a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 2 ustanowiono - na podstawie wstępnej oceny - wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2018 3 ustanowiono szczegółowe przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka, o której mowa w art. 42 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/2031 w odniesieniu do roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(3) Po przeprowadzeniu wstępnej oceny w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 uwzględniono 34 rodzaje i jeden gatunek roślin przeznaczonych do sadzenia pochodzących ze wszystkich państw trzecich jako rośliny wysokiego ryzyka - w tym rodzaje Juglans L., Nerium L. i Robinia L.
(4) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/2031, jeżeli na podstawie oceny ryzyka stwierdzono, że roślina, produkt roślinny lub inny przedmiot pochodzący z państwa trzeciego, grupy państw trzecich lub konkretnego obszaru zainteresowanego państwa trzeciego stwarza niedopuszczalny poziom zagrożenia agrofagiem, ale zagrożenie to można zmniejszyć do dopuszczalnego poziomu przez zastosowanie niektórych środków, Komisja ma usunąć tę roślinę, produkt roślinny lub inny przedmiot z wykazu określonego w załączniku do rozporządzenia wykonawczym (UE) 2018/2019 i dodać je do wykazu, o którym mowa w art. 41 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/2031.
(5) Wykaz ten określono w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/1213 4 .
(6) W dniu 9 sierpnia 2019 r. Turcja przedłożyła Komisji wniosek o wywóz do Unii dwuletnich szczepionych roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Juglans regia L., które mają odkryte korzenie, są pozbawione liści i mają maksymalną średnicę 2 cm u podstawy łodygi. Do wniosku dołączono odpowiednią dokumentację techniczną.
(7) W dniu 19 maja 2021 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Juglans regia L. pochodzących z Turcji 5 . Urząd wskazał Anoplophora chinensis, Euzophera semifuneralis, Garella musculana, Lasiodiplo- dia pseudotheobromae i Lopholeucaspis japonica jako agrofagi istotne dla tych roślin przeznaczonych do sadzenia, ocenił środki zmniejszające ryzyko opisane w dokumentacji w odniesieniu do tych agrofagów i oszacował prawdopodobieństwo, że rośliny te są wolne od tych agrofagów.
(8) W dniu 27 listopada 2019 r. Turcja przedłożyła Komisji wniosek o wywóz do Unii roślin w wieku od jednego do czterech lat przeznaczonych do sadzenia wraz z podłożem uprawowym gatunku Nerium oleander L. Do wniosku dołączono odpowiednią dokumentację techniczną.
(9) W dniu 25 marca 2021 r. Urząd przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Nerium oleander L. pochodzących z Turcji 6 . Urząd wskazał Phe- nacoccus solenopsis jako agrofaga istotnego dla tych roślin przeznaczonych do sadzenia, ocenił środki zmniejszające ryzyko opisane w dokumentacji dotyczącej tego agrofaga i oszacował prawdopodobieństwo, że rośliny te są wolne od tego agrofaga.
(10) W dniu 27 listopada 2019 r. Turcja przedłożyła Komisji wniosek o wywóz do Unii roślin w wieku od trzech do siedmiu lat z odkrytymi korzeniami przeznaczonych do sadzenia i roślin w podłożu uprawowym gatunku Robinia pseudoacacia L. Do wniosku dołączono odpowiednią dokumentację techniczną.
(11) W dniu 25 marca 2021 r. Urząd przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z roślinami gatunku Robinia pseudoacacia L. pochodzącymi z Turcji 7 . Urząd wskazał Anoplophora chinensis, Lopholeucapsis japonica i Pocha- Pochazia shantungensis jako agrofagi istotne dla tych roślin przeznaczonych do sadzenia, ocenił środki zmniejszające ryzyko opisane w dokumentacji w odniesieniu do tych agrofagów i oszacował prawdopodobieństwo, że rośliny te są wolne od tych agrofagów.
(12) Na podstawie tych opinii należy przyjąć środki niezbędne do ograniczenia zagrożenia tymi agrofagami jako fitosanitarne wymagania przywozowe, aby zmniejszyć do dopuszczalnego poziomu zagrożenie fitosanitarne związane z wprowadzaniem określonych roślin do Unii.
(13) W związku z tym z załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 należy usunąć następujące rośliny: rośliny gatunku Juglans regia L. przeznaczone do sadzenia pochodzące z Turcji, w wieku do dwóch lat, z odkrytymi korzeniami, wolne od liści i o maksymalnej średnicy 2 cm u podstawy łodygi, rośliny gatunku Nerium oleander L. przeznaczone do sadzenia pochodzące z Turcji, w wieku do czterech lat, oraz rośliny gatunku Robinia pseudoacacia L. przeznaczone do sadzenia pochodzące z Turcji, w wieku do siedmiu lat i o maksymalnej średnicy 25 cm. Te rośliny przeznaczone do sadzenia należy dodać do załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213, a w stosownych przypadkach należy w nim określić niezbędne fitosanitarne środki przywozowe.
(14) Biorąc pod uwagę wątpliwości wskazane w tej dokumentacji przez Urząd, samo zastosowanie środków zaproponowanych przez Turcję w dokumentacji nie jest w stanie ograniczyć do dopuszczalnego poziomu ryzyka związanego z wprowadzeniem określonych roślin do Unii. Aby ograniczyć ryzyko fitosanitarne do takiego poziomu, należy - oprócz środków już zaproponowanych przez Turcję w dokumentacji - wprowadzić wymóg, aby rośliny te były uprawiane w miejscach produkcji wolnych od agrofagów.
(15) Anoplophora chinensis i Lopholeucaspis japonica są wymienione jako agrofagi kwarantannowe dla Unii w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2072 8 . Euzophera semifuneralis, Garella musculana, Lasiodiplodia pseudotheobromae, Phenacoccus solenopsis i Pochazia shantungensis nie są jeszcze ujęte w tym wykazie, ale mogą spełniać warunki włączenia po przeprowadzeniu pełnej oceny ryzyka.
(16) Zgodnie z art. 42 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2016/2031 ocena ryzyka zostanie przeprowadzona w rozsądnym terminie. Biorąc jednak pod uwagę popyt na przywóz, do czasu zakończenia oceny ryzyka niezbędne i odpowiednie są tymczasowe środki fitosanitarne dotyczące Euzophera semifuneralis, Garella musculana, Lasiodiplodia pseudotheobromae, Phenacoccus solenopsis i Pochazia shantungensis.
(17) W celu wypełnienia zobowiązań wynikających z porozumienia WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych 9 przywóz tych towarów do Unii powinien rozpocząć się w jak najkrótszym terminie. W związku z tym niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(18) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: