a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 23 czerwca 2022 r. Rada Europejska przyznała Republice Mołdawii status kraju kandydującego.
(2) W swoich konkluzjach z dnia 23 marca 2023 r. Rada Europejska zobowiązała się do dalszego udzielania Republice
Mołdawii wszelkiego stosownego wsparcia, służącego m.in. wzmacnianiu odporności, bezpieczeństwa, stabilności, gospodarki i dostaw energii w tym kraju w obliczu destabilizujących działań podmiotów zewnętrznych.
(3) Obecne przywództwo Republiki Mołdawii poczyniło istotne postępy w umacnianiu demokracji i praworządności oraz w walce z korupcją, a także podjęło istotne starania na rzecz realizacji działań określonych w opinii Komisji Europejskiej w sprawie wniosku Republiki Mołdawii o członkostwo w UE.
(4) Prowadząc ambitny program reform, rząd Republiki Mołdawii zmaga się również z wieloma kryzysami i w coraz większym stopniu stoi w obliczu bezpośrednich zagrożeń dla stabilności kraju ze strony zarówno wewnętrznych grup o partykularnych interesach, jak i Rosji, które często działają w zmowie, a tym samym spychają Mołdawię z drogi reform.
(5) Unia jest nadal gotowa wykorzystywać wszystkie dostępne jej instrumenty polityczne, aby przyczynić się do skutecznego wyjścia z obecnego kryzysu i reagować na destabilizujące działania stanowiące poważne zagrożenie dla demokracji i praworządności w Republice Mołdawii, m.in. poprzez wzmocnienie wdrażania programów pomocy technicznej i budowania zdolności w celu zwiększenia potencjału Republiki Mołdawii w zakresie samodzielnego zapobiegania takim działaniom i ich zwalczania poprzez współpracę sądową i policyjną z państwami członkowskimi.
(6) Niespotykana intensywność takich destabilizujących działań wymaga natychmiastowej reakcji, również ze względu na to, jak ważne jest, by Republika Mołdawii - kraj kandydujący do UE i sąsiadujący z Unią i Ukrainą - była stabilna.
(7) Zagrożenie dla demokracji i praworządności, a także stabilności i bezpieczeństwa Republice Mołdawii stanowią osoby, które utrudniają lub podważają przeprowadzenie wyborów lub usiłują obalić porządek konstytucyjny, w tym poprzez akty przemocy w Republice Mołdawii. Próby destabilizacji Republiki Mołdawii nasiliły się w szczególności od początku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.
(8) Zagrożenie dla stabilności, demokracji i praworządności stanowią również osoby dopuszczające się poważnych nadużyć finansowych dotyczących funduszy publicznych i nieuprawnionego wywozu kapitału, w zakresie, w jakim osoby te mogą przejąć kontrolę nad działaniami organów państwowych lub w sposób istotny wpłynąć na te działania. Takie akty mogą również zagrażać porządkowi konstytucyjnemu.
(9) Skierowane przeciwko Republice Mołdawii działania destabilizujące zagrażają stabilności i bezpieczeństwu granic zewnętrznych Unii.
(10) Republika Mołdawii zwróciła się do Unii o wsparcie w zwalczaniu działań, które grożą destabilizacją kraju, poprzez przyjęcie środków ograniczających.
(11) W obecnych okolicznościach należy nałożyć środki obejmujące ograniczenia w podróżowaniu i zamrożenie aktywów na osoby odpowiedzialne za działania lub polityki podważające suwerenność i niezależność Republiki Mołdawii oraz demokrację, praworządność, stabilność lub bezpieczeństwo lub zagrażające tej suwerenności, niezależności, demokracji, praworządności, stabilności lub temu bezpieczeństwu, bądź też osoby wspierając lub realizujące takie działania lub polityki, a także na osoby, podmioty lub organy z nimi powiązane.
(12) Unia musi podjąć dalsze działania, aby wdrożyć niektóre środki,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: