RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2020/1998 z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 4,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 8 grudnia 2020 r. w oświadczeniu wysokiego przedstawiciela wydanym w imieniu Unii Europejskiej w sprawie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje stanowcze zobowiązanie na rzecz propagowania i ochrony praw człowieka na świecie. Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka świadczy o tym, że Unia jest zdeterminowana, by wzmocnić swoją rolę w zaradzaniu poważnym pogwałceniom i naruszeniom praw człowieka na świecie. Jednym ze strategicznych celów UE jest sprawienie, by wszyscy mogli skutecznie korzystać z praw człowieka. Poszanowanie godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i praw człowieka to podstawowe wartości Unii oraz jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
(2) W dniu 13 grudnia 2021 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2021/2197 2 i rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/2195 3 , w których objęto środkami ograniczającymi Grupę Wagnera i trzech jej członków zaangażowanych w poważne pogwałcenia praw człowieka w różnych częściach świata.
(3) Unia jest nadal głęboko zaniepokojona poważnymi pogwałceniami i naruszeniami praw człowieka - takimi jak tortury i inne okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie lub karanie oraz egzekucje pozasądowe, doraźne lub arbitralne oraz zabójstwa - popełnianymi przez Grupę Wagnera w szeregu krajów, w tym w Ukrainie, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej, Mali i Sudanie.
(4) Mając na uwadze międzynarodowy wymiar i poważne skutki działalności Grupy Wagnera, a także destabilizujący wpływ wywierany przez ten podmiot we wspomnianych krajach, Unia uważa, że działania Grupy Wagnera podważają cele wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa określone w art. 21 TUE, w szczególności cel polegający na umacnianiu i wspieraniu demokracji, państwa prawnego, praw człowieka i zasad prawa międzynarodowego zgodnie z ust. 2 lit. b) tego artykułu.
(5) W związku z tym do wykazu osób fizycznych, osób prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2020/1998 należy dodać osiem osób i siedem podmiotów.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) 2020/1998,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 25 lutego 2023 r.