a także mając na uwadze, co następuje:(1) Celem rozporządzenia (WE) nr 338/97 jest ochrona gatunków dzikiej flory i fauny oraz zagwarantowanie ich zachowania poprzez regulację handlu gatunkami zwierząt i roślin wymienionymi w załącznikach do tego rozporządzenia. Komisja może wdrożyć to rozporządzenie poprzez ustanowienie ograniczeń dotyczących wprowadzania do Unii okazów niektórych gatunków.
(2) Obecnie obowiązujący wykaz gatunków, których wprowadzanie do Unii jest zakazane, został ustanowiony we wrześniu 2019 r. rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1587 2 .
(3) Na swoim 18. i 19 posiedzeniu Konferencja Stron Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) przeniosła gatunki z załącznika II do CITES do załącznika I do CITES. Na tej podstawie gatunki te zostały również przeniesione z załącznika B do rozporządzenia (WE) nr 338/97 do załącznika A do tego rozporządzenia. Grupa ds. Przeglądu Naukowego stwierdziła zatem, że zakaz wprowadzania do Unii nie jest już wymagany w odniesieniu do okazów następujących gatunków:
- Balearica pavonina z Gwinei, Mali, Sudanu Południowego i Sudanu;
- Cuora bourreti i Cuora galbinifrons z Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.
(4) Ponadto, biorąc pod uwagę zmiany w nomenklaturze przyjęte na 19. Konferencji Stron CITES, należy zakazać wprowadzania do Unii okazów następujących gatunków:
- Cypripedium ventricosum z Republiki Korei;
- Piliocolobus temminckii z Gwinei.
(5) Biorąc pod uwagę przyjęcie zmian w nomenklaturze na 18. i 19. posiedzeniu Konferencji Stron CITES, nazwę gatunku Ovis aries cycloceros należy zmienić na Ovis bochariensis, a nazwę gatunku Tridacna tevoroa należy zmienić na Tridacna mbalavuana. Te zmiany w nomenklaturze nie mają wpływu na zakres już obowiązującego zawieszenia.
(6) Biorąc pod uwagę stosowne zalecenia wydane przez Stały Komitet CITES podczas 71. i 74. posiedzenia, grupa stwierdziła ponadto, że zakaz wprowadzania do Unii nie jest już wymagany dla okazów następujących gatunków:
- Macaca fascicularis z Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej;
- Cycas thouarsii z Mozambiku;
- Kinyongia fischeri i Kinyongia tavetana ze Zjednoczonej Republiki Tanzanii;
- Varanus ornatus (R, W) z Togo.
(7) Grupa ds. Przeglądu Naukowego stwierdziła również, że z najnowszych dostępnych informacji wynika, iż zakaz wprowadzania do Unii nie jest już wymagany w odniesieniu do okazów następujących gatunków:
- Ursus arctos z Kanady (Kolumbia Brytyjska);
- Brookesia decaryi z Madagaskaru;
- Trioceros camerunensis z Kamerunu;
- Varanus exanthematicus (R > 35 cm, W) z Togo;
- Calabaria reinhardtii z Beninu (R) i Togo (R, W);
- Indotestudo forstenii ze wszystkich państw zasięgu z wyjątkiem Indonezji;
- Indotestudo travancorica z Indii;
- Ornithoptera croesus z Indonezji;
- Profelis aurata (obecnie Caracal aurata) ze Zjednoczonej Republiki Tanzanii;
- Ranitomeya variabilis i Ranitomeya ventrimaculata z Peru.
(8) Grupa stwierdziła ponadto, że konieczna jest następująca zmiana:
- Zmiana limitu wielkości określonego w rozporządzeniu w sprawie zawieszenia dla Varanus niloticus z Beninu z > 35 cm długości całkowitej na > 25 cm długości mierzonej od otworu gębowego do odbytu;
- Zmiana limitu wielkości określonego w rozporządzeniu w sprawie zawieszenia dla Varanus exanthematicus z Beninu z > 35 cm długości całkowitej na > 20 cm długości mierzonej od otworu gębowego do odbytu.
(9) Biorąc pod uwagę najnowsze dostępne informacje Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES), grupa uznała ponadto, że należy zakazać wprowadzania do Unii Anguilla anguilla (okazy dzikie i hodowlane).
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dziką Fauną i Florą powołanego na mocy art. 18 rozporządzenia (WE) nr 338/97,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 12 grudnia 2023 r.