a także mając na uwadze, co następuje:Przebieg procedury
(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/1013 3 ("rozporządzenie w sprawie środków tymczasowych") Komisja nałożyła tymczasowy środek ochronny na niektóre wyroby ze stali. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/159 4 ("rozporządzenie w sprawie środków ostatecznych") Komisja Europejska nałożyła ostateczny środek ochronny na niektóre wyroby ze stali ("środek ochronny").
(2) 13 marca 2020 r. Turcja zwróciła się do Unii Europejskiej z prośbą o konsultacje na podstawie art. 1 i 4 Uzgodnienia w sprawie zasad i procedur regulujących rozstrzyganie sporów, art. XXIII:1 Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu z 1994 r. (GATT 1994) oraz art. 14 Porozumienia w sprawie środków ochronnych.
(3) Konsultacje między Unią Europejską a Turcją odbyły się 29 kwietnia 2020 r., ale nie doprowadziły do rozstrzygnięcia sporu.
(4) 16 lipca 2020 r. Turcja wystąpiła z wnioskiem o powołanie zespołu orzekającego. Zespół orzekający powołano 28 sierpnia 2020 r. Sprawozdanie zespołu orzekającego rozesłano 29 kwietnia 2022 r. Ponieważ żadna ze stron nie odwołała się od sprawozdania zespołu orzekającego, zostało ono przyjęte 31 maja 2022 r. przez Organ Rozstrzygania Sporów 5 .
(5) W komunikacie do WTO z 5 sierpnia 2022 r. 6 Turcja i Unia Europejska poinformowały, że zgodnie z art. 21 ust. 3 lit. b) Uzgodnienia w sprawie zasad i procedur regulujących rozstrzyganie sporów postanowiły, że rozsądny termin na wdrożenie przez Unię Europejską zaleceń i orzeczeń Organu Rozstrzygania Sporów w sporze Unia Europejska - Środki ochronne dotyczące niektórych wyrobów ze stali (DS595) upłynie 16 stycznia 2023 r., czyli siedem miesięcy i szesnaście dni od daty przyjęcia zaleceń i orzeczeń Organu Rozstrzygania Sporów (31 maja 2022 r.).
(6) W wyniku tych wydarzeń Komisja opublikowała 24 sierpnia 2022 r. zawiadomienie o wszczęciu 7 , w którym poinformowała o zamiarze wdrożenia sprawozdania zespołu orzekającego poprzez zapewnienie zgodności pierwotnego środka z zasadami WTO w tych przypadkach, które zespół orzekający uznał za niezgodne, oraz wezwała zainteresowane strony do przedstawienia uwag.
(7) Kilka stron przedstawiło w wyznaczonym terminie uwagi, które zostały należycie uwzględnione.
Uwagi zainteresowanych stron
(8) Po opublikowaniu zawiadomienia o wszczęciu kilka zainteresowanych stron przedstawiło swoje uwagi. Na wstępie Komisja zauważyła, że niektóre z uwag przedstawionych przez zainteresowane strony stanowią jedynie powtórzenie ustaleń zespołu orzekającego.
(9) Komisja najpierw przeanalizowała szczegółowe uwagi rządu Turcji, ponieważ był on stroną zaskarżającą środek ochronny przed Organem Rozstrzygania Sporów WTO, a następnie przeanalizowała uwagi przedstawione przez inne zainteresowane strony.
(10) W odniesieniu do nieprzewidzianego rozwoju sytuacji rząd Turcji twierdził, że w dokumentacji nie ma dowodów, które pozwoliłyby Komisji powiązać nieprzewidziane wydarzenia ze wzrostem przywozu. Zauważył, że pomiędzy nadwyżką mocy produkcyjnych a wzrostem przywozu nie istniała zbieżność czasowa, że Komisja nie przeprowadziła niezbędnego badania instrumentów ochrony handlu w państwach trzecich i ich związku ze wzrostem przywozu oraz że środek przyjęty przez USA na podstawie sekcji 232 został wprowadzony po tym, jak nastąpił wzrost przywozu do Unii. Rząd Turcji twierdził ponadto, że gdyby Komisja miała zastosować nowe informacje, powinna również uwzględnić zmiany warunków, które nastąpiły w okresie obowiązywania środka, takie jak wyłączenie kilku krajów, w tym samej UE, z zakresu stosowania środków przyjętych na podstawie sekcji 232.
(11) Komisja nie zgodziła się z opinią rządu Turcji, że tego aspektu środka nie można naprawić. Jak wykazano szczegółowo w sekcji 1.1 załącznika, przed wprowadzeniem ostatecznego środka ochronnego dostępne były wystarczające informacje, z których jasno wynikało, że przywóz do Unii wzrósł w wyniku nieprzewidzianego rozwoju sytuacji. Komisja nie wykorzystała do celów załącznika do niniejszego rozporządzenia żadnych danych, które nie były dostępne w momencie wprowadzania środka ostatecznego.
(12) W odniesieniu do ustaleń dotyczących groźby poważnej szkody rząd Turcji uznał, że środki antydumpingowe i wyrównawcze nie mogą być przyczyną poprawy sytuacji przemysłu krajowego. Jeżeli chodzi o inne elementy, na które Komisja powołała się w celu wyjaśnienia częściowej poprawy wyników przemysłu Unii w 2017 r., rząd Turcji zauważył, że zespół orzekający stwierdził, iż czynniki te miały podobny wpływ na przemysł krajowy i przywóz, a zatem nie mogą być wykorzystane jako wyjaśnienie takiej poprawy, oraz że nie ma żadnych przesłanek wskazujących, że zmiany tych elementów przyniosłyby większe korzyści dla przywozu niż dla przemysłu krajowego.
(13) W tym względzie Komisja odniosła się do swoich ustaleń w sekcjach 1.2.1 i 1.2.2 załącznika, które przeczą twierdzeniom rządu Turcji.
(14) Ponadto rząd Turcji zwrócił uwagę, że zespół orzekający stwierdził, iż nawet jeżeli przywóz miałby wzrosnąć w 2018 r., nie prowadzi to automatycznie do stwierdzenia, że nastąpiło znaczące ogólne osłabienie pozycji przemysłu krajowego, co jest wyraźnie nieuchronne.
(15) W tym względzie Komisja wyjaśniła w załączniku do niniejszego rozporządzenia wszystkie elementy, które wzięła pod uwagę w celu ustalenia, że: (i) przywóz prawdopodobnie będzie nadal wzrastał; (ii) taki wzrost miałby negatywny wpływ na sytuację gospodarczą przemysłu Unii w kontekście niedawnych i oczekiwanych przyszłych zmian w zakresie kluczowych czynników na rynku stali w Unii i na świecie. W związku z tym w analizie merytorycznej przeprowadzonej przez Komisję nie założono, że wzrost przywozu, sam w sobie i bez uwzględnienia innych istotnych elementów, wyrządziłby poważną szkodę przemysłowi Unii w przypadku braku środka ochronnego. Komisja przeprowadziła natomiast szczegółową analizę istotnych elementów, które pozwoliły jej dojść do wniosku, że jeżeli nie zostanie przyjęty żaden środek, przemysł Unii poniesie poważną szkodę. W związku z tym odrzucono argumenty rządu Turcji.
(16) Jeżeli chodzi o uwagi otrzymane od innych zainteresowanych stron, niektóre z nich twierdziły, że Komisja powinna całkowicie zakończyć stosowanie środka, ponieważ w świetle ustaleń zespołu orzekającego wdrożenie środka w inny sposób jest niemożliwe.
(17) W odniesieniu do tego ogólnego twierdzenia Komisja zauważyła, że zgodnie z zasadami WTO ma prawo do wdrożenia środka i zapewnienia jego zgodności z zasadami w tych kilku aspektach, które zespół orzekający uznał za niezgodne z zasadami. Jak wykazano w załączniku do niniejszego rozporządzenia, ustalenia zespołu orzekającego miały taki charakter, że umożliwiły Komisji zapewnienie zgodności środka z odpowiednimi przepisami WTO, a zatem zakończenie stosowania środka w wyniku sprawozdania zespołu orzekającego nie było uzasadnione.
Wzrost przywozu w wyniku nieprzewidzianego rozwoju sytuacji i skutków zobowiązań
(18) Jedna z zainteresowanych stron zauważyła, że do środka przyjętego przez USA na podstawie sekcji 232 wprowadzono kilka zmian i że ryzyko przesunięcia handlu już nie istnieje lub będzie znacznie mniejsze, w związku z czym środek ochronny powinien zostać zniesiony.
(19) Komisja zwróciła uwagę, że zmiany, które miały miejsce po wprowadzeniu środka ostatecznego, nie wchodzą w zakres danych, na których można się oprzeć przy wdrażaniu sprawozdania Organu Rozstrzygania Sporów. Celem przedmiotowego dochodzenia, jak wspomniano w zawiadomieniu o wszczęciu, jest uzupełnienie pierwotnych ustaleń o dane dostępne już w momencie prowadzenia pierwotnego dochodzenia. Nie uwzględniono żadnych faktów ex post.
(20) Jedna z zainteresowanych stron twierdziła, że wzrost przywozu do Unii nie nastąpił w wyniku żadnego z zobowiązań podjętych przez Unię w ramach GATT 1994 oraz że Komisja nie wspomniała o żadnym z tych zobowiązań w swoich pierwotnych ustaleniach.
(21) Komisja odniosła się do wyjaśnień przedstawionych w sekcji 1.3 załącznika, które obalają ten argument.
(22) Jedna z zainteresowanych stron stwierdziła, że nie nastąpił nieprzewidziany rozwój sytuacji skutkujący wzrostem przywozu i z tego powodu Komisja nie mogła wdrożyć tego aspektu sprawozdania zespołu orzekającego.
(23) Komisja zwróciła uwagę, że twierdzenie to było niezgodne z faktami, ponieważ zespół orzekający potwierdził 8 , że nastąpił nieprzewidziany rozwój sytuacji opisany przez Komisję w rozporządzeniu nakładającym ostateczne środki ochronne. W związku z powyższym argument ten został odrzucony jako nieuzasadniony.
(24) Jedna z zainteresowanych stron zauważyła, że ryzyko przesunięcia handlu i zwiększenia przywozu w wyniku wprowadzenia środka przyjętego przez USA na podstawie sekcji 232 nie dotyczy jej kraju z kilku powodów.
(25) Komisja zwróciła uwagę, że analizy dotyczącej wzrostu przywozu i ryzyka przesunięcia handlu nie przeprowadzono indywidualnie w odniesieniu do każdego państwa wywozu, lecz całościowo, ponieważ środek ochronny ma być stosowany erga omnes. W każdym razie Komisja pragnęła wskazać, że ta zainteresowana strona skupiła się nie tylko na szczególnej sytuacji jednego państwa wywozu, ale także na szczególnej sytuacji jednego przemysłu wykorzystującego stal, pomijając tym samym wszelkie wyniki tego państwa wywozu we wszystkich innych segmentach wykorzystujących stal. Dlatego też Komisja odrzuciła ten argument.
Groźba poważnej szkody
(26) Niektóre zainteresowane strony twierdziły, że ustalenia zespołu orzekającego dotyczące tego aspektu środka były tego rodzaju, że nie pozwalały Komisji na wdrożenie środka bez jego zniesienia.
(27) Komisja nie zgodziła się z tego rodzaju twierdzeniem z powodów określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia, w którym wykazała, że pierwotne ustalenia były uzasadnione, a ich zasadność została potwierdzona dodatkowymi danymi i wyjaśnieniami przedstawionymi w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
(28) Niektóre zainteresowane strony przypomniały ustalenie zespołu orzekającego, zgodnie z którym wyjaśnienia Komisji dotyczące roli środków antydumpingowych i wyrównawczych w częściowej poprawie sytuacji przemysłu Unii były błędne.
(29) W tym względzie Komisja przyznała, że zespół orzekający zakwestionował wyjaśnienia zawarte w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych. Celem wdrożenia jest jednak właśnie umożliwienie organowi prowadzącemu dochodzenie poprawienia tych aspektów środka, które zespół orzekający uznał za nieprawidłowe do pewnego stopnia, takich jak aspekt przytoczony przez wspomniane zainteresowane strony. W związku z tym Komisja przedstawiła niezbędne dodatkowe informacje i wyjaśnienia w sekcji 1.2.2 załącznika w odniesieniu do tego ustalenia zespołu orzekającego.
(30) Jedna z zainteresowanych stron twierdziła, że jeżeli Komisja nie odniosła się wyraźnie do niektórych czynników jako mających wpływ na sytuację przemysłu Unii, nie mogła ich wykorzystać w swoim uzasadnieniu przy wdrażaniu środka.
(31) Komisja zauważyła, że zespół orzekający zwrócił uwagę na poziom szczegółowości niektórych elementów pierwotnego środka. W załączniku do niniejszego rozporządzenia Komisja przedstawiła elementy, które wzięła pod uwagę przy podejmowaniu pierwotnej decyzji, a które nie zostały przedstawione w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych. Zdaniem Komisji przyjęcie argumentu tej zainteresowanej strony sprowadzałoby się do stwierdzenia, że w każdym przypadku gdy organ prowadzący dochodzenie jest krytykowany za niezapewnienie wystarczającego poziomu szczegółowości w swoich wyjaśnieniach lub uzasadnieniu, nie mógłby już mieć możliwości naprawienia tej sytuacji w drodze wdrożenia. Komisja nie zgodziła się z tym stanowiskiem, ponieważ uznała, że celem wdrożenia jest właśnie umożliwienie organowi prowadzącemu dochodzenie zapewnienia zgodności środka poprzez np. przedstawienie lepszego i pełniejszego uzasadnienia niż w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych, co było zgodne z ustaleniami zespołu orzekającego. W związku z tym odrzuciła ten argument.
(32) Niektóre zainteresowane strony twierdziły, że sama perspektywa dalszego wzrostu przywozu niekoniecznie musi prowadzić do powstania poważnej szkody dla producentów unijnych.
(33) Komisja szczegółowo przeanalizowała kwestię tego, w jaki sposób doszłoby do dalszego wzrostu przywozu, oraz przyczyny, dla których taki wzrost doprowadziłby do powstania poważnej szkody dla przemysłu Unii. W związku z tym argument ten odrzucono.
(34) Ponadto niektóre zainteresowane strony wysunęły argumenty dotyczące np. wyników przemysłu Unii w latach po wprowadzeniu środka ochronnego lub zmian, które miały miejsce po jego wprowadzeniu, takich jak sytuacja producentów unijnych i innych państw trzecich wobec środka przyjętego przez USA na podstawie sekcji 232, zmiany w przywozie lub "kryzys energetyczny".
(35) Komisja odrzuciła wszystkie te argumenty, ponieważ wykraczały one poza merytoryczny i czasowy zakres wdrożenia, jako że dotyczą wydarzeń niezwiązanych z wprowadzeniem środka ostatecznego na początku 2019 r.
(36) Z powodów przedstawionych w załączniku do niniejszego rozporządzenia Komisja uznała, że w pełni wdrożyła orzeczenie WTO. Należy zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 poprzez dodanie uzasadnienia zawartego w załączniku do niniejszego rozporządzenia, które uzupełnia ustalenia dokonane podczas pierwotnego dochodzenia.
(37) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Środków Ochronnych ustanowionego na podstawie odpowiednio art. 3 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2015/478 i art. 22 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2015/755,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 83 z 27.3.2015, s. 16.
2 Dz.U. L 123 z 19.5.2015, s. 33.
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1013 nakładające tymczasowe środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. L 181 z 18.7.2018, s. 39).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/159 z dnia 31 stycznia 2019 r. nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. L 31 z 1.2.2019, s. 27).
5 WT/DS595/R "European Union - Safeguard Measures on Certain Steel Products" (Unia Europejska - Środki ochronne dotyczące niektórych wyrobów ze stali), 29 kwietnia 2022 r.
6 WT/DS595/13, 9 sierpnia 2022 r.
7 Dz.U. C 320 z 24.8.2022, s. 47.
8 Zob. sprawozdanie zespołu orzekającego, pkt 7.117.
9 Zob. motyw 35 rozporządzenia w sprawie środków tymczasowych oraz sekcja 4 rozporządzenia w sprawie środków ostatecznych.
10 Zob. opracowanie OECD, "Recent developments in steel trade and trade policy measures" ["Najnowsze zmiany w handlu stalą i środki z zakresu polityki handlowej"], DSTI/SC(2018)3, s. 9, tabela 3.
11 Źródło: Obliczenia DG ds. Handlu na podstawie danych Global Trade Atlas (https://ihsmarkit.com/index.html) - surowe dane dostępne w ramach subskrypcji - okres analizowany: 2014-2017. Szczegółowe informacje dostępne w nocie do akt z 30 listopada 2022 r., tabela 1.
12 Ibid.
13 Do państw tych należały: Chiny, Indie, Rosja, Korea Południowa, Tajwan, Turcja i Ukraina oraz odpowiadały one za około 75 % łącznego przywozu do Unii w 2018 r.
14 Dane za pełny rok 2018 ekstrapolowane na podstawie danych dostępnych za okres styczeń-listopad 2018 r.
16 Zob. motyw 32 rozporządzenia w sprawie środków tymczasowych.
17 Zob. motywy 31 i 32 rozporządzenia w sprawie środków tymczasowych oraz motywy 51-54 rozporządzenia w sprawie środków ostatecznych.
18 Zob. OECD "Excess capacity in global steel industry: the current situation and ways forward" ["Nadwyżka mocy produkcyjnych w światowym przemyśle stalowym: obecna sytuacja i perspektywy na przyszłość"], 2015 r., s. 3.
19 Zob. OECD "Evaluating the Financial Health of the Steel Industry" ["Ocena kondycji finansowej przemysłu stali"], DSTI/SU/SC(2015) 12/FINAL, 9 czerwca 2017 r., s. 25.
21 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Komitetu Regionów oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego - "Przemysł stalowy: utrzymanie stabilnego zatrudnienia i zrównoważonego wzrostu gospodarczego w Europie"; COM(2016) 155 final, 16.3.2016.
22 Zob. OECD "Excess capacity in global steel industry: the current situation and ways forward" ["Nadwyżka mocy produkcyjnych w światowym przemyśle stalowym: obecna sytuacja i perspektywy na przyszłość"], 2015 r., tabela na s. 2.
23 W całym okresie objętym dochodzeniem przywóz wzrósł o 71 %, podczas gdy konsumpcja wzrosła o 14 %.
24 W szczególności podcięcie cenowe ustalono dla 17 kategorii produktu, a przedziały wahały się między 1,2 % i 23 %.
25 Zob. motyw 33 rozporządzenia w sprawie środków tymczasowych.
26 Źródło: WTO, Integrated Trade Intelligence Portal (I-TIP) - dane zaczerpnięto 28 listopada 2018 r. o godz. 10.58.
27 Objęcie tych wyrobów ze stali środkiem ochronnym i wyłączenie środków nałożonych przezUnię Europejską oraz środków nałożonych na przywóz od unijnych producentów eksportujących. Przegląd instrumentów ochrony handlu nałożonych przez Unię Europejską na kategorie produktu objęte również środkiem ochronnym można znaleźć w załączniku 1.B. do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1382 z dnia 2 września 2019 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia nakładające środki antydumpingowe lub antysubsydyjne na niektóre wyroby ze stali objęte środkami (Dz.U. L 227 z 3.9.2019, s. 1).
28 Więcej informacji na temat głównych państw przywożących stal w okresie objętym dochodzeniem można znaleźć w dokumencie OECD "Recent developments in steel trade and trade policy measures - A closer look at non-tariff trade measures" ["Najnowsze zmiany w handlu stalą i środki polityki handlowej - bliższe spojrzenie na pozataryfowe środki handlowe"], DSTI/SC(2018)3 z 26 stycznia 2018 r., strona 9, tabela 3. Dostępny pod adresem (https://one.oecd.org/document/DSTI/SC(2018)3/en/pdf).
29 Do państw tych należały (w kolejności alfabetycznej): Chiny (10 %), Indie (9 %), Korea (10 %), Rosja (14 %), Tajwan (5 %), Turcja (22 %) i Ukraina (7 %). Odpowiadały one średnio za około 75 % przywozu produktu objętego postępowaniem do Unii w latach 2013-2017.
30 Zob. motyw 76 dokumentu przekazanego przez EUROFER z 16 kwietnia 2018 r. w ramach pierwotnego dochodzenia, powiązany z bardziej szczegółowymi informacjami na temat każdego z rozważanych środków, przedstawionymi w załączniku A07 D.1. Źródło danych: SBB Platts.
31 Zob. dane CRU: zużycie za lata 2017 i 2018 było raczej stabilne (wzrost tylko o około 2 %).
32 Podobną tendencję zaobserwowano przy ocenie wpływu instrumentów ochrony handlu na wyroby inne niż ze stali.
33 Środki te miały wpływ na około 15 mln ton łącznego przywozu, z czego tylko nieco ponad 2 mln ton nadal trafiało na rynek po wprowadzeniu środków. Szczegółowe informacje znajdują się w nocie do akt, tabela 2.
34 Zob. nota do akt z 30 listopada 2022 r., tabela 3.
35 Aby wprowadzić instrumenty ochrony handlu, wielkości będące przedmiotem każdego dochodzenia muszą być powyżej poziomu de minimis. Ponadto stal jest zwykle przedmiotem handlu w dość dużych ilościach, co widać na przykładach z praktyki UE w zakresie instrumentów ochrony handlu oraz z objętych próbą przypadków dotyczących instrumentów ochrony handlu w innych państwach trzecich.
36 Udział tych państw w całkowitym przywozie do Unii w okresie objętym dochodzeniem wynosił stale około 75 %.
37 Źródło: w przypadku przywozu do Unii: Eurostat; w przypadku instrumentów ochrony handlu: WTO, Integrated Trade Intelligence Portal (I-TIP).
38 W celu wyjaśnienia związku między środkiem przyjętym przez USA na podstawie sekcji 232 a zwiększonym przywozem Komisja odnosi się w tych motywach wyłącznie do danych, jakie były dostępne do czerwca 2018 r. Powodem jest to, że wzrost przywozu oceniony w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych obejmuje okres do tego miesiąca.
39 Źródło: GTA, skumulowany wywóz z Turcji, Korei, Rosji i Tajwanu do Stanów Zjednoczonych (wykres 2); oraz skumulowany wywóz z tych samych państw do Stanów Zjednoczonych i Unii (wykres 3).
40 Zob. motywy 90 i 110 rozporządzenia w sprawie środków ostatecznych.
41 Zob. opracowanie Komitetu Stali OECD "Recent developments in steel trade and trade policy measures" ["Najnowsze zmiany w handlu stalą i środki z zakresu polityki handlowej"], 17-18 września 2018 r., s. 8, tabela 2 (pokazujące, że w 2018 r. Unia dalej umacniała swoją pozycję głównego państwa przywozu stali na świecie).
42 Źródło: Obliczenia DG ds. Handlu na podstawie danych Global Trade Atlas (https://ihsmarkit.com/index.html) - surowe dane dostępne w ramach subskrypcji. Szczegółowe informacje dostępne w nocie do akt z 30 listopada 2022 r., tabela 1.
43 Ibid.
44 Wprowadzenie instrumentów ochrony handlu na niektóre kategorie produktu również przyczyniło się do tej poprawy, ale ich szczególna rola została przeanalizowana w sekcji 1.2.2.
45 Motyw 53 rozporządzenia w sprawie środków tymczasowych.
46 Zob. tabela 15 w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych.
47 Tendencje te oceniono w odniesieniu do produktu objętego postępowaniem, a nie w odniesieniu do poszczególnych kategorii produktu.
48 Na podstawie porównania wszystkich lat w okresie objętym analizą.
49 Zob. tabela 4 w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych.
50 Ibid.
51 Zob. tabela 5 w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych.
52 Zob. tabela 4 w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych.
53 Zob. tabela 2 w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych.
54 Ibid.
55 Zob. załącznik III do rozporządzenia w sprawie środków tymczasowych.
56 Zob. tabela 7 w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych.
57 Zob. tabela 5 w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych.
58 Zob. sekcja 1.2.2, w której wyjaśniono rolę ostatnich instrumentów ochrony handlu w wynikach przemysłu Unii w 2017 r.
59 Przywóz ogółem wzrósł o około 1 mln ton, a jego udział w rynku podniósł się z 17,9 do 18,1 % w latach 2016-2017, czyli mniej niż wynosiły poprzednie wzrosty rok do roku zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i względnym.
60 W tym względzie Komisja uznała, że np. instrument ochrony handlu nałożony w 2013 r. byłby zbyt odległy w czasie, aby można go było powiązać z lepszymi wynikami Unii w 2017 r., a zatem wybrane środki stanowią dokładniejszą i bardziej odpowiednią podstawę analizy.
61 W niektórych przypadkach zakres instrumentu ochrony handlu dotyczącego określonego produktu, pod względem objętych nim kodów CN, nie może odpowiadać całkowicie definicji produktu odpowiadającego kategorii produktu w ramach środka ochronnego, dlatego też ocena ta ma charakter zbliżony.
62 Odniesienia do tych rozporządzeń dotyczą rozporządzeń nakładających środek tymczasowy, ponieważ ze względów praktycznych, dopóki obowiązywało cło (tymczasowe lub ostateczne), zakładano, że będzie ono miało podobny wpływ na wielkość obrotu. We wszystkich tych przypadkach dochodzenie zakończyło się nałożeniem środka ostatecznego.
63 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/501 z dnia 24 marca 2015 r. nakładające tymczasowe cło antydumpingowe na przywóz płaskich wyrobów ze stali nierdzewnej walcowanych na zimno pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej i Tajwanu (Dz.U. L 79 z 25.3.2015, s. 23).
64 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/181 z dnia 10 lutego 2016 r. nakładające tymczasowe cło antydumpingowe na przywóz niektórych płaskich wyrobów ze stali walcowanych na zimno pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej i Federacji Rosyjskiej (Dz.U. L 37 z 12.2.2016, s. 1).
65 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/1778 z dnia 6 października 2016 r. nakładające tymczasowe cło antydumpingowe na przywóz niektórych wyrobów płaskich walcowanych na gorąco, z żeliwa, stali niestopowej i pozostałej stali stopowej, pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej (Dz.U. L 272 z 7.10.2016, s. 33).
66 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/113 z dnia 28 stycznia 2016 r. nakładające tymczasowe cło antydumpingowe na przywóz stalowych prętów zbrojeniowych o wysokiej wytrzymałości zmęczeniowej pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej (Dz.U. L 23 z 29.1.2016, s. 16).
67 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/1777 z dnia 6 października 2016 r. nakładające tymczasowe cło antydumpingowe dotyczące przywozu niektórych blach grubych ze stali niestopowej lub z pozostałej stali stopowej pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej (Dz.U. L 272 z 7.10.2016, s. 5).
68 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/969 z dnia 8 czerwca 2017 r. nakładające ostateczne cła wyrównawcze na przywóz niektórych wyrobów płaskich walcowanych na gorąco, z żeliwa, stali niestopowej i pozostałej stali stopowej, pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, i zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/649 nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz niektórych wyrobów płaskich walcowanych na gorąco, z żeliwa, stali niestopowej i pozostałej stali stopowej, pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej (Dz.U. L 146 z 9.6.2017, s. 17).
69 Źródło: przeprowadzona przez DG ds. Handlu analiza wskaźników szkody opublikowanych w odpowiednich środkach oraz analiza odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu, udzielonych przez przemysł Unii w podziale na kategorie produktu w ramach pierwotnego dochodzenia w sprawie środków ochronnych. Szczegółowe informacje dostępne w nocie do akt z 30 listopada 2022 r., tabela 4.
70 Źródło: Eurostat.
71 Suma przywozu objętego instrumentami ochrony handlu w ramach tych dochodzeń (mimo że dotyczą one różnych okresów dochodzenia i różnych lat, np. 2013-2015) wyniosła nieco ponad 5 mln ton.
72 Źródło: przeprowadzona przez DG ds. Handlu analiza jej własnych spraw dotyczących instrumentów ochrony handlu pod kątem wielkości przywozu w odpowiednim okresie objętym dochodzeniem oraz analiza Eurostatu pod kątem danych dotyczących przywozu po okresie objętym dochodzeniem w każdym z tych dochodzeń w odniesieniu do tego wdrożenia.
73 Kategorie 1, 2, 7, 9, 12 i 13.
74 Kategorie 1, 2 i 9.
75 Zob. kategorie 4, 8 i 14.
76 Zob. kategorie 5, 6, 15, 16 i 26.
77 Zob. kategorie 3, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 25 i 28.
78 Co najmniej piętnaście kategorii z łącznej liczby dwudziestu trzech podlegających środkowi tymczasowemu (w odniesieniu do których podział przedstawiono w załączniku III do rozporządzenia w sprawie środków tymczasowych).
79 Przykładowo Turcja zwiększyła swoją obecność na rynku unijnym w kategorii 1, w której w październiku 2016 r. Chiny zostały objęte instrumentami ochrony handlu, z 1 062 247 ton w 2016 r. do 2 mln ton w 2017 r. (i prawie 3 mln ton w 2018 r.). Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku Indii, z których przywóz wzrósł z 443 551 ton do 1 121 334 ton w 2017 r., lub Egiptu, z którego przywóz wzrósł z 47 400 ton w 2016 r. do 409 432 ton w 2017 r.
80 W sekcji 1.2.1. wyjaśniono przyczyny ogólnej poprawy sytuacji przemysłu Unii w odniesieniu do produktu objętego postępowaniem.
81 Zob. motywy 57-62 i tabela 12 rozporządzenia w sprawie środków ostatecznych.
82 Aby przedstawić tę wielkość w odpowiednim kontekście, podstawowe obliczenia uwzględniające średnią cenę stali w Unii w 2017 r. pokazują, że przemysł Unii mógłby ponieść straty w zakresie sprzedaży krajowej o wartości około 1,4 mld EUR w wyniku tego dodatkowego przywozu. Pokazuje to zatem, że potencjalny wpływ tej dodatkowej sprzedaży był istotny.
83 Z kolei wzrost przywozu do Unii w latach 2016-2017 był znacznie mniejszy i wyniósł około 1 mln ton.
84 Zob. również opracowanie Komitetu Stali OECD "Recent developments in steel trade and trade policy measures" ["Najnowsze zmiany w handlu stalą i środki z zakresu polityki handlowej"], 17-18 września 2018 r., s. 8, tabela 2.
85 W momencie przyjęcia ostatecznego środka ochronnego obowiązywały jedynie następujące cztery instrumenty ochrony handlu mające wpływ na przywóz do Unii (trzy w odniesieniu do Rosji i jeden w odniesieniu do Tajwanu): rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1795 z dnia 5 października 2017 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz niektórych wyrobów płaskich walcowanych na gorąco z żeliwa, stali niestopowej i pozostałej stali stopowej, pochodzących z Brazylii, Iranu, Rosji i Ukrainy oraz kończące dochodzenie dotyczące przywozu niektórych wyrobów płaskich walcowanych na gorąco z żeliwa, stali niestopowej i pozostałej stali stopowej, pochodzących z Serbii (Dz.U. L 258 z 6.10.2017, s. 24); rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/1328 z dnia 29 lipca 2016 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe i stanowiące o ostatecznym pobraniu cła tymczasowego nałożonego na przywóz niektórych płaskich wyrobów ze stali walcowanych na zimno pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej i Federacji Rosyjskiej (Dz.U. L 210 z 4.8.2016, s. 1); rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1469 z dnia 1 października 2018 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz niektórych rur i przewodów bez szwu, z żelaza lub stali, pochodzących z Rosji i Ukrainy, w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 (Dz.U. L 246 z 2.10.2018, s. 20); rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1429 z dnia 26 sierpnia 2015 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz płaskich wyrobów ze stali nierdzewnej walcowanych na zimno pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej i Tajwanu (Dz.U. L 224 z 27.8.2015, s. 10).
86 Źródło: w odniesieniu do przywozu do USA (GTA); w odniesieniu do przywozu do UE (Eurostat).
87 Rynek stali w USA był w czołówce miejsc docelowych przywozu pod względem wielkości - zob. OECD, "Recent developments in steel trade and trade policy measures" ["Najnowsze zmiany w handlu stalą i środki z zakresu polityki handlowej"], DSTI/SC(2018)3, s. 9, tabela 3.
88 Zob. motyw 35 rozporządzenia w sprawie środków tymczasowych: "USA obliczyły, że nałożenie w ramach środków przyjętych na podstawie sekcji 232 pojedynczej taryfy celnej na wszystkie produkty, jednocześnie nie wyłączając niemal żadnego państwa, powinno zmniejszyć przywóz w przybliżeniu o 13 mln ton - odpowiadającym 7 % konsumpcji w Unii".
89 Zob. motyw 89 rozporządzenia w sprawie środków ostatecznych.
90 Źródło: Eurostat w odniesieniu do cen importowych oraz S&P Global Commodity Insights w odniesieniu do cen blachy cynkowanej na gorąco (HDG) i zwojów walcowanych na gorąco (HRC).
91 Źródło: S&P Global Commodity Insights.
92 Około 140 dochodzeń, które doprowadziły do przyjęcia środków, zostało wszczętych w 2015 r. lub później, w związku z czym okres ich obowiązywania miał trwać zasadniczo co najmniej do 2021 r. (tj. co najmniej 2 lata po zakończeniu unijnego dochodzenia w sprawie środków ochronnych). Źródło: WTO, Integrated Trade Intelligence Portal (I-TIP).
93 Zob. sprawozdanie OECD "Recent Developments in Steelmaking Capacity" ["Ostatnie zmiany w zakresie zdolności produkcyjnych w sektorze stalowym"], DSTI/SC(2018)2/FINAL: "z uaktualnionych informacji o ogłoszonych projektach inwestycyjnych wynika, że obecnie realizowane jest dodanie blisko 52 mln ton brutto mocy produkcyjnych, które mogą zostać uruchomione w ciągu trzyletniego okresu 2018-2020. Dodanie kolejnych 39 mln ton mocy produkcyjnych jest obecnie na etapie planowania w celu ich ewentualnego uruchomienia w tym samym przedziale czasowym".
94 Globalne forum ds. nadwyżki mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym, sprawozdanie ministerialne, 20 września 2018 r., pkt 2.
95 Tabela 4 w rozporządzeniu w sprawie środków ostatecznych.
96 Zob. Światowe Stowarzyszenie Stali, Global Steel Market Outlook" ["Perspektywy światowego rynku stali"], posiedzenie Komitetu Stali OECD, 17 września 2018 r.
97 Zob. Światowe Stowarzyszenie Stali, "Worldsteel Short Range Outlook" ["Prognoza krótkoterminowa Światowego Stowarzyszenia Stali"], październik 2018 r., komunikat prasowy.
98 Zob. dokument OECD "Steel Market Developments" ["Zmiany na rynku stali"], 85. sesja Komitetu Stali, wrzesień 2018 r. Zob. również s. 7 i 8 dokumentu OECD "Global Economic Outlook" z 17 września 2018 r., w którym skorygowano w dół oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego (również w Unii) oraz stwierdzono, że "globalny handel spowolnił w warunkach rosnącej niepewności związanej z polityką handlową".
99 Globalne forum ds. nadwyżki mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym, sprawozdanie ministerialne, 20 września 2018 r., pkt 2.
100 Zob. Eurofer "Economic and Steel Market Outlook 2018-2019" ["Prognoza gospodarcza i prognoza dla rynku stali na lata 2018-2019"], 25 października 2018 r.
101 Zob. załącznik I do rozporządzenia w sprawie środków ostatecznych.
102 Szczegółowe informacje znajdują się w tabeli 5 w nocie do akt z 30 listopada 2022 r.
103 Dokument WTO WT/Let/1220.