a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 wniosek Sri Lanki o rejestrację nazwy "Ceylon Cinnamon" jako chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG) został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 .
(2) W dniu 3 września 2020 r. Komisja otrzymała od Niemiec zawiadomienie o sprzeciwie, obejmujące powiązane z nim uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie. Zawiadomienie o sprzeciwie przesłane przez Niemcy Komisja przekazała Sri Lance w dniu 16 września 2020 r.
(3) Komisja przeanalizowała uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie otrzymane od Niemiec w dniu 3 września 2020 r. i uznała je za dopuszczalne.
(4) Pismem z dnia 22 września 2020 r. Komisja wezwała zainteresowane strony do podjęcia odpowiednich konsultacji w celu osiągnięcia porozumienia zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi.
(5) W dniu 14 grudnia 2020 r. na wniosek Sri Lanki Komisja przedłużyła termin konsultacji o dodatkowe trzy miesiące.
(6) Konsultacje między Sri Lanką a Niemcami zakończyły się w dniu 28 grudnia 2020 r. bez osiągnięcia porozumienia.
Komisja powinna zatem podjąć decyzję zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 57 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.
(7) Powodem sprzeciwu ze strony Niemiec jest to, że zgłoszona do rejestracji nazwa "Ceylon Cinnamon" odpowiada niemieckiemu tłumaczeniu "Ceylon-Zimt" (cynamon z Cejlonu, który jest dawną nazwą Sri Lanki) i koliduje z nazwą botaniczną Cinnamomum ceylanicum, oznaczającą roślinę, z której uzyskuje się cynamon. W wytycznych niemieckiego kodeksu żywnościowego dotyczącego przypraw i innych składników sezonowych "cynamon z Cejlonu" zdefiniowano jako suszoną korę Cinnamomum ceylanicum.
(8) Według strony zgłaszającej sprzeciw Cinnamomum ceylanicum początkowo uprawiano na Cejlonie (dawna nazwa Sri Lanki). W ostatnich dziesięcioleciach Cinnamomum ceylanicum rozprzestrzenił się jednak poza pierwotny obszar geograficzny i jest uprawiany również w innych krajach tropikalnych. Inni główni dostawcy to Seszele, Madagaskar i Chiny, a także - w mniejszym stopniu - Indie, Wietnam, Indonezja, Jamajka, Martynika, Gujana Francuska i Brazylia. Znaczna część dostępnego na rynku cynamonu uzyskanego z rośliny Cinnamomum ceylanicum nie pochodzi ze Sri Lanki.
(9) W związku z rejestracją nazwy "Ceylon Cinnamon" jako ChOG Niemcy są zdania, że ochrona objęłaby również tłumaczenia, które stanowiłyby przywołanie tej nazwy zgodnie z art. 13 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, oraz że nazwa tych produktów nie powinna już w żaden sposób odnosić się do określenia "Cejlon". W związku z tym rejestracja "Ceylon Cinnamon" jako ChOG zagroziłaby istnieniu nazwy "Ceylon Zimt" oraz produktów, które są obecne legalnie na rynku niemieckim od co najmniej pięciu lat poprzedzających publikację wniosku o rejestrację nazwy "Ceylon Cinnamon".
(10) Podsumowując, zdaniem strony zgłaszającej sprzeciw rejestracja nazwy "Ceylon Cinnamon" bezpodstawnie chroniłaby jako oznaczenie geograficzne nazwę rośliny, którą powinno się móc swobodnie stosować. Ponadto w następstwie tej rejestracji należałoby zmienić nazwy znacznej liczby towarów dostępnych na rynku, ponieważ nie można by już używać ich utrwalonej, powszechnie znanej konsumentom nazwy, zawierającej odniesienie do rośliny z gatunku Cinnamomum ceylanicum.
(11) Wnioskodawca stwierdził, że jego zdaniem "Ceylon cinnamon" nie koliduje z nazwą rośliny, ponieważ uznaną w skali międzynarodowej nazwą botaniczną rośliny, z której uzyskuje się "Ceylon cinnamon", nie jest Cinnamomum ceylanicum, jak twierdzi strona zgłaszająca sprzeciw, lecz Cinnamomum verum. Cinnamomum zeylanicum lub Cinnamo- mum ceylanicum uważa się za synonimy Cinnamomum verum. Nazwa "Ceylon cinnamon" nie koliduje więc z nazwą rośliny, z której uzyskuje się produkt opatrzony tą nazwą. Ponadto wnioskodawca zauważył, że nazwa, która ma zostać objęta ochroną, nie jest nazwą rośliny i że określenie zeylanicum lub ceylanicum pochodzi od historycznej nazwy Cejlon.
(12) Komisja oceniła argumenty przedstawione w uzasadnionych oświadczeniach o sprzeciwie oraz otrzymane informacje dotyczące konsultacji między zainteresowanymi stronami.
(13) Nazwa "Ceylon cinnamon" odnosi się do produktu o charakterystycznych cechach i właściwościach, w szczególności o silnej właściwości organoleptycznej. Ponadto nazwa cieszy się ugruntowaną renomą. Spełnia zatem wymóg rejestracji jako chronione oznaczenie geograficzne.
(14) Zgodnie z bazą danych odmian Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO) termin "Ceylan" odpowiadający gatunkowi o nazwie łacińskiej Cinnamomum verum J. Presl. jest zarejestrowany w Meksyku. W bazie danych odmian zarejestrowanych jest kilka znaków towarowych i nazw zawierających określenie "Ceylon" lub "Cinnamon", ale w żadnym przypadku nie dotyczą one gatunku Cinnamomum ceylanicum.
(15) Wytyczne niemieckiego kodeksu żywnościowego dotyczącego przypraw i innych składników sezonowych mają ograniczoną wartość dowodową i prawną z punktu widzenia konfliktu między nazwą odmiany roślin a nazwą, która ma zostać zarejestrowana w unijnym rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012.
(16) Produkt, którego dotyczy nazwa objęta wnioskiem o rejestrację, pochodzi ze Sri Lanki, której dawna nazwa Cejlon jest nadal powszechnie znana. Nazwa "Ceylon cinnamon" nie może zatem sama w sobie wprowadzać konsumentów w błąd co do pochodzenia produktu. Zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 warunki dotyczące konfliktu między nazwami i ryzyka wprowadzenia konsumentów w błąd są ze sobą powiązane. W świetle powyższego rejestracja nazwy "Ceylon cinnamon" jako chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG) nie może naruszać tego przepisu.
(17) Ponadto Komisja uważa, że rejestracja "Ceylon cinnamon" jako chronionego oznaczenia geograficznego nie uniemożliwiłaby stosowania w ramach etykietowania nazwy botanicznej Cinnamomum zeylanicum lub Cinnamomum ceyla- nicum lub innych synonimów nazwy botanicznej produktów cynamonowych uzyskanych z roślin o tych nazwach botanicznych i uprawianych poza obszarem geograficznym, pod warunkiem że spełnione są warunki wymienione w art. 42 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, a także że etykieta wyraźnie wskazuje państwo pochodzenia i nie zawiera dodatkowych odniesień do Sri Lanki. Pozwoli to ponadto zapewnić prawidłowe informowanie konsumentów o różnicy w stosunku do produktu wprowadzonego do obrotu pod zarejestrowaną ChOG.
(18) W związku z tym nazwę "Ceylon Cinnamon" (ChOG) należy wpisać do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych.
(19) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Polityki Jakości Produktów Rolnych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: