Decyzja wykonawcza 2022/1430 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Call to achieve a tobacco-free environment and the first European tobacco-free generation by 2030" ("Wezwanie do osiągnięcia do 2030 r. środowiska wolnego od tytoniu i pierwszego pokolenia wolnego od tytoniu") zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 (Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/1430
z dnia 24 sierpnia 2022 r.
w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Call to achieve a tobacco- free environment and the first European tobacco-free generation by 2030" ("Wezwanie do osiągnięcia do 2030 r. środowiska wolnego od tytoniu i pierwszego pokolenia wolnego od tytoniu") zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788

(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 5968)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 26 sierpnia 2022 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 2 i 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) 29 czerwca 2022 r. do Komisji wpłynął wniosek o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Call to achieve

a tobacco-free environment and the first European tobacco-free generation by 2030".

(2) Cele inicjatywy określone przez organizatorów są następujące: "pandemia tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów, której można zapobiegać. Niedopałki papierosów pozostawione na plażach szkodzą środowisku oceanicznemu oraz zwierzętom wolno żyjącym w oceanie, a w lasach powodują pożary i zanieczyszczają glebę i wodę. Aby uchronić nowe pokolenia przed uzależnieniem od tytoniu, a oprócz tego stanowczo przeciwdziałać zagrożeniom dla środowiska powodowanym przez niedopałki papierosów i zwalczać palenie, konieczne jest:(1) promowanie osiągnięcia do 2028 r. pierwszego pokolenia wolnego od tytoniu poprzez zaprzestanie sprzedaży wyrobów tytoniowych i wyrobów zawierających nikotynę obywatelom urodzonym po 2010 r.;(2) stworzenie europejskiej sieci plaż i brzegów rzek wolnych od tytoniu i niedopałków papierosów, co sprawi, że przestrzenie te będą zdrowsze i bardziej zrównoważone środowiskowo;(3) stworzenie europejskiej sieci parków narodowych wolnych od tytoniu i niedopałków papierosów, dzięki czemu będą one zdrowsze, a poziom zanieczyszczenia i ryzyko pożarów zmniejszą się;(4) rozszerzenia powierzchni wolnych od dymu papierosowego i pary wodnej z e-papierosów, zwłaszcza w miejscach, w których przebywają małoletni (parki, baseny, imprezy i centra sportowe, widowiska, tarasy restauracji);(5) wyeliminowanie reklam i obecności tytoniu w produkcjach audiowizualnych i mediach społecznościowych, a zwłaszcza ukrytej reklamy szerzonej przez influencerów i poprzez lokowanie produktów;(6) finansowanie projektów badawczo-rozwojowych dotyczących chorób spowodowanych używaniem tytoniu w celu poprawy rokowań i uleczal- ności.".

(3) Jeżeli chodzi o wezwanie do działania w celu osiągnięcia pierwszego i piątego celu inicjatywy, tzn. promowania osiągnięcia do 2028 r. pokolenia wolnego od tytoniu oraz wyeliminowania reklam i obecności tytoniu w produkcjach audiowizualnych, Komisja jest uprawniona na podstawie art. 114 Traktatu do przedkładania wniosków dotyczących aktów prawnych zakazujących sprzedaży i reklamy niektórych wyrobów tytoniowych.

(4) Jeżeli chodzi o wezwanie do działania w celu osiągnięcia drugiego, trzeciego i czwartego celu inicjatywy, tzn. stworzenia europejskiej sieci plaż bez tytoniu i niedopałków papierosów, stworzenia parków narodowych wolnych od tytoniu i niedopałków papierosów oraz rozszerzenia powierzchni wolnych od dymu papierosowego i pary wodnej z e-papierosów, Komisja jest uprawniona na podstawie art. 192 Traktatu do przedstawiania wniosków dotyczących aktów prawnych w tym zakresie.

(5) Jeżeli chodzi o wezwanie do działania w celu osiągnięcia szóstego celu inicjatywy, tzn. finansowania projektów badawczo-rozwojowych dotyczących chorób spowodowanych używaniem tytoniu, misja w zakresie walki z rakiem jest jednym z głównych komponentów inwestycji Unii w badania naukowe i innowacje w dziedzinie raka w kontekście programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont Europa" na lata 2021-2027 2 .

(6) Z powyższych względów żadna z części inicjatywy nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji do przedłożenia wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie Traktatów.

(7) Konkluzja ta pozostaje bez uszczerbku dla oceny, czy w tym przypadku spełnione są konkretne warunki merytoryczne wymagane do podjęcia działań przez Komisję, w tym zgodność z zasadami proporcjonalności i pomocniczości oraz z prawami podstawowymi.

(8) Grupa organizatorów przedstawiła odpowiednie dowody na to, że inicjatywa spełnia wymogi określone w art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/788, i wskazała osoby wyznaczone do kontaktów zgodnie z art. 5 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia.

(9) Inicjatywa nie jest oczywistym nadużyciem i nie jest w sposób wyraźny niepoważna lub dokuczliwa, nie jest też w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej ani z prawami zapisanymi w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

(10) Należy zatem zarejestrować inicjatywę "Call to achieve a tobacco-free environment and the first European tobacco- free generation by 2030".

(11) Konkluzja, że warunki rejestracji określone w art. 6 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/788 są spełnione, nie oznacza, że Komisja w jakikolwiek sposób potwierdza poprawność treści inicjatywy pod względem merytorycznym, za co wyłączną odpowiedzialność ponosi grupa organizatorów inicjatywy. Treść inicjatywy wyraża jedynie poglądy grupy organizatorów i w żaden sposób nie może być rozumiana jako odzwierciedlenie poglądów Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Rejestruje się europejską inicjatywę obywatelską "Call to achieve a tobacco-free environment and the first European tobacco-free generation by 2030".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do grupy organizatorów inicjatywy obywatelskiej "Call to achieve a tobacco-free environment and the first European tobacco-free generation by 2030", reprezentowanej przez następujące osoby wyznaczone do kontaktów: Raquel FERNANDEZ MEGINĘ i Francisca RODRIGUEZA LOZANO.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 sierpnia 2022 r.

1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 55.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/695 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont Europa" oraz zasady uczestnictwa i upowszechniania obowiązujące w tym programie oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1290/2013 i (UE) nr 1291/2013 (Dz.U. L 170 z 12.5.2021, s. 1).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.221.103

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2022/1430 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Call to achieve a tobacco-free environment and the first European tobacco-free generation by 2030" ("Wezwanie do osiągnięcia do 2030 r. środowiska wolnego od tytoniu i pierwszego pokolenia wolnego od tytoniu") zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 (Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)
Data aktu: 24/08/2022
Data ogłoszenia: 26/08/2022