Rozporządzenie wykonawcze 2022/853 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019 i rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/2072 w odniesieniu do owoców Momordica charantia L. pochodzących z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/853
z dnia 31 maja 2022 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019 i rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/2072 w odniesieniu do owoców Momordica charantia L. pochodzących z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 42 ust. 4 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 2  ustanowiono - na podstawie wstępnej oceny ryzyka - wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.

(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2018 3  ustanowiono szczególne przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka, o której mowa w art. 42 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/2031, w odniesieniu do roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.

(3) Po wstępnej ocenie ryzyka owoce Momordica L. pochodzące z państw trzecich lub obszarów państw trzecich, w których stwierdzono występowanie Thrips palmi Karny i w których brakuje skutecznych środków ograniczających ryzyko w odniesieniu do tego agrofaga, zostały włączone do załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 jako rośliny wysokiego ryzyka.

(4) W dniu 13 listopada 2019 r. Meksyk przedłożył Komisji wniosek o wywóz do Unii owoców Momordica charantia L. Do wniosku dołączono odpowiednią dokumentację techniczną.

(5) W dniu 27 listopada 2019 r. Honduras, Sri Lanka i Tajlandia przedłożyły Komisji wnioski o wywóz do Unii owoców Momordica charantia L. Do wniosków dołączono odpowiednią dokumentację techniczną.

(6) W dniu 31 grudnia 2020 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") przyjął opinie naukowe dotyczące oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do owoców Momordica charantia L. pochodzących z Meksyku 4 , Hondurasu 5 , Sri Lanki 6  i Tajlandii 7 . Thrips palmi Karny był jedynym agrofagiem budzącym obawy analizowanym w tych opiniach. Urząd ocenił środki ograniczające ryzyko opisane w dokumentacji w odniesieniu do tego agrofaga i oszacował prawdopodobieństwo niewystępowania tego agrofaga.

(7) Na podstawie tych opinii ryzyko fitosanitarne wynikające z wprowadzenia do Unii owoców Momordica charantia L. z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii można wyeliminować za pomocą wymogów fitosanitarnych dotyczących przywozu, aby zapewnić ograniczenie tego ryzyka do dopuszczalnego poziomu i utrzymania go na tym poziomie. Owoce Momordica charantia L. pochodzące z tych państw należy zatem usunąć z wykazu roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.

(8) Środki ograniczające ryzyko stosowane przez Sri Lankę uznaje się za wystarczające do utrzymania na dopuszczalnym poziomie ryzyka fitosanitarnego związanego z wprowadzaniem do Unii owoców Momordica charantia L. pochodzących z tego państwa.

(9) Komisja uważa, że środki ograniczające ryzyko zaproponowane w dokumentacji przez Honduras, Meksyk i Tajlandię nie są same w sobie wystarczające, aby ograniczyć do dopuszczalnego poziomu ryzyko fitosanitarne wynikające z wprowadzania do Unii owoców Momordica charantia L. pochodzących z tych państw. Przywóz do Unii owoców Momordica charantia L. pochodzących z tych państw powinien zatem spełniać szczególne wymogi dotyczące przywozu: owoce te powinny pochodzić z obszaru wolnego od agrofaga lub z punktu produkcji objętego pełną ochroną fizyczną lub z punktu produkcji, w którym wprowadzono szereg środków dotyczących produkcji, obchodzenia się z tymi owocami i ich kontroli.

(10) Ponieważ w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2072 8  wymieniono Thrips palmi Karny jako agrofaga kwarantannowego dla Unii, a w pkt 71 załącznika VII do tego rozporządzenia wykonawczego przewidziano szczególne wymogi dotyczące przywozu owoców Momordica L. pochodzących ze wszystkich państw trzecich, do załącznika VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 należy dodać szczególne wymogi dotyczące przywozu owoców Momordica charantia L. pochodzących z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii.

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenia wykonawcze (UE) 2018/2019 i (UE) 2019/2072.

(12) W celu wypełnienia zobowiązań Unii Europejskiej wynikających z porozumienia Światowej Organizacji Handlu w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych 9 , przywóz owoców Momordica charantia L. pochodzących z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii powinien zostać wznowiony w możliwie najkrótszym terminie. Z tego względu niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu.

(13) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiana rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Zmiana rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072

W załączniku VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 31 maja 2022 r.
W imieniu Komisji
Przewodnicząca
Ursula VON DER LEYEN

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W tabeli w pkt 3 załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 tekst w kolumnie drugiej "Opis" otrzymuje brzmienie:

"Momordica L., inne niż owoce roślin gatunku Momordica charantia L. pochodzące z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii".

ZAŁĄCZNIK  II

W załączniku VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 wprowadza się następujące zmiany:
a)
pkt 71 otrzymuje brzmienie:
Rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty Kody CN Pochodzenie Wymogi szczególne
"71 Owoce roślin z rodzaju Momordica L., inne niż owoce roślin gatunku Momordica charantia L. pochodzące z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii ex 0709 99 90 Państwa trzecie Urzędowe oświadczenie, że owoce pochodzą z:

a) państwa uznanego za wolne od Thrips palmi Karny zgodnie z odpowiednimi międzynarodowymi standardami dla środków fitosanitarnych, pod warunkiem że informacje o tym statusie zostały z wyprzedzeniem przekazane Komisji na piśmie przez krajową organizację ochrony roślin w danym państwie trzecim, lub

b) obszaru ustanowionego przez krajową organizację ochrony roślin w państwie pochodzenia jako wolny od Thrips palmi Karny zgodnie ze stosownymi międzynarodowymi standardami dla środków fitosanitarnych, co potwierdzono w świadectwie fitosanitarnym, pod warunkiem że informacje o tym statusie zostały z wyprzedzeniem przekazane Komisji na piśmie przez krajową organizację ochrony roślin w danym państwie trzecim."

b)
między pkt 71 i 72 dodaje się punkt 71.1 w brzmieniu:
"71.1 Owoce rośliny gatunku Momordica charantia L. ex 0709 99 90 Honduras, Meksyk, Sri Lanka i Tajlandia Urzędowe oświadczenie, że owoce:

a) pochodzą z obszaru ustanowionego przez krajową organizację ochrony roślin w państwie pochodzenia jako wolny od Thrips palmi Karny zgodnie ze stosownymi międzynarodowymi standardami dla środków fitosanitarnych, co potwierdzono w świadectwie fitosanitarnym, pod warunkiem że informacje o tym statusie zostały z wyprzedzeniem przekazane Komisji na piśmie przez krajową organizację ochrony roślin w danym państwie trzecim, lub

b) pochodzą z punktu produkcji zabezpieczonego fizycznie przed Thrips palmi Karny i bezpośrednio przed wywozem zostały uznane za wolne od tego agrofaga lub objawów jego występowania w drodze urzędowej inspekcji reprezentatywnej próbki zdefiniowanej zgodnie z międzynarodową normą ISPM31 (1),

oraz

zostały zapakowane, a wcześniej obchodzono się z nimi w sposób zapobiegający porażeniu Thrips Palmi Karny po opuszczeniu miejsca produkcji, oraz

informacje dotyczące identyfikowalności podano w świadectwie fitosanitarnym,

lub

c) zostały wyprodukowane zgodnie ze skutecznym podejściem systemowym zapewniającym eliminację Thrips palmi Karny, obejmującym co najmniej spełnienie wszystkich następujących wymogów:

(i) punkt produkcji:

- był wyposażony w lepkie pułapki do wykrywania Thrips palmi Karny w całym cyklu produkcyjnym,

- był poddawany kontrolom co najmniej trzy razy w tygodniu w całym cyklu produkcyjnym i został uznany za wolny od objawów występowania lub od odnośnego agrofaga; w przypadku podejrzenia występowania Thrips palmi Karny przeprowadzono odpowiednie zabiegi w celu zapewnienia nieobecności tego agrofaga,

- zostało poddane skutecznej kontroli chwastów w celu wyeliminowania alternatywnych żywicieli Thrips palmi Karny, oraz

(ii) owoce zostały poddane skutecznym środkom zwalczania Thrips palmi Karny, a informacje o tych środkach zostały z wyprzedzeniem przekazane Komisji na piśmie przez krajową organizację ochrony roślin w danym państwie trzecim, oraz

(iii) zebrane owoce:

- były przenoszone i transportowane do pakowalni w sposób zapobiegający porażeniu po opuszczeniu punktu produkcji,

- były oczyszczane i myte wodą zawierającą środek dezynfekujący w celu eliminacji larw lub dorosłych osobników Thrips palmi Karny,

- były przenoszone i pakowane w sposób zapobiegający porażeniu po opuszczeniu pakowalni,

- bezpośrednio przed wywozem zostały uznane za wolne od objawów występowania Thrips palmi Karny w drodze urzędowej inspekcji reprezentatywnej próbki zdefiniowane zgodnie z międzynarodową normą ISPM31,

(iv) informacje dotyczące identyfikowalności podano w świadectwie fitosanitarnym.

(1) ISPM nr 31. Metodologia pobierania próbek z przesyłek (fao.org).".
1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2019 z dnia 18 grudnia 2018 r. ustanawiające tymczasowy wykaz roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i wykaz roślin, dla których nie są wymagane świadectwa fitosanitarne do celów wprowadzenia na terytorium Unii w rozumieniu art. 73 tego rozporządzenia (Dz.U. L 323 z 19.12.2018, s. 10).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2018 z dnia 18 grudnia 2018 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka związanego z roślinami, produktami roślinnymi i innymi przedmiotami wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 (Dz.U. L 323 z 19.12.2018, s. 7).
4 Panel PLH EFSA (panel EFSA ds. zdrowia roślin), 2021. "Scientific Opinion on the Commodity risk assessment of Momordica charantia fruits from Mexico" (Opinia naukowa w sprawie oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do owoców Momordica charantia pochodzących z Meksyku). Dziennik EFSA 2021;19(2):6398, 37 s. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2021.6398
5 Panel PLH EFSA (panel EFSA ds. zdrowia roślin), 2021. "Scientific Opinion on the Commodity risk assessment of Momordica charantia fruits from Honduras" (Opinia naukowa w sprawie oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do owoców Momordica charantia pochodzących z Hondurasu). Dziennik EFSA 2021;19(2):6395, 34 s. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2021.6395
6 Panel PLH EFSA (panel EFSA ds. zdrowia roślin), 2021. "Commodity risk assessment of Momordica charantia fruits from Sri Lanka" (Ocena ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do owoców Momordica charantia pochodzących ze Sri Lanki). Dziennik EFSA 2021; 19(2):6397, 35 s. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2021.6397
7 Panel PLH EFSA (panel EFSA ds. zdrowia roślin), 2021. "Scientific Opinion on the Commodity risk assessment of Momordica charantia fruits from Thailand" (Opinia naukowa w sprawie oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do owoców Momordica charantia pochodzących z Tajlandii). Dziennik EFSA 2021;19(2):6399, 33 s. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2021.6399
8 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r. ustanawiające jednolite warunki wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin i uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 690/2008 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2019 (Dz.U. L 319 z 10.12.2019, s. 1).
9 Porozumienie WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych (porozumienie SPS), https://www.wto.org/english/tra top_e/sps_e/spsagr_e.htm.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.150.62

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/853 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019 i rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/2072 w odniesieniu do owoców Momordica charantia L. pochodzących z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii
Data aktu: 31/05/2022
Data ogłoszenia: 01/06/2022
Data wejścia w życie: 04/06/2022