a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 21 września 2001 r. Rada Europejska oświadczyła, że terroryzm jest prawdziwym wyzwaniem dla świata i dla Europy oraz zdecydowała, że walka z terroryzmem będzie jednym z priorytetowych celów Unii. W dniu 19 października 2001 r. Rada Europejska ponownie oświadczyła, że jest zdecydowana zwalczać wszelkie formy terroryzmu w każdym miejscu na świecie i że będzie kontynuować wysiłki na rzecz wzmocnienia koalicji utworzonej przez społeczność międzynarodową w celu zwalczania wszelkich postaci i form terroryzmu.
(2) W dniu 27 grudnia 2001 r. Rada przyjęła wspólne stanowisko 2001/931/WPZiB 1 , które wykonuje rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ 1373(2001) przedstawiającą szeroko zakrojone strategie zwalczania terroryzmu, a zwłaszcza zwalczania finansowania terroryzmu. We wspólnym stanowisku 2001/931/WPZiB przewiduje się zamrożenie środków finansowych i innych aktywów finansowych lub zasobów gospodarczych należących do osób, grup i podmiotów wymienionych w załączniku do niego, a także przewiduje się, by środki finansowe, aktywa finansowe lub zasoby gospodarcze ani usługi finansowe lub inne powiązane usługi nie były udostępniane, pośrednio lub bezpośrednio, osobom, grupom i podmiotom wymienionym w tym załączniku.
(3) Od dnia 27 grudnia 2001 r. w załączniku do wspólnego stanowiska 2001/931/WPZiB figurują, jako grupy terrorystyczne, Hamas-Izz al-Din al-Qassem (terrorystyczne skrzydło Hamasu) i Palestyński Islamski Dżihad (PIJ). W dniu 12 września 2003 r. Rada przyjęła wspólne stanowisko 2003/651/WPZiB 2 , w którym dokonano przeglądu załącznika do wspólnego stanowiska 2001/931/WPZiB i do listy grup i podmiotów uczestniczących w aktach terrorystycznych zamiast Hamas-Izz al-Din al-Qassem (terrorystycznego skrzydła Hamasu) wprowadzono Hamas (w tym Hamas-Izz al-Din al-Qassem) ("Hamas").
(4) Umieszczenie Hamasu i PIJ w załączniku zostało kilkakrotnie poddane przeglądowi na podstawie art. 1 ust. 6 wspólnego stanowiska 2001/931/WPZiB, a środki ograniczające mające zastosowanie do tych grup nadal obowiązują.
(5) Unia zapewnia pomoc finansową na rzecz rozwoju, w tym programy wsparcia skierowane do ludności palestyńskiej, Palestyńskiej Władzy Narodowej i Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie. Komisja przeprowadziła przegląd swojej bieżącej pomocy finansowej, który wykazał, że istniejące kontrole i zabezpieczenia stosowane przez Komisję funkcjonują prawidłowo oraz że żadne fundusze Unii nie są wykorzystywane do bezpośredniego ani pośredniego finansowania jakiejkolwiek organizacji terrorystycznej.
(6) W dniu 7 października 2023 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii Europejskiej oświadczenie w sprawie ataków na Izrael, z całą mocą potępiając liczne i masowe ataki, których dopuścił się Hamas w całym Izraelu, i głęboko ubolewając nad ofiarami w ludziach.
(7) W konkluzjach z dnia 26 i 27 października 2023 r. Rada Europejska ponownie z całą mocą potępiła Hamas za brutalne i masowe ataki terrorystyczne przeprowadzane w całym Izraelu.
(8) Hamas i PIJ stanowią zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, także poprzez podważanie stabilności lub bezpieczeństwa Izraela lub przez zagrażanie stabilności lub bezpieczeństwu Izraela w jego uznanych na forum międzynarodowym granicach, o czym mowa w konkluzjach Rady z dnia 10 grudnia 2012 r. w sprawie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Akty przemocy Hamasu i PIJ stanowią poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego i prawa dotyczącego praw człowieka.
(9) Z uwagi na poważny charakter ostatnich ataków na Izrael oraz na konieczność przeciwdziałania działaniom zagrażającym międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu należy utworzyć środki ograniczające skierowanych przeciwko tym, którzy wspierają, ułatwiają lub umożliwiają akty przemocy dokonywane przez Hamasu i PIJ, zgodnie z kryteriami przedstawionymi w niniejszej decyzji. Takie środki ograniczające wchodzą w zakres celów unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa określonych w art. 21 ust. 2 lit. b) i c) Traktatu o Unii Europejskiej.
(10) Unia musi podjąć dalsze działania, aby wdrożyć niektóre środki,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: