Decyzja 2023/2702 upoważniająca do podjęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki ustanawiającej procedury bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo z terytorium Stanów Zjednoczonych

DECYZJA RADY (UE) 2023/2702
z dnia 23 listopada 2023 r.
upoważniająca do podjęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki ustanawiającej procedury bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo z terytorium Stanów Zjednoczonych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 189 w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy podjąć rokowania prowadzące do zawarcia umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie procedur bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo pierwszej generacji z terytorium Stanów Zjednoczonych.

(2) W związku z jednostronnym wycofaniem rosyjskiego personelu z Gujańskiego Centrum Kosmicznego i odwołaniem dwóch wystrzeleń rakiet Sojuz w kwietniu 2022 r. i wrześniu 2022 r., a także w wyniku zapowiedzianego opóźnienia dotyczącego rakiety Ariane-6 Unia musiała znaleźć alternatywy umożliwiające pilne wznowienie wynoszenia na orbitę satelitów Galileo, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie systemu Galileo będącego częścią unijnego programu kosmicznego ustanowionego rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 1 .

(3) Rozporządzenie (UE) 2021/696 stanowi, że Komisja ponosi ogólną odpowiedzialność za realizację unijnego programu kosmicznego, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa, bez uszczerbku dla prerogatyw państw członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego.

(4) Po przeprowadzeniu technicznych studiów wykonalności dotyczących innych dostępnych pojazdów nośnych, Komisja stwierdziła, że jedyne pojazdy nośne kompatybilne z satelitami Galileo dostarczane są przez producentów w Stanach Zjednoczonych.

(5) W styczniu 2023 r. Komisja wraz z ekspertami ds. bezpieczeństwa wyznaczonymi przez kilka państw członkowskich przeprowadziła wizytę na kosmodromach w Stanach Zjednoczonych. Wizyta potwierdziła możliwość wynoszenia satelitów z tych miejsc w Stanach Zjednoczonych przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa w odniesieniu do materiałów wrażliwych pod względem bezpieczeństwa i dokumentacji satelitów Galileo, w tym w zakresie informacji niejawnych Unii Europejskiej (zwane dalej "informacje niejawne UE").

(6) Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa informacji zawartych w satelitach Galileo konieczne jest zawarcie prawnie wiążącego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w celu ochrony integralności tych satelitów na terytorium USA i poufności informacji niejawnych UE zawartych w tych satelitach lub dotyczących ich wynoszenia, których to informacji nie można ujawnić Stanom Zjednoczonym.

(7) Wszelka wymiana lub dostarczanie informacji niejawnych między Unią a Stanami Zjednoczonymi do celów wynoszenia satelitów Galileo muszą być zgodne z wymogami określonymi w Umowie między Unią Europejską a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie bezpieczeństwa informacji niejawnych 2  i w towarzyszących jej uzgodnieniach dotyczących bezpieczeństwa 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Komisja zostaje niniejszym upoważniona do podjęcia rokowań w imieniu Unii dotyczących międzynarodowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie procedur bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo pierwszej generacji z terytorium Stanów Zjednoczonych.
2. 
Rokowania są prowadzone na podstawie wytycznych negocjacyjnych Rady określonych w addendum do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Komisja zostaje niniejszym wyznaczona na negocjatora Unii.

Artykuł  3
1. 
Rokowania, o których mowa w art. 1, prowadzone są w konsultacji z Komitetem ds. Bezpieczeństwa przy Radzie, który zostaje niniejszym wyznaczony jako specjalny komitet w rozumieniu art. 218 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i zgodnie z wytycznymi zawartymi w addendum do niniejszej decyzji, z zastrzeżeniem wszelkich wytycznych, które Rada może przekazać Komisji w późniejszym terminie.
2. 
Komisja przekazuje Komitetowi ds. Bezpieczeństwa przy Radzie wszelkie informacje niezbędne temu komitetowi do monitorowania postępów rokowań, w tym - niezwłocznie po każdej rundzie rokowań - sprawozdanie z ich wyników.
Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 listopada 2023 r.
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE (Dz.U. L 170 z 12.5.2021, s. 69).
2 Dz.U. L 115 z 3.5.2007, s. 30.
3 Dokument ST 12142/07, dostępny w rejestrze publicznym Rady.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2702

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/2702 upoważniająca do podjęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki ustanawiającej procedury bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo z terytorium Stanów Zjednoczonych
Data aktu: 23/11/2023
Data ogłoszenia: 29/11/2023