Stosowanie do państw obcych i personelu przedstawicielstw tych państw w Polsce zwolnień podmiotowych w podatku od nabycia praw majątkowych i w opłacie skarbowej od podań i świadectw.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 września 1950 r.
w sprawie stosowania do państw obcych i personelu przedstawicielstw tych państw w Polsce zwolnień podmiotowych w podatku od nabycia praw majątkowych i w opłacie skarbowej od podań i świadectw.

Ministerstwo Finansów uchyla okólnik z dnia 21 czerwca 1948 r. w sprawie zwolnień w podatku od nabycia praw majątkowych przedstawicielstw dyplomatycznych (Dz. Urz. Min. Sk. Nr 69, poz. 282) i poleca w przypadkach:
a)
nabycia praw majątkowych z czynności, wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt. 2 dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o podatku od nabycia praw majątkowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 53, poz. 418) przez osoby w tym przepisie wymienione,
b)
złożenia podania do władz lub urzędów państwowych przez osoby wymienione w przepisie dodatkowym Nr 14 lit. c) części II Tabeli opłat skarbowych, stanowiącej załącznik do dekretu o opłacie skarbowej (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 53, poz. 419) i wydania na skutek tego podania świadectwa (zezwolenia)

– stosować na podstawie powołanych przepisów zwolnienie podmiotowe w podatku od nabycia praw majątkowych lub w opłacie skarbowej już z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Ponieważ jednak zwolnienia powyższe mogą być przyznawane tylko na zasadzie wzajemności, przeto w każdym przypadku zgłoszenia żądania zastosowania zwolnienia w myśl powołanych przepisów, urząd państwowy bądź płatnik, obowiązani do pobrania podatku lub opłaty, mogą zastosować zwolnienie podmiotowe jedynie pod warunkiem, że występujący z takim żądaniem złoży równocześnie urzędowi lub płatnikowi odpowiednie zaświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stwierdzające, iż w państwie, którego przedstawicielstwo lub personel w Polsce żąda przyznania tego zwolnienia, Państwo Polskie, polskie przedstawicielstwo lub personel tego przedstawicielstwa korzystają z takich samych przywilejów w daninach publicznych przy wykonywaniu takich samych czynności.

Odpisy aktów, stwierdzających nabycie praw majątkowych, płatnicy obowiązani są przesłać, wraz z zaświadczeniem, oddziałowi finansowemu rady narodowej, właściwemu dla wymiaru i poboru podatku od nabycia praw majątkowych i opłaty skarbowej.

W zakresie opłat skarbowych od podań i świadectw żądanie złożenia zaświadczenia może być przez władzę lub urząd zaniechane przy wnoszeniu dalszych podań przez to samo przedstawicielstwo lub jego personel w takich samych sprawach, jeżeli przy pierwszym podaniu dotyczącym takich samych spraw złożono zaświadczenie, a wnoszenie takich podań oraz wydawanie świadectw ma charakter częstotliwy. Odpis złożonego zaświadczenia, wraz z krótką informacją, jakiego rodzaju podań i świadectw (zezwoleń) dotyczy, należy przesłać Ministerstwu Finansów z powołaniem się na niniejszy okólnik.

Zastosowanie zwolnienia i niepobranie opłaty skarbowej należy stwierdzić na podaniu i świadectwie zgodnie z przepisami § 21 ust. 6 zdanie drugie i § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. w sprawie wykonania dekretu o opłacie skarbowej (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 469).

W sprawach, w których obowiązek podatkowy w podatku od nabycia praw majątkowych powstał przed dniem ogłoszenia niniejszego okólnika, a w których Ministerstwo Finansów nie wydało dotychczas konkretnych zarządzeń, organy finansowe powiadomią o niepobraniu podatku bezpośrednio Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesyłając odpis zawiadomienia w drodze służbowej Ministerstwu Finansów.

Natomiast o wszystkich przypadkach stosowania do przedstawicielstw państw obcych i ich personelu zwolnienia od opłat skarbowych od podań i świadectw, nie opartego na konkretnych zarządzeniach Ministerstwa Finansów - władze i urzędy państwowe powiadomią Ministerstwo Finansów.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-111.1387

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Stosowanie do państw obcych i personelu przedstawicielstw tych państw w Polsce zwolnień podmiotowych w podatku od nabycia praw majątkowych i w opłacie skarbowej od podań i świadectw.
Data aktu: 30/09/1950
Data ogłoszenia: 20/10/1950
Data wejścia w życie: 20/10/1950