a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 29 kwietnia 2021 r. Rada przyjęła decyzję (UE) 2021/689 w sprawie zawarcia Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony (zwanej dalej "umową o handlu i współpracy") 2 . Umowa o handlu i współpracy weszła w życie w dniu 1 maja 2021 r.
(2) Art. 498 ust. 2 umowy o handlu i współpracy stanowi, że strony przeprowadzają co roku konsultacje, aby uzgodnić, do dnia 10 grudnia każdego roku, całkowite dopuszczalne połowy (TAC) na kolejny rok dla stad wymienionych w załączniku 35 do umowy. Konsultacje te mogą również obejmować dodatkowe kwestie, o których mowa w art. 498 ust. 4 umowy, w tym wykaz stad, których połowy są zakazane, ustalenie TAC w odniesieniu do wszelkich stad niewymienionych w załączniku 35 lub załączniku 36 oraz odpowiednich udziałów stron w tych stadach oraz środki zarządzania rybołówstwem.
(3) Unia przeprowadza co roku konsultacje zgodnie z celami i zasadami określonymi w art. 2, 3, 28 i 33 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, art. 4 i 5 planów wieloletnich dotyczących wód zachodnich 3 i Morza Północnego 4 oraz w decyzji Rady (UE) 2021/1875 5 .
(4) Stanowisko Unii podczas corocznych konsultacji opierało się na najlepszych dostępnych opiniach naukowych, zasadniczo na tych przedstawionych przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) zgodnie z art. 494 ust. 3 lit. c) umowy o handlu i współpracy.
(5) Pisemny protokół dokumentujący ustalenia dokonane między stronami w wyniku tych konsultacji jest sporządzany i podpisywany przez szefów delegacji stron zgodnie z obowiązkiem określonym w art. 498 ust. 6 tej umowy.
(6) W dniu 16 grudnia 2022 r. Unia uzgodniła ze Zjednoczonym Królestwem znaczną liczbę TAC na 2022 r. dla stad wymienionych w załączniku 35 do umowy o handlu i współpracy. Wyniki konsultacji udokumentowano w pisemnym protokole 6 , który został zatwierdzony przez Radę w dniu 20 grudnia 2022 r. i podpisany przez szefa delegacji Zjednoczonego Królestwa i przedstawiciela Komisji w imieniu Unii, zgodnie z art. 498 ust. 6 umowy o handlu i współpracy oraz decyzją (UE) 2021/1875.
(7) Koleń pospolity (Squalus acanthias) jest stadem zarządzanym wspólnie przez Unię i Zjednoczone Królestwo. Podczas corocznych konsultacji Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły, że zważywszy na ocenę sugerującą poprawę stanu stada kolenia pospolitego, koleń pospolity nie powinien już należeć do gatunków objętym zakazem połowów. Odpowiednie poziomy TAC ustalone w tym pisemnym protokole zostały następnie wdrożone w rozporządzeniu Rady (UE) 2023/194 7 .
(8) Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły również, że w celu ochrony jednego z elementów tego stada, który jest szczególnie narażony na śmiertelność połowową, należy zniechęcać do połowów ukierunkowanych na skupiska dojrzałych samic. W tym celu Unia i Zjednoczone Królestwo zgodziły się, że należy przestrzegać maksymalnego rozmiaru poławianych osobników wynoszącego 100 cm.
(9) Do czasu uwzględnienia takiego maksymalnego rozmiaru poławianych osobników w prawie Unii zgodnie z art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 w załączniku IA do rozporządzenia (UE) 2023/194 ustanowiono środek uzgodniony ze Zjednoczonym Królestwem. Środek był funkcjonalnie związany z TAC dla kolenia pospolitego, ponieważ bez takiego środka sam poziom TAC nie zapewniałby wystarczającej ochrony dojrzałych samic, które stanowią szczególnie wrażliwą część populacji.
(10) Niniejsze rozporządzenie ma na celu wyłączenie kolenia pospolitego o rozmiarze przekraczającym 100 cm z obowiązku wyładunku, gwarantując tym samym, że przypadkowo złowionych osobników nie okalecza się i są one niezwłocznie uwalniane z powrotem do morza.
(11) Rozporządzenie zapewnia bardziej stabilne ramy prawne, biorąc pod uwagę tymczasowy charakter środków przyjętych przez Radę, które - zgodnie z art. 59 lit. k) rozporządzenia (UE) 2023/194 - przestaną mieć zastosowanie w dniu, w którym zacznie obowiązywać akt delegowany wprowadzający odpowiednie środki i regulujący sposób postępowania z połowami odnośnego stada o rozmiarze przekraczającym 100 cm.
(12) Niniejsze rozporządzenie zapewnia przestrzeganie przez Unię jej zobowiązań międzynarodowych oraz zapewnia unijnym rybakom pewność prawa i równe warunki działania.
(13) Jako że środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu mają bezpośredni wpływ na ochronę stada, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie natychmiast po jego opublikowaniu.
(14) Zważywszy że środki uzgodnione w pisemnym protokole między Unią a Zjednoczonym Królestwem wygasają w dniu 31 grudnia 2023 r., niniejsze rozporządzenie powinno również przestać obowiązywać w tym dniu,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 19 czerwca 2023 r.