Rozporządzenie wykonawcze 2023/500 wykonujące rozporządzenie (UE) 2020/1998 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2023/500
z dnia 7 marca 2023 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) 2020/1998 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2020/1998 z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 7 grudnia 2020 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2020/1998.

(2) W dniu 8 grudnia 2020 r. w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydanym w imieniu Unii Europejskiej w sprawie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje stanowcze zobowiązanie na rzecz propagowania i ochrony praw człowieka na świecie. Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka świadczy o tym, że Unia jest zdeterminowana, by wzmocnić swoją rolę w zaradzaniu poważnym pogwałceniom i naruszeniom praw człowieka na świecie. Jednym ze strategicznych celów Unii jest sprawienie, by wszyscy mogli skutecznie korzystać z praw człowieka. Poszanowanie godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i praw człowieka to podstawowe wartości Unii oraz jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

(3) W swoich konkluzjach z dnia 14 listopada 2022 r. Rada wyraziła zaniepokojenie nieproporcjonalnym wpływem, jaki konflikty zbrojne w dalszym ciągu wywierają na kobiety i dziewczęta na całym świecie, a także powszechnym występowaniem przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć, w tym przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych, w internecie i poza nim. Zobowiązała się do zintensyfikowania wysiłków na rzecz zwalczania przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć, aby zapewnić pełną rozliczalność i zwalczać bezkarność. Ponadto, w konkluzjach z czerwca 2014 r. Rada zaznaczyła, że walka z wszelkimi formami przemocy wobec kobiet i eliminacja tej przemocy wymagają skoordynowanych strategii politycznych na wszelkich stosownych szczeblach oraz kompleksowego podejścia skupiającego się na kluczowych kwestiach, takich jak zapobieganie, niski poziom zgłaszania, ochrona, wsparcie dla ofiar oraz ściganie sprawców, a także innych środków. Strategiczne stosowanie środków ograniczających wzmacnia to podejście przez zwiększanie presji, by zapobiegać dalszym pogwałceniom i naruszeniom, oraz, w koordynacji z innymi instrumentami unijnymi dostępnymi w ramach zestawu narzędzi dotyczących praw człowieka, zwraca uwagę na te pogwałcenia i naruszenia.

(4) W związku z tym do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym, zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2020/1998, należy dodać dziewięć osób i trzy podmioty.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) 2020/1998,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2020/1998 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 marca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w sekcji A ("Osoby fizyczne") załącznika I do rozporządzenia (UE) 2020/1998 dodaje się następujące wpisy:
Imię i nazwisko (transliteracja na alfabet łaciński) Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Powody umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
"27. Neda Mohammad NADEEM (pisownia pasztuńska) Stanowisko(-a):

p.o. talibskiego ministra szkolnictwa wyższego

Obywatelstwo: afgańskie

Płeć: mężczyzna

Od 22 października 2022 r. pełni obowiązki talibskiego ministra szkolnictwa wyższego.

Od czasu objęcia przez niego stanowiska talibowie opublikowali dekrety zakazujące kobietom dostępu do szkolnictwa wyższego w całym kraju. Dekrety te pozbawiają kobiety przysługującego im prawa do edukacji oraz równego dostępu do edukacji i stanowią pogwałcenie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Jako p.o. talibskiego ministra szkolnictwa wyższego Neda Mohammed Nadeem jest zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Afganistanie, w szczególności za powszechne pogwałcenia prawa kobiet do edukacji i prawa do równego traktowania mężczyzn i kobiet w dziedzinie edukacji.

7.3.2023
28. Sheikh Muhammad

Khalid HANAFI

(pisownia pasztuńska) Stanowisko(-a):

p.o. talibskiego ministra krzewienia cnót i zapobiegania wadom

Data urodzenia: ok. 1970 r.

Miejsce urodzenia: wioska Kolam Shaheed, dystrykt Doabi, prowincja Nurestan, Afganistan

Obywatelstwo: afgańskie

Płeć: mężczyzna

Pełni obowiązki talibskiego ministra krzewienia cnót i zapobiegania wadom, zastępującego ministra ds. kobiet.

Od czasu objęcia przez niego stanowiska talibowie opublikowali dekrety ograniczające wolność i godność kobiet i dziewcząt w całym kraju poprzez ograniczenie przysługującej im wolności słowa i wypowiedzi oraz nakładające surowe kary na osoby, które nie przestrzegają talibskich nakazów, i prowadzące do aktów przemocy wobec tych osób.

W szczególności podczas jego kadencji opublikowano dekrety dotyczące hidżabu, a także harmonogramy korzystania z przestrzeni publicznej przewidujące segregację płciową.

Jako p.o. talibskiego ministra krzewienia cnót i zapobiegania wadom szejk Muhammad Khalid Hanafi jest odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Afganistanie, w szczególności za powszechne pogwałcenie praw kobiet, np. wolności wypowiedzi, a także przysługującego im prawa do równego traktowania mężczyzn i kobiet.

7.3.2023
29. Alexander Georgievich FEDORINOV Александр Георгиевич Федоринов

(pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): dowódca w komisariacie policji w Moskwie

Stopień: podpułkownik

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Jest dowódcą w komisariacie policji w Moskwie.

Jako p.o. szefa w komisariacie policji w marcu 2022 r. wyraził zgodę na arbitralne aresztowania i zatrzymania, a następnie na torturowanie kobiet protestujących przeciwko wojnie.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Rosji, w szczególności za tortury i inne okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie lub karanie, arbitralne aresztowania lub zatrzymania, a także za systematyczne akty przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

7.3.2023
30. Ivan RYABOV Иван РЯБОВ

(pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): funkcjonariusz policji w komisariacie policji w Moskwie

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Jest funkcjonariuszem policji w komisariacie policji w Moskwie.

Na rozkaz podpułkownika Alexandra Fedorinova w marcu 2022 r. arbitralnie zatrzymał i torturował kobiety protestujące przeciwko wojnie. Ofiary twierdzą, że je bił i dusił przy użyciu plastikowych toreb oraz że znęcał się nad nimi fizycznie i słownie przez sześć godzin.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Rosji, w szczególności za tortury i inne okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie lub karanie oraz za arbitralne aresztowania lub zatrzymania.

7.3.2023
31. Nikolay Anatolevich KUZNETSOV

alias Nikolaj

Anatolevich Kuznetsov, Nikolaj Kuznetsov, Nikolay Kuznetsov

Николай Анатольевич

Кузнецов (pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): członek sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, dowódca dywizji Dzierżyńskiego jednostki służb specjalnych Rosgwardii (Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej)

Stopień: generał dywizji

Data urodzenia:

13.4.1978

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Numer identyfikacji podatkowej: 645407737871

Jest członkiem sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i dowódcą dywizji Dzierżyńskiego jednostki służb specjalnych Rosgwardii (Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej).

Jego jednostka brała udział w nielegalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a członkowie tej jednostki systematycznie uczestniczyli w aktach przemocy seksualnej i gwałtach w Ukrainie w marcu i kwietniu 2022 r.

Skala i powaga aktów przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć popełnianych na okupowanych przez Rosję obszarach Ukrainy sugeruje, że były one »planowane w bardziej systematyczny sposób« i że rosyjscy dowódcy - świadomi przemocy seksualnej, jakiej dopuszcza się personel wojskowy na terenie Ukrainy, a w niektórych przypadkach »zachęcali do niej, a nawet ją nakazywali«.

Jako dowódca jednostki Kuznetsov jest odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Ukrainie, w tym za systematyczne akty przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

7.3.2023
32. Ramil Rakhmatulovich IBATULLIN Рамиль Рахматуллович Ибатуллин

(pisownia rosyjska)

Stanowisko(-a): członek sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, były dowódca 90. gwardyjskiej dywizji pancernej

Stopień: pułkownik

Data urodzenia:

22.10.1976

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Numer identyfikacji podatkowej: 631409144707

Numer osobowy rosyjskich sił zbrojnych: U-927425

Służył w rosyjskich oddziałach okupacyjnych w regionie Donbasu (2014-2017) i uczestniczył w nielegalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę jako dowódca 90. gwardyjskiej dywizji pancernej.

W marcu 2022 r. dowodzona przez niego dywizja brała udział w ofensywie na Czernihów i Kijów. Podczas tej ofensywy członkowie tej dywizji dopuszczali się aktów przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć wobec ukraińskiej ludności cywilnej.

Po upublicznieniu tych faktów rosyjskie Ministerstwo Obrony awansowało Ibatullina na stopień pułkownika.

Władze ukraińskie oskarżyły kilku członków 90. gwardyjskiej dywizji pancernej o domniemaną przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć, w tym gwałt na ciężarnej kobiecie w pobliżu Kijowa, i zabójstwo osoby cywilnej po wielokrotnym zgwałceniu jego żony w obecności małego dziecka; członków tej dywizji oskarżono również o udział w gwałtach zbiorowych.

Skala i powaga aktów przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć popełnianych na okupowanych przez Rosję obszarach Ukrainy sugeruje, że były one »planowane w bardziej systematyczny sposób« i że rosyjscy dowódcy - świadomi przemocy seksualnej, jakiej dopuszcza się personel wojskowy na terenie Ukrainy, a w niektórych przypadkach »zachęcali do niej, a nawet ją nakazywali«.

Ibatullin jest zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Ukrainie, w tym za systematyczne akty przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

7.3.2023
33. Gatluak Nyang HOTH Stanowisko(-a): komisarz okręgowy okręgu Mayiandit

Obywatelstwo: Sudan

Południowy

Płeć: mężczyzna

Od lutego 2021 r. jest komisarzem okręgowym okręgu Mayiandit (stan Unity, Sudan Południowy).

Piastując to stanowisko, dowodził prorządowymi bojówkami w atakach przeprowadzonych w południowej części stanu Unity od lutego do maja 2022 r. W tym okresie dowodzone przez niego oddziały powszechnie i systematycznie stosowały przemoc seksualną jako taktykę wojenną oraz jako nagrodę i uprawnienie przysługujące mężczyznom uczestniczącym w konflikcie.

Jako komisarz okręgowy Hoth jest zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Sudanie Południowym, w tym za systematyczne i powszechne akty przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

7.3.2023
34. Gordon Koang BIEL alias Gordon Koang Char BIEL, Koang Biel CHAR, Koang NYALUALGO Stanowisko(-a): komisarz okręgowy okręgu Koch

Miejsce urodzenia: Sudan Południowy

Obywatelstwo: Sudan

Południowy

Płeć: mężczyzna

Od lutego 2021 r. jest komisarzem okręgowym okręgu Koch (stan Unity, Sudan Południowy).

Piastując to stanowisko, dowodził prorządowymi bojówkami w atakach przeprowadzonych w południowej części stanu Unity od lutego do maja 2022 r. W tym okresie dowodzone przez niego oddziały powszechnie i systematycznie stosowały przemoc seksualną jako taktykę wojenną oraz jako nagrodę i uprawnienie przysługujące mężczyznom uczestniczącym w konflikcie.

Jako komisarz okręgowy Biel jest zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Sudanie Południowym, w tym za systematyczne i powszechne akty przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

7.3.2023
35. Toe UI Stanowisko(-a): zastępca ministra spraw wewnętrznych

Stopień: generał dywizji Obywatelstwo: Mjanma/Birma Płeć: mężczyzna

W dniu 3 lutego 2023 r. został mianowany zastępcą ministra spraw wewnętrznych. Jest byłym zastępcą szefa Biura Dowódcy ds. Bezpieczeństwa Wojskowego (OCMSA). OCMSA jest odpowiedzialne za zarządzanie ośrodkami detencyjnymi i ośrodkami przesłuchań w Mjanmie/Birmie i zajmuje się gromadzeniem danych wywiadowczych.

Podlegający Toe Ui pracownicy OCMSA zmuszali kobiety, mężczyzn i członków społeczności LGBTIQ, którzy zostali arbitralnie zatrzymani i poddani przesłuchaniu, do obnażania się, gwałcili ich, poddawali ich elektrowstrząsom, przypalali im genitalia i stosowali wobec nich nadmierną przemoc.

Jako zastępca szefa Toe Ui jest odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie, w tym arbitralne zatrzymania i tortury, a także za systematyczne i powszechne akty przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

7.3.2023"

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w sekcji B ("Osoby prawne, podmioty i organy") załącznika I do rozporządzenia (UE) 2020/1998 dodaje się następujące wpisy:

Nazwa

(transliteracja na alfabet łaciński)

Nazwa Informacje identyfikacyjne Powody umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
"13. Qarchak Prison

inne nazwy: Gharchak Prison, Zendan-e- Qarchak, Qarchak Women's Prison, Shahr-e Rey Prison (więzienie w Gharczak)

(pisownia perska) Miejsce rejestracji: okręg Varamin, ostan Teheran, Iran

Data rejestracji: 2010 r.

Więzienie w Gharczak jest jednym z podległych reżimowi irańskiemu ośrodków detencyjnych dla kobiet w okręgu Varamin (ostan Teheran).

Wśród zatrzymanych są więźniowie polityczni i uczestnicy pokojowych prodemokratycznych protestów, a także kobiety ciężarne i matki z dziećmi. Warunki życia w tym więzieniu są bardzo złe i nieludzkie.

Zatrzymane kobiety w więzieniu w Gharczak są torturowane, gwałcone i poddawane innym formom przemocy seksualnej. Są przetrzymywane w przeludnionych celach, bez dostępu do czystej wody pitnej, żywności i pomocy medycznej, co stanowi okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie. Uwolnieni więźniowie zgłaszają przypadki wykorzystywania seksualnego przez strażników więziennych i pracowników sił bezpieczeństwa. Protestującym kobietom wysyłanym do więzienia w Gharczak często grozi się gwałtem w celu wymuszenia zeznań.

Więzienie to jest zatem zaangażowane w poważne pogwałcenia praw człowieka w Iranie, w tym tortury i inne okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie, a także systematyczne akty przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

7.3.2023
14. Syrian Republican Guard (Syryjska Gwardia Republikańska) Miejsce rejestracji: Syria

Powiązane osoby: generał dywizji Shoaeb Suleiman (dowódca),

generał brygady Mohamed Qasem (zastępca dowódcy),

generał Malik Aliaa (naczelny dowódca)

generał dywizji Issam Zahreddine, Mohammad Nayouf, Rukin Mohamed Kaddor (dowódcy),

prezydent Baszar Al.-Assad

Syryjska Gwardia Republikańska jest podmiotem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo urzędników i stanowi część syryjskich sił bezpieczeństwa.

W jej szeregach powszechne jest stosowanie wobec kobiet przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć, zwłaszcza podczas trwającego konfliktu w Syrii. Ofiary donoszą o brutalnych gwałtach i torturach po arbitralnych aresztowaniach i podczas arbitralnych zatrzymań.

Syryjska Gwardia Republikańska wpisuje się w systematyczne podejście reżimu syryjskiego, by stosowanie przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć służyło represjonowaniu i zastraszaniu ludności syryjskiej, w szczególności kobiet i dziewcząt.

Syryjska Gwardia Republikańska jest zatem odpowiedzialna za poważne pogwałcenia praw człowieka w Syrii, w tym za tortury i inne okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie lub karanie, arbitralne aresztowania lub zatrzymania, a także za powszechne stosowanie przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

7.3.2023
15. Office of the Chief of Military Security Affairs (OCMSA) (Biuro Dowódcy ds.

Bezpieczeństwa Wojskowego)

Miejsce rejestracji: Naypyitaw, Mjanma/Birma OCMSA jest odpowiedzialne za zarządzanie ośrodkami detencyjnymi i ośrodkami przesłuchań w Mjanmie/Birmie i zajmuje się gromadzeniem danych wywiadowczych.

Pracownicy OCMSA zmuszają kobiety, mężczyzn i członków społeczności LGBTIQ, którzy zostali arbitralnie zatrzymani i poddani przesłuchaniu, do obnażania się, gwałcą ich, poddają elektrowstrząsom, przypalają im genitalia i stosują wobec nich nadmierną przemoc. OCMSA jest zatem zaangażowane w poważne pogwałcenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie, w tym arbitralne zatrzymania i tortury, a także w systematyczne i powszechne akty przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

7.3.2023"
1 Dz.U. L 410 I z 7.12.2020, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.69I.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/500 wykonujące rozporządzenie (UE) 2020/1998 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka
Data aktu: 07/03/2023
Data ogłoszenia: 07/03/2023
Data wejścia w życie: 07/03/2023