KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 42 ust. 4 akapit trzeci,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 2 ustanowiono - na podstawie wstępnej oceny ryzyka - wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2018 3 ustanowiono szczególne przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka, o której mowa w art. 42 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/2031, w odniesieniu do roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(3) Po wstępnej ocenie ryzyka owoce Momordica L. pochodzące z państw trzecich lub obszarów państw trzecich, w których stwierdzono występowanie Thrips palmi Karny i w których brakuje skutecznych środków ograniczających ryzyko w odniesieniu do tego agrofaga, zostały włączone do załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 jako rośliny wysokiego ryzyka.
(4) W dniu 13 listopada 2019 r. Meksyk przedłożył Komisji wniosek o wywóz do Unii owoców Momordica charantia L. Do wniosku dołączono odpowiednią dokumentację techniczną.
(5) W dniu 27 listopada 2019 r. Honduras, Sri Lanka i Tajlandia przedłożyły Komisji wnioski o wywóz do Unii owoców Momordica charantia L. Do wniosków dołączono odpowiednią dokumentację techniczną.
(6) W dniu 31 grudnia 2020 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") przyjął opinie naukowe dotyczące oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do owoców Momordica charantia L. pochodzących z Meksyku 4 , Hondurasu 5 , Sri Lanki 6 i Tajlandii 7 . Thrips palmi Karny był jedynym agrofagiem budzącym obawy analizowanym w tych opiniach. Urząd ocenił środki ograniczające ryzyko opisane w dokumentacji w odniesieniu do tego agrofaga i oszacował prawdopodobieństwo niewystępowania tego agrofaga.
(7) Na podstawie tych opinii ryzyko fitosanitarne wynikające z wprowadzenia do Unii owoców Momordica charantia L. z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii można wyeliminować za pomocą wymogów fitosanitarnych dotyczących przywozu, aby zapewnić ograniczenie tego ryzyka do dopuszczalnego poziomu i utrzymania go na tym poziomie. Owoce Momordica charantia L. pochodzące z tych państw należy zatem usunąć z wykazu roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.
(8) Środki ograniczające ryzyko stosowane przez Sri Lankę uznaje się za wystarczające do utrzymania na dopuszczalnym poziomie ryzyka fitosanitarnego związanego z wprowadzaniem do Unii owoców Momordica charantia L. pochodzących z tego państwa.
(9) Komisja uważa, że środki ograniczające ryzyko zaproponowane w dokumentacji przez Honduras, Meksyk i Tajlandię nie są same w sobie wystarczające, aby ograniczyć do dopuszczalnego poziomu ryzyko fitosanitarne wynikające z wprowadzania do Unii owoców Momordica charantia L. pochodzących z tych państw. Przywóz do Unii owoców Momordica charantia L. pochodzących z tych państw powinien zatem spełniać szczególne wymogi dotyczące przywozu: owoce te powinny pochodzić z obszaru wolnego od agrofaga lub z punktu produkcji objętego pełną ochroną fizyczną lub z punktu produkcji, w którym wprowadzono szereg środków dotyczących produkcji, obchodzenia się z tymi owocami i ich kontroli.
(10) Ponieważ w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2072 8 wymieniono Thrips palmi Karny jako agrofaga kwarantannowego dla Unii, a w pkt 71 załącznika VII do tego rozporządzenia wykonawczego przewidziano szczególne wymogi dotyczące przywozu owoców Momordica L. pochodzących ze wszystkich państw trzecich, do załącznika VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 należy dodać szczególne wymogi dotyczące przywozu owoców Momordica charantia L. pochodzących z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii.
(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenia wykonawcze (UE) 2018/2019 i (UE) 2019/2072.
(12) W celu wypełnienia zobowiązań Unii Europejskiej wynikających z porozumienia Światowej Organizacji Handlu w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych 9 , przywóz owoców Momordica charantia L. pochodzących z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii powinien zostać wznowiony w możliwie najkrótszym terminie. Z tego względu niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu.
(13) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: