(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 131)(Dz.U.UE L z dnia 19 stycznia 2022 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1059 z dnia 24 czerwca 2021 w sprawie przepisów szczegółowych dotyczących celu "Europejska współpraca terytorialna" (Interreg) wspieranego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz instrumentów finansowania zewnętrznego 1 , w szczególności jego art. 11 ust. 1,
po konsultacji z komitetem ustanowionym w art. 115 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej 2 ,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W art. 9 rozporządzenia (UE) 2021/1059 określono ogólne zasoby dostępne w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na cel "Europejska współpraca terytorialna" (Interreg) oraz ich alokację na współpracę transgraniczną, współpracę transnarodową, współpracę międzyregionalną i współpracę regionów najbardziej oddalonych.
(2) Zgodnie z art. 9 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2021/1059 Komisja podała do wiadomości każego państwa członkowskiego jego udział w całkowitych kwotach alokowanych na współpracę transgraniczną, współpracę transnarodową i współpracę regionów najbardziej oddalonych, w podziale na poszczególne lata, zgodnie z metodyką określoną w pkt 8 załącznika XXVI do rozporządzenia (UE) 2021/1060.
(3) Na podstawie art. 9 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2021/1059, w oparciu o kwoty podane do wiadomości przez Komisję na podstawie ust. 3 tego artykułu, każde państwo członkowskie poinformowało Komisję, czy i jak wykorzystało możliwość przesunięcia środków przewidzianą w ust. 4 tego artykułu oraz o wynikającym z tego podziale przypadających mu środków między programy Interreg, w których uczestniczy to państwo członkowskie.
(4) Zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/1059 Komisja i zainteresowane państwa członkowskie określają wkład z EFRR na rzecz programów Interreg w zakresie zewnętrznej współpracy transgranicznej, które mają być wspierane również z puli środków Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej III przeznaczonych na współpracę trans- graniczną ("IPA III - współpraca transgraniczna") lub z puli środków Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej "Globalny wymiar Europy" przeznaczonych na współpracę transgraniczną dla obszaru geograficznego w ramach polityki sąsiedztwa ("ISWMR - współpraca transgraniczna").
(5) Zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/1059 Komisja określa również wykaz kwot przesuniętych na podstawie art. 9 ust. 4 tego rozporządzenia w podziale na państwa członkowskie.
(6) Należy zatem sporządzić wykaz programów Interreg i wskazać całkowitą kwotę łącznego wsparcia z EFRR oraz, w stosownych przypadkach, łączną kwotę wsparcia z każdego unijnego instrumentu finansowania zewnętrznego dla każdego programu, a także wykaz kwot przesuniętych na podstawie art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2021/1059, w podziale na państwa członkowskie,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2022 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Elisa FERREIRA |
|
Członek Komisji |