Pobieranie zaliczek za nadane gospodarstwa (działki) na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH, ZIEM ODZYSKANYCH ORAZ ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 30 lipca 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie pobierania zaliczek za nadane gospodarstwa (działki) na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Na zasadzie § 32 rozporządzenia Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych, Ziem Odzyskanych oraz Administracji Publicznej z dnia 22 listopada 1947 r. wydanego w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Skarbu w sprawie norm obszarowych, szacunku i odliczenia od ceny na rzecz osadników wojskowych oraz spłaty należności za gospodarstwa, nadane na podstawie dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz.U.R.P. Nr. 74, poz. 471) zarządza się co następuje:
§  1.
Od nabywców gospodarstw (działek), na które zostały wydane akty nadania na zasadzie art. 26 dekretu z dnia 6.IX.46 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz.U.R.P. Nr. 49, poz. 279) będą pobierane corocznie, poczynając od roku 1947 do czasu ustalenia ceny nabycia, na poczet tej ceny zaliczki według następującego wymiaru:
1)
za gospodarstwa ogrodnicze i za gospodarstwa rolne o specjalnej kulturze 3 q żyta z 1 ha
2)
za gospodarstwa rolne posiadające przynajmniej 1 dorosłą sztukę inwentarza żywego (konia, krowę)
a)
nie podlegające regulacji (samodzielne gospodarstwa) z zabudowaniami:

w dobrym stanie 1,5 q żyta z 1 ha

w średnim stanie 1 q " "

b)
podlegające regulacji (podziałowi) i użytkujące wspólnie zabudowania, które są

w dobrym stanie 0,75 q " "

w średnim stanie 0,5 q " "

§  2.
Nie wymierza się zaliczek za gospodarstwa nadane:
1)
repatriantom, którzy pozostawili mienie zagranicą, podlegające zarachowaniu na poczet ceny gospodarstwa.
2)
osadnikom wojskowym, posiadającym warunki określone w zarządzeniu Ministra Ziem Odzyskanych z dnia 14.I.1948 r. wydanym w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej (Dz. Urz. M. Z. O. Nr. 3, poz. 17),
3)
b. właścicielom ziemskim z tytułu nadziału w myśl art. 17 dekretu z dnia 6.IX.1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 13 z 1945 r.),
4)
b. właścicielom gospodarstw rolnych, którzy otrzymali gospodarstwa tytułem ekwiwalentu w myśl art. 2 dekretu z dnia 28.XI.1945 r. o przejęciu niektórych nieruchomości ziemskich na cele reformy rolnej i osadnictwa (Dz.U.R.P. Nr. 57, poz. 321) lub którzy przekazali na Państwowy Fundusz Ziemi gospodarstwo na terenie Ziem Dawnych,
5)
osadnikom, należącym do spółdzielni parcelacyjno-osadniczych.
§  3.
Osadnikom nie wymierza się zaliczek w roku, w którym objęli oni gospodarstwo w użytkowanie oraz w latach, w których gospodarstwa ich doznały klęsk żywiołowych.
§  4.
Termin płatności zaliczek przypada na dzień 1 października każdego roku z tym, że dłużnik winien być zawiadomiony o wymiarze na 1 miesiąc przed terminem płatności.

W przypadkach gdy wymiar zostanie dokonany po 1 września, jednak nie później jak 31 grudnia, termin płatności zaliczki przypada na ostatni dzień miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym wysłano zarządzenie płatnicze.

§  5.
Wymiaru zaliczek dokonuje powiatowa władza administracji ogólnej w drodze zarządzeń płatniczych.
§  6.
W zarządzeniu płatniczym należy podać:
1)
nazwisko i imię nabywcy gospodarstwa,
2)
nazwę i położenie gospodarstwa (działki),
3)
miejsce zamieszkania nabywcy (wieś, gmina, powiat),
4)
obszar gospodarstwa (.... ha, .... mtr),
5)
wysokość wymierzonej zaliczki w kwintalach żyta,
6)
termin płatności zaliczki,
7)
Oddział Państwowego Banku Rolnego, w którym zapłata zaliczki winna nastąpić,
8)
Pouczenie, że od zarządzenia płatniczego służy odwołanie do wojewódzkiej władzy administracji ogólnej - (Dział Rolnictwa i Reform Rolnych) w ciągu 14 dni licząc od dnia następnego po doręczeniu wezwania i że odwołanie to należy wnieść za pośrednictwem powiatowej władzy administracji ogólnej - (Referat Rolnictwa i Reform Rolnych),
9)
pouczenie o sposobie dokonania wpłaty zaliczki,
10)
zagrożenie egzekucją w razie niewpłacenia zaliczki w terminie i pouczenie o odsetkach zwłoki,
11)
pouczenie o pobieraniu przez Państwowy Bank Rolny dodatku administracyjnego.
§  7.
Jednocześnie z wystosowaniem do dłużników zarządzeń płatniczych, powiatowa władza administracji ogólnej przesyła do wojewódzkiej władzy administracji ogólnej wykaz tych zarządzeń w 2 egzemplarzach.

Wykazy te winny zawierać dane wymienione w § 5. pkt. 1-5 oraz daty płatności zaliczki i rubrykę "Uwagi".

§.8.
Otrzymane z powiatowej władzy administracji ogólnej wykazy - wojewódzka władza administracji ogólnej prześle do właściwego Oddziału Państwowego Banku Rolnego, który potwierdza na jednym z nadesłanych egzemplarzy przyjęcie do administracji wskazanych w nim należności i zwraca ten egzemplarz wojewódzkiej władzy administracji ogólnej.
§  9.
W razie trudności płatniczych, wynikłych z powodu nieurodzaju, pożaru lub innych klęsk, śmierci, albo ciężkiej choroby dłużnika lub jedynego żywiciela rodziny oraz w przypadkach przewidzianych w § 32 rozporządzenia z dnia 22 listopada 1947 r. (Dz.U.R.P. Nr. 74, poz. 471) można na prośbę dłużnika:
1)
uchylić wymiar zaliczki,
2)
zmniejszyć wymiar zaliczki,
3)
odroczyć termin płatności zaliczki w granicach roku gospodarczego,
4)
rozłożyć spłatę zaliczki na raty w granicach roku gospodarczego.

W przypadkach, gdy wymiar zaliczki przewyższa 1/20 szacunku gospodarstwa (działki) należy na wniosek osadnika obniżyć wymiar zaliczki do 1/20 szacunku.

§  10.
O zmianie w toku instancji zarządzeń płatniczych bądź ich uchyleniu (§9) Oddziały Państwowego Banku Rolnego winny być bezzwłocznie powiadomione.

Powiatowa władza administracji ogólnej powiadamia Oddziały Państwowego Banku Rolnego za pośrednictwem wojewódzkiej władzy administracji ogólnej.

§  11.
Na pokrycie kosztów administracji Państwowy Bank Rolny będzie pobierać dodatek administracyjny w wysokości 0,6% wymierzonej zaliczki. Dodatek ten podlega spłacie wraz z zaliczką.
§  12.
Spłata zaliczki może być przez dłużnika dokonana:
1)
w naturze, przez dostawę zboża dobrej jakości do składnicy wskazanej na żądanie dłużnika przez powiatową władzę administracji ogólnej,
2)
w gotówce do kasy Oddziału Państwowego Banku Rolnego po przeliczeniu zaliczki w życie na złote według przeciętnych wolnorynkowych cen żyta, ustalonych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych i obowiązujących w tym roku obrachunkowym, w którym następuje faktyczna zapłata.
§  13.
W razie niezapłacenia w terminie zaliczki liczone będą odsetki zwłoki w wysokości 0,5% miesięcznie, licząc rozpoczęty miesiąc za cały.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.A-69.565

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobieranie zaliczek za nadane gospodarstwa (działki) na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.
Data aktu: 30/07/1948
Data ogłoszenia: 30/08/1948
Data wejścia w życie: 30/08/1948