Rozporządzenie delegowane 2022/804 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 poprzez określenie przepisów proceduralnych dotyczących środków mających zastosowanie do nadzoru sprawowanego przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych nad niektórymi administratorami wskaźników referencyjnych

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/804
z dnia 16 lutego 2022 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 poprzez określenie przepisów proceduralnych dotyczących środków mających zastosowanie do nadzoru sprawowanego przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych nad niektórymi administratorami wskaźników referencyjnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 1 , w szczególności jego art. 48i ust. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 48f i 48g rozporządzenia (UE) 2016/1011 Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ("ESMA") jest uprawniony do nakładania grzywien i okresowych kar pieniężnych pod pewnymi warunkami na administratorów wskaźników referencyjnych podlegających jego nadzorowi. W art. 48i ust. 10 rozporządzenia (UE) 2016/1011 zobowiązano Komisję do określenia przepisów proceduralnych dotyczących wykonywania uprawnień do nakładania tych grzywien lub okresowych kar pieniężnych, w tym prawa do obrony, pobierania grzywien lub okresowych kar pieniężnych oraz terminów przedawnienia w zakresie nakładania i egzekwowania kar.

(2) Jeżeli ESMA stwierdzi, że istnieją wiarygodne przesłanki świadczące o możliwości istnienia okoliczności, które mogą stanowić naruszenie lub naruszenia wymogów przewidzianych w art. 42 rozporządzenia (UE) 2016/1011 w odniesieniu do administratorów wskaźników referencyjnych podlegających jego nadzorowi, ESMA wyznacza w swoich strukturach niezależnego urzędnika dochodzeniowego, który wyjaśnia tę sprawę. Urzędnik dochodzeniowy - po zakończeniu prowadzonych przez siebie prac - przekazuje ESMA pełne akta sprawy. Uzyskanie informacji o tych ustaleniach i umożliwienie udzielenia na nie odpowiedzi jest integralną częścią prawa do obrony. W związku z tym osoba objęta dochodzeniem powinna zostać poinformowana o ustaleniach urzędnika dochodzeniowego i powinna mieć możliwość ustosunkowania się do tych ustaleń w rozsądnym terminie. Osoby objęte dochodzeniem powinny mieć możliwość korzystania z pomocy wybranego przez nich pełnomocnika. Urzędnik dochodzeniowy powinien rozważyć, czy w wyniku uwag przekazanych przez osobę objętą dochodzeniem konieczna jest zmiana zawiadomienia o ustaleniach przed przekazaniem go ESMA.

(3) ESMA powinien ocenić kompletność akt sprawy przedłożonych przez urzędnika dochodzeniowego na podstawie wykazu dokumentów. W celu zapewnienia, by osoba objęta dochodzeniem była w stanie odpowiednio przygotować linię obrony, przed przyjęciem ostatecznej decyzji w sprawie grzywien lub środków nadzorczych ESMA powinien zapewnić jej możliwość przedstawienia dalszych uwag na piśmie.

(4) W celu zapewnienia, by osoba objęta dochodzeniem współpracowała w dochodzeniu, ESMA powinien mieć możliwość zastosowania określonych środków przymusu. W przypadku gdy ESMA podjął decyzję zobowiązującą daną osobę do zaprzestania naruszenia lub zażądał dostarczenia kompletnych informacji lub przedłożenia kompletnych dokumentów, danych lub wszelkich innych materiałów, lub podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli na miejscu, może nałożyć okresowe kary pieniężne, aby skłonić osobę objętą dochodzeniem do zastosowania się do podjętej decyzji. Przed nałożeniem okresowych kar pieniężnych ESMA powinien zapewnić danej osobie możliwość przedstawienia uwag na piśmie.

(5) Ponieważ urzędnik dochodzeniowy wykonuje swoje zadania niezależnie, ESMA nie powinien być związany przygotowanymi przez niego aktami. Aby jednak zapewnić, by osoba objęta dochodzeniem była w stanie odpowiednio przygotować swoją linię obrony, w przypadku gdy ESMA nie zgadza się z tymi ustaleniami, osoba ta powinna być o tym informowana i powinna mieć możliwość zgłoszenia uwag.

