KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 652/2014, dyrektywy Rady 89/608/EWG i 90/425/EWG i uchylające niektóre akty w dziedzinie hodowli zwierząt ("rozporządzenie w sprawie hodowli zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 29 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Państwa członkowskie i zainteresowane strony wyraziły potrzebę wspierania ustanowienia lub harmonizacji metod stosowanych przez związki hodowców i osoby trzecie wyznaczone przez związki hodowców zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2016/1012 w celu zachowania ras zagrożonych lub zachowania różnorodności genetycznej w obrębie tych ras.
(2) Zgodnie z art. 29 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/1012 Komisja ogłosiła publiczne zaproszenie w celu wyboru i wyznaczenia ośrodka referencyjnego Unii Europejskiej odpowiedzialnego za wnoszenie wkładu naukowego i technicznego w ustanowienie i harmonizację metod zachowania ras zagrożonych i zachowania różnorodności genetycznej w obrębie tych ras ("ośrodek referencyjny Unii Europejskiej ds. zagrożonych ras zwierząt").
(3) Komisja ds. oceny i wyboru powołana na potrzeby wspomnianego zaproszenia stwierdziła, że konsorcjum kierowane przez Stichting Wageningen Research, Wageningen Livestock Research (Niderlandy), w skład którego wchodzą Institut de l'Elevage (Francja) oraz Federalny Urząd ds. Rolnictwa i Żywności (Niemcy), spełnia wymogi określone w pkt 1 załącznika IV do rozporządzenia (UE) 2016/1012 i posiada zdolność do wykonywania zadań określonych w pkt 3 tego załącznika.
(4) Konsorcjum kierowane przez Stichting Wageningen Research, Wageningen Livestock Research (Niderlandy), w skład którego wchodzą Institut de l'Elevage (Francja) i Federalny Urząd ds. Rolnictwa i Żywności (Niemcy), powinno zatem zostać wyznaczone na ośrodek referencyjny Unii Europejskiej ds. zagrożonych ras zwierząt. Zakres rozporządzenia (UE) 2016/1012 jest ograniczony do zwierząt hodowlanych z gatunków bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych, w związku z czym działalność tego ośrodka referencyjnego Unii Europejskiej powinna dotyczyć wyłącznie zagrożonych ras tych gatunków zwierząt.
(5) Wyznaczenie ośrodka referencyjnego Unii Europejskiej dla zagrożonych ras zwierząt nie powinno być ograniczone w czasie, lecz powinno podlegać regularnemu przeglądowi, jak określono w art. 29 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/1012.
(6) Ośrodek referencyjny Unii Europejskiej dla zagrożonych ras zwierząt powinien rozpocząć działalność od dnia 1 stycznia 2023 r., ponieważ przyczynia się do realizacji inicjatyw politycznych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, w związku z czym niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od tej daty.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zootechniki,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań stwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 27 października 2022 r.