KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania takich zezwoleń.
(2) Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 złożono wniosek o zezwolenie na stosowanie nalewki z dziewanny drobnokwiatowej. Do wniosku dołączone zostały dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na mocy art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.
(3) Wniosek dotyczy zezwolenia na stosowanie nalewki z dziewanny drobnokwiatowej jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt, celem sklasyfikowania go w kategorii "dodatki sensoryczne" i w grupie funkcjonalnej "substancje aromatyzujące".
(4) Wnioskodawca wystąpił o zezwolenie na stosowanie nalewki z dziewanny drobnokwiatowej również w wodzie do pojenia. Rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 nie przewiduje jednak zezwolenia na stosowanie "substancji aromatyzujących" w wodzie do pojenia. W związku z tym stosowanie nalewki z dziewanny drobnokwiatowej w wodzie do pojenia nie powinno być dozwolone.
(5) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") w opiniach z dnia 12 listopada 2019 r. 2 i 24 czerwca 2021 r. 3 stwierdził, że w proponowanych warunkach stosowania nalewka z dziewanny drobnokwiatowej nie ma niekorzystnych skutków dla zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa konsumentów ani dla środowiska. Nie można jednak wyciągnąć wniosków w odniesieniu do zwierząt długożyjących (zwierzęta domowe i inne zwierzęta, od których lub z których nie pozyskuje się żywności, konie i zwierzęta do reprodukcji). Urząd stwierdził również, że w przypadku braku danych nalewkę z dziewanny drobnokwiatowej należy uznać za substancję działającą drażniąco na skórę/oczy lub działającą uczulająco na skórę. W związku z tym Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzi, w szczególności w odniesieniu do użytkowników dodatku.
(6) Urząd stwierdził również, że nalewka z dziewanny drobnokwiatowej jest uznawana za środek aromatyzujący do żywności, a jego funkcja w paszy byłaby zasadniczo taka sama jak w żywności, ponowne wykazywanie jego skuteczności nie jest zatem konieczne. Urząd zweryfikował również sprawozdanie dotyczące metod analizy dodatku paszowego w paszy, przedłożone przez laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003.
(7) Ocena nalewki z dziewanny drobnokwiatowej dowodzi, że warunki udzielenia zezwolenia przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 są spełnione. W związku z tym należy zezwolić na stosowanie tej substancji zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
(8) Fakt, że stosowanie nalewki z dziewanny drobnokwiatowej jako środka aromatyzującego w wodzie do pojenia nie jest dozwolone, nie wyklucza jej stosowania w mieszankach paszowych podawanych z wodą.
(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29.
2 Dziennik EFSA 2019;17(12):5910.
3 Dziennik EFSA 2021;19(7):6711.