(6) Aby zapewnić, by osoba objęta dochodzeniem była w stanie odpowiednio przygotować swoją linię obrony, w przypadku gdy ESMA zgadza się z częścią lub całością ustaleń urzędnika dochodzeniowego, osoba ta powinna być o tym informowana i powinna mieć możliwość zgłoszenia uwag.

(7) Prawo do bycia wysłuchanym należy wyważyć z potrzebą podjęcia przez ESMA pilnych działań w określonych okolicznościach. W przypadku gdy uzasadnione jest podjęcie pilnych działań na podstawie art. 48e rozporządzenia (UE) 2016/1011, przysługujące osobie objętej dochodzeniem prawo do bycia wysłuchaną nie powinno stanowić przeszkody dla przedsięwzięcia przez ESMA pilnych środków. W takich przypadkach prawo do bycia wysłuchaną osoby objętej dochodzeniem należy zapewnić jak najszybciej po podjęciu decyzji. W ramach tej procedury należy jednak przyznać osobie objętej dochodzeniem prawo do bycia wysłuchaną przez urzędnika dochodzeniowego.

(8) Uprawnienie ESMA do nałożenia okresowej kary pieniężnej powinno być wykonywane z należytym poszanowaniem prawa do obrony i nie powinno być utrzymywane po upływie niezbędnego okresu. W przypadku gdy ESMA podejmie decyzję o nałożeniu okresowej kary pieniężnej, zainteresowana osoba powinna mieć możliwość bycia wysłuchaną, a kara pieniężna nie powinna być już należna od momentu, w którym dana osoba zastosuje się do nakazu ESMA, do którego odnosi się kara.

(9) Akta przygotowane przez ESMA i urzędnika dochodzeniowego zawierają informacje niezbędne zainteresowanej osobie do przygotowania się do postępowania sądowego lub administracyjnego. Po otrzymaniu zawiadomienia o ustaleniach przez osobę objętą dochodzeniem od urzędnika dochodzeniowego lub od ESMA, osobie tej powinno przysługiwać prawo dostępu do akt sprawy, z zastrzeżeniem uzasadnionego interesu innych osób w zakresie ochrony ich tajemnicy handlowej. Korzystanie z dokumentów wchodzących w skład akt sprawy, do których uzyskano dostęp, powinno być dozwolone wyłącznie w przypadku postępowań sądowych lub administracyjnych w związku z naruszeniami art. 42 rozporządzenia (UE) 2016/1011.

(10) Zarówno uprawnienie do nakładania grzywien i okresowych kar pieniężnych, jak i uprawnienie do egzekwowania grzywien i okresowych kar pieniężnych powinny być wykonywane w rozsądnym terminie, a zatem powinien ich dotyczyć termin przedawnienia. W celu zapewnienia spójności terminy przedawnienia w zakresie nakładania i egzekwowania grzywien lub okresowych kar pieniężnych powinny uwzględniać obowiązujące przepisy Unii mające zastosowanie do nakładania i egzekwowania kar wobec podmiotów nadzorowanych oraz doświadczenie ESMA w stosowaniu takich przepisów. Aby ESMA mógł zapewnić przechowywanie pobranych grzywien i okresowych kar pieniężnych, powinien zdeponować je na oprocentowanych rachunkach otwartych wyłącznie w celu nałożenia jednej grzywny lub pojedynczych okresowych kar pieniężnych mających na celu położenie kresu pojedynczemu naruszeniu. Zgodnie z zasadą ostrożności budżetowej ESMA powinien przekazać te kwoty Komisji dopiero po uprawomocnieniu się decyzji ze względu na wyczerpanie lub wygaśnięcie prawa do odwołania.

(11) Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/168 2  wskaźniki referencyjne z państw trzecich mogą być stosowane w Unii bez konieczności ubiegania się przez odpowiednich administratorów o równoważność, uznanie lub zatwierdzenie w okresie przejściowym przedłużonym do 2023 r. W tym okresie przejściowym uznawanie w Unii stanowi system "opt-in" dla administratorów wskaźników referencyjnych mających siedzibę lub miejsce zamieszkania w państwach trzecich, co wskazuje, że ich wskaźniki będą nadal dostępne do stosowania w Unii po zakończeniu okresu przejściowego. W rezultacie w takim okresie przepisy dotyczące grzywien powinny mieć zastosowanie wyłącznie do administratorów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania w państwach trzecich, którzy dobrowolnie wystąpili z wnioskiem o uznanie przed upływem okresu przejściowego wprowadzonego rozporządzeniem (UE) 2021/168, i w przypadku gdy odpowiedni właściwy organ krajowy lub ESMA przyznały uznanie.

(12) W celu zapewnienia sprawnego stosowania nowych uprawnień nadzorczych przyznanych ESMA niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1)
"kluczowy wskaźnik referencyjny" oznacza kluczowy wskaźnik referencyjny zgodnie z art. 20 ust. 1 lit. a) i c) rozporządzenia (UE) 2016/1011;
2)
"wskaźnik referencyjny z państwa trzeciego" oznacza wskaźnik referencyjny, którego administrator ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza Unią.
Artykuł  2

Przepisy proceduralne dotyczące postępowania w sprawie naruszenia przed urzędnikiem dochodzeniowym

1. 
Po zakończeniu dochodzenia w sprawie potencjalnych naruszeń, o których mowa w art. 42 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2016/1011, i przed przekazaniem akt sprawy ESMA urzędnik dochodzeniowy, o którym mowa w art. 48i ust. 1 tego rozporządzenia, informuje na piśmie osobę objętą dochodzeniem o swoich ustaleniach oraz zapewnia tej osobie możliwość przedstawienia uwag na piśmie zgodnie z ust. 3. W zawiadomieniu o ustaleniach określa się okoliczności, które mogą stanowić naruszenie lub naruszenia wymogów określonych w tytule VI rozporządzenia (UE) 2016/1011, w tym ocenę charakteru i wagi tych naruszeń, z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 48e ust. 2 tego rozporządzenia.
2. 
W zawiadomieniu o ustaleniach określa się rozsądny termin, w którym osoba objęta dochodzeniem może przekazać swoje uwagi na piśmie. W przypadku dochodzeń innych niż te, o których mowa w art. 5, termin ten wynosi co najmniej cztery tygodnie. Urzędnik dochodzeniowy nie jest zobowiązany do uwzględnienia pisemnych uwag otrzymanych po upływie tego terminu.
3. 
W swoich uwagach na piśmie osoba objęta dochodzeniem może przedstawić fakty, które uważa za istotne dla swojej obrony, oraz, w miarę możliwości, załączyć dokumenty jako dowód wskazanych faktów. Osoba ta może wystąpić do urzędnika dochodzeniowego z wnioskiem o zapoznanie się ze stanowiskiem innych osób, które mogą potwierdzić fakty wskazane w uwagach osoby objętej dochodzeniem.
4. 
Urzędnik dochodzeniowy może wezwać osobę objętą dochodzeniem i do której skierowano zawiadomienie o ustaleniach, do udziału w takim wysłuchaniu. Osoba objęta dochodzeniem może korzystać z pomocy wybranego przez siebie pełnomocnika. Wysłuchania nie mają charakteru jawnego.
Artykuł  3

Przepisy proceduralne dotyczące postępowania w sprawie naruszenia przed ESMA w odniesieniu do grzywien i środków nadzorczych

1. 
Kompletne akta sprawy, które urzędnik dochodzeniowy przekazuje ESMA, zawierają następujące dokumenty:
zawiadomienie o ustaleniach oraz kopię zawiadomienia o ustaleniach skierowanego do administratora wskaźnika referencyjnego lub osoby objętej dochodzeniem,
kopię pisemnych uwag przekazanych przez administratora wskaźnika referencyjnego lub osobę objętą dochodzeniem,
protokoły wszystkich wysłuchań.
2. 
Jeżeli akta są niekompletne, ESMA zwraca się do urzędnika dochodzeniowego z uzasadnionym wnioskiem o przedstawienie dodatkowych dokumentów.
3. 
Jeżeli ESMA uzna, że fakty opisane w zawiadomieniu o ustaleniach urzędnika dochodzeniowego nie stanowią naruszenia wymogów określonych w tytule VI rozporządzenia (UE) 2016/1011, ESMA podejmuje decyzję o zamknięciu sprawy i powiadamia o tej decyzji osobę objętą dochodzeniem.
4. 
Jeżeli ESMA nie zgadza się z ustaleniami urzędnika dochodzeniowego, przekazuje osobie objętej dochodzeniem nowe zawiadomienie o ustaleniach. W zawiadomieniu o ustaleniach określa się przynajmniej czterotygodniowy termin, w którym osoba objęta dochodzeniem może przekazać swoje uwagi na piśmie. ESMA nie ma obowiązku uwzględniania pisemnych uwag otrzymanych po upływie tego terminu przy podejmowaniu decyzji o stwierdzeniu naruszenia oraz zastosowaniu środków nadzorczych i nałożeniu grzywny zgodnie z art. 48e i 48f rozporządzenia (UE) 2016/1011.
5. 
Jeżeli ESMA zgadza się z całością lub częścią ustaleń urzędnika dochodzeniowego, informuje o tym odpowiednio osobę objętą dochodzeniem. W takim powiadomieniu określa się co najmniej dwutygodniowy termin, w przypadku gdy ESMA zgadza się ze wszystkimi ustaleniami, oraz co najmniej czterotygodniowy termin, w przypadku gdy ESMA nie zgadza się ze wszystkimi ustaleniami, w którym to terminie osoba objęta dochodzeniem może przedstawić pisemne uwagi. ESMA nie ma obowiązku uwzględniania pisemnych uwag otrzymanych po upływie tego terminu przy podejmowaniu decyzji o stwierdzeniu naruszenia oraz zastosowaniu środków nadzorczych i nałożeniu grzywny zgodnie z art. 48e i 48f rozporządzenia (UE) 2016/1011.
6. 
ESMA może również wezwać osobę objętą dochodzeniem i do której skierowano zawiadomienie o ustaleniach, do udziału w wysłuchaniu. Osoba objęta dochodzeniem może korzystać z pomocy wybranego przez siebie pełnomocnika. Wysłuchania nie mają charakteru jawnego.
7. 
Jeżeli ESMA zdecyduje, że osoba objęta dochodzeniem popełniła naruszenie lub naruszenia wymogów przewidzianych w tytule VI rozporządzenia (UE) 2016/1011, oraz przyjmie decyzję o nałożeniu grzywny zgodnie z art. 48f tego rozporządzenia, niezwłocznie powiadamia o tej decyzji osobę objętą dochodzeniem.
Artykuł  4

Przepisy proceduralne dotyczące postępowania w sprawie naruszenia przed ESMA w odniesieniu do okresowych kar pieniężnych

1. 
Przed podjęciem decyzji o nałożeniu okresowej kary pieniężnej na podstawie art. 48g rozporządzenia (UE) 2016/1011 ESMA przedkłada osobie objętej postępowaniem zawiadomienie o ustaleniach zawierające powody uzasadniające nałożenie okresowej kary pieniężnej oraz określające kwotę okresowej kary pieniężnej za każdy dzień niezgodności. W zawiadomieniu o ustaleniach określa się przynajmniej czterotygodniowy termin, w którym osoba objęta postępowaniem może przekazać swoje uwagi na piśmie. Przy podejmowaniu decyzji w sprawie okresowej kary pieniężnej ESMA nie ma obowiązku uwzględniania pisemnych uwag otrzymanych po upływie tego terminu.
2. 
Z chwilą zastosowania się przez administratora wskaźnika referencyjnego lub osobę objętą postępowaniem, o której mowa w art. 48b ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1011, do odpowiedniej decyzji, o której mowa w art. 48g ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1011, okresowa kara pieniężna nie jest już nakładana.
3. 
W decyzji ESMA o nałożeniu okresowej kary pieniężnej podaje się podstawę prawną i uzasadnienie decyzji oraz kwotę okresowej kary pieniężnej i datę, od której ma ona być płacona.
4. 
ESMA może wezwać osobę objętą postępowaniem do udziału w wysłuchaniu. Osoba objęta postępowaniem może korzystać z pomocy wybranego przez siebie pełnomocnika. Wysłuchania nie mają charakteru jawnego.
Artykuł  5

Przepisy proceduralne dotyczące decyzji tymczasowych w sprawie środków nadzorczych

1. 
Na zasadzie odstępstwa od art. 3 ust. 4, 5 i 6 oraz art. 4 ust. 1 i 4 procedura określona w niniejszym artykule ma zastosowanie w przypadku, gdy ESMA przyjmuje decyzje tymczasowe na podstawie art. 48j ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2016/1011.
2. 
Jeżeli ESMA zdecyduje, że osoba objęta dochodzeniem popełniła naruszenie wymogu przewidzianego w tytule VI rozporządzenia (UE) 2016/1011, oraz przyjmie decyzję tymczasową o nałożeniu środków nadzorczych na podstawie art. 48e tego rozporządzenia, niezwłocznie powiadamia o tej decyzji tymczasowej osobę, której dotyczy ta decyzja.

ESMA określa przynajmniej czterotygodniowy termin, w którym osoba, której dotyczy decyzja tymczasowa, może przekazać swoje uwagi na piśmie na temat decyzji tymczasowej. ESMA nie ma obowiązku uwzględniania pisemnych uwag otrzymanych po upływie tego terminu.

Na wniosek ESMA udziela dostępu do akt sprawy osobie, której dotyczy decyzja tymczasowa. Wchodzące w skład akt sprawy dokumenty, do których przyznano dostęp, wykorzystywane są wyłącznie do celów postępowań sądowych lub administracyjnych dotyczących stosowania rozporządzenia (UE) 2016/1011.

ESMA może również wezwać osobę, której dotyczy decyzja tymczasowa, do udziału w wysłuchaniu. Osoba, której dotyczy decyzja tymczasowa, może korzystać z pomocy wybranego przez siebie pełnomocnika. Wysłuchania nie mają charakteru jawnego.

3. 
ESMA podejmuje ostateczną decyzję jak najszybciej po podjęciu decyzji tymczasowej.

W przypadku gdy ESMA uzna, po wysłuchaniu osoby, której dotyczy decyzja tymczasowa, że popełniła ona naruszenie wymogu określonego w tytule VI rozporządzenia (UE) 2016/1011, przyjmuje decyzję potwierdzającą, nakładającą co najmniej jeden środek nadzorczy określony w art. 48e rozporządzenia (UE) 2016/1011. ESMA niezwłocznie powiadamia o tej decyzji osobę, której dotyczy decyzja tymczasowa.

4. 
W przypadku gdy ESMA przyjmie ostateczną decyzję, która nie potwierdza decyzji tymczasowej, decyzję tymczasową uznaje się za uchyloną.
Artykuł  6

Dostęp do akt sprawy i wykorzystanie dokumentów

1. 
Na wniosek ESMA przyznaje dostęp do akt sprawy osobie objętej dochodzeniem, do której urzędnik dochodzeniowy lub ESMA przesłali zawiadomienie o ustaleniach. Dostęp do akt sprawy przyznaje się po przekazaniu jakiegokolwiek zawiadomienia o ustaleniach.
2. 
Wchodzące w skład akt sprawy dokumenty, do których przyznano dostęp, wykorzystywane są przez osobę, o której mowa w ust. 1, wyłącznie do celów postępowań sądowych lub administracyjnych dotyczących stosowania rozporządzenia (UE) 2016/1011.
Artykuł  7

Terminy przedawnienia w zakresie nakładania grzywien i okresowych kar pieniężnych

1. 
Grzywny i okresowe kary pieniężne nakładane na administratorów wskaźników referencyjnych i inne osoby objęte dochodzeniem podlegają pięcioletniemu terminowi przedawnienia.
2. 
Bieg terminu przedawnienia, o którym mowa w ust. 1, rozpoczyna się w dniu następującym po dniu, w którym popełniono naruszenie. W przypadku ciągłych lub powtarzających się naruszeń bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się w dniu zaprzestania naruszenia.
3. 
Wszelkie działania podejmowane przez ESMA lub właściwy organ krajowy działający na wniosek ESMA zgodnie z art. 48m rozporządzenia (UE) 2016/1011 do celów dochodzenia lub postępowania w sprawie naruszenia na podstawie tytułu VI rozporządzenia (UE) 2016/1011 przerywają bieg terminu przedawnienia w odniesieniu do nakładania grzywien i okresowych kar pieniężnych. Bieg terminu przedawnienia uznaje się za przerwany ze skutkiem od dnia, w którym administratorzy wskaźników referencyjnych lub osoba objęta dochodzeniem w związku z naruszeniem na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/1011 zostaną powiadomieni o podjętym działaniu.
4. 
Po każdym przerwaniu biegu terminu przedawnienia, o którym mowa w ust. 3, zaczyna on biec na nowo. Termin przedawnienia upływa najpóźniej w dniu, w którym upływa okres odpowiadający podwójnemu terminowi przedawnienia, a ESMA nie nałożył grzywny ani okresowej kary pieniężnej. Okres ten zostaje przedłużony o czas, w którym przedawnienie zostało zawieszone na podstawie ust. 5.
5. 
Bieg terminu przedawnienia dla nakładania grzywien i okresowych kar pieniężnych ulega zawieszeniu do czasu wydania rozstrzygnięcia w sprawie, która dotyczy decyzji ESMA, przez Komisję Odwoławczą, zgodnie z art. 60 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 3 , oraz przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z art. 48k rozporządzenia (UE) 2016/1011.
Artykuł  8

Terminy przedawnienia w zakresie egzekwowania kar

1. 
Uprawnienie ESMA do egzekwowania decyzji wydanych na podstawie art. 48e i 48g rozporządzenia (UE) 2016/1011 ulega przedawnieniu po upływie pięciu lat.
2. 
Bieg terminu przedawnienia, o którym mowa w ust. 1, rozpoczyna się w dniu następującym po dniu, w którym decyzja stała się ostateczna.
3. 
Bieg terminu przedawnienia w zakresie egzekwowania kar zostaje przerwany przez:
a)
powiadomienie przez ESMA osoby objętej postępowaniem o decyzji zmieniającej pierwotną kwotę grzywny lub okresowej kary pieniężnej;
b)
podjęcie przez ESMA lub właściwy organ krajowy działający na wniosek ESMA zgodnie z art. 48m rozporządzenia (UE) 2016/1011 działania mającego na celu wyegzekwowanie zapłaty lub warunków zapłaty grzywny lub okresowej kary pieniężnej.
4. 
Po każdym przerwaniu biegu terminu przedawnienia, o którym mowa w ust. 3, zaczyna on biec na nowo.
5. 
Bieg terminu przedawnienia w zakresie egzekwowania kar ulega zawieszeniu na tak długo, jak:
a)
zezwala na to czas na zapłatę;
b)
egzekucja płatności jest zawieszona do czasu wydania decyzji przez Komisję Odwoławczą ESMA, zgodnie z art. 60 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010, oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z art. 48k rozporządzenia (UE) 2016/1011.
Artykuł  9

Pobór grzywien i okresowych kar pieniężnych

1. 
Kwoty grzywien i okresowych kar pieniężnych pobrane przez ESMA deponowane są na oprocentowanym rachunku otwartym przez ESMA do czasu, gdy nabiorą ostatecznego charakteru. W przypadku jednoczesnego pobrania przez ESMA wielu grzywien lub okresowych kar pieniężnych ESMA zapewnia ich zdeponowanie na odrębnych rachunkach lub subkontach. Zapłacone grzywny i okresowe kary pieniężne nie są zaliczane do budżetu ESMA ani ujmowane jako środki budżetowe.
2. 
Z chwilą stwierdzenia przez ESMA, że grzywny lub okresowe kary pieniężne stały się ostateczne po wyczerpaniu wszystkich praw do odwołania, księgowy przekazuje te kwoty Komisji wraz z ewentualnymi narosłymi odsetkami. Kwoty te następnie ujmuje się w unijnym budżecie jako dochody.
3. 
ESMA regularnie składa Komisji sprawozdania dotyczące kwot nałożonych grzywien i okresowych kar pieniężnych oraz ich statusu.
Artykuł  10

Wejście w życie i data rozpoczęcia stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i od tego dnia rozpoczyna się jego stosowanie.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 16 lutego 2022 r.
W imieniu Komisji
Przewodnicząca
Ursula VON DER LEYEN
1 Dz.U. L 171 z 29.6.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/168 z dnia 10 lutego 2021 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2016/1011 w odniesieniu do wyłączenia dotyczącego niektórych walutowych wskaźników referencyjnych spot państw trzecich i wyznaczenia zamienników niektórych wskaźników referencyjnych, których opracowywania się zaprzestaje oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 49 z 12.2.2021, s. 6).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.145.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/804 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 poprzez określenie przepisów proceduralnych dotyczących środków mających zastosowanie do nadzoru sprawowanego przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych nad niektórymi administratorami wskaźników referencyjnych
Data aktu: 16/02/2022
Data ogłoszenia: 24/05/2022
Data wejścia w życie: 27/05/2022