Rozporządzenie 2023/1329 zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania polirycynooleinianu poliglicerolu (E 476) oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do specyfikacji dla glicerolu (E 422), estrów kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475) oraz polirycynooleinianu poliglicerolu

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2023/1329
z dnia 29 czerwca 2023 r.
zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania polirycynooleinianu poliglicerolu (E 476) oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do specyfikacji dla glicerolu (E 422), estrów kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475) oraz polirycynooleinianu poliglicerolu (E 476)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności 1 , w szczególności jego art. 10 ust. 3 i art. 14,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1331/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. ustanawiające jednolitą procedurę wydawania zezwoleń na stosowanie dodatków do żywności, enzymów spożywczych i środków aromatyzujących 2 , w szczególności jego art. 7 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 ustanowiono unijny wykaz dodatków do żywności dopuszczonych do stosowania w żywności oraz warunki ich stosowania.

(2) W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 231/2012 3  ustanowiono specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008.

(3) Unijne wykazy dodatków do żywności i specyfikacje mogą być aktualizowane zgodnie z jednolitą procedurą, o której mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008, z inicjatywy Komisji albo na podstawie wniosku.

(4) Glicerol (E 422), estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475) i polirycynooleinian poliglicerolu (E 476) to substancje dopuszczone zgodnie z załącznikami II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008.

(5) W dniu 15 marca 2017 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") wydał opinię naukową w sprawie ponownej oceny glicerolu (E 422) jako dodatku do żywności 4 , w której stwierdził, że wyznaczenie liczbowej wartości dopuszczalnego dziennego spożycia tego dodatku do żywności nie jest konieczne i że nie budzi on obaw co do bezpieczeństwa przy zgłoszonych zastosowaniach. Urząd zalecił wprowadzenie pewnych zmian w specyfikacjach dla E 422 przedstawionych w rozporządzeniu (UE) nr 231/2012, a także zwrócił się o udostępnienie mu większej ilości informacji na temat zastosowań i poziomów stosowania.

(6) W dniu 23 listopada 2018 r. Komisja ogłosiła publiczne zaproszenie do przedstawienia danych technicznych dotyczących dodatku do żywności glicerol (E 422) w celu uzyskania danych, które Urząd uznał za niezbędne.

(7) Po przekazaniu danych przez zainteresowane podmioty gospodarcze Komisja zwróciła się do Urzędu o sporządzenie opinii naukowej służącej potwierdzeniu, że dane techniczne przekazane przez te podmioty dawały uzasadnione podstawy do wprowadzenia zmiany w specyfikacjach dla dodatku do żywności glicerol (E 422), aby zapewnić ich zgodność z aktualnie obowiązującymi normami zgodnie z zaleceniem Urzędu.

(8) W opinii naukowej przyjętej w dniu 18 maja 2022 r. 5  Urząd stwierdził, że obecne specyfikacje dla glicerolu (E 422) należy dostosować w szczególności poprzez obniżenie maksymalnych poziomów wyznaczonych dla pierwiastków toksycznych (arsenu, ołowiu, rtęci i kadmu), zniesienie metody identyfikacji bazującej na formowaniu się akroleiny podczas podgrzewania, zrezygnowanie z przeprowadzania testu na obecność akroleiny, ustanowienie maksymalnego poziomu dla akroleiny oraz wprowadzenie zmian w definicji glicerolu (E 422).

(9) Należy zatem wprowadzić zmiany w specyfikacjach dla glicerolu (E 422). Definicja tego dodatku do żywności powinna zostać zmieniona w taki sposób, aby ograniczyć jej zakres do procesu produkcji, dane dotyczące którego były przedmiotem oceny przeprowadzonej przez Urząd. Aktualnie obowiązujące maksymalne poziomy wyznaczone dla pierwiastków toksycznych powinny zostać obniżone zgodnie z treścią opinii naukowej Urzędu, biorąc pod uwagę poziomy, które można obecnie osiągnąć dzięki stosowaniu dobrych praktyk wytwarzania. Metoda identyfikacji glicerolu bazująca na formowaniu się akroleiny powinna zostać zniesiona, biorąc pod uwagę fakt, że zawartość glicerolu w E 422 ma być oznaczana przy wykorzystaniu odpowiedniej metody analitycznej. Należy zrezygnować z przeprowadzania testu na obecność akroleiny i wyznaczyć maksymalną liczbową wartość dla akroleiny zgodnie z treścią opinii naukowej Urzędu, biorąc pod uwagę poziom, który można obecnie osiągnąć dzięki stosowaniu dobrych praktyk wytwarzania.

