a także mając na uwadze, co następuje:(1) 13 listopada 2017 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2017/2074 1 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Wenezueli.
(2) 12 listopada 2020 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2020/1700 2 , w której przedłużyła do 14 listopada 2021 r. obowiązujące środki ograniczające wraz ze wszystkimi wpisami do wykazu.
(3) 7 grudnia 2020 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwany dalej "Wysokim Przedstawicielem") wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym z ubolewaniem stwierdzono, że wybory do Zgromadzenia Narodowego, które odbyły się 6 grudnia 2020 r. w Wenezueli, zostały zorganizowane bez narodowej zgody co do warunków wyborczych i nie spełniały minimalnych międzynarodowych norm w zakresie wiarygodnych wyborów ani nie zmobilizowały Wenezuelczyków do stawienia się przy urnach. W oświadczeniu podkreślono też, że brak poszanowania pluralizmu politycznego oraz wykluczenie i prześladowanie przywódców opozycji uniemożliwiają Unii uznanie tego procesu wyborczego za wiarygodny, pluralistyczny ani przejrzysty, a jego wyników za stanowiące odzwierciedlenie woli Wenezuelczyków.
(4) 6 stycznia 2021 r. Wysoki Przedstawiciel wydał drugie oświadczenie w imieniu Unii dotyczące wenezuelskich wyborów do Zgromadzenia Narodowego; w oświadczeniu podkreślono, że Unia ubolewa nad tym, iż wyłonione w niedemokratycznych wyborach Zgromadzenie Narodowe rozpoczęło 5 stycznia 2021 r. swoją kadencję. Wskazano też, że ostatnimi wyborami, podczas których Wenezuelczycy mieli możliwość swobodnego głosowania, były wybory do Zgromadzenia Narodowego w 2015 r. W oświadczeniu wspomniano także, że Unia jest gotowa do przyjęcia dodatkowych, ukierunkowanych środków.
(5) 25 stycznia 2021 r. Rada przyjęła konkluzje w sprawie Wenezueli, w których oświadczyła, że Unia głęboko ubolewa nad tym, że wybory parlamentarne z 6 grudnia 2020 r. okazały się straconą okazją dla demokracji - przeprowadzono je bez narodowej zgody co do warunków wyborczych; nie spełniły też międzynarodowych norm procesu demokratycznego. Ponadto Rada podkreśliła, że należy przestrzegać praw człowieka. Rada stwierdziła również, że nie może być wyjścia z kryzysu politycznego w Wenezueli, jeżeli jej obywatele obawiają się aresztowania i prześladowań, także swoich rodzin, za korzystanie ze swoich podstawowych praw i wolności.
(6) W konkluzjach Rady z 25 stycznia 2021 r. zasygnalizowano, że w związku z pogarszającą się sytuacją w zakresie praw człowieka, praworządności i demokracji w Wenezueli Unia jest gotowa przyjąć dodatkowe ukierunkowane środki ograniczające wobec tych, którzy podważają demokrację lub praworządność oraz odpowiadają za poważne naruszenia praw człowieka. Środki te zostały skonstruowane w taki sposób, by nie wyrządzić szkody społeczeństwu Wenezueli i aby można je było znieść.
(7) W związku z powyższym i z uwagi na utrzymującą się poważną sytuację w Wenezueli należy umieścić 19 osób w wykazie osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi, znajdującego się w załączniku I do decyzji (WPZiB) 2017/2074.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do decyzji (WPZiB) 2017/2074,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: