Rozporządzenie wykonawcze 2023/2529 określające informacje techniczne dotyczące zbiorów danych, ustanawiające formaty techniczne stosowane do przekazywania informacji oraz określające szczegółowe uregulowania i treść raportów jakości dotyczących organizacji badania reprezentacyjnego w dziedzinie zdrowie na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/2529
z dnia 17 listopada 2023 r.
określające informacje techniczne dotyczące zbiorów danych, ustanawiające formaty techniczne stosowane do przekazywania informacji oraz określające szczegółowe uregulowania i treść raportów jakości dotyczących organizacji badania reprezentacyjnego w dziedzinie "zdrowie" na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700 z dnia 10 października 2019 r. ustanawiające wspólne ramy statystyk europejskich dotyczących osób i gospodarstw domowych, opartych na danych na poziomie indywidualnym zbieranych metodą doboru próby, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 808/2004, (WE) nr 452/2008 i (WE) nr 1338/2008 oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1177/2003 i rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 1 , w szczególności jego art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 3 i art. 13 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia (EHIS od ang. European Health Interview Survey) to badanie ankietowe populacji ogólnej dotyczące dziedziny "zdrowie", zapewniające informacje statystyczne na temat stanu zdrowia, uwarunkowań zdrowia i działań w zakresie opieki zdrowotnej w Unii. Badanie to stanowi ważne unijne źródło odniesienia dla opartych na dowodach polityk związanych ze zdrowiem, w tym dotyczących włączenia społecznego i ochrony socjalnej, zdrowego stylu życia, zdrowego starzenia się i dobrostanu, nierówności w zakresie zdrowia, dostępu do opieki zdrowotnej oraz jakości usług opieki zdrowotnej.

(2) Aby zapewnić prawidłowe wykonanie EHIS, Komisja powinna określić informacje techniczne dotyczące zbioru danych, formaty techniczne stosowane do przekazywania informacji Komisji przez państwa członkowskie oraz szczegółowe uregulowania dotyczące treści i przekazywania raportów jakości.

(3) Celem europejskiego planu walki z rakiem 2  jest uwzględnienie całego procesu choroby. Plan ten obejmuje cztery główne obszary działania, w których Unia może wnieść największą wartość dodaną, mianowicie: profilaktykę, wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie oraz jakość życia pacjentów z chorobą nowotworową i osób wyleczonych. Strategia "Od pola do stołu" 3 , która stanowi centralny element inicjatywy Komisji pod nazwą Europejski Zielony Ład 4 , promuje zrównoważoną konsumpcję żywności oraz ułatwia przechodzenia na zdrowe, zrównoważone diety.

(4) W zaleceniu Rady w sprawie dostępu do przystępnej cenowo i dobrej jakościowo opieki długoterminowej 5 , towarzyszącemu komunikatowi Komisji w sprawie europejskiej strategii w dziedzinie opieki 6 , określono ramy polityki wyznaczające kierunek rozwoju zrównoważonej opieki długoterminowej, zapewniającej lepszy i bardziej przystępny cenowo dostęp do dobrej jakości usług dla wszystkich, a także lepsze warunki pracy w tym sektorze.

(5) Ochrona zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, zapisana w Traktatach i Karcie praw podstawowych, jest kluczowym elementem unijnej gospodarki służącej ludziom.

(6) Międzynarodowa porównywalność krajowych statystyk dotyczących zdrowia wymaga stosowania klasyfikacji statystycznych jednostek terytorialnych, edukacji, zawodów i sektorów gospodarki, zgodnych z klasyfikacjami NUTS 7 , ISCED 8 , ISCO 9  i NACE 10 .

(7) Zalecenie Rady w sprawie propagowania we wszystkich sektorach prozdrowotnej aktywności fizycznej (HEPA) 11  zachęca państwa członkowskie do przyjęcia wielosektorowych podejść polityki i planów działania na rzecz promowania aktywności fizycznej i ustanawia ramy monitorowania postępów w zakresie wskaźników HEPA w odnośnych obszarach tematycznych.

(8) W zaleceniu Komisji (UE) 2023/397 w sprawie metadanych referencyjnych i raportów jakości 12  wezwano państwa członkowskie do zapewnienia, aby podczas zestawiania metadanych referencyjnych i opracowywania raportów jakości krajowe urzędy statystyczne stosowały pojęcia statystyczne wymienione w ostatniej wersji jednolitej zintegrowanej struktury metadanych.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

W niniejszym rozporządzeniu określono informacje techniczne dotyczące zbioru danych, formaty techniczne stosowane do przekazywania informacji z państw członkowskich do Komisji (Eurostatu) oraz szczegółowe uregulowania dotyczące treści i przekazywania raportów jakości w Europejskim Ankietowym Badaniu Zdrowia (EHIS).

EHIS dotyczy stanu zdrowia, opieki zdrowotnej i uwarunkowań zdrowia, a także cech społeczno-demograficznych populacji odniesienia, o których mowa w art. 4.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1)
"okres odniesienia" oznacza okres, do którego odnosi się dana informacja;
2)
"bieżąca" odnosi się do sytuacji w czasie przeprowadzania wywiadu;
3)
"wywiad w zastępstwie" odnosi się do sytuacji, w której informacje wymagane od wybranego respondenta są przekazywane przez osobę trzecią (w tym innego członka gospodarstwa domowego lub osobę spoza gospodarstwa domowego, która opiekuje się wybranym respondentem) i nie są walidowane przez wybranego respondenta; osoba trzecia jest bliska respondentowi i zna go bardzo dobrze;
4)
"metadane" oznaczają dane, które definiują i opisują inne dane, stosowaną metodykę oraz procesy statystyczne.
Artykuł  3

Pojęcia statystyczne i opis zmiennych

1. 
Państwa członkowskie stosują pojęcia statystyczne określone w załączniku I.
2. 
Cechy techniczne zmiennych są określone w załączniku II i odnoszą się do:
a)
identyfikatora zmiennej,
b)
nazwy zmiennej,
c)
okresu odniesienia,
d)
kafeterii odpowiedzi (oznaczenia i kodu modalności),
e)
filtra.
Artykuł  4

Charakterystyka populacji statystycznych i jednostek objętych obserwacją

1. 
Populacją odniesienia są osoby w wieku co najmniej 15 lat, które w czasie gromadzenia danych mieszkają w prywatnych gospodarstwach domowych na terytorium danego państwa członkowskiego.
2. 
Terytoria krajowe wymienione w załączniku III są wyłączone z próby. Niewielkie części terytorium kraju obejmujące nie więcej niż 2 % ludności mogą być wyłączone z próby. Informacje dotyczące tych terytoriów kraju zawarte są w metada- nych referencyjnych.
Artykuł  5

Okresy odniesienia

Okresy odniesienia dla poszczególnych zmiennych określono w załączniku II.

Artykuł  6

Szczegółowa charakterystyka próby

1. 
Podejmuje się co najmniej trzy próby kontaktu z respondentem przed wyłączeniem go z badania, z wyjątkiem następujących sytuacji:
a)
ustalenie adresu było niemożliwe;
b)
pod wskazanym adresem nie znajdował się lokal mieszkalny lub lokal był niezamieszkany;
c)
nie znaleziono osoby pod wskazanym adresem;
d)
osoba nie była w stanie odpowiedzieć na pytania, w tym ze względu na niesprawność;
e)
od osoby otrzymano jednoznaczną odmowę udziału w badaniu;
f)
okoliczności zagrażały bezpieczeństwu osoby przeprowadzającej wywiad.
2. 
W należycie uzasadnionych przypadkach i tylko na tyle, na ile jest to konieczne, dopuszcza się kontrolowane zastępowanie. Kontrolowane zastępowanie jednostek z próby (gospodarstw domowych lub osób) dopuszcza się, jeżeli występuje jedna z sytuacji wymienionych w ust. 1 lub jeżeli trzy próby kontaktu z jednostką z próby nie powiodły się.
3. 
Przestrzega się procedur, aby zapewnić możliwie jak największą kontrolę procesu zastępowania. Do takich procedur należy stosowanie schematu zapewniającego, aby wybrane zastępcze osoby ściśle odpowiadały, pod względem istotnych cech, osobom, które zastępują.
4. 
Zbiór osób z próby do celów zastępowania określa się przed rozpoczęciem zbierania danych. Do celów zastępowania nie wykorzystuje się osób nienależących do tego zbioru.
Artykuł  7

Okresy i metody zbierania danych

1. 
Zbieranie danych trwa co najmniej 3 miesiące, z których co najmniej 1 miesiąc przypada na okres od września do grudnia.
2. 
Odpowiedzi udzielone w zastępstwie dopuszcza się wyłącznie w przypadkach, gdy respondent nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania z jednej z następujących przyczyn:
a)
cierpi na długotrwałe zaburzenie funkcji poznawczych;
b)
cierpi na długotrwałe poważne osłabienie;
c)
cierpi na długotrwałą dysfunkcję sensoryczną, która uniemożliwia interakcję między osobą przeprowadzającą wywiad a respondentem;
d)
przebywa w szpitalu lub w placówce opieki zdrowotnej lub społecznej przez cały okres przeprowadzania badania.
3. 
W przypadku zmiennych wymienionych w załączniku IV Eurostat wykorzystuje jedynie informacje zebrane bezpośrednio od respondenta do celów obliczania powiązanych wskaźników. Państwa członkowskie przekazują do Eurostatu wyłącznie te informacje zebrane bezpośrednio od respondenta lub informacje zebrane bezpośrednio w połączeniu z informacjami zebranymi pośrednio.
Artykuł  8

Wspólne standardy redagowania, imputacji, ważenia i estymacji danych

1. 
W stosownych przypadkach w odniesieniu do danych stosuje się imputację, kalibrację lub ważenie.
2. 
Imputację stosuje się jedynie w celu dostosowania ze względu na pozycyjny brak odpowiedzi.
3. 
Metody imputacji statystycznej stosuje się wówczas, gdy brak odpowiedzi przekracza 5 % w odniesieniu do zmiennych kluczowych określonych w załączniku V, w przypadku których informacje są brakujące, nieważne lub niespójne.
4. 
Populacją odniesienia do celów ważenia jest rzeczywista lub szacowana populacja zwykle mieszkająca w prywatnych gospodarstwach domowych.
5. 
Współczynniki ważenia oblicza się, aby uwzględnić prawdopodobieństwo wyboru jednostki, braku odpowiedzi oraz, w stosownych przypadkach, dostosowanie próby do danych zewnętrznych związanych z rozkładem statystycznym osób w populacji docelowej.
6. 
Dostosowanie próby do danych zewnętrznych przeprowadza się w odniesieniu do rozkładu statystycznego osób w populacji docelowej według płci i grup wiekowych.
Artykuł  9

Formaty przekazywania informacji

Państwa członkowskie przekazują do Komisji (Eurostatu) zbiór danych ze wstępnie sprawdzonymi mikrodanymi, które są zgodne z charakterystyką zmiennych określoną w załączniku II do niniejszego rozporządzenia, w tym odpowiednie wagi, wykorzystując przy tym standardy wymiany danych i metadanych statystycznych określone przez Komisję (Eurostat) oraz pojedynczy punkt kontaktowy.

Artykuł  10

Raporty jakości

1. 
Raporty jakości państw członkowskich spełniają szczegółowe uregulowania i wymogi dotyczące treści określone w załączniku VI.
2. 
Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) wymagane niniejszym rozporządzeniem metadane referencyjne dotyczące jakości przy zastosowaniu standardów wymiany danych i metadanych statystycznych. Państwa przesyłają metadane za pośrednictwem pojedynczego punktu kontaktowego.
Artykuł  11

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 listopada 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

DEFINICJE POJĘĆ STATYSTYCZNYCH

1)
Długotrwały problem zdrowotny

Problemy zdrowotne mogą być fizyczne, emocjonalne, behawioralne lub psychiczne. Pojęcie to obejmuje nie tylko choroby i zaburzenia, ale także na przykład ból, zły stan zdrowia spowodowany wypadkiem oraz urazy i choroby wrodzone.

Główną cechą długotrwałych problemów zdrowotnych jest ich trwały charakter i fakt, że mogą wymagać długiego okresu kontroli, obserwacji lub opieki. Długotrwałe problemy zdrowotne to takie, które trwały (lub nawracały) lub zgodnie z przewidywaniami będą trwać (lub nawracać) przez okres co najmniej 6 miesięcy; problemy tymczasowe nie są uwzględniane. Problemy, które występują sezonowo lub z przerwami, nawet jeżeli nasilają się na okres od 4 do 6 miesięcy, uznaje się za długotrwałe problemy zdrowotne.

2)
Ograniczenia w aktywności

"Aktywność" definiuje się jako wykonanie przez osobę danego zadania lub działania, natomiast ograniczenia aktywności oznaczają trudności, jakich doświadcza osoba podczas wykonywania danej aktywności.

3)
Wypadek w domu lub w czasie wolnym

"Wypadek w domu lub w czasie wolnym" oznacza niezamierzone zdarzenie charakteryzujące się gwałtowną siłą lub uderzeniem, które powoduje szkodę fizyczną, w domu, wokół domu (w garażu, ogrodzie, na drodze) lub w czasie wolnym spędzonym na zajęciach dla przyjemności lub osobistych zainteresowań.

Wypadki w domu lub w czasie wolnym obejmują również:

przypadki ostrego zatrucia,
urazy spowodowane przez zwierzęta lub owady.

Wypadki w domu lub w czasie wolnym nie obejmują:

w przypadku osób zatrudnionych - wypadków, do których dochodzi podczas pracy z domu (pracy zdalnej), a więc podczas aktywności, której cel związany z pracą jest możliwy do ustalenia i która związana jest z warunkami zatrudnienia,
wypadków w pracy lub w szkole,
wypadków drogowych,
chorób,
urazów zamierzonych (będących skutkiem przemocy interpersonalnej - umyślnych działań innych osób - oraz rozmyślnego samookaleczania),
drobnych obrażeń, jak np. powierzchowne skaleczeń i zadrapań.
4)
Ból fizyczny

Ból fizyczny to nieprzyjemne doświadczenie zmysłowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki bądź opisane jako takie uszkodzenie; jest zawsze nieprzyjemne, a więc stanowi też doświadczenie emocjonalne.

5)
Opieka zdrowotna

Opiekę zdrowotną definiuje się jako poszczególne usługi opieki zdrowotnej świadczone bezpośrednio osobom indywidualnym oraz wyroby medyczne używane przez takie osoby. Pojęcie to obejmuje usługi lecznicze, rehabilitację, długoterminową opiekę zdrowotną, usługi pomocnicze i wyroby medyczne dostarczane pacjentom ambulatoryjnym. Obejmuje również różne rodzaje opieki zdrowotnej (stacjonarną, ambulatoryjną, dzienną, domową).

6)
Opieka w zakresie zdrowia psychicznego

Opieka w zakresie zdrowia psychicznego odnosi się do świadczeń zdrowotnych udzielanych w celu leczenia zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Opiekę taką mogą sprawować pracownicy medyczni (psychiatrzy) lub niemedyczny (psychologowie).

7)
Pacjent leczony stacjonarnie

Pacjentami leczonymi stacjonarnie są pacjenci formalnie przyjęci do placówki opieki zdrowotnej (to znaczy hospitalizowani) w celu leczenia lub opieki, którzy muszą spędzić co najmniej jedną noc w szpitalu lub innej instytucji zapewniającej opiekę stacjonarną.

Formalne przyjęcie oznacza, że pacjentowi przypisano pokój lub łóżko na czas pobytu w placówce opieki zdrowotnej.

8)
Pacjent jednodniowy

Pacjent jednodniowy oznacza pacjenta, który otrzymuje planowe świadczenia medyczne i paramedyczne w placówce opieki zdrowotnej, jest formalnie przyjęty na badania diagnostyczne, leczenie lub w celu uzyskania innego rodzaju świadczenia zdrowotnego i w tym samym dniu wypisany. Pojęcie to nie obejmuje osób korzystających ze świadczeń ambulatoryjnych (którzy nie są formalnie przyjęci do placówki opieki zdrowotnej), świadczeń ratownictwa medycznego ani usług świadczonych przez ośrodki diagnostyczne lub podobne placówki, które nie są częścią prywatnych ani publicznych szpitali czy klinik.

Formalne przyjęcie oznacza, że pacjentowi przypisano pokój lub łóżko na czas pobytu w placówce opieki zdrowotnej.

9)
Pracownik opieki zdrowotnej

Pracownik opieki zdrowotnej to osoba, która obecnie świadczy opiekę zdrowotną i posiada do tego odpowiednie kwalifikacje zdobyte w drodze edukacji, szkoleń, certyfikacji lub licencji. Pracownik opieki zdrowotnej związany jest z obszarem lub dziedziną specjalizacji i należy do jednej z następujących grup:

a)
pracownicy medyczni i dentystyczni (zarówno ogólni, jak i specjaliści);
b)
pielęgniarki i położne;
c)
pracownicy związani z medycyną, np. psychologowie kliniczni, dietetycy, fizjoterapeuci;
d)
personel pogotowia ratunkowego lub pracownicy paramedyczni;
e)
inni pracownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami, tacy jak farmaceuci, osoby zajmujące się fotografią medyczną, prowadzące dokumentację medyczną.
10)
Lekarz dentysta

Lekarz dentysta to pracownik opieki zdrowotnej, który diagnozuje i leczy choroby, urazy i wady rozwojowe zębów, dziąseł i powiązanych struktur jamy ustnej. Przywraca normalne funkcjonowanie jamy ustnej przy zastosowaniu szerokiej gamy sposobów leczenia, m.in. zabiegów chirurgicznych i innych specjalistycznych technik, jak również poradnictwa w zakresie zdrowia jamy ustnej. Do zadań lekarzy dentystów należy: diagnostyka, poradnictwo i niezbędne leczenie dentystyczne, wykonywanie zabiegów chirurgicznych, medycznych i innych form leczenia poszczególnych rodzajów chorób i zaburzeń jamy ustnej.

11)
Lekarz ortodonta

Lekarz ortodonta to specjalista stomatologii, który zajmuje się diagnostyką, profilaktyką i korygowaniem wad zębowych i zgryzowych (na przykład za pomocą aparatów korekcyjnych).

12)
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej/lekarz rodzinny

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej/lekarz rodzinny to lekarz, który nie ogranicza swojej praktyki do określonych kategorii chorób (tj. nie jest specjalistą), udziela osobom, rodzinom i społecznościom szeroki zakres świadczeń opieki medycznej i może kierować pacjentów do innych pracowników opieki zdrowotnej.

13)
Lekarz specjalista lub chirurg

Lekarz specjalista lub chirurg to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce lub stosowaniu chirurgicznych technik w celu leczenia zaburzeń i chorób. Do jego zadań należy przeprowadzanie badań lekarskich i stawianie diagnozy; przepisywanie leków oraz leczenie rozpoznanych chorób, zaburzeń lub urazów; zapewnianie specjalistycznego lub chirurgicznego leczenia szczególnych rodzajów chorób, zaburzeń lub urazów; poradnictwo w zakresie profilaktyki oraz stosowanie metod i leczenia służących profilaktyce zdrowotnej. Kategoria ta obejmuje również lekarzy ginekologów, psychiatrów i innych lekarzy specjalistów spełniających tę definicję. Należą do niej również chirurdzy stomatolodzy, ale nie ogólni lekarze dentyści.

14)
Fizjoterapeuta/kinezyterapeuta

Fizjoterapeuta/kinezyterapeuta to świadczeniodawca medyczny lub niemedyczny, który stosuje co najmniej jedną z następujących terapii w celu poprawy lub przywrócenia funkcji motorycznych pacjenta: terapia ruchowa, masaż leczniczy, fizjoterapia w ścisłym znaczeniu (stosowanie bodźców fizycznych, elektroterapia, terapia ultradźwiękami, termoterapia, hydroterapia, balneoterapia oraz elektrodiagnostyka, z wyłączeniem stosowania promieni jonizujących). Leczy zaburzenia układu kostnego, mięśniowego i części układu krążenia i układu nerwowego, stosując metody manipulacji, a także ultradźwięki, termoterapię, techniki laserowe lub podobne, bądź stosuje takie terapie jako część leczenia osób, które są (czasowo) niepełnosprawne fizycznie bądź cierpią na choroby lub zaburzenia psychiczne.

Pracownicy opieki zdrowotnej zapewniają te terapie w różnych placówkach, np. szpitalach, prywatnych gabinetach, przychodniach ambulatoryjnych, w ramach usług zdrowotnych w domu pacjenta, szkołach, siłowniach itp.

15)
Psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra

Psychologowie, psychoterapeuci lub psychiatrzy to pracownicy opieki zdrowotnej, którzy zapewniają opiekę w zakresie zdrowia psychicznego i mogą być specjalistami medycznymi (psychiatrami) lub nie. Ich rola obejmuje ocenę psychologiczną i psychoterapię, a także medyczną opiekę psychiatryczną (psychiatrzy).

16)
Usługi zdrowotne w domu pacjenta

Usługi zdrowotne w domu pacjenta oznaczają świadczenie medycznych i niemedycznych usług na rzecz osób, które z powodu osłabienia, choroby lub niepełnosprawności psychicznej lub fizycznej nie mogą wykonywać określonych czynności opieki osobistej lub domowej bądź nie mogą wychodzić z domu. Są to między innymi usługi świadczone w domu pacjenta przez pielęgniarki lub pracowników opiekuńczych z instytucji, agencji lub towarzystw zdrowotnych bądź organizacji społecznych korzystających z usług profesjonalnego personelu lub wolontariuszy.

17)
Leki na receptę

Lek to produkt stosowany w celu złagodzenia objawów, zapobiegania chorobie lub poprawy złego stanu zdrowia. Leki na receptę to leki przepisane przez lekarza (refundowane z ubezpieczenia zdrowotnego lub nierefundowane). Obejmują one: leki, ziołowe produkty lecznicze, leki homeopatyczne i suplementy diety (np. witaminy, minerały lub toniki), tabletki antykoncepcyjne stosowane do celów innych niż antykoncepcja, hormony (inne niż do celów antykoncepcji). Tabletki antykoncepcyjne i hormony przepisywane i stosowane do celów antykoncepcji nie należą do tej kategorii.

18)
Palenie tytoniu

Palenie tytoniu oznacza wdychanie i wydychanie dymu z wyrobów tytoniowych takich jak gotowe papierosy, samodzielnie skręcane papierosy, cygara, fajki i nargile.

Palenie tytoniu nie obejmuje:

a)
stosowania podgrzewanych wyrobów tytoniowych;
b)
używania papierosów elektronicznych lub podobnych urządzeń elektronicznych;
c)
palenia marihuany zmieszanej z tytoniem.
19)
Podgrzewane wyroby tytoniowe

Podgrzewane wyroby tytoniowe to produkty tytoniowe, które wytwarzają aerozol zawierający nikotynę i inne substancje chemiczne wdychane przez użytkowników przez usta.

20)
Napój alkoholowy

Napój alkoholowy to każdy napój zawierający etanol, niezależnie od rodzaju napoju (np. mocne lub słabe piwo, wino lub napój spirytusowy) czy spożywanych ilości.

ZAŁĄCZNIK  II

CECHY TECHNICZNE ZMIENNYCH

Identyfikator zmiennej Nazwa zmiennej Okres odniesienia Kod modalności Oznaczenie modalności Filtr
Temat szczegółowy: INFORMACJE NA TEMAT ZBIERANIA DANYCH
PRIMSTRAT Warstwa w chwili losowania 0001 - 9 999 Identyfikator warstwy Wszyscy
- 2 Nie dotyczy
PSU Jednostka losowania pierwszego stopnia (PSU) w chwili losowania 0001 - 9 999 Identyfikator jednostki losowania pierwszego stopnia Wszyscy
- 2 Nie dotyczy
Temat szczegółowy: IDENTYFIKACJA
HHID Numer identyfikacyjny gospodarstwa domowego stały YYYYYYYYYY Liczba 10-cyfrowa Wszyscy
- 1 Brak
PID Numer identyfikacyjny respondenta stały YYYYYYYYYY Liczba 10-cyfrowa
Temat szczegółowy: WAGI
WGT Ostateczna indywidualna waga bieżący YYYYY.YYY Liczba (format 5.3) Wszyscy
Temat szczegółowy: CHARAKTERYSTYKA WYWIADU
PROXY Uczestnictwo w badaniu bieżący 1 Bezpośrednie uczestnictwo Wszyscy
2 Inny członek gospodarstwa domowego
3 Inna osoba spoza gospodarstwa domowego
- 1 Nie podano
REFDATE Data odniesienia wywiadu bieżący RRRR-MM-DD Data wywiadu Wszyscy
INTMETHOD Sposób przeprowadzenia wywiadu bieżący 10 Wywiad bezpośredni z wykorzystaniem formularzy papierowych (PAPI) Wszyscy
20 Wywiad bezpośredni wspomagany komputerowo (CAPI)
30 Wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo (CATI)
40 Wywiad internetowy wspomagany komputerowo (CAWI)
50 Inny
INTLANG Język użyty do przeprowadzenia wywiadu bieżący XXX Standardowy wykaz kodów Eurostatu (SCL) - języki (kod 3-cyfrowy) Wszyscy
- 1 Brak
Temat szczegółowy: LOKALIZACJA
REGION Region zamieszkania bieżący 10- ZZ Region zamieszkania (kod NUTS 2 cyfrowy) Wszyscy
COUNTRY Państwo zamieszkania bieżący NN Państwo zamieszkania (kod SCL GEO) Wszyscy
DEG_URB Stopień urbanizacji bieżący 1 Miasta Wszyscy
2 Małe miasta i przedmieścia
3 Obszary wiejskie
Temat szczegółowy: DEMOGRAFIA
SEX Płeć bieżący 1 Mężczyzna Wszyscy
2 Kobieta
AGE Wiek w ukończonych latach bieżący Wiek otrzymany z REFDATE, YEARBIRTH & PASSBIRTH Wszyscy
YEARBIRTH Rok urodzenia stały RRRR Liczba 4-cyfrowa Wszyscy
PASSBIRTH Po ostatnim dniu urodzin bieżący 1 Tak Wszyscy
2 Nie
Temat szczegółowy: OBYWATELSTWO I POCHODZENIE MIGRACYJNE
BIRTHPLACE Państwo urodzenia stały NN Państwo urodzenia (kod SCL GEO) Wszyscy
ZZ Osoba urodzona za granicą, ale państwo urodzenia nieznane
- 1 Nie podano
CITIZEN Państwo głównego obywatelstwa bieżący NN Państwo głównego obywatelstwa (kod SCL GEO) Wszyscy
ZZ Bezpaństwowiec
XX Obywatelstwo obce, ale kraj nieznany
- 1 Nie podano
BIRTHPLACEFATH Państwo urodzenia ojca stały NN Państwo urodzenia ojca (kod SCL GEO) Wszyscy
ZZ Ojciec urodzony za granicą, ale państwo urodzenia ojca nieznane
- 1 Nie podano
BIRTHPLACEMOTH Państwo urodzenia matki stały NN Państwo urodzenia matki (kod SCL GEO) Wszyscy
ZZ Matka urodzona za granicą, ale państwo urodzenia matki nieznane
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: SKŁAD GOSPODARSTWA DOMOWEGO
PARTNERS Partnerzy mieszkający w tym samym gospodarstwie domowym bieżący 1 Osoba pozostająca w zalegalizowanym lub faktycznym związku z partnerem/partnerką Wszyscy
2 Osoba niepozostająca w zalegalizowanym ani faktycznym związku z partnerem/partnerką
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
HHNBPERS Wielkość gospodarstwa domowego bieżący Liczba Łączna liczba członków gospodarstwa domowego Wszyscy
- 1 Nie podano
HHNBPERS_0_13 Liczba osób w wieku do 13 lat włącznie bieżący Liczba Liczba osób w wieku do 13 lat włącznie Wszyscy
- 1 -1 Nie podano
HHTYPE Typ gospodarstwa domowego bieżący 10 Jednoosobowe gospodarstwo domowe Wszyscy
21 Samotny rodzic z co najmniej jednym dzieckiem w wieku poniżej 25 lat
22 Samotny rodzic z dzieckiem lub dziećmi, z których wszystkie mają co najmniej 25 lat
31 Para bezdzietna
32 Para z co najmniej jednym dzieckiem w wieku poniżej 25 lat
33 Para z dzieckiem lub dziećmi, z których wszystkie mają co najmniej 25 lat
40 Inny typ gospodarstwa domowego
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: GŁÓWNY STATUS NA RYNKU PRACY (SAMOOCENA)
MAINSTAT Główny status na rynku pracy (samoocena) bieżący 10 Pracujący Wszyscy
20 Bezrobotny
30 Emeryt
40 Osoba niezdolna do pracy z powodu długotrwałych problemów zdrowotnych
50 Student, uczeń
60 Prowadzenie gospodarstwa domowego, sprawowanie opieki nad innymi
70 Zasadnicza służba wojskowa lub służba zastępcza
80 Inny
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: PODSTAWOWE CECHY WYKONYWANEJ PRACY
JOBISCO Zawód w głównej pracy bieżący 00, 11 - 96 Kod ISCO-08 na poziomie 2-cyfrowym MAINSTAT = 10
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
LOCNACE Działalność gospodarcza jednostki lokalnej w głównej pracy bieżący A, B, C... Jeden znak oznacza sekcję NACE MAINSTAT = 10
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
FT_PT Główna praca w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy (samoocena) bieżący 1 Praca w pełnym wymiarze czasu pracy MAINSTAT = 10
2 Praca w niepełnym wymiarze czasu pracy
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
JOBSTAT Status zatrudnienia w głównej pracy bieżący 11 Osoba pracująca na własny rachunek zatrudniająca pracowników MAINSTAT = 10
12 Osoba pracująca na własny rachunek niezatrudniająca pracowników
20 Pracownik
30 Bezpłatnie pomagający członek rodziny
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
Temat szczegółowy: POZIOM WYKSZTAŁCENIA
HATLEVEL Poziom wykształcenia (najwyższy ukończony poziom kształcenia) bieżący 0 Brak formalnej edukacji lub poniżej ISCED 1 Wszyscy
1 ISCED 1 wykształcenie podstawowe
2 ISCED 2 wykształcenie średnie I stopnia
3 ISCED 3 wykształcenie średnie II stopnia
4 ISCED 4 wykształcenie policealne
5 ISCED 5 krótki cykl kształcenia na poziomie studiów wyższych
6 ISCED 6 stopień licencjacki lub równoważny
7 ISCED 7 stopień magisterski lub równoważny
8 ISCED 8 doktorat lub stopień równoważny
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: ŁĄCZNY MIESIĘCZNY DOCHÓD GOSPODARSTWA DOMOWEGO
HHINCOME Bieżący miesięczny dochód netto gospodarstwa domowego bieżący rok kalendarzowy 1 Niższy ekwiwalentny bieżący miesięczny dochód netto Wszyscy
2 Średnio-niski ekwiwalentny bieżący miesięczny dochód netto
3 Średni ekwiwalentny bieżący miesięczny dochód netto
4 Średnio-wysoki ekwiwalentny bieżący miesięczny dochód netto
5 Wyższy ekwiwalentny bieżący miesięczny dochód netto
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: MINIMALNY EUROPEJSKI MODUŁ ZDROWIA
HS1 Samoocena ogólnego stanu zdrowia bieżący 1 Bardzo dobry Wszyscy
2 Dobry
3 Średni (ani dobry, ani zły)
4 Zły
5 Bardzo zły
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
HS2 Długotrwały problem zdrowotny bieżący 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
HS3 Ograniczenie aktywności z powodu problemów zdrowotnych bieżący 1 Poważnie ograniczona Wszyscy
2 Ograniczona, ale nie poważnie
3 W ogóle nie ograniczona
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: CHOROBY I STANY PRZEWLEKŁE
CD1 A Astma w okresie ostatnich 12 miesięcy (w tym astma alergiczna) ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1B Przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc lub rozedma płuc w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1C Zawał serca lub przewlekłe skutki zawału serca w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1D Choroba niedokrwienna serca lub dusznica bolesna w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1E Nadciśnienie tętnicze w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1F Udar mózgu (wylew krwi do mózgu, zator mózgowy) lub przewlekłe skutki udaru mózgu w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1G Choroba zwyrodnieniowa stawów (z wyjątkiem zapalenia stawów) w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1H Bóle w okolicy lędźwiowo- krzyżowej lub inne przewlekłe dolegliwości pleców w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1I Bóle w okolicy szyjnej kręgosłupa lub inne przewlekłe dolegliwości szyi w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1J Cukrzyca w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1K Alergia, np. nieżyt nosa, zapalenie oka, zapalenie skóry, alergia pokarmowa lub inna alergia (z wyjątkiem astmy alergicznej) w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1M Nietrzymanie moczu, problemy z kontrolowaniem pęcherza moczowego w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1N Problemy z nerkami w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1O Depresja w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1P Wysoki poziom lipidów we krwi w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD1R Choroba nowotworowa (tj. respondent otrzymał diagnozę choroby nowotworowej, poddawany był leczeniu na chorobę nowotworową lub żył z chorobą nowotworową) w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
CD2 Samoocena ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej bieżący 1 Bardzo dobry Wszyscy
2 Dobry
3 Średni (ani dobry, ani zły)
4 Zły
5 Bardzo zły
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
Temat szczegółowy: WYPADKI I URAZY
AC1 Wypadek w domu lub w czasie wolnym w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: BÓL
PN1 Intensywność bólu fizycznego w okresie ostatnich 4 tygodni ostatnie 4 tygodnie 1 Brak Wszyscy
2 Bardzo łagodny
3 Łagodny
4 Umiarkowany
5 Silny
6 Bardzo silny
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PN2 W jakim stopniu ból przeszkadzał w wykonywaniu normalnej pracy w okresie ostatnich 4 tygodni (zarówno pracy poza domem, jak i prac domowych) ostatnie 4 tygodnie 1 W żadnym stopniu Jeśli PN1 = 2, 3, 4, 5 lub 6
2 Trochę
3 Umiarkowanie
4 W znacznym stopniu
5 W najwyższym stopniu
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
Temat szczegółowy: ZDROWIE PSYCHICZNE W TYM UZALEŻNIENIA
MH1 A Poczucie niewielkiego zainteresowania lub niewielkiej przyjemności przy różnych zajęciach w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 W żadnym stopniu Wszyscy
2 Przez kilka dni
3 Przez więcej niż połowę dni
4 Prawie codziennie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH1B Zły nastrój, uczucie depresji lub beznadziejności w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 W żadnym stopniu Wszyscy
2 Przez kilka dni
3 Przez więcej niż połowę dni
4 Prawie codziennie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH1C Problemy z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu bądź zbyt wiele snu w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 W żadnym stopniu Wszyscy
2 Przez kilka dni
3 Przez więcej niż połowę dni
4 Prawie codziennie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH1D Zmęczenie, brak energii w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 W żadnym stopniu Wszyscy
2 Przez kilka dni
3 Przez więcej niż połowę dni
4 Prawie codziennie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH1E Brak apetytu lub przejadanie się w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 W żadnym stopniu Wszyscy
2 Przez kilka dni
3 Przez więcej niż połowę dni
4 Prawie codziennie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH1F Negatywna samoocena, uczucie porażki lub poczucie, że respondent jest nieudacznikiem lub zawiódł siebie lub swoją rodzinę, w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 W żadnym stopniu Wszyscy
2 Przez kilka dni
3 Przez więcej niż połowę dni
4 Prawie codziennie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH1G Trudności w skupieniu się, na przykład podczas czytania gazety lub oglądania telewizji w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 W żadnym stopniu Wszyscy
2 Przez kilka dni
3 Przez więcej niż połowę dni
4 Prawie codziennie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH1H Dostrzegalne przez innych spowolnione poruszanie się lub mówienie, bądź nadmierna ruchliwość czy niemożność usiedzenia w jednym miejscu do tego stopnia, że osoba ruszała się znacznie więcej niż zwykle, w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 W żadnym stopniu Wszyscy
2 Przez kilka dni
3 Przez więcej niż połowę dni
4 Prawie codziennie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH2 A Dobry nastrój i dobre samopoczucie w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 Cały czas Wszyscy
2 Przez większość czasu
3 Przez więcej niż połowę czasu
4 Przez mniej niż połowę czasu
5 Czasami
6 Wcale
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH2B Spokój i uczucie odprężenia w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 Cały czas Wszyscy
2 Przez większość czasu
3 Przez więcej niż połowę czasu
4 Przez mniej niż połowę czasu
5 Czasami
6 Wcale
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH2C Przypływ aktywności i energii w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 Cały czas Wszyscy
2 Przez większość czasu
3 Przez więcej niż połowę czasu
4 Przez mniej niż połowę czasu
5 Czasami
6 Wcale
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH2D Uczucie świeżości i wypoczęcia po przebudzeniu w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 Cały czas Wszyscy
2 Przez większość czasu
3 Przez więcej niż połowę czasu
4 Przez mniej niż połowę czasu
5 Czasami
6 Wcale
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
MH2E Poczucie, że życie codzienne pełne jest interesujących rzeczy w okresie ostatnich 2 tygodni ostatnie 2 tygodnie 1 Cały czas Wszyscy
2 Przez większość czasu
3 Przez więcej niż połowę czasu
4 Przez mniej niż połowę czasu
5 Czasami
6 Wcale
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
Temat szczegółowy: OGRANICZENIA FUNKCJONALNE
PL1 Okulary lub soczewki kontaktowe bieżący 1 Tak Wszyscy
2 Nie
3 Osoba niewidoma lub niewidząca
- 1 Nie podano
PL2 Trudności z widzeniem, nawet w okularach lub szkłach kontaktowych bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli PL1 = 1, 2 lub -1
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
PL3 Korzystanie z aparatu słuchowego bieżący 1 Tak Wszyscy
2 Nie
3 Osoba głucha
- 1 Nie podano
PL4 Trudności ze słyszeniem podczas rozmowy z j edną osobą w cichym pomieszczeniu, nawet przy użyciu aparatu słuchowego bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli PL3 = 1, 2 lub -1
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
PL5 Trudności ze słyszeniem podczas rozmowy z jedną osobą w głośniejszym pomieszczeniu, nawet przy użyciu aparatu słuchowego bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli PL3 = 1, 2 lub -1
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
PL6 Trudności z przejściem bez żadnej pomocy odległości pół kilometra po płaskim podłożu bieżący 1 Żadnych trudności Wszyscy
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
PL7 Trudności w pokonaniu 12 stopni schodów w górę lub w dół bieżący 1 Żadnych trudności Wszyscy
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
PL8 Trudności z pamięcią lub koncentracją bieżący 1 Żadnych trudności Wszyscy
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
PL8 A Trudności z porozumiewaniem się (w zwykłym języku, na przykład ze zrozumieniem lub byciem zrozumianym) bieżący 1 Żadnych trudności Wszyscy
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
PL9 Trudności z gryzieniem i żuciem twardych produktów spożywczych bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli AGE > 55
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
Temat szczegółowy: TRUDNOŚCI W WYKONYWANIU CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z OPIEKĄ OSOBISTĄ
PC1 A Trudności w samodzielnym spożywaniu posiłków bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
PC1B Trudności z kładzeniem się do łóżka i wstawaniem lub siadaniem na krześle i wstawaniem bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
PC1C Trudności z ubieraniem i rozbieraniem się bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
PC1D Trudności w korzystaniu z toalety bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
PC1E Trudności w braniu kąpieli lub prysznica bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
PC2 Zwykle otrzymuje pomoc w co najmniej jednej z następujących czynności: samodzielnym spożywaniu posiłków, kładzeniu się do łóżka i wstawaniu lub siadaniu na krześle i wstawaniu, ubieraniu i rozbieraniu się, korzystaniu z toalety, braniu kąpieli lub prysznica bieżący 1 Tak, w przypadku co najmniej jednej czynności Jeśli [(AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub AGE > 55] i [(PC1A = 2 lub 3 lub 4) lub (PC1B = 2 lub 3 lub 4) lub (PC1C = 2 lub 3 lub 4) lub (PC1D = 2 lub 3 lub 4) lub (PC1E = 2 lub 3 lub 4)]

