(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 4811)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 21 lipca 2023 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 71 ust. 3 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zakażenie wirusem choroby guzowatej skóry bydła (LSD), wywołane przez wirus choroby guzowatej skóry, jest chorobą bydła przenoszoną przez wektory, która powoduje znaczne straty ekonomiczne, zmniejsza udój mleka, powoduje poważne wychudzenie, trwałe uszkodzenie skóry, szereg wtórnych powikłań oraz przewlekłe wielomiesięczne osłabienie, a także wiąże się z nałożeniem zakazów handlu. Choroba ta jest endemiczna w Afryce i figuruje w wykazie chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania prowadzonym przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt.
(2) LSD pojawiło się w Unii po raz pierwszy w 2015 r. w Grecji. W 2016 r. choroba szybko rozprzestrzeniła się w wielu krajach Europy Południowo-Wschodniej, w tym w Albanii, Bułgarii, Grecji, Kosowie * , Macedonii Północnej, Czarnogórze i Serbii. We wszystkich krajach dotkniętych chorobą została ona skutecznie zwalczona poprzez masowe szczepienia bydła przy użyciu żywych szczepionek homologicznych, powtarzane corocznie zgodnie ze specyfikacjami szczepionki. Ponadto Chorwacja oraz Bośnia i Hercegowina, które nie były dotknięte LSD, wdrożyły szczepienia jako środek zapobiegawczy w związku z wystąpieniem choroby w państwach sąsiadujących.
(3) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1070 2 zostało przyjęte w ramach rozporządzenia (UE) 2016/429 i ustanawia na czas określony szczególne środki zwalczania LSD. To rozporządzenie wykonawcze obowiązywało do dnia 21 kwietnia 2023 r.
(4) W szczególności w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1070 określono obszary państwa członkowskiego, na których przeprowadza się szczepienia przeciwko LSD, oraz szczegółowe przepisy dotyczące zwalczania choroby na każdym obszarze. Obszary te sklasyfikowano jako obszar objęty ograniczeniami I położony poza obszarem, na którym potwierdzono wystąpienie ogniska zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła, oraz obszar objęty ograniczeniami II obejmujący obszar, na którym potwierdzono wystąpienie ogniska zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła.
(5) Ponadto w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1070 przewidziano ograniczenia dotyczące przemieszczania bydła i produktów od niego pochodzących, materiału biologicznego i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego z obszarów objętych ograniczeniami I i II oraz odstępstwa od tych ograniczeń. Ponadto określono w nim przepisy dotyczące obowiązków podmiotów w zakresie świadectw zdrowia zwierząt na potrzeby przemieszczania bydła, materiału biologicznego i nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego z obszarów objętych ograniczeniami I i II poza te obszary.
(6) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/361 3 weszło w życie w dniu 12 marca 2023 r. i ustanowiono w nim przepisy dotyczące stosowania niektórych weterynaryjnych produktów leczniczych do celów zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie i ich zwalczania, w tym przepisy dotyczące szczepień przeciwko LSD. Ponadto w art. 9 tego rozporządzenia delegowanego i w załączniku IX do tego rozporządzenia przewidziano ustanowienie obszarów szczepień I i II, które odpowiadają obszarom objętym ograniczeniami I i II określonym w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1070.
(7) Ponadto w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2023/361 ustanowiono przepisy i ograniczenia dotyczące bydła zaszczepionego przeciwko LSD, jego materiału biologicznego i nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, które odpowiadają przepisom i ograniczeniom ustanowionym w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1070, z wyjątkiem przepisów i ograniczeń związanych z obowiązkami podmiotów w zakresie świadectw zdrowia zwierząt.
(8) W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2023/361 przewidziano również okresy odzyskiwania w odniesieniu do LSD po interwencyjnych szczepieniach zapobiegawczych, które to okresy wahają się od 8 do 26 miesięcy, w zależności od rodzaju nadzoru, obszaru szczepień oraz momentu uboju lub uśmiercenia ostatniego zwierzęcia dotkniętego LSD lub od czasu ostatniego szczepienia.
(9) Od 2017 r. w Europie nie zgłoszono wystąpienia ognisk LSD, chociaż do 2021 r. pojawienie się choroby odnotowano w częściach Anatolii (Turcja) i występuje ona nadal w Rosji, a jednocześnie nadal rozprzestrzenia się w Azji, dotykając kraje subkontynentu indyjskiego, Azję Wschodnią i Azję Południowo-Wschodnią. Ze względu na korzystną sytuację epidemiologiczną w Europie wszystkie kraje Europy Południowo-Wschodniej, które wdrażały szczepienia przeciwko LSD, obecnie je zakończyły, z wyjątkiem Bułgarii, Grecji i Turcji.
(10) Bułgaria i Grecja przedłożyły już Komisji swoje programy szczepień przeciwko LSD na 2023 r., które zostały już ocenione i zatwierdzone w ramach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/690 4 . Charakter i treść oceny technicznej i zatwierdzenia tych programów szczepień spełniają również wymogi urzędowego planu szczepień do celów zapobiegania chorobom kategorii A i ich zwalczania u zwierząt lądowych określone w art. 6 rozporządzenia delegowanego (UE) 2023/361.
(11) W związku z wygaśnięciem rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1070 konieczne jest sporządzenie wykazu obszarów określonych jako obszary szczepień I i II w odniesieniu do LSD w Bułgarii i Grecji, które odpowiadają obszarom objętym ograniczeniami I i II określonym w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1070, oraz ustanowienie dodatkowych przepisów dotyczących obowiązków podmiotów w zakresie świadectw zdrowia zwierząt w przypadku przemieszczania bydła, a także materiału biologicznego i nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, z obszarów szczepień I i II poza te obszary, w celu zapewnienia, aby te świadectwa zdrowia zwierząt zawierały odpowiednie i dokładne informacje dotyczące zdrowia zwierząt oraz aby zapewnić ciągłość stosowania wcześniej wprowadzonych środków.
(12) Biorąc pod uwagę plany szczepień Bułgarii i Grecji dotyczące LSD na 2023 r., sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do tej choroby w Unii oraz okres odzyskania w odniesieniu do LSD, jak określono w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2023/361, niniejsza decyzja powinna mieć zastosowanie do dnia 31 sierpnia 2024 r.
(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 19 lipca 2023 r.