Przekazanie na rzecz przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Centrala Handlowa Farmaceutyczno-Sanitarna Centrosan" majątku Centralnej Składnicy Sanitarnej Ministerstwa Zdrowia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 24 sierpnia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu w sprawie przekazania na rzecz przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Centrala Handlowa Farmaceutyczno-Sanitarna Centrosan" majątku Centralnej Składnicy Sanitarnej Ministerstwa Zdrowia.

Na podstawie §§ 8 i 10 zarządzenia Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Zdrowia z dnia 31 lipca 1948 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Centrala Handlowa Farmaceutyczno-Sanitarna Centrosan" (Monitor Polski Nr. A-67, poz. 517), zarządza się co następuje:
§  1.
1.
Majątek Skarbu Państwa, znajdujący się w posiadaniu Centralnej Składnicy Sanitarnej Ministerstwa Zdrowia, zwanej dalej w skrócie "C. S. S.", utworzonej zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 września 1945 r. Nr. Bpr. 90/45 (Dziennik Zdrowia Nr 4 z 1945 r.), zmienionym zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 1946 r. Nr. Bpr. 1103/46 (Dziennik Zdrowia Nr 1/2 z 1947 r.), ulega protokólarnemu przekazaniu z dniem 1 września 1948 r. na rzecz przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Centrala Handlowa Farmacautyczno-Sanitarna Centrosan" w Warszawie, zwanego dalej w skrócie "Centrosan", przy czym majątek nieruchomy w zarząd i użytkowanie, a majątek ruchomy na własność, z zastrzeżeniem postanowienia ust. 2.
2.
Majątek ruchomy, pochodzący z dostaw UNRRA i darów tudzież kupna z kredytów budżetowych Ministerstwa Zdrowia, zostaje oddany "Centrosan" na przechowanie za wynagrodzeniem i pozostaje nadal w rozporządzaniu Ministra Zdrowia.
§  2. 1
Równolegle z przekazywaniem majątku Skarbu Państwa, określonego w § 1, ulegają protokólarnemu przekazaniu na rzecz "Centrosan" wszelkie prawa i zobowiązania "C. S. S." w stosunku do osób trzecich nie wyłączając zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy, tudzież dotychczasowe obowiązki "C. S. S." wobec Ministerstwa Zdrowia z tytułu zawartych przez to Ministerstwo umów na dostawę materiałów sanitarnych i leków z importu i produkcji krajowej, o ile mieszczą się w ramach działalności "Centrosan".

Przy ustalaniu zobowiązań "C.S.S." winna być uwzględniona, przewidziana na rok budżetowy 1948 wpłata tegoż przedsiębiorstwa do Skarbu Państwa z tytułu nadwyżek wpływów w wysokości nie przekraczającej sumy 15 milionów złotych, jeśli bilans netto "C.S.S." na dzień likwidacji wykaże taką nadwyżkę.

§  3.
Kolejność przekazywania i przejęcia poszczególnych składników majątku Skarbu Państwa, określonego w § 1, ustala "Centrosan", z tym, że okres przekazywania majątku w całości powinien być zakończony nie później niż 30 września 1948 r.
§  4.
1.
Przekazania i przejęcia majątku (§ 1) oraz praw i zobowiązań (§ 2) dokona protokólarnie Komisja Zdawczo-Odbiorcza, składająca się z przedstawicieli "C. S. S.", wyznaczonych przez Ministra Zdrowia oraz z przedstawicieli "Centrosan", wyznaczonych przez Ministra Przemysłu i Handlu.
2.
W skład Komisji Zdawczo-Odbiorczej powinni ponadto wchodzić przedstawiciele czynnika społecznego. Udział tych przedstawicieli w Komisji Zdawczo-Odbiorczej następuje na wniosek tej Komisji. Nieobecność czynnika społecznego w Komisji Zdawczo-Odbiorczej nie wstrzymuje jej działalności.
3.
Komisji Zdawczo-Odbiorczej przysługuje prawo tworzenia dalszych podkomisyj dla przekazywania i przejęcia majątku, określonego w § 1.
§  5. 2
Bilans "C.S.S." wraz z właściwymi załącznikami według stanu na dzień 31 sierpnia 1948 r. powinien być sporządzony przez Naczelną Dyrekcję "C.S.S." przy współudziale wyznaczonego na wniosek tej Dyrekcji przez "Centrosan" odpowiedniego personelu najpóźniej do dnia 31 marca 1950 r. Bilans ten podlega zbadaniu i zaakceptowaniu przez powołaną w tym celu przez Ministra Zdrowia osobną Komisję, która może przedstawić uzasadnione wnioski o wprowadzeniu zmian do bilansu. Zbadany i zaakceptowany przez Komisję bilans powinien być przedstawiony Ministrowi Zdrowia oraz "Centrosan". Wpłata z tytułu rozliczenia z budżetem, o której mowa w § 2, winna wpłynąć do Skarbu Państwa niezwłocznie po sporządzeniu bilansu.

Koszty likwidacji "C.S.S." od dnia 1 października 1948 r. do jej zakończenia winny być pokryte z masy likwidacyjnej "C.S.S.

§  6.
Stosunek pracy pracowników "C.S.S." trwa nadal bez zmiany. W celu jednak dostosowania tego stosunku do przepisów art. 11 pkt. 2 i 4 dekretu z dnia 9 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 8, poz. 42) wszelkie dotychczasowe umowy o pracę z pracownikami "C.S.S." powinny być zastąpione przez "Centrosan" we właściwym czasie innymi umowami.
§  7.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia tracą moc obowiązującą zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 września 1945 r. Nr Bpr. 90/45 o tymczasowej organizacji Centralnej Składnicy Sanitarnej Ministerstwa Zdrowia (Dziennik Zdrowia Nr 4 z 1945 r.) oraz zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 1946 r. Nr Bpr. 1103/46 o zmianie tymczasowej organizacji Centralnej Składnicy Sanitarnej Ministerstwa Zdrowia (Dziennik Zdrowia Nr 1/2 z 1947 r.).
§  8.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1948 r.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 marca 1949 r. (M.P.49.A-23.371) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1948 r.
2 § 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 i 3 zarządzenia z dnia 28 marca 1949 r. (M.P.49.A-23.371) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1948 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 24 stycznia 1949 r. (M.P.49.A-14.198) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1949 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 7 czerwca 1949 r. (M.P.49.A-62.841) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 maja 1949 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 5 marca 1950 r. (M.P.50.A-33.395) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1949 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.A-70.603

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie na rzecz przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Centrala Handlowa Farmaceutyczno-Sanitarna Centrosan" majątku Centralnej Składnicy Sanitarnej Ministerstwa Zdrowia.
Data aktu: 24/08/1948
Data ogłoszenia: 13/09/1948