2 Nie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
PC3 Potrzebuje pomocy lub więcej pomocy w co najmniej jednej z następujących czynności: samodzielnym spożywaniu posiłków, kładzeniu się do łóżka i wstawaniu lub siadaniu na krześle i wstawaniu, ubieraniu i rozbieraniu się, korzystaniu z toalety, braniu kąpieli lub prysznica bieżący 1 Tak, w przypadku co najmniej jednej czynności Jeśli [(AGE < 55 i HS3 = 1 lub 2) lub AGE > 55] i [(PC1 A = 2 lub 3 lub 4) lub (PC1B = 2 lub 3 lub 4) lub (PC1C = 2 lub 3 lub 4) lub (PC1D = 2 lub 3 lub 4) lub (PC1E = 2 lub 3 lub 4)]
2 Nie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
Temat szczegółowy: TRUDNOŚCI W PROWADZENIU GOSPODARSTWA DOMOWEGO
HA1 A Trudności z przygotowywaniem posiłków bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Nie dotyczy (osoba nigdy nie próbowała lub nie potrzebuje tego robić)
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
HA1B Trudności z używaniem telefonu bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Nie dotyczy (osoba nigdy nie próbowała lub nie potrzebuje tego robić)
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
HA1C Trudności z robieniem zakupów bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Nie dotyczy (osoba nigdy nie próbowała lub nie potrzebuje tego robić)
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
HA1D Trudności z przyjmowaniem leków bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Nie dotyczy (osoba nigdy nie próbowała lub nie potrzebuje tego robić)
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
HA1E Trudności z wykonywaniem lekkich prac domowych bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Nie dotyczy (osoba nigdy nie próbowała lub nie potrzebuje tego robić)
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
HA1F Trudności z wykonywaniem od czasu do czasu ciężkich prac domowych bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Nie dotyczy (osoba nigdy nie próbowała lub nie potrzebuje tego robić)
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
HA1G Trudności w zajmowaniu się finansami i wykonywaniu codziennych czynności administracyjnych bieżący 1 Żadnych trudności Jeśli (AGE < 55

i HS3 = 1 lub 2) lub

AGE > 55

2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Nie dotyczy (osoba nigdy nie próbowała lub nie potrzebuje tego robić)
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
HA2 Zwykle otrzymuje pomoc przy wykonywaniu co najmniej jednej z następujących czynności: przygotowywanie posiłków, używanie telefonu, robienie zakupów, przyjmowanie leków, lekkie lub czasami ciężkie prace domowe, zajmowanie się finansami i codzienne czynności administracyjne bieżący 1 Tak, w przypadku co najmniej jednej czynności Jeśli [(AGE < 55 i HS3 = 1 lub 2) lub AGE > 55] and [(HA1 A = 2, 3 lub 4) lub (HA1B = 2, 3 lub 4) lub (HA1C = 2, 3 lub 4) lub (HA1D = 2, 3 lub 4) lub (HA1E = 2, 3 lub 4) lub (HA1F = 2, 3 lub 4) lub (HA1G = 2, 3 lub 4)]
2 Nie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
HA3 Potrzebuje pomocy lub więcej pomocy przy wykonywaniu co najmniej jednej z następujących czynności: przygotowywanie posiłków, używanie telefonu, robienie zakupów, przyjmowanie leków, lekkie lub czasami ciężkie prace domowe, zajmowanie się finansami i codzienne czynności administracyjne bieżący 1 Tak, w przypadku co najmniej jednej czynności Jeśli [(AGE < 55 i HS3 = 1 lub 2) lub AGE > 55] and [(HA1 A = 2, 3 lub 4) lub (HA1B = 2, 3 lub 4) lub (HA1C = 2, 3 lub 4) lub (HA1D = 2, 3 lub 4) lub (HA1E = 2, 3 lub 4) lub (HA1F = 2, 3 lub 4) lub (HA1G = 2, 3 lub 4)]
2 Nie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
Temat szczegółowy: CZASOWE OGRANICZENIE AKTYWNOŚCI (Z POWODU PROBLEMÓW ZDROWOTNYCH)
AW2 Liczba dni nieobecności w pracy z powodu własnych problemów zdrowotnych w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 0- 365 Liczba Jeśli MAINSTAT = 10
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
Temat szczegółowy: PRZESZKODY W UCZESTNICZENIU W OKREŚLONYCH DZIEDZINACH ŻYCIA
BA1 Trudności z wychodzeniem z domu z powodu długotrwałych problemów zdrowotnych (przewlekłych stanów lub niepełnosprawności) bieżący 1 Żadnych trudności Wszyscy
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Brak zainteresowania/Nie chce tego robić
- 1 Nie podano
BA2 Trudności z korzystaniem z różnych form transportu z powodu długotrwałych problemów zdrowotnych bieżący 1 Żadnych trudności Wszyscy
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Brak zainteresowania/Nie chce tego robić
- 1 Nie podano
BA3 Trudności z dostępem do budynków użyteczności publicznej, w tym z poruszaniem się wewnątrz i korzystaniem z pomieszczeń w środku tych budynków z powodu długotrwałych problemów zdrowotnych bieżący 1 Żadnych trudności Wszyscy
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Brak zainteresowania/Nie chce tego robić
- 1 Nie podano
BA4 (nieobowiązkowo) Główny powód przyczyniający się do doświadczanych trudności (inny niż długotrwałe problemy zdrowotne) bieżący 1 Brak pieniędzy jeżeli co najmniej BA1, BA2 lub BA3 = 2 lub 3 lub 4
2 Brak pewności siebie
3 Postawy innych ludzi
4 Brak dogodnego lub dostępnego transportu
5 Trudności z podróżowaniem środkami transportu (np. wsiadanie lub wysiadanie, brak miejsc siedzących, zbyt niewygodne)
6 Trudności z parkowaniem (niewystarczająca ilość miejsc)
7 Słaba infrastruktura i dostępność budynków (brak wind, ramp, oznaczeń, zbyt wąskie drzwi, niedostosowane toalety itp.)
8 Inne powody
9 Brak
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
BA5 Trudności z uczestnictwem w życiu towarzyskim, takim jak spotkania z rodziną lub przyjaciółmi, wyjścia do restauracji, udział w imprezach towarzyskich, ze względu na długotrwałe problemy zdrowotne bieżący 1 Żadnych trudności Wszyscy
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Brak zainteresowania/Nie chce tego robić
- 1 Nie podano
BA6 (nieobowiązkowo) Główny powód przyczyniający się do doświadczanych trudności z uczestnictwem w życiu towarzyskim (inny niż długotrwałe problemy zdrowotne) bieżący 1 Brak czasu (z powodu pracy, rodziny, obowiązków opiekuńczych lub innych) Jeśli BA5 = 2 lub 3 lub 4
2 Brak pieniędzy
3 Brak pewności siebie
4 Postawy innych ludzi
5 Brak wiedzy lub informacji
6 Bariery środowiskowe/brak przyjaznego otoczenia (na przykład trudności z dostępem do transportu publicznego i korzystaniem z niego, z dostępem do budynków lub sklepów i korzystaniem z nich, z łatwym poruszaniem się po ulicach, parkowaniem itp.)
7 Inne powody
8 Brak
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
BA7 Trudności z korzystaniem z internetu z powodu długotrwałych problemów zdrowotnych bieżący 1 Żadnych trudności Wszyscy
2 Pewne trudności
3 Duże trudności
4 Nie potrafi/nie jest w stanie
5 Brak zainteresowania/Nie chce tego robić
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: KORZYSTANIE Z USŁUG OPIEKI ZDROWOTNEJ I DŁUGOTERMINOWEJ
HO12 Liczba nocy spędzonych jako pacjent w szpitalu w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 0- 365 Liczba Wszyscy
- 1 Nie podano
HO34 Liczba przyjęć do szpitala jako pacjent jednodniowy w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 0- 365 Liczba Wszyscy
- 1 Nie podano
AM1 Ostatnia wizyta u dentysty lub ortodonty

(w sprawie osobistego leczenia)