(10) Ponieważ Urząd nie stwierdził bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia związanego z obecnością pierwiastków toksycznych i akroleiny, należy dopuścić możliwość stosowania w okresie przejściowym dodatku do żywności glicerol (E 422) wprowadzonego do obrotu zgodnie z prawem przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

(11) Z tych samych powodów żywność zawierająca dodatek do żywności glicerol (E 422), która została wprowadzona do obrotu zgodnie z prawem przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, może być nadal wprowadzana do obrotu w okresie przejściowym i pozostawać w obrocie do upływu daty jej minimalnej trwałości lub terminu jej przydatności do spożycia.

(12) W dniu 20 grudnia 2017 r. Urząd wydał opinię naukową w sprawie ponownej oceny estrów kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475) jako dodatku do żywności 6 , w której stwierdził, że wyznaczenie liczbowej wartości dopuszczalnego dziennego spożycia tego dodatku do żywności nie jest konieczne i że nie budzi on obaw co do bezpieczeństwa przy zgłoszonych zastosowaniach i poziomach stosowania. Urząd zalecił wprowadzenie pewnych zmian w specyfikacjach dla E 475 przedstawionych w rozporządzeniu (UE) nr 231/2012.

(13) W dniu 23 listopada 2018 r. Komisja ogłosiła publiczne zaproszenie do przedstawienia danych technicznych dotyczących dodatku do żywności estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475) w celu uzyskania danych, które Urząd uznał za niezbędne.

(14) Po przekazaniu danych przez zainteresowane podmioty gospodarcze Komisja zwróciła się do Urzędu o sporządzenie opinii naukowej służącej potwierdzeniu, że dane techniczne przekazane przez te podmioty dawały uzasadnione podstawy do wprowadzenia zmiany w specyfikacjach dla dodatku do żywności estry kwasów tłuszczowych i poligli- cerolu (E 475), aby zapewnić ich zgodność z aktualnie obowiązującymi normami zgodnie z zaleceniem Urzędu.

(15) W opinii naukowej przyjętej w dniu 1 kwietnia 2022 r. 7  Urząd stwierdził, że obecne specyfikacje dla estrów kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475) należy dostosować w szczególności poprzez obniżenie maksymalnych poziomów wyznaczonych dla pierwiastków toksycznych, ustanowienie maksymalnych poziomów zanieczyszczeń i substancji budzących obawy co do bezpieczeństwa oraz wprowadzenie zmian w definicji estrów kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475).

(16) Należy zatem wprowadzić zmiany w specyfikacjach dla estrów kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475). Definicja tego dodatku do żywności powinna zostać zmieniona w taki sposób, aby w procesie produkcji tego dodatku do żywności ograniczyć możliwość stosowania glicerolu do glicerolu zgodnego ze specyfikacjami ustanowionymi dla tego dodatku do żywności (E 422). Zgodnie z treścią opinii naukowej Urzędu i biorąc pod uwagę poziom, który można obecnie osiągnąć dzięki stosowaniu dobrych praktyk wytwarzania, aktualnie obowiązujące maksymalne poziomy wyznaczone dla pierwiastków toksycznych powinny zostać obniżone, natomiast dla sumy 3-monochloro- propanodiolu (3-MCPD) i estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych (wyrażonej jako 3-MCPD), estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako glicydol) oraz kwasu erukowego należy wyznaczyć maksymalne poziomy.

(17) Z uwagi na wprowadzanie nowych technik produkcji umożliwiających wytwarzanie dodatku do żywności estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475) o niższych poziomach zawartości estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako glicydol) należy przyznać producentom dodatków do żywności okres przejściowy na osiągnięcie maksymalnego poziomu zawartości estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako gli- cydol) w dodatku do żywności (E 475) wynoszącego 5 mg/kg. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że estry glicydylowych kwasów tłuszczowych mają działanie genotoksyczne i rakotwórcze, od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako glicydol) obowiązywać powinien pośredni maksymalny poziom wynoszący 10 mg/kg.

(18) Ponieważ Urząd nie stwierdził bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia związanego z obecnością pierwiastków toksycznych, 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD), estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych, kwasu erukowego i estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych, należy dopuścić możliwość stosowania w okresie przejściowym dodatku do żywności estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475) wprowadzonego do obrotu zgodnie z prawem przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, umożliwić dalsze wprowadzanie żywności zawierającej ten dodatek do żywności do obrotu w tym samym okresie przejściowym oraz dopuścić jej pozostawanie w obrocie do upływu daty jej minimalnej trwałości lub terminu jej przydatności do spożycia.

(19) Z tych samych powodów, a także biorąc pod uwagę obniżoną zawartość estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych w dodatku do żywności estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475), należy dopuścić możliwość stosowania tego dodatku wprowadzonego do obrotu zgodnie z prawem po dacie wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i spełniającego wymogi dotyczące obniżonego maksymalnego poziomu estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako glicydol) do chwili wyczerpania jego zapasów, a artykuły spożywcze zawierające ten dodatek do żywności powinny móc być nadal wprowadzane do obrotu i pozostać w obrocie do upływu daty ich minimalnej trwałości lub terminu jej przydatności do spożycia.

(20) W dniu 24 marca 2017 r. Urząd wydał opinię naukową w sprawie ponownej oceny polirycynooleinianu poliglice- rolu (E 476) jako dodatku do żywności 8 . Urząd stwierdził, że zestaw zgromadzonych danych daje podstawy do podwyższenia poziomu dopuszczalnego dziennego spożycia do 25 mg/kg masy ciała dziennie. Urząd zalecił wprowadzenie pewnych zmian w specyfikacjach dla E 476 przedstawionych w rozporządzeniu (UE) nr 231/2012.

(21) W dniu 23 listopada 2018 r. Komisja ogłosiła publiczne zaproszenie do przedstawienia danych technicznych dotyczących dodatku do żywności polirycynooleinian poliglicerolu (E 476) w celu uzyskania danych, które Urząd uznał za niezbędne.

(22) W dniu 18 marca 2020 r. złożono wniosek o zezwolenie na stosowanie polirycynooleinianu poliglicerolu (E 476) w charakterze emulgatora w lodach spożywczych, emulsjach tłuszczowych i olejowych typu "woda w oleju" oraz w zemulgowanych sosach o zawartości tłuszczu przekraczającej 20 %. Następnie Komisja udostępniła ten wniosek państwom członkowskim na podstawie art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008.

(23) Polirycynooleinian poliglicerolu (E 476) zapewnia możliwość wytwarzania stabilnych emulsji typu "woda w oleju" o mniejszych rozmiarach kropli, które można zamrażać w celu wytwarzania - w procesie produkcji wymagającym mniej energii - miękkich, kremowych lodów spożywczych charakteryzujących się zwiększoną stabilnością w ramach łańcucha dostaw wyrobów mrożonych. Ten dodatek do żywności umożliwia stosowanie mniejszej ilości tłuszczów nasyconych oraz cukrów w lodach spożywczych. Poziom polirycynooleinianu poliglicerolu (E 476) niezbędny do osiągnięcia zamierzonej funkcji technologicznej wynosi 4 000 mg/kg.

(24) Polirycynooleinian poliglicerolu (E 476) zapewnia również możliwość obniżenia zawartości oleju w zemulgowanych sosach (np. w majonezie lub sosach sałatkowych) bez negatywnego wpływu na teksturę. Aktualnie uznawany za dopuszczalny maksymalny poziom wynoszący 4 000 mg/kg nie jest wystarczający dla produktów o zawartości tłuszczu przekraczającej 20 %. Poziom stosowania polirycynooleinianu poliglicerolu (E 476) niezbędny do osiągnięcia zamierzonej funkcji technologicznej w produktach o zawartości tłuszczu przekraczającej 20 % wynosi 8 000 mg/kg.

(25) Po przekazaniu danych przez zainteresowane podmioty gospodarcze w odpowiedzi na publiczne zaproszenie do przedstawienia danych technicznych i po przedłożeniu wniosku o rozszerzenie stosowania polirycynooleinianu poliglicerolu (E 476) Komisja zwróciła się do Urzędu o sporządzenie opinii naukowej służącej potwierdzeniu, że dane techniczne przekazane przez te podmioty dawały uzasadnione podstawy do wprowadzenia zmiany w specyfikacjach dla dodatku do żywności polirycynooleinian poliglicerolu (E 476), aby zapewnić ich zgodność z aktualnie obowiązującymi normami zgodnie z zaleceniem Urzędu.

(26) W opinii naukowej przyjętej w dniu 30 marca 2022 r. 9  Urząd stwierdził, że proponowane rozszerzenie stosowania nie wzbudzałoby obaw co do bezpieczeństwa. Urząd stwierdził również, że obecne specyfikacje dla polirycynoolei- nianu poliglicerolu (E 476) należy dostosować w szczególności poprzez obniżenie maksymalnych poziomów wyznaczonych dla pierwiastków toksycznych, ustanowienie maksymalnych poziomów zanieczyszczeń budzących obawy co do bezpieczeństwa oraz wprowadzenie zmian w definicji polirycynooleinianu poliglicerolu (E 476).

(27) Należy zatem zezwolić na stosowanie polirycynooleinianu poliglicerolu (E 476) w kategorii żywności 03 "Lody spożywcze" na maksymalnym poziomie wynoszącym 4 000 mg/kg, zwiększyć dopuszczalny maksymalny poziom tej substancji w kategorii żywności 12.6 "Sosy" do 8 000 mg/kg w przypadku zemulgowanych sosów o zawartości tłuszczu wynoszącej 20 % lub większej oraz wprowadzić zmiany w specyfikacjach dla tego dodatku do żywności, biorąc pod uwagę opinię naukową Urzędu. Definicja tego dodatku do żywności powinna zostać zmieniona w taki sposób, aby w procesie produkcji tego dodatku do żywności ograniczyć możliwość stosowania glicerolu do glicerolu zgodnego ze specyfikacjami ustanowionymi dla tego dodatku do żywności (E 422). Zgodnie z treścią opinii naukowej Urzędu i biorąc pod uwagę poziom, który można obecnie osiągnąć dzięki stosowaniu dobrych praktyk wytwarzania, aktualnie obowiązujące maksymalne poziomy wyznaczone dla pierwiastków toksycznych powinny zostać obniżone, natomiast dla sumy 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) i estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych (wyrażonej jako 3-MCPD) oraz estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako glicydol) należy wyznaczyć maksymalne poziomy.

(28) Ponieważ Urząd nie stwierdził bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia związanego z obecnością pierwiastków toksycznych, 3-monochloropropanodiolu (3-MPCD), estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych oraz estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych, należy dopuścić możliwość stosowania w okresie przejściowym dodatku do żywności poli- rycynooleinian poliglicerolu (E 476) wprowadzonego do obrotu zgodnie z prawem przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

(29) Z tych samych powodów żywność zawierająca dodatek do żywności polirycynooleinian poliglicerolu (E 476), która została wprowadzona do obrotu zgodnie z prawem przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, może być nadal wprowadzana do obrotu w okresie przejściowym i pozostawać w obrocie do upływu daty jej minimalnej trwałości lub terminu jej przydatności do spożycia.

(30) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 i (UE) nr 231/2012.

(31) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

W załączniku do rozporządzenia (UE) nr 231/2012 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Dodatek do żywności glicerol (E 422), który został wprowadzony do obrotu zgodnie z prawem przed dniem 20 lipca 2023 r. i który nie spełnia wymogów dotyczących maksymalnych poziomów wyznaczonych dla arsenu, ołowiu, rtęci, kadmu lub akroleiny obowiązujących od dnia 20 lipca 2023 r., może być dodawany do żywności zgodnie z załącznikami II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 do dnia 20 stycznia 2024 r.

Żywność zawierająca dodatek do żywności glicerol (E 422), która została wprowadzona do obrotu zgodnie z prawem przed dniem 20 lipca 2023 r. i która nie spełnia wymogów dotyczących maksymalnych poziomów wyznaczonych dla arsenu, ołowiu, rtęci, kadmu lub akroleiny obowiązujących od dnia 20 lipca 2023 r., może być nadal wprowadzana do obrotu do dnia 20 stycznia 2024 r. i może być w dalszym ciągu sprzedawana do upływu daty jej minimalnej trwałości lub terminu jej przydatności do spożycia.

Dodatek do żywności estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475), który został wprowadzony do obrotu zgodnie z prawem przed dniem 20 lipca 2023 r. i który nie spełnia wymogów dotyczących maksymalnych poziomów wyznaczonych dla arsenu, ołowiu, rtęci, kadmu, sumy 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) i estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych (wyrażonej jako 3-MCPD), kwasu erukowego lub estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako gli- cydol) obowiązujących od dnia 20 lipca 2023 r., może być dodawany do żywności zgodnie z załącznikami II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 do dnia 20 stycznia 2024 r.

Żywność zawierająca dodatek do żywności estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475), która została wprowadzona do obrotu zgodnie z prawem przed dniem 20 lipca 2023 r. i która nie spełnia wymogów dotyczących maksymalnych poziomów wyznaczonych dla arsenu, ołowiu, rtęci, kadmu, sumy 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) i estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych (wyrażonej jako 3-MCPD), kwasu erukowego lub estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako glicydol) obowiązujących od dnia 20 lipca 2023 r., może być nadal wprowadzana do obrotu do dnia 20 stycznia 2024 r. i może być w dalszym ciągu sprzedawana do upływu daty jej minimalnej trwałości lub terminu jej przydatności do spożycia.

Dodatek do żywności estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475), który został wprowadzony do obrotu zgodnie z prawem po dniu 20 lipca 2023 r., a przed dniem 20 stycznia 2024 r. i który nie spełnia wymogów dotyczących maksymalnych poziomów wyznaczonych dla estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako glicydol) obowiązujących od dnia 20 stycznia 2024 r., może być dodawany do żywności zgodnie z załącznikami II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 do wyczerpania zapasów.

Żywność zawierająca dodatek do żywności estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475), która została wprowadzona do obrotu zgodnie z prawem po dniu 20 lipca 2023 r., a przed dniem 20 stycznia 2024 r. i która nie spełnia wymogów dotyczących maksymalnych poziomów estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako glicydol) obowiązujących od dnia 20 stycznia 2024 r., może być nadal wprowadzana do obrotu i może być w dalszym ciągu sprzedawana do upływu daty jej minimalnej trwałości lub terminu jej przydatności do spożycia.

Dodatek do żywności polirycynooleinian poliglicerolu (E 476), który został wprowadzony do obrotu zgodnie z prawem przed dniem 20 lipca 2023 r. i który nie spełnia wymogów dotyczących maksymalnych poziomów wyznaczonych dla arsenu, ołowiu, rtęci, kadmu, sumy 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) i estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych (wyrażonej jako 3-MCPD) lub estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako glicydol) obowiązujących od dnia 20 lipca 2023 r., może być dodawany do żywności zgodnie z załącznikami II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 do dnia 20 stycznia 2024 r.

Żywność zawierająca dodatek do żywności polirycynooleinian poliglicerolu (E 476), która została wprowadzona do obrotu zgodnie z prawem przed dniem 20 lipca 2023 r. i która nie spełnia wymogów dotyczących maksymalnych poziomów wyznaczonych dla arsenu, ołowiu, rtęci, kadmu, sumy 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) i estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych (wyrażonej jako 3-MCPD) lub estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (wyrażonych jako glicydol) obowiązujących od dnia 20 lipca 2023 r., może być nadal wprowadzana do obrotu do dnia 20 stycznia 2024 r. i może być w dalszym ciągu sprzedawana do upływu daty jej minimalnej trwałości lub terminu jej przydatności do spożycia.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 czerwca 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W części E załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w kategorii 03 (Lody spożywcze) po pozycji dotyczącej E 473-474 dodaje się pozycję w brzmieniu:
"E 476 Polirycynooleinian poliglicerolu 4 000 Z wyjątkiem sorbetów"
2)
w kategorii 12.6 (Sosy) pozycja dotycząca E 476 (polirycynooleinian poliglicerolu) otrzymuje brzmienie:
"E 476 Polirycynooleinian poliglicerolu 4 000 Tylko zemulgowane sosy o zawartości tłuszczu poniżej 20 %
E 476 Polirycynooleinian poliglicerolu 8 000 Tylko zemulgowane sosy o zawartości tłuszczu 20 % lub wyższej"

