem wyjątku określonego w ust. 3 - własnoręcznie napisany życiorys oraz dowody stwierdzające posiadanie warunków, określonych w art. 2 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 4 kwietnia 1950 r. o nabywaniu uprawnień pomocnika aptekarskiego.
3.
Kandydaci, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy - oprócz podania wymienionego w ust. 1 - wnoszą do Ministra Zdrowia za pośrednictwem Komisji Kwalifikacyjnej podanie o zwolnienie od warunku, określonego w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 4, załączając dowody stwierdzające okoliczności, powołane w podaniu oraz posiadane wykształcenie i praktykę zawodową.
4.
Komisja Kwalifikacyjna może zażądać uwierzytelnienia w sposób przez siebie oznaczony podpisów na dokumentach prywatnych, jak również żądać dodatkowych dowodów lub wyjaśnień.
§  8.
1.
O sposobie załatwienia podania Komisja Kwalifikacyjna zawiadamia kandydatów na piśmie.
2.
Kandydatom nie zakwalifikowanym na kurs Komisja Kwalifikacyjna zwraca przedłożone dokumenty i odpisy dokumentów.
§  9.
O miejscach, w których kursy szkoleniowe się odbędą, oraz o terminach rozpoczęcia kursów zawiadamia kandydatów Naczelna Izba Aptekarska, wzywając równocześnie do wniesienia w wyznaczonym do tego terminie przypadającej opłaty za pierwszy miesiąc z góry bądź też zawiadamiając kandydata o decyzji Ministra Zdrowia, zwalniającej kandydata od opłat.
§  10.
1.
Kandydaci, dopuszczeni na kurs szkoleniowy, obowiązani są uczęszczać na wykłady i ćwiczenia praktyczne.
2.
Kurs nie może być w zasadzie zaliczony kandydatowi w razie nieuczęszczania na wykłady i ćwiczenia dłużej niż 2 tygodnie. W przypadkach uzasadnionych kierownik kursu może jednak zaliczyć kurs pod warunkiem złożenia przez kandydata odpowiednich kolokwiów bądź uzupełnienia w wyznaczonym terminie brakujących ćwiczeń.
3.
W razie nieusprawiedliwionego opuszczenia więcej niż 4 wykładów lub 8 godzin ćwiczeń praktycznych kierownik kursu skreśla kandydata z kursu po zasięgnięciu opinii Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia R.P.
§  11.
Listę kandydatów, którzy ukończyli kurs szkoleniowy, kierownik kursu przedstawia Ministrowi Zdrowia ze swoimi wnioskami co do skierowania do komisji egzaminacyjnych oraz zwolnienia od opłat egzaminacyjnych kandydatów, którzy o to się ubiegają.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-72.827

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kursy szkoleniowe dla kandydatów na pomocników aptekarskich.
Data aktu: 11/06/1950
Data ogłoszenia: 22/06/1950
Data wejścia w życie: 22/06/1950