ostatnie 12 miesięcy 1 Mniej niż 6 miesięcy temu Wszyscy
2 6-12 miesięcy temu
3 12 miesięcy temu lub dawniej
4 Nigdy
- 1 Nie podano
AM2 Ostatnia wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza rodzinnego (w sprawie osobistego leczenia) ostatnie 12 miesięcy 1 Mniej niż 12 miesięcy temu Wszyscy
2 12 miesięcy temu lub dawniej
3 Nigdy
- 1 Nie podano
AM3 Liczba wizyt u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza rodzinnego w okresie ostatnich czterech tygodni (w sprawie osobistego leczenia) ostatnie 4 tygodnie 0- 99 Liczba Jeśli AM2 = 1
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
AM4 Ostatnia wizyta u lekarza specjalisty, w tym chirurga (w sprawie osobistego leczenia) ostatnie 12 miesięcy 1 Mniej niż 12 miesięcy temu Wszyscy
2 12 miesięcy temu lub dawniej
3 Nigdy
- 1 Nie podano
AM5 Liczba wizyt u lekarza specjalisty, w tym chirurga, w okresie ostatnich czterech tygodni (w sprawie osobistego leczenia) ostatnie 4 tygodnie 0- 99 Liczba Jeśli AM4 = 1
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
AM6 A Wizyta u fizjoterapeuty lub kinezyterapeuty w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
AM6B Wizyta u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
LT1 Regularne (przynajmniej raz w tygodniu) korzystanie z opieki lub pomocy nieformalnej ze względu na przewlekłą chorobę lub ułomność lub ze względu na podeszły wiek ostatnie 12 miesięcy 1 Tak, głównie od członka rodziny Wszyscy
2 Tak, głównie od osoby niebędącej członkiem rodziny
3 Nie
- 1 Nie podano
LT2 Regularne (przynajmniej raz w tygodniu) korzystanie z (formalnych) usług zdrowotnych w domu pacjenta ze względu na przewlekłą chorobę lub ułomność lub ze względu na podeszły wiek ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
LT3 Liczba godzin tygodniowo regularnego korzystania z (formalnych) usług zdrowotnych w domu pacjenta na potrzeby osobiste ostatnie 2 tygodnie 1 Mniej niż 5 godzin w tygodniu Jeśli LT2 = 1
2 Od 5 do mniej niż 10 godzin w tygodniu
3 Od 10 do mniej niż 20 godzin w tygodniu
4 Od 20 do mniej niż 30 godzin w tygodniu
5 Od 30 do mniej niż 40 godzin w tygodniu
6 Co najmniej 40 godzin w tygodniu
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
Temat szczegółowy: PRZYJMOWANIE LEKÓW
MD1 Przyjmowanie w okresie ostatnich dwóch tygodni leków przepisanych przez lekarza (z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych) ostatnie 2 tygodnie 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
MD2 Przyjmowanie w okresie ostatnich dwóch tygodni leków, w tym ziołowych lub witamin, nieprzepisanych przez lekarza (z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych) ostatnie 2 tygodnie 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: PROFILAKTYKA ZDROWOTNA
PA1 Ostatnie szczepienie przeciwko grypie ostatnie 12 miesięcy RRRR-MM Miesiąc i rok szczepienia Wszyscy
1 Zbyt dawno (przed poprzednim rokiem kalendarzowym)
2 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PA2 Ostatni pomiar ciśnienia tętniczego krwi wykonany przez pracownika medycznego ostatnie 5 lat 1 W okresie ostatnich 12 miesięcy Wszyscy
2 Od 1 roku do mniej niż 3 lata
3 Od 3 lat do mniej niż 5 lat
4 5 lat lub dawniej
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PA3 Ostatnie badanie poziomu cholesterolu we krwi wykonane przez pracownika medycznego ostatnie 5 lat 1 W okresie ostatnich 12 miesięcy Wszyscy
2 Od 1 roku do mniej niż 3 lata
3 Od 3 lat do mniej niż 5 lat
4 5 lat lub dawniej
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PA4 Ostatnie badanie poziomu cukru we krwi wykonane przez pracownika medycznego ostatnie 5 lat 1 W okresie ostatnich 12 miesięcy Wszyscy
2 Od 1 roku do mniej niż 3 lata
3 Od 3 lat do mniej niż 5 lat
4 5 lat lub dawniej
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PA5 Ostatnie badanie kału na obecność krwi utajonej ostatnie 3 lata 1 W okresie ostatnich 12 miesięcy Wszyscy
2 Od 1 roku do mniej niż 2 lat
3 Od 2 lat do mniej niż 3 lata
4 3 lata lub dawniej
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PA6 Ostatnie badanie kolonoskopowe ostatnie 10 lat 1 W okresie ostatnich 12 miesięcy Wszyscy
2 Od 1 roku do mniej niż 5 lat
3 Od 5 lat do mniej niż 10 lat
4 10 lat lub dawniej
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PA7 Ostatnie badanie mammograficzne (radiografia sutka) ostatnie 3 lata 1 W okresie ostatnich 12 miesięcy Jeśli SEX = 2
2 Od 1 roku do mniej niż 2 lat
3 Od 2 lat do mniej niż 3 lata
4 3 lata lub dawniej
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
PA8 Ostatnie badanie wymazu z szyjki macicy ostatnie 3 lata 1 W okresie ostatnich 12 miesięcy Jeśli SEX = 2
2 Od 1 roku do mniej niż 2 lat
3 Od 2 lat do mniej niż 3 lata
4 3 lata lub dawniej
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
Temat szczegółowy: DOSTĘP DO OPIEKI ZDROWOTNEJ
UN1 A Niezaspokojone potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej w okresie ostatnich 12 miesięcy z powodu długiej listy oczekujących ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
3 Brak potrzeb zakresie opieki zdrowotnej
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
UN2 A Niezaspokojone potrzeby dotyczące opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego ostatnie 12 miesięcy 1 Tak, co najmniej jeden raz respondent rzeczywiście potrzebował opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego, lecz jej nie otrzymał Wszyscy
2 Nie, nie było przypadku, gdy respondent rzeczywiście potrzebował opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego, lecz jej nie otrzymał
3 Brak potrzeb dotyczących opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
UN2B Główna przyczyna niezaspokojenia potrzeb dotyczących opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego ostatnie 12 miesięcy 1 Brak pieniędzy (zbyt drogo) Jeśli UN2 A = 1
2 Lista oczekujących (długi czas oczekiwania)
3 Brak czasu z powodu pracy, opieki nad dziećmi lub innymi osobami
4 Zbyt duża odległość/brak środka transportu
5 Obawy w zakresie poufności i zaufania
6 Obawa przed negatywną reakcją lub komentarzami ze strony rodziny, przyjaciół lub współpracowników
7 Strach przed konsultacją lub leczeniem (na przykład strach przed negatywnym wynikiem lub działaniami niepożądanymi leków)
8 Respondent nie wie, gdzie szukać pomocy
9 Inne powody
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
Temat szczegółowy: WZROST I WAGA
BM1 Wzrost mierzony bez butów bieżący 50-250 Liczba Wszyscy
- 1 Nie podano
BM2 Waga mierzona bez ubrania i butów bieżący 20-350 Liczba Wszyscy
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
PE1 Wysiłek fizyczny w pracy (zarówno płatnej, jak i wykonywanej nieodpłatnie) bieżący 1 Praca przeważnie na siedząco lub stojąco Wszyscy
2 Przeważnie chodzenie lub czynności wymagające umiarkowanego wysiłku fizycznego
3 Przeważnie ciężka praca fizyczna lub praca wymagająca wysiłku fizycznego
4 Respondent nie wykonuje żadnej pracy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PE2 Liczba dni w typowym tygodniu, podczas których osoba przemieszcza się pieszo między różnymi miejscami nieprzerwanie przez co najmniej 10 minut bieżący 1 - 7 Liczba Wszyscy
0 Nigdy nie wykonuje takich czynności fizycznych
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PE3 Czas spędzony na przemieszczaniu się pieszo między różnymi miejscami w typowym dniu bieżący 1 10-29 minut dziennie Jeśli PE2 * 0
2 30-59 minut dziennie
3 Od 1 godziny do mniej niż 2 godziny dziennie
4 Od 2 godzin do mniej niż 3 godziny dziennie
5 Co najmniej 3 godziny dziennie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
PE4 Liczba dni w typowym tygodniu, podczas których osoba przemieszcza się na rowerze między różnymi miejscami nieprzerwanie przez co najmniej 10 minut bieżący 1 - 7 Liczba Wszyscy
0 Nigdy nie wykonuje takich czynności fizycznych
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PE5 Czas spędzony na przemieszczaniu się na rowerze między różnymi miejscami w typowym dniu bieżący 1 10-29 minut dziennie Jeśli PE4 * 0
2 30-59 minut dziennie
3 Od 1 godziny do mniej niż 2 godziny dziennie
4 Od 2 godzin do mniej niż 3 godziny dziennie
5 Co najmniej 3 godziny dziennie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
PE6 Liczba dni w typowym tygodniu przeznaczonych na sport, zajęcia fitness lub rekreacyjną aktywność fizyczną, które powodują przynajmniej niewielkie przyspieszenie oddechu lub uderzeń serca przez co najmniej 10 minut bieżący 1 - 7 Liczba Wszyscy
0 Nigdy nie wykonuje takich czynności fizycznych
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PE7 Czas spędzony na uprawianiu sportu, zajęciach fitness lub rekreacyjnej aktywności fizycznej w typowym tygodniu bieżący GG:MM:00 Liczba godzin i minut Jeśli PE6 * 0
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
PE8 Liczba dni w typowym tygodniu, podczas których osoba wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie bieżący 1 - 7 Liczba Wszyscy
0 Nigdy nie wykonuje takich czynności fizycznych
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
PE9 Czas spędzony w pozycji siedzącej w typowym dniu bieżący GG:MM:00 Liczba godzin i minut Wszyscy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
Temat szczegółowy: NAWYKI ŻYWIENIOWE
DH1 Częstotliwość spożywania owoców, z wyjątkiem soków bieżący 1 Co najmniej raz dziennie Wszyscy
2 Od 4 do 6 razy w tygodniu
3 Od 1 do 3 razy w tygodniu
4 Rzadziej niż raz w tygodniu
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
DH2 Dzienna liczba porcji owoców, z wyjątkiem soków bieżący 1 - 99 Liczba Jeśli DH1 = 1
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
DH3 Częstotliwość spożywania warzyw lub sałatek, z wyjątkiem soków i ziemniaków bieżący 1 Co najmniej raz dziennie Wszyscy
2 Od 4 do 6 razy w tygodniu
3 Od 1 do 3 razy w tygodniu
4 Rzadziej niż raz w tygodniu
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
DH4 Dzienna liczba porcji warzyw lub sałatek, z wyjątkiem soków i ziemniaków bieżący 1 - 99 Liczba Jeśli DH3 = 1
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
DH5 Częstotliwość picia czystych soków owocowych lub warzywnych bieżący 1 Co najmniej raz dziennie Wszyscy
2 Od 4 do 6 razy w tygodniu
3 Od 1 do 3 razy w tygodniu
4 Rzadziej niż raz w tygodniu
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
DH6 Częstotliwość picia napojów słodzonych cukrem bieżący 1 Co najmniej raz dziennie Wszyscy
2 Od 4 do 6 razy w tygodniu
3 Od 1 do 3 razy w tygodniu
4 Rzadziej niż raz w tygodniu
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
DH7 Częstotliwość spożywania czerwonego mięsa bieżący 1 Co najmniej raz dziennie Wszyscy
2 Od 4 do 6 razy w tygodniu
3 Od 1 do 3 razy w tygodniu
4 Rzadziej niż raz w tygodniu
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
DH8 Częstotliwość spożywania przetworzonych produktów mięsnych bieżący 1 Co najmniej raz dziennie Wszyscy
2 Od 4 do 6 razy w tygodniu
3 Od 1 do 3 razy w tygodniu
4 Rzadziej niż raz w tygodniu
5 Nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
Temat szczegółowy: PALENIE TYTONIU
SK1 Nawyki w zakresie palenia tytoniu bieżący 1 Codzienne palenie tytoniu Wszyscy
2 Okazjonalne palenie tytoniu
3 Niepalenie
- 1 Nie podano
SK2 Przeciętna liczba papierosów dziennie bieżący 0- 99 Liczba Jeśli SK1 = 1
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
SK3 Osoba w przeszłości paląca codziennie bieżący 1 Tak Jeśli SK1 = 2, 3 lub -1
2 Nie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
SK4 Liczba lat codziennego palenia tytoniu bieżący 0- 99 Liczba Jeśli SK1 = 1 lub (SK1 = 2, 3 lub -1 i SK3 = 1)
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
SK5 Stopień narażenia na dym tytoniowy w pomieszczeniach zamkniętych bieżący 1 Codziennie, co najmniej przez 1 godzinę dziennie Wszyscy
2 Codziennie, mniej niż 1 godzinę dziennie
3 Przynajmniej raz w tygodniu
4 Rzadziej niż raz w tygodniu
5 Nigdy lub prawie nigdy
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
SK6 A Rodzaj zachowania związanego z używaniem podgrzewanych wyrobów tytoniowych bieżący 1 Codzienne używanie Wszyscy
2 Okazjonalne używanie
3 Używanie w przeszłości
4 Nigdy
- 1 Nie podano
SK6B Używanie papierosów elektronicznych lub podobnych urządzeń elektronicznych bieżący 1 Codzienne e-palenie Wszyscy
2 Okazjonalne e-palenie
3 E-palenie w przeszłości
4 Nigdy
- 1 Nie podano
Temat szczegółowy: SPOŻYWANIE ALKOHOLU
AL1 Częstotliwość spożywania napojów alkoholowych w dowolnej postaci (piwa, wina, cydru, wódki i innych alkoholi wysokoprocentowych, koktajli, likierów, alkoholu domowej roboty itp.) w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Codziennie lub prawie codziennie Wszyscy
2 5-6 dni w tygodniu
3 3-4 dni w tygodniu
4 1-2 dni w tygodniu
5 2-3 dni w miesiącu
6 Raz w miesiącu
7 Rzadziej niż raz w miesiącu
8 Ani razu w okresie ostatnich 12 miesięcy, ponieważ respondent już nie pije alkoholu
9 Nigdy lub tylko kilka razy w życiu dla spróbowania
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
AL2 Częstotliwość spożywania napojów alkoholowych w dniach od poniedziałku do czwartku bieżący 1 W każdym z 4 dni Jeśli AL1 = 1, 2, 3 lub 4
2 W 3 z 4 dni
3 W 2 z 4 dni
4 W 1 z 4 dni
5 W żadnym z 4 dni
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
AL3 Liczba (standardowych) porcji napojów alkoholowych średnio w jednym z dni od poniedziałku do czwartku bieżący 1 Co najmniej 16 porcji dziennie Jeśli (AL1 = 1,2, 3 lub 4) i (AL2 = 1, 2, 3 lub 4)
2 10-15 porcji dziennie
3 6-9 porcji dziennie
4 4-5 porcji dziennie
5 3 porcje dziennie
6 2 porcje dziennie
7 1 porcja dziennie
8 0 porcji dziennie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
AL4 Częstotliwość spożywania alkoholu w dniach od piątku do niedzieli bieżący 1 W każdym z 3 dni Jeśli AL1 = 1, 2, 3 lub 4
2 W 2 z 3 dni
3 W 1 z 3 dni
4 W żadnym z 3 dni
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
AL5 Liczba (standardowych) porcji napojów alkoholowych średnio w jednym z dni od piątku do niedzieli bieżący 1 Co najmniej 16 porcji dziennie Jeśli (AL1 = 1,2, 3 lub 4) i (AL4 = 1, 2 lub 3)
2 10-15 porcji dziennie
3 6-9 porcji dziennie
4 4-5 porcji dziennie
5 3 porcje dziennie
6 2 porcje dziennie
7 1 porcja dziennie
8 0 porcji dziennie
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
AL6 Częstotliwość ryzykownego jednorazowego spożycia alkoholu (równowartość co najmniej 60 g czystego etanolu) w okresie ostatnich 12 miesięcy ostatnie 12 miesięcy 1 Codziennie lub prawie codziennie Jeśli AL1 = 1, 2, 3, 4, 5, 6 lub 7
2 5-6 dni w tygodniu
3 3-4 dni w tygodniu
4 1-2 dni w tygodniu
5 2-3 dni w miesiącu
6 Raz w miesiącu
7 Rzadziej niż raz w miesiącu
8 Nie w okresie ostatnich 12 miesięcy
9 Nigdy w życiu
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
Temat szczegółowy: CZYNNIKI SPOŁECZNE I ŚRODOWISKOWE
SS1 Liczba bliskich osób, na których można polegać w razie poważnych problemów osobistych bieżący 1 Brak Wszyscy
2 1 lub 2
3 Od 3 do 5
4 Co najmniej 6
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
SS2 Stopień zainteresowania i troski okazywanych przez innych ludzi bieżący 1 Duże zainteresowanie i troska Wszyscy
2 Umiarkowane zainteresowanie i troska
3 Niepewność
4 Niewielkie zainteresowanie i troska
5 Brak zainteresowania i troski
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
SS3 Łatwość uzyskania praktycznej pomocy od sąsiadów w razie potrzeby bieżący 1 Bardzo łatwo Wszyscy
2 Łatwo
3 Jest taka możliwość
4 Trudno
5 Bardzo trudno
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
IC12 Udzielanie co najmniej raz w tygodniu opieki lub pomocy jednej osobie lub większej liczbie osób cierpiących na chorobę przewlekłą, ułomność lub podeszły wiek bieżący 1 Tak, członkowi rodziny respondenta Wszyscy
2 Tak, osobie spoza rodziny respondenta
3 Nie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
IC3 Liczba godzin w tygodniu, które respondent poświęca na opiekę lub pomoc osobie lub osobom mającym problemy związane z wiekiem, chronicznymi dolegliwościami zdrowotnymi lub niesprawnością bieżący 1 Mniej niż 5 godzin w tygodniu Jeśli IC12 = 1 lub 2
2 Od 5 do mniej niż 10 godzin w tygodniu
3 Od 10 do mniej niż 20 godzin w tygodniu
4 Od 20 do mniej niż 30 godzin w tygodniu
5 Od 30 do mniej niż 40 godzin w tygodniu
6 Co najmniej 40 godzin w tygodniu
- 1 Nie podano
- 2 Nie dotyczy
- 3 Wskaźnik zastępczy
Temat szczegółowy: SAMOBÓJSTWO (NIEOBOWIĄZKOWO)
SU1 Myśli o popełnieniu samobójstwa ostatnie 12 miesięcy 1 Tak Wszyscy
2 Nie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy
SU2 Wszelka podjęta próba samobójstwa całe życie 1 Tak, w okresie ostatnich 12 miesięcy Wszyscy
2 Tak, ale nie w okresie ostatnich 12 miesięcy
3 Nie
- 1 Nie podano
- 3 Wskaźnik zastępczy

ZAŁĄCZNIK  III

TERYTORIA PAŃSTWOWE WYŁĄCZONE Z PRÓBY

Państwo Terytoria państwowe
Francja Francuskie departamenty i terytoria zamorskie
Cypr Obszar niebędący pod kontrolą rządu
Niderlandy Wyspy Karaibskie (Bonaire, St. Eustatius i Saba)
Irlandia Wszystkie wyspy przybrzeżne z wyjątkiem Achill, Bull, Cruit, Gorumna, Inishnee, Lettermore, Lettermullan i Valentia

ZAŁĄCZNIK  IV

ZMIENNE, W PRZYPADKU KTÓRYCH ODPOWIEDZI W ZASTĘPSTWIE NIE SĄ WYKORZYSTYWANE PRZEZ EUROSTAT DO OBLICZANIA WSKAŹNIKÓW

HS1 Samoocena ogólnego stanu zdrowia
CD2 Samoocena ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej
PN1 Intensywność bólu fizycznego w okresie ostatnich 4 tygodni
PN2 W jakim stopniu ból przeszkadzał w wykonywaniu normalnej pracy w okresie ostatnich 4 tygodni (zarówno pracy poza domem, jak i prac domowych)
MH1 A Poczucie niewielkiego zainteresowania lub niewielkiejprzyjemności przy różnych zajęciach w okresie ostatnich 2 tygodni
MH1B Zły nastrój, uczucie depresji lub beznadziejności w okresie ostatnich 2 tygodni
MH1C Problemy z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu bądź zbyt wiele snu w okresie ostatnich 2 tygodni
MH1D Zmęczenie, brak energii w okresie ostatnich 2 tygodni
MH1E Brak apetytu lub przejadanie się w okresie ostatnich 2 tygodni
MH1F Negatywna samoocena, uczucie porażki lub poczucie, że osoba jest nieudacznikiem lub zawiodła siebie lub swoją rodzinę, w okresie ostatnich 2 tygodni
MH1G Trudności w skupieniu się, na przykład podczas czytania gazety lub oglądania telewizji w okresie ostatnich 2 tygodni
MH1H Dostrzegalne przez innych spowolnione poruszanie się lub mówienie, bądź nadmierna ruchliwość czy niemożność usiedzenia w jednym miejscu, tak że osoba ruszała się znacznie więcej niż zwykle, w okresie ostatnich 2 tygodni
MH2 A Dobry nastrój i dobre samopoczucie w okresie ostatnich 2 tygodni
MH2B Spokój i uczucie odprężenia w okresie ostatnich 2 tygodni
MH2C Przypływ aktywności i energii w okresie ostatnich 2 tygodni
MH2D Uczucie świeżości i wypoczęcia po przebudzeniu w okresie ostatnich 2 tygodni
MH2E Poczucie, że życie codzienne pełne jest interesujących rzeczy w okresie ostatnich 2 tygodni
PA1 Ostatnie szczepienie przeciwko grypie
PA2 Ostatni pomiar ciśnienia tętniczego krwi wykonany przez pracownika medycznego
PA3 Ostatnie badanie poziomu cholesterolu we krwi wykonane przez pracownika medycznego
PA4 Ostatnie badanie poziomu cukru we krwi wykonane przez pracownika medycznego
PA5 Ostatnie badanie kału na obecność krwi utajonej
PA6 Ostatnie badanie kolonoskopowe
PA7 Ostatnie badanie mammograficzne (radiografia sutka)
PA8 Ostatnie badanie wymazu z szyjki macicy
UN1 A Niezaspokojone potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej w okresie ostatnich 12 miesięcy z powodu długiej listy oczekujących
UN2 A Niezaspokojone potrzeby dotyczące opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego
UN2B Główna przyczyna niezaspokojenia potrzeb dotyczących opieki zdrowotnejw zakresie zdrowia psychicznego
PE1 Wysiłek fizyczny w pracy (zarówno płatnej, jak i wykonywanej nieodpłatnie)
PE2 Liczba dni w typowym tygodniu, podczas których osoba przemieszcza się pieszo między różnymi miejscami nieprzerwanie przez co najmniej 10 minut
PE3 Czas spędzony na przemieszczaniu się pieszo między różnymi miejscami w typowym dniu
PE4 Liczba dni w typowym tygodniu, podczas których osoba przemieszcza się na rowerze między różnymi miejscami nieprzerwanie przez co najmniej 10 minut
PE5 Czas spędzony na przemieszczaniu się na rowerze między różnymi miejscami w typowym dniu
PE6 Liczba dni w typowym tygodniu przeznaczonych na sport, zajęcia fitness lub rekreacyjną aktywność fizyczną, które powodują przynajmniejniewielkie przyspieszenie oddechu lub uderzeń serca przez co najmniej 10 minut
PE7 Czas spędzony na uprawianiu sportu, zajęciach fitness lub rekreacyjnej aktywności fizycznej w typowym tygodniu
PE8 Liczba dni w typowym tygodniu, podczas których osoba wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie
PE9 Czas spędzony w pozycji siedzącej w typowym dniu
DH1 Częstotliwość spożywania owoców, z wyjątkiem soków
DH2 Dzienna liczba porcji owoców, z wyjątkiem soków
DH3 Częstotliwość spożywania warzyw lub sałatek, z wyjątkiem soków i ziemniaków
DH4 Dzienna liczba porcji warzyw lub sałatek, z wyjątkiem soków i ziemniaków
DH5 Częstotliwość picia czystych soków owocowych lub warzywnych
DH6 Częstotliwość picia napojów słodzonych cukrem
DH7 Częstotliwość spożywania czerwonego mięsa
DH8 Częstotliwość spożywania przetworzonych produktów mięsnych
SK5 Stopień narażenia na dym tytoniowy w pomieszczeniach zamkniętych
AL1 Częstotliwość spożywania napojów alkoholowych w dowolnej postaci (piwa, wina, cydru, wódki i innych alkoholi wysokoprocentowych, koktajli, likierów, alkoholu domowej roboty itp.) w okresie ostatnich 12 miesięcy
AL2 Częstotliwość spożywania napojów alkoholowych w dniach od poniedziałku do czwartku
AL3 Liczba (standardowych) porcji napojów alkoholowych średnio w jednym z dni od poniedziałku do czwartku
AL4 Częstotliwość spożywania alkoholu w dniach od piątku do niedzieli
AL5 Liczba (standardowych) porcji napojów alkoholowych średnio w jednym z dni od piątku do niedzieli
AL6 Częstotliwość ryzykownego jednorazowego spożycia alkoholu (równowartość co najmniej 60 g czystego etanolu) w okresie ostatnich 12 miesięcy
SS1 Liczba bliskich osób, na których można polegać w razie poważnych problemów osobistych
SS2 Stopień zainteresowania i troski okazywanych przez innych ludzi
SS3 Łatwość uzyskania praktycznej pomocy od sąsiadów w razie potrzeby
IC12 Rodzaj relacji z osobą lub osobami mającymi problemy związane z wiekiem, chronicznymi dolegliwościami zdrowotnymi lub niesprawnością, którym respondent udziela pomocy lub którymi się opiekuje co najmniej raz w tygodniu
IC3 Liczba godzin w tygodniu, które respondent poświęca na opiekę lub pomoc osobie lub osobom mającym problemy związane z wiekiem, chronicznymi dolegliwościami zdrowotnymi lub niesprawnością

ZAŁĄCZNIK  V

ZMIENNE KLUCZOWE, W PRZYPADKU KTÓRYCH STOSUJE SIĘ METODY IMPUTACJI STATYS TYCZNEJ, JEŻELI ODSETEK BRAKU ODPOWIEDZI PRZEKRACZA 5 %

MAINSTAT Główny status na rynku pracy (samoocena)
HATLEVEL Poziom wykształcenia (najwyższy ukończony poziom kształcenia)
HHINCOME Bieżący miesięczny dochód netto gospodarstwa domowego
HS3 Ograniczenie aktywności z powodu problemów zdrowotnych

ZAŁĄCZNIK  VI

SZCZEGÓŁOWE UREGULOWANIA I TREŚĆ RAPORTÓW JAKOŚCI

AKTUALIZOWANIE METADANYCH

Data włączenia elementu metadanych do bazy danych lub jego zmiany.

PREZENTACJA STATYSTYCZNA

1)
Opis danych

Tytuł badania na poziomie krajowym, rok badania, link do strony internetowej badania.

2)
Systemy klasyfikacji

Wersja klasyfikacji wykorzystanej w przypadku danych oraz wszelkie odstępstwa od europejskich lub międzynarodowych standardów statystycznych.

3)
Pojęcia i definicje statystyczne

Wykaz pojęć i zmiennych, w tym kategorii odpowiedzi, które różnią się od standardowych definicji, z podaniem zastosowanych pojęć krajowych oraz wszelkich różnic między pojęciami krajowymi a odnośnymi standardowymi definicjami.

JEDNOSTKA MIARY

Jednostka, w której mierzone są wartości danych.

OKRES ODNIESIENIA

Okres czasu, do którego zgodnie z założeniem mają się odnosić mierzone obserwacje.

UPRAWNIENIA INSTYTUCJONALNE

Przepisy prawa, zbiór zasad lub inny formalny zestaw instrukcji przypisujące danej organizacji odpowiedzialność i uprawnienia do gromadzenia, przetwarzania i rozpowszechniania danych statystycznych.

POLITYKA UDOSTĘPNIANIA

Zasady udostępniania danych statystycznych wszystkim zainteresowanym stronom.

CZĘSTOTLIWOŚĆ ROZPOWSZECHNIANIA

Odstępy czasu, w jakich następuje rozpowszechnianie statystyk w danym okresie.

PRZETWARZANIE STATYSTYCZNE

1)
Dane źródłowe

Opis źródła danych wykorzystanego do stworzenia operatu losowania (np. rejestr ludności, rejestr nieruchomości mieszkalnych, spis powszechny lub inne badanie), częstotliwość aktualizacji i rok ostatniej aktualizacji źródła danych oraz metoda użyta do uzyskania lub stworzenia operatu losowania. Jeżeli jako źródło danych wykorzystano inne badanie, należy podać nazwę tego badania.

W odniesieniu do schematu losowania:

metody schematu losowania (np. prosta próba losowa; losowanie systematyczne; losowanie warstwowe; losowanie zespołowe, losowanie wielostopniowe, połączenie schematów). Jeżeli państwa członkowskie stosują losowanie warstwowe, należy zgłosić kryteria warstwowania i podwarstwowania (warstwowania podrzędnego). Jeżeli państwa członkowskie wykorzystują losowanie wielostopniowe, należy opisać stopnie losowania i prawdopodobieństwa wylosowania na poszczególnych stopniach (jednakowe, niejednakowe, proporcjonalne do wielkości). Jeżeli państwa członkowskie stosują połączenie schematów, należy opisać wykorzystane schematy,;
liczebność próby.
2)
Zbieranie danych

Opis metod przeprowadzania wywiadu, w tym PAPI, CATI, CAPI, CASI, CAWI 13 , metoda mieszana lub inne źródła, takie jak rejestry lub inne badania. Wymienić należy zmienne zbierane w oparciu o inne źródła.

3)
Zestawianie danych

Każdy etap ważenia należy opisać osobno: wagi wynikające ze schematu losowania próby; dostosowanie wagi z uwagi na braki odpowiedzi, dostosowanie wagi z uwagi na zewnętrzne źródła danych, np. zastosowane metody kalibracji oraz poziom i zmienne użyte w dostosowaniu, wszelkie inne dostosowania wagi, np. obcinanie wag ekstremalnych - trimming, kodowanie górne (dolne) rozkładu wag w celu dostosowania z uwagi na wartości odstające, wagi ostateczne.

W przypadku imputacji należy wymienić wszystkie imputowane zmienne, opisać zastosowaną procedurę imputacji oraz wyjaśnić powody stosowania imputacji. Zgłosić należy liczbę imputowanych wartości jako odsetek łącznej liczby obserwacji.

DOKŁADNOŚĆ I WIARYGODNOŚĆ

1)
Błąd próby

Wymogi precyzji są wyrażone w błędach standardowych dla wskaźnika określonego poniżej w akapicie trzecim, lit. c).

Państwa przedstawiają opis metodyki obliczania szacunków precyzji.

W przypadku wymienionych poniżej wskaźników liczbę respondentów (nieważoną), szacowany odsetek (ważony), błędy standardowe, przedział ufności 95 % (dolna i górna granica) oraz efekt schematu losowania (jeśli ma zastosowanie/ dostępny) zgłasza się na poziomie krajowym:

a)
respondenci w wieku co najmniej 15 lat w dobrym lub bardzo dobrym stanie zdrowia (na podstawie zmiennej HS1);
b)
respondenci w wieku co najmniej 15 lat z długotrwałą chorobą lub problemem zdrowotnym (na podstawie zmiennej HS2);
c)
respondenci w wieku co najmniej 15 lat, którzy byli poważnie ograniczeni w wykonywaniu zwykłych czynności z powodu problemów zdrowotnych przez co najmniej 6 ostatnich miesięcy (na podstawie zmiennej HS3);
d)
respondenci w wieku co najmniej 15 lat, którzy byli hospitalizowani w okresie ostatnich 12 miesięcy (na podstawie zmiennej HO12);
e)
respondenci w wieku co najmniej 18 lat, którzy cierpią na otyłość (na podstawie zmiennych BM1 i BM2).
2)
Błąd nielosowy
a)
Błąd pomiaru

Opisać należy różne źródła błędów pomiaru, które mogą wystąpić w badaniu, w tym:

opis i testowanie kwestionariusza,
opis szkoleń w zakresie przeprowadzania wywiadów (np. liczba dni szkolenia, testowanie umiejętności przed rozpoczęciem prac w terenie (wskaźnik powodzenia itp.)),
informacje o badaniach oceniających wpływ ankietera, takich jak powtórne wywiady, sprawdzanie zapisów, doświadczenia z podziałem próby (jeżeli są dostępne) oraz wyniki badań opartych na modelach (jeżeli są dostępne).
b)
Błąd braku odpowiedzi

Jednostkowy brak odpowiedzi

Państwa członkowskie obliczają wskaźniki braku odpowiedzi dla każdej metody zbierania danych oraz wskaźnik łączny.
W przypadku państw członkowskich, które stosują kontrolowane zastępowanie jednostek w razie jednostkowego braku odpowiedzi, wskaźniki braku odpowiedzi oblicza się przed zastąpieniem i po zastąpieniu jednostek.
Podziały nie-respondentów według cech charakterystycznych i powodów braku odpowiedzi, na ile są dostępne.
Opis środków przyjętych w celu skorygowania braku odpowiedzi.
Jeżeli w przypadku jednostkowego braku odpowiedzi zgodnie z art. 6 stosowane jest kontrolowane zastępowanie jednostek, przekazuje się wskaźniki zastępowania, jak również opis metody wyboru jednostek rezerwowych, najważniejsze cechy jednostek zastępowanych w porównaniu z jednostkami podstawowymi, rozkład zastępowanych (podstawowych) jednostek według liczby prób kontaktu, stopień realizacji wywiadu oraz wynik realizacji kwestionariusza.
Liczba jednostek, z którymi nawiązano kontakt przed zastąpieniem i po zastąpieniu.
Liczba jednostek, które udzieliły odpowiedzi przed zastąpieniem i po zastąpieniu.
Wielkość próby brutto, liczba kwalifikujących się i niekwalifikujących się jednostek oraz wielkość próby netto, w tym jednostek rezerwowych (osiągnięta wielkość próby).

Pozycyjny brak odpowiedzi

W odniesieniu do zmiennych dotyczących zdrowia wymienionych we wzorze metadanych w ramach tego tematu przekazuje się następujące informacje:

odsetek osób, które udzieliły ważnej odpowiedzi (z wyjątkiem brakujących wartości) dla każdej zmiennej,
odsetek osób z brakującymi wartościami (nieważony i przed imputacją) dla każdej zmiennej.
c)
Błąd przetwarzania

Przekazuje się informacje dotyczące wszelkich błędów w przetwarzaniu danych, które wynikają z błędnego wdrażania prawidłowo zaplanowanych metod, oraz ich wpływu na ostateczne wyniki zbierania danych. Przedstawić należy główne błędy wykryte po zakończeniu zbierania danych.

Opis kontroli jakości, takich jak kontrole wprowadzania i kodowania danych, oraz procesu edytowania danych.

Należy opisać procedury imputacji. Przekazać należy informacje dotyczące wskaźnika imputacji obliczonego jako odsetek obserwacji imputowanych (dla każdej zmiennej) w łącznej liczbie obserwacji.

REWIZJA DANYCH

1)
Rewizja danych - strategia

Przedstawić należy informacje na temat strategii opracowanej w celu zapewnienia przejrzystości upowszechnianych danych, zgodnie z którą zestawione dane wstępne są następnie poddawane rewizji. Rewizję danych należy zgłosić.

2)
Korekta danych - praktyka

Harmonogram rewizji.

Główne powody rewizji i ich charakter, jak np. dostępne nowe źródła danych i nowe metody.

Wpływ rewizji na wskaźniki.

1 Dz.U. L 261 I z 14.10.2019, s. 1.
2 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady, Europejski plan walki z rakiem (COM(2021) 44 final z dnia 3 lutego 2021 r.).
3 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, Europejski Zielony Ład, (COM(2019) 640 final z dnia 11 grudnia 2019 r.
4 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, Strategia "Od pola do stołu" na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego (COM(2020) 381 final z dnia 20 maja 2020 r.).
5 Zalecenie Rady z dnia 8 grudnia 2022 r. w sprawie dostępu do przystępnej cenowo i dobrej jakościowo opieki długoterminowej (Dz.U. C 476 z 15.12.2022, s. 1).
6 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie europejskiej strategii w dziedzinie opieki, COM(2022) 440 final z dnia 7 września 2022 r.
7 Rozporządzenie (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS) (Dz.U. L 154 z 21.6.2003, s. 1).
8 Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia z 2011 r.
9 Międzynarodowa standardowa klasyfikacja zawodów, wersja z 2008 r.
10 Rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U. L 393 z 30.12.2006, s. 1).
11 Zalecenie Rady z dnia 26 listopada 2013 r. w sprawie propagowania we wszystkich sektorach prozdrowotnej aktywności fizycznej (Dz.U. C 354 z 4.12.2013, s. 1).
12 Dz.U. L 53 z 21.2.2023, s. 104.
13 PAPI - tradycyjny wywiad bezpośredni z wykorzystaniem formularza papierowego; CATI - wywiad telefoniczny; CAPI - wywiad bezpośredni wspomagany komputerowo; CASI - wywiad z wykorzystaniem kwestionariusza wypełnianego samodzielnie przy użyciu komputera; CAWI - wywiad internetowy wspomagany komputerowo.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2529

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/2529 określające informacje techniczne dotyczące zbiorów danych, ustanawiające formaty techniczne stosowane do przekazywania informacji oraz określające szczegółowe uregulowania i treść raportów jakości dotyczących organizacji badania reprezentacyjnego w dziedzinie zdrowie na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700
Data aktu: 17/11/2023
Data ogłoszenia: 20/11/2023
Data wejścia w życie: 10/12/2023