a także mając na uwadze, co następuje:(1) W celu właściwego funkcjonowania rynek wewnętrzny wymaga standardów statystycznych mających zastosowanie do gromadzenia, przekazywania i publikowania statystyki krajowej i europejskiej, co zapewnia podmiotom gospodarczym, instytucjom finansowym, rządom i wszelkim innym podmiotom działającym na jednolitym rynku dostęp do wiarygodnych i porównywalnych danych statystycznych. Niezbędne jest zatem, aby poszczególne pozycje stosowane do klasyfikacji produktów w Unii były interpretowane jednolicie we wszystkich państwach członkowskich.
(2) Rozporządzeniem (WE) nr 451/2008 ustanowiono wspólną klasyfikację statystyczną produktów według działalności ("CPA") i określono wymogi dotyczące statystyk na moment jego przyjęcia. Wymogi te nie odpowiadają już potrzebom środowiska technologicznego, strukturze gospodarki ani odnośnym międzynarodowym klasyfikacjom gospodarczym i społecznym.
(3) Od dnia 1 stycznia 2015 r., kiedy to rozpoczęto stosowanie najnowszej wersji CPA, sposób dostarczania wyrobów i świadczenia usług w ramach wielu rodzajów działalności gospodarczej uległ zmianie w wyniku globalizacji i cyfryzacji. W zglobalizowanej gospodarce Unii Europejskiej nabrały znaczenia pewne nowe wyroby i usługi, podczas gdy inne straciły na znaczeniu. Szybkie zmiany zachodzą również w środowisku informatycznym. Ponadto zwiększona świadomość wpływu gospodarki na środowisko doprowadziła do powstania specjalistycznych rodzajów działalności służących ochronie środowiska, które z kolei generują nowe produkty i usługi.
(4) Wewnętrzna spójność statystyki europejskiej wymaga, aby CPA była strukturalnie powiązana z europejską klasyfikacją referencyjną, tzn. statystyczną klasyfikacją działalności gospodarczej w Unii Europejskiej ("NACE").
(5) Międzynarodowa porównywalność statystyk gospodarczych wymaga od państw członkowskich oraz instytucji Unii stosowania klasyfikacji produktów, które są bezpośrednio powiązane z międzynarodową Centralną Klasyfikacją Produktów ("CPC").
(6) W związku z przyjęciem przez Komisję rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/137 2 ustanawiającego NACE Rev. 2 Aktualizacja 1 ("NACE Rev. 2.1") oraz przyjęciem przez Komisję Statystyczną Organizacji Narodów Zjednoczonych wersji 3.0 CPC ("CPC Ver. 3.0") należy dostosować CPA w celu utrzymania jej międzynarodowej porównywalności i spójności ze standardami klasyfikowania rodzajów działalności gospodarczej stosowanymi na poziomie Unii.
(7) W celu odzwierciedlenia obecnych realiów działalności gospodarczej w Unii CPA powinna uwzględniać produkty nowych rodzajów działalności gospodarczej, które stały się możliwe w wyniku rozwoju strukturalnego, naukowego i technologicznego, jaki nastąpił w ostatnim okresie, a także nowe towary i usługi generowane przez istniejące rodzaje działalności.
(8) Aby wesprzeć stale prowadzone przez Komisję działania służące unowocześnieniu tworzenia statystyki europejskiej oraz zapewnić, aby CPA przyczyniała się do lepszego zarządzania gospodarczego zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym, poprzez bardziej porównywalne i przydatne dane, konieczna jest aktualizacja CPA.
(9) W odniesieniu do danych, o których mowa w załączniku B do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 3 , nie należy natychmiast wymagać zgodności z zaktualizowaną klasyfikacją, ponieważ dostawcy danych będą potrzebować pewnego czasu na dostosowanie się do nowych wymogów regulacyjnych.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 451/2008,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 2 września 2024 r.