Likwidacja przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Państwowa Centrala Handlowa".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 23 grudnia 1949 r.
w sprawie likwidacji przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Państwowa Centrala Handlowa".

Na podstawie art. 15 ust. 1 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
Utworzone zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 26 stycznia 1949 r. (Monitor Polski Nr A-21, poz. 309) przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą: "Państwowa Centrala Handlowa" stawia się z dniem 1 stycznia 1950 r. w stan likwidacji.
§  2.
Czynności likwidatora pełnić będzie ob. Ignacy Brym.
§  3.
W terminie do dnia 31 marca 1950 r. likwidator przedstawi Ministrowi Handlu Wewnętrznego bilans otwarcia likwidacji.
§  4.
Do obowiązków likwidatora należeć będzie zakończenie interesów bieżących Państwowej Centrali Handlowej, z tym jednak że sklepy winny być utrzymane w ruchu do chwili ich przekazania (§ 5), ściągnięcia wierzytelności i uiszczenia zobowiązań.
§  5.
W terminie do dnia 31 grudnia 1949 r. likwidator przedstawi Ministrowi Handlu Wewnętrznego do zatwierdzenia plan przekazania Działu Hurtu i Oddziału Eksportu Wewnętrznego, a w terminie do dnia 31 stycznia 1950 r. - plan przekazania pozostałego majątku Państwowej Centrali Handlowej.

Plany winny przewidywać:

1)
terminy przekazania poszczególnych składników majątku,
2)
że Dział Hurtu i Oddział Eksportu Wewnętrznego przekazany zostanie przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu pn. "Centrala Spożywcza", utworzonemu zarządzeniem Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 22 grudnia 1949 r. (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-5, poz. 54),
3)
że sklepy detaliczne przekazane zostaną przedsiębiorstwom Miejskiego Handlu Detalicznego, spółdzielniom C.S.S. "Społem" i gminnym Spółdzielniom "Samopomoc Chłopska" oraz innym przedsiębiorstwom lub instytucjom stosownie do planu podziału.

Oddzielnie wymienione być winny w planie sklepy przejęte przez Państwową Centralę Handlową od spółdzielni wojskowych.

§  6.
Przekazanie winno nastąpić w terminach wskazanych w planie i być stwierdzone protokołami zdawczo-odbiorczymi.
§  7.
Przekazanie nastąpi w sposób następujący:
a)
grunta i budynki, znajdujące się w zarządzie lub użytkowaniu Państwowej Centrali Handlowej na zasadach przewidzianych w dekrecie z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197) w brzmieniu nadanym dekretem z dnia 26.X.1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 438),
b)
urządzenie - przedsiębiorstwom i instytucjom państwowym, nie wyłączając przedsiębiorstw Miejskiego Handlu Detalicznego - nieodpłatnie, a innym osobom - za cenę odpowiadającą kosztom nabycia takich samych urządzeń w chwili sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego z uwzględnieniem procentu zużycia i dokonanych nakładów,
c)
surowce i remanenty towarowe - przedsiębiorstwom i instytucjom państwowym, nie wyłączając Przedsiębiorstw Miejskiego Handlu Detalicznego - po cenie kosztów własnych nabycia lub wytworzenia, a innym osobom - po obowiązujących w chwili sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego cenach hurtowych.
§  8.
Jeżeli przekazaniu ulega zespół urządzeń, służących do osiągnięcia określonego celu gospodarczego, wraz z urządzeniami - przekazaniu ulegają wszelkie prawa i zobowiązania z majątkiem tym związane, w szczególności zaś prawa i obowiązki z umów o pracę i o dzieło, z umów dzierżawnych itp.

W przypadku, gdy Państwowa Centrala Handlowa za jakieś świadczenia uiściła należność z góry, przedsiębiorstwo albo instytucja, której majątek zostaje przekazany, zapłaci za wartość świadczeń jeszcze nieodebranych, a w przypadku gdy wraz z majątkiem przejęte zostają zobowiązania - na korzyść przedsiębiorstwa przejmującego zaliczona będzie wartość przejętych do zapłaty zobowiązań.

§  9.
Protokoły zdawczo-odbiorcze powinny być sporządzone i podpisane przez upoważnionych przedstawicieli likwidatora i przedsiębiorstwa przejmującego majątek.

W protokółach zdawczo-odbiorczych należy w szczególności podać:

1)
miejsce i datę sporządzenia protokołu,
2)
nazwiska, imiona i adresy osób sporządzających protokoły,
3)
opis i w przypadku, gdy przekazanie następuje odpłatnie - oszacowanie przejmowanego majątku według zasad §§ 6 i 7. Wierzytelności i zobowiązania wątpliwe przyjmuje się do protokołu w dwóch sumach według ich nominalnej i według ich przypuszczalnej wysokości,
4)
jeżeli przekazaniu ulega nieruchomość, wskazać należy ponadto nr hipoteczny i powierzchnię.
§  10.
Nadzór nad sporządzaniem protokołów zdawczo-odbiorczych, jeżeli przejmuje majątek przedsiębiorstwo lub instytucja podległa Ministrowi Handlu Wewnętrznego, sprawuje Komisja w składzie: Przewodniczącego i 2 członków, powołanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego.

Jeżeli przejmuje majątek spółdzielnia, w skład komisji wchodzi ponadto 2 członków wyznaczonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego na wniosek Centralnego Związku Spółdzielczego.

W razie, gdyby przy sporządzaniu protokołów powstały spory. Komisja przeprowadzi dochodzenie i przedstawi Ministrowi Handlu Wewnętrznego wnioski.

Uchwały Komisji zapadają większością głosów członków obecnych. Dla powzięcia uchwał wymagana jest obecność większości członków komisji. W przypadku równości głosów decyduje głos przewodniczącego.

§  11.
Likwidator winien przedstawiać Ministrowi Handlu Wewnętrznego sprawozdania i bilanse co 6 miesięcy. Pierwsze sprawozdanie złożone być winno do dnia 30 lipca 1950 r. wraz z bilansem za okres od dnia 1 stycznia 1950 r. do dnia 30 czerwca 1950 r.
§  12.
O otwarciu likwidacji likwidator zgłosi do rejestru handlowego. Do zgłoszenia należy dołączyć wzór podpisu likwidatora.
§  13.
Zakończenie likwidacji i wykreślenie przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Centrala Handlowa" z rejestru handlowego nastąpi w trybie przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Skarbu, które wydane zostanie na podstawie art. 15 ust. 2 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).
§  14.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024