Rozporządzenie wykonawcze 2021/2266 ustanawiające przepisy dotyczące stosowania dyrektywy Rady 92/83/EWG w zakresie certyfikacji i samocertyfikacji niezależnych, małych producentów napojów alkoholowych do celów podatku akcyzowego

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/2266
z dnia 17 grudnia 2021 r.
ustanawiające przepisy dotyczące stosowania dyrektywy Rady 92/83/EWG w zakresie certyfikacji i samocertyfikacji niezależnych, małych producentów napojów alkoholowych do celów podatku akcyzowego

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych 1 , w szczególności jej art. 23a ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 92/83/EWG określono warunki, które mają zapewnić ustanowienie i funkcjonowanie rynku wewnętrznego w dziedzinie opodatkowania alkoholu.

(2) Dyrektywa Rady (UE) 2020/1151 2 , zmieniająca dyrektywę 92/83/EWG, rozszerzyła możliwość stosowania przez państwa członkowskie stawek obniżonych podatku akcyzowego - które były dostępne wyłącznie w przypadku piwa i alkoholu etylowego produkowanych w niewielkich ilościach przez niezależnych, małych producentów - w celu uwzględnienia innych napojów alkoholowych produkowanych w niewielkich ilościach przez niezależnych, małych producentów. Zgodnie z art. 23a ust. 1 dyrektywy 92/83/EWG państwa członkowskie, na wniosek, wydają niezależnym, małym producentom mającym siedzibę na ich terytorium roczny certyfikat potwierdzający ich łączną roczną produkcję oraz spełnianie przez nich kryteriów określonych w dyrektywie 92/83/EWG ("certyfikat"). Aby ułatwić uznawanie we wszystkich państwach członkowskich statusu producentów jako niezależnych, małych producentów, należy stosować wspólny wzór certyfikatu.

(3) Pożądane jest, aby certyfikacji niezależnych, małych producentów dokonywało państwo członkowskie, na którego terytorium dany producent ma swoją siedzibę. W celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych należy zezwolić na samocertyfikację przez niezależnego, małego producenta, pod warunkiem że państwa członkowskie wprowadziły odpowiednie środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania, unikaniu opodatkowania lub nadużyciom.

(4) W dokumencie administracyjnym do celów przemieszczania wyrobów na podstawie rozdziału IV lub V dyrektywy Rady 2008/118/WE 3 , zgodnie z wymogami zawartymi w art. 23a ust. 1 dyrektywy 92/83/EWG, należy umieścić odniesienie do certyfikatu wydawanego niezależnym, małym producentom, aby ułatwić uznawanie statusu niezależnych, małych producentów.

(5) W celu uściślenia, jakie dowody należy stosować w przypadku samocertyfikacji przez niezależnych, małych producentów, konieczne jest wskazanie informacji, które należy zawrzeć w dokumencie administracyjnym i uproszczonym dokumencie towarzyszącym do celów przemieszczania wyrobów na podstawie rozdziału IV lub V dyrektywy 2008/118/WE.

(6) Rozpoczęcie stosowania niniejszego rozporządzenia należy odroczyć do dnia 1 stycznia 2022 r., aby zbiegało się z rozpoczęciem stosowania środków krajowych przyjętych w celu transpozycji dyrektywy (UE) 2020/1151.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Podatku Akcyzowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Certyfikat niezależnego, małego producenta

Wzór certyfikatu niezależnych, małych producentów, o którym mowa w art. 23a ust. 1 dyrektywy 92/83/EWG ("certyfikat"), określony jest w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2  4  

Odniesienie do certyfikatu w dokumentach administracyjnych do celów przemieszczania wyrobów akcyzowych

Na potrzeby odniesienia do certyfikatu w dokumentach administracyjnych, o których mowa w art. 20, 26, 36 i 38 dyrektywy Rady (UE) 2020/262 5 , jak określono w tabeli 1 w załączniku I do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/1636 6 , należy zamieścić następujące informacje:

a) 7
 w polu 17v: "Opisany wyrób został wytworzony przez", a następnie jedno z następujących wyrażeń, stosownie do przypadku:
a)
"certyfikowany niezależny, mały browar",
b)
"certyfikowanego niezależnego, małego producenta wina",
c)
"certyfikowanego niezależnego, małego producenta napojów przefermentowanych, niebędących winem ani piwem",
d)
"certyfikowanego niezależnego, małego producenta produktów pośrednich",
e)
"certyfikowaną niezależną, małą gorzelnię",
b)
w polu 18e: rodzaj dokumentu dla certyfikatu;
c)
w polu 18f: numer seryjny certyfikatu.
Artykuł  3  8

 (uchylony).

Artykuł  4  9  

Samocertyfikacja przez niezależnych, małych producentów

Gdy niezależni, mali producenci wchodzą w zakres definicji zawartych w art. 4 ust. 2, art. 9a ust. 2, art. 13a ust. 4, art. 18a ust. 3 lub art. 22 ust. 2 dyrektywy 92/83/EWG, a państwa członkowskie zezwalają niezależnym, małym producentom mającym siedzibę na ich terytorium na samocertyfikację, status producentów oraz ich roczna produkcja są wykazywane w dokumencie administracyjnym zