Dyrektywa 2022/543 w sprawie zmiany dyrektyw 2008/118/WE oraz (UE) 2020/262 w odniesieniu do sklepów wolnocłowych znajdujących się we francuskim terminalu Eurotunelu

DYREKTYWA RADY (UE) 2022/543
z dnia 5 kwietnia 2022 r.
w sprawie zmiany dyrektyw 2008/118/WE oraz (UE) 2020/262 w odniesieniu do sklepów wolnocłowych znajdujących się we francuskim terminalu Eurotunelu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 113,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego 1 ,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 2 ,

stanowiąc zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 14 ust. 1 dyrektywy Rady 2008/118/WE 3  zezwala państwom członkowskim na zwolnienie z podatku akcyzowego wyrobów akcyzowych dostarczanych w sklepach wolnocłowych znajdujących się w unijnych portach lotniczych i portach morskich w celu sprzedaży podróżnym udającym się na terytorium trzecie.

(2) Stałe połączenie przez kanał La Manche jest dwutorowym kolejowym połączeniem przez tunel pod kanałem La Manche między Coquelles (Pas-de-Calais, Francja) a Folkestone (Kent, Zjednoczone Królestwo). Po każdej ze stron znajdują się powiązany tunel serwisowy oraz terminale do kontroli wjazdu do tuneli i wyjazdu z tuneli. Ze względu na tę infrastrukturję ma ono cechy połączenia morskiego pomiędzy Francją a Zjednoczonym Królestwem z kontrolami granicznymi na obu terminalach wjazdowych. Połączenie morskie, jak i stałe połączenie przez kanał La Manche umożliwiają przebycie kanału La Manche na takich samych warunkach.

(3) Francuski terminal stałego połączenia przez kanał La Manche w Coquelles należy zatem uznać za równoważny portowi morskiemu na potrzeby art. 14 dyrektywy 2008/118/WE.

(4) Ze względu na wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii, które doprowadziło do otwarcia sklepów wolnocłowych w portach Calais i Dunkierka oraz w brytyjskim terminalu stałego połączenia przez kanał La Manche w Folkestone, należy zezwolić na otwarcie sklepów wolnocłowych we francuskim terminalu stałego połączenia przez kanał La Manche w Coquelles.

(5) Ponieważ pasażerowie korzystający ze stałego połączenia przez kanał La Manche mogą opuścić je dopiero po dotarciu do miejsca docelowego, ryzyko nieprzestrzegania przepisów dotyczących podatku akcyzowego i zwolnień z podatków w przywozie - a w konsekwencji obciążenie organów celnych związane z kontrolą - będzie ograniczone. Aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania, unikaniu opodatkowania lub nadużyciom, Francja powinna wprowadzić jednak środki niezbędne do zapewnienia prawidłowego stosowania zwolnienia z podatku w sklepach wolnocłowych francuskiego terminalu stałego połączenia przez kanał La Manche w Coquelles.

(6) Ponieważ dyrektywa Rady (UE) 2020/262 4  uchyla i zastępuje dyrektywę 2008/118/WE ze skutkiem od dnia 13 lutego 2023 r., należy również zmienić odpowiedni przepis dyrektywy (UE) 2020/262.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywy 2008/118/WE i (UE) 2020/262,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Zmiany dyrektywy 2008/118/WE

W art. 14 dyrektywy 2008/118/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)
dodaje się ustęp w brzmieniu:

"1a. Zwolnienie przewidziane w ust. 1 ma również zastosowanie do wyrobów akcyzowych dostarczanych przez sklepy wolnocłowe znajdujące się we francuskim terminalu Eurotunelu w Coquelles pasażerom posiadającym dokumenty podróżne ważne na podróż do Zjednoczonego Królestwa przez stałe połączenie przez kanał La Manche.";

2)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Państwa członkowskie podejmują konieczne środki w celu zapewnienia stosowania zwolnień przewidzianych w ust. 1, 1a i 2 w taki sposób, aby zapobiec wszelkim możliwym przypadkom uchylania się od opodatkowania, unikania opodatkowania lub nadużyć.".

Artykuł  2

Zmiana w dyrektywie (UE) 2020/262

W art. 13 dyrektywy (UE) 2020/262 wprowadza się następujące zmiany:

1)
dodaje się ustęp w brzmieniu:

"1a. Zwolnienie przewidziane w ust. 1 ma również zastosowanie do wyrobów akcyzowych dostarczanych przez sklepy wolnocłowe znajdujące się we francuskim terminalu Eurotunelu w Coquelles pasażerom posiadającym dokumenty podróżne ważne na podróż do Zjednoczonego Królestwa przez stałe połączenie przez kanał La Manche.";

2)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Państwa członkowskie podejmują konieczne środki w celu zapewnienia stosowania zwolnień przewidzianych w ust. 1, 1a i 2 w taki sposób, aby zapobiec wszelkim możliwym przypadkom uchylania się od opodatkowania, unikania opodatkowania lub nadużyć.".

Artykuł  3

Transpozycja

1. 
W przypadku gdy państwo członkowskie decyduje się na zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 14 ust. 1 dyrektywy 2008/118/WE zgodnie z art. 1 niniejszej dyrektywy lub zwolnienia przewidzianego w art. 13 ust. 1 dyrektywy (UE) 2020/262 zgodnie z art. 2 niniejszej dyrektywy oraz przyjmuje przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do nadania skuteczności niniejszej dyrektywie, niezwłocznie informuje Komisję o środkach podjętych na podstawie niniejszej dyrektywy.
2. 
Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.
Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 5 kwietnia 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
B. LE MAIRE
1 Opinia z dnia 9 marca 2022 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Opina z dnia 23 lutego 2022 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
3 Dyrektywa Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylająca dyrektywę 92/12/EWG (Dz.U. L 9 z 14.1.2009, s. 12).
4 Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiająca ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 4).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024