KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 23, 35 i 40,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono zasady dotyczące chorób zwierząt przenoszących się lub przenoszonych na zwierzęta lub na ludzi, w tym przepisy dotyczące powiadamiania o chorobach i sprawozdawczości dotyczącej chorób, unijnych programów nadzoru, programów likwidacji choroby i statusu obszaru wolnego od choroby.
(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 2 stanowi uzupełnienie rozporządzenia (UE) 2016/429 i określono w nim zasady dotyczące nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób zwierząt.
(3) Aby zapewnić jednolite stosowanie w Unii przepisów dotyczących powiadamiania o chorobach i sprawozdawczości w tym zakresie, unijnych programów nadzoru, programów likwidacji choroby i statusu obszaru wolnego od choroby ustanowionych w rozporządzeniu (UE) 2016/429 i rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689, w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/2002 3 ustanowiono przepisy wykonawcze dotyczące informacji, formatów i wymagań proceduralnych dotyczących programów nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby.
(4) Jak pokazuje doświadczenie zdobyte podczas przedkładania informacji dotyczących wyników zatwierdzonych programów likwidacji choroby oraz wniosków o przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby w okresie od daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/2002, a w szczególności w świetle danych już dostępnych w komputerowym systemie informacji o chorobach zwierząt (ADIS), o którym mowa w art. 22 rozporządzenia (UE) 2016/429, niektóre elementy informacji obecnie wymaganych na mocy tego rozporządzenia wykonawczego nie są niezbędne Komisji do oceny wniosków o przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby. W celu zmniejszenia obciążenia administracyjnego państw członkowskich elementy te nie powinny być wymagane. Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/2002.
(5) Informacje, które należy przedstawić na temat wyników realizacji programów likwidacji choroby są dostępne w ADIS. Projekty programów likwidacji choroby przedłożone Komisji do zatwierdzenia powinny być również przedkładane drogą elektroniczną za pośrednictwem ADIS, aby zapewnić spójność.
(6) Ponadto doświadczenie zdobyte podczas stosowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/2002 wskazuje, że konieczne jest wyjaśnienie niektórych przepisów załączników V, VI i VII do tego rozporządzenia, aby zagwarantować, iż nie ma wątpliwości co do tego, że zakres terytorialny zatwierdzonego programu likwidacji choroby dotyczącego zwierząt wodnych oraz zatwierdzenie statusu obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do tych zwierząt mogą mieć zastosowanie na poziomie państwa członkowskiego, strefy lub kompartmentu. Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki V, VI i VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/2002.
(7) W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 przewidziano kilka odstępstw, które mają znaczenie dla przedłożenia programu likwidacji chorób kategorii B lub kategorii C zwierząt wodnych zgodnie z sekcją 4 załącznika VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/2002. Obecnie tylko jedno takie odstępstwo jest wymienione w tym załączniku. Należy zatem zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/2002 tak, aby wszystkie odpowiednie odstępstwa były wymienione w sekcji 4 załącznika VII do tego rozporządzenia.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 13 lipca 2023 r.