Kursy szkoleniowe dla kandydatów na pomocników aptekarskich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 11 czerwca 1950 r.
w sprawie kursów szkoleniowych dla kandydatów na pomocników aptekarskich.

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 1950 r. o nabywaniu uprawnień pomocnika aptekarskiego (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kursy szkoleniowe dla kandydatów na pomocników aptekarskich, zwane w dalszych paragrafach "kursami szkoleniowymi", organizuje Naczelna Izba Aptekarska przy współudziale Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia R.P.
§  2.
Kurs szkoleniowy polega na teoretycznym i praktycznym przerobieniu przedmiotów objętych programem, ustalonym w § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 maja 1950 r. w sprawie egzaminu dla kandydatów na pomocników aptekarskich (Dz. U. R. P. Nr 23, poz. 203).
§  3.
1.
Kurs szkoleniowy trwa sześć miesięcy.
2.
Szczegółowe programy oraz plany wykładów i ćwiczeń praktycznych na kursie szkoleniowym na wniosek Naczelnej Izby Aptekarskiej zatwierdza Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki po zasięgnięciu opinii Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia R.P.
§  4.
Preliminarz wydatków i wpływów każdego kursu zatwierdza Minister Zdrowia.
§  5.
Kierowników kursów szkoleniowych i wykładowców wyznacza Naczelna Izba Aptekarska po zasięgnięciu opinii Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia R.P. Kandydatów zatwierdza Minister Zdrowia.
§  6.
1.
Opłata za kurs szkoleniowy wynosi 15.000 zł miesięcznie. Od opłaty tej Minister Zdrowia może zwalniać kandydatów częściowo lub w całości na wniosek Komisji Kwalifikacyjnej.
2.
Prośbę o zwolnienie od opłat kandydat obowiązany jest zgłosić w podaniu o dopuszczenie na kurs szkoleniowy.
§  7.
1.
Podanie o dopuszczenie na kurs szkoleniowy kandydaci wnoszą do Komisji Kwalifikacyjnej przy Ministrze Zdrowia, wskazując swoje dane osobiste oraz dokładny adres.
2.
Do podania kandydat powinien załączyć - z zastrzeżeniem wyjątku określonego w ust. 3 - własnoręcznie napisany życiorys oraz dowody stwierdzające posiadanie warunków, określonych w art. 2 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 4 kwietnia 1950 r. o nabywaniu uprawnień pomocnika aptekarskiego.
3.
Kandydaci, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy - oprócz podania wymienionego w ust. 1 - wnoszą do Ministra Zdrowia za pośrednictwem Komisji Kwalifikacyjnej podanie o zwolnienie od warunku, określonego w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 4, załączając dowody stwierdzające okoliczności, powołane w podaniu oraz posiadane wykształcenie i praktykę zawodową.
4.
Komisja Kwalifikacyjna może zażądać uwierzytelnienia w sposób przez siebie oznaczony podpisów na dokumentach prywatnych, jak również żądać dodatkowych dowodów lub wyjaśnień.
§  8.
1.
O sposobie załatwienia podania Komisja Kwalifikacyjna zawiadamia kandydatów na piśmie.
2.
Kandydatom nie zakwalifikowanym na kurs Komisja Kwalifikacyjna zwraca przedłożone dokumenty i odpisy dokumentów.
§  9.
O miejscach, w których kursy szkoleniowe się odbędą, oraz o terminach rozpoczęcia kursów zawiadamia kandydatów Naczelna Izba Aptekarska, wzywając równocześnie do wniesienia w wyznaczonym do tego terminie przypadającej opłaty za pierwszy miesiąc z góry bądź też zawiadamiając kandydata o decyzji Ministra Zdrowia, zwalniającej kandydata od opłat.
§  10.
1.
Kandydaci, dopuszczeni na kurs szkoleniowy, obowiązani są uczęszczać na wykłady i ćwiczenia praktyczne.
2.
Kurs nie może być w zasadzie zaliczony kandydatowi w razie nieuczęszczania na wykłady i ćwiczenia dłużej niż 2 tygodnie. W przypadkach uzasadnionych kierownik kursu może jednak zaliczyć kurs pod warunkiem złożenia przez kandydata odpowiednich kolokwiów bądź uzupełnienia w wyznaczonym terminie brakujących ćwiczeń.
3.
W razie nieusprawiedliwionego opuszczenia więcej niż 4 wykładów lub 8 godzin ćwiczeń praktycznych kierownik kursu skreśla kandydata z kursu po zasięgnięciu opinii Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia R.P.
§  11.
Listę kandydatów, którzy ukończyli kurs szkoleniowy, kierownik kursu przedstawia Ministrowi Zdrowia ze swoimi wnioskami co do skierowania do komisji egzaminacyjnych oraz zwolnienia od opłat egzaminacyjnych kandydatów, którzy o to się ubiegają.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024