ZAŁĄCZNIK  II

W załączniku do rozporządzenia (UE) nr 231/2012 wprowadza się następujące zmiany:
1)
pozycja dotycząca dodatku do żywności E 422 glicerol otrzymuje brzmienie:
"E 422 GLICEROL
Nazwy synonimowe Gliceryna
Definicja Glicerol pozyskuje się wyłącznie z olejów i tłuszczy roślinnych, bezpośrednio albo z surowego glicerolu otrzymywanego jako produkt uboczny w procesie produkcji biodiesla, po czym poddaje się go procesom oczyszczania obejmującym destylację oraz inne działania czyszczące, co pozwala uzyskać glicerol rafinowany.
Numer wg EINECS 200-289-5
Nazwa chemiczna 1,2,3-propanotriol; glicerol; trihydroksypropan
Wzór chemiczny C3H8O3
Masa cząsteczkowa 92,10
Oznaczenie zawartości Zawiera nie mniej niż 98 % glicerolu w przeliczeniu na bezwodną masę
Opis Przezroczysta, bezbarwna, higroskopijna ciecz o konsystencji syropu o lekkim charakterystycznym zapachu, który nie jest ani przykry ani niemiły
Identyfikacja
Ciężar właściwy (25 °C/25 °C) Nie mniej niż 1,257
Współczynnik załamania światła [n]D20 między 1,471 a 1,474
Czystość
Zawartość wody Nie więcej niż 5 % (metoda Karla Fischera)
Popiół siarczanowy Nie więcej niż 0,01 % oznaczone w temperaturze 800 ± 25 °C
Butanotriole Nie więcej niż 0,2 %
Akroleina Nie więcej niż 3 mg/kg
Kwasy tłuszczowe i estry Nie więcej niż 0,1 % w przeliczeniu na kwas masłowy
Zawartość związków chlorowanych Nie więcej niż 30 mg/kg (w przeliczeniu na chlor)
3-monochloropropano-1,2-diol (3-MCPD) Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Arsen Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Ołów Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Rtęć Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Kadm Nie więcej niż 0,1 mg/kg"
2)
pozycja dotycząca dodatku do żywności E 475 estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu otrzymuje brzmienie:
"E 475 ESTRY KWASÓW TŁUSZCZOWYCH I POLIGLICEROLU
Nazwy synonimowe Estry poliglicerolu i kwasów tłuszczowych; estry poligliceryny i kwasów tłuszczowych
Definicja Estry poliglicerolu i kwasów tłuszczowych otrzymuje się w wyniku estryfikacji poliglicerolu jadalnymi tłuszczami i olejami lub kwasami tłuszczowymi występującymi w jadalnych tłuszczach i olejach. Poliglicerol jest mieszaniną przede wszystkim di-, tri- i tetragliceroli i zawiera nie więcej niż 10 % poligliceroli równorzędnych lub wyższych od heptaglicerolu.

Poliglicerol wytwarza się z glicerolu spełniającego wymogi określone w specyfikacjach dla E 422.

Numer wg EINECS
Nazwa chemiczna
Wzór chemiczny
Masa cząsteczkowa
Oznaczenie zawartości Całkowita zawartość estrów kwasów tłuszczowych nie mniej niż 90 %
Opis Ciecze oleiste do bardzo lepkich o barwie jasnożółtej do bursztynowej; plastyczne lub miękkie substancje stałe o barwie jasnobeżowej do średnio brązowej; oraz twarde, woskowate substancje stałe o barwie jasnobeżowej do brązowej
Identyfikacja
Próba na obecność glicerolu Wynik dodatni
Próba na obecność poligliceroli Wynik dodatni
Próba na obecność kwasów tłuszczowych Wynik dodatni
Rozpuszczalność Estry mają różne powinowactwo, od mocno hydrofilowego do mocno lipofilowego, ale jako grupa wykazują skłonność do dyspergowania w wodzie i są rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych i olejach
Czystość
Popiół siarczanowy Nie więcej niż 0,5 % (800 ± 25 °C)
Kwasy inne niż kwasy tłuszczowe Mniej niż 1 %
Wolne kwasy tłuszczowe Nie więcej niż 6 % w przeliczeniu na kwas oleinowy
Glicerol i poliglicerol ogółem Nie mniej niż 18 % i nie więcej niż 60 %
Wolny glicerol i poliglicerol Nie więcej niż 7 %
Arsen Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Ołów Nie więcej niż 0,3 mg/kg
Rtęć Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Kadm Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Suma 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) i estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych, wyrażona jako 3-MCPD Nie więcej niż 2,5 mg/kg
Estry glicydylowe kwasów tłuszczowych wyrażone jako glicydol Nie więcej niż 10 mg/kg. Wymóg ten obowiązuje od dnia 20 lipca 2023 r. do dnia 20 stycznia 2024 r.

Nie więcej niż 5 mg/kg. Wymóg ten obowiązuje od dnia 20 stycznia 2024 r.

Kwas erukowy Nie więcej niż 2 %

Kryteria czystości mają zastosowanie do dodatku niezawierającego soli sodowych, potasowych ani wapniowych kwasów tłuszczowych, jednak substancje te mogą być obecne w ilościach nieprzekraczających maksymalnego poziomu 6 % (w przeliczeniu na oleinian sodowy).";

3)
pozycja dotycząca dodatku do żywności E 476 polirycynooleinian poliglicerolu otrzymuje brzmienie:
"E 476 POLIRYCYNOOLEINIAN POLIGLICEROLU
Nazwy synonimowe Estry glicerolu i kwasów tłuszczowych skondensowanego oleju rycynowego; estry poliglicerolu i poliskondensowanych kwasów tłuszczowych oleju rycynowego; estry poliglicerolu i wewnątrzestryfikowanego kwasu rycynooleinowego; PGPR
Definicja Polirycynooleinian poliglicerolu otrzymuje się przez estryfikację poliglicerolu skondensowanymi kwasami tłuszczowymi oleju rycynowego. Olejrycynowy wykorzystywany do produkcji polirycynooleinianu poliglicerolu nie zawiera rycyny.

Poliglicerol wytwarza się z glicerolu spełniającego wymogi określone w specyfikacjach dla E 422.

Numer wg EINECS
Nazwa chemiczna
Wzór chemiczny
Masa cząsteczkowa
Oznaczenie zawartości
Opis Przezroczysta, bardzo lepka ciecz
Identyfikacja
Rozpuszczalność Nierozpuszczalny w wodzie i etanolu; rozpuszczalny w eterze, węglowodorach i fluorowcowanych węglowodorach
Próba na obecność glicerolu Wynik dodatni
Próba na obecność poligliceroli Wynik dodatni
Próba na obecność kwasu rycynooleinowego Wynik dodatni
Współczynnik załamania światła [n]D65 między 1,4630 a 1,4665
Czystość
Poliglicerole Poliglicerol powinien składać się z nie mniejniż 75 % di-, tri- i tetragliceroli i zawierać nie więcej niż 10 % poligliceroli równorzędnych lub wyższych od heptaglicerolu
Liczba hydroksylowa Nie mniej niż 80 i nie więcej niż 100
Liczba kwasowa Nie wyższa niż 6
Arsen Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Ołów Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Rtęć Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Kadm Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Suma 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) i estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych (wyrażona jako 3-MCPD) Nie więcej niż 2,5 mg/kg
Estry glicydylowe kwasów tłuszczowych (wyrażone jako glicydol) Nie więcej niż 1 mg/kg"
1 Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 16.
2 Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 1.
3 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 231/2012 z dnia 9 marca 2012 r. ustanawiające specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 83 z 22.3.2012, s. 1).
4 Dziennik EFSA 2017;15(3):4720.
5 Dziennik EFSA 2022;20(6):7353.
6 Dziennik EFSA 2017;15(12):5089.
7 Dziennik EFSA 2022;20(5):7308.
8 Dziennik EFSA 2017;15(3):4743.
9 Dziennik EFSA 2022;20(5):7294.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.166.66

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2023/1329 zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania polirycynooleinianu poliglicerolu (E 476) oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do specyfikacji dla glicerolu (E 422), estrów kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E 475) oraz polirycynooleinianu poliglicerolu
Data aktu: 29/06/2023
Data ogłoszenia: 30/06/2023
Data wejścia w życie: 20/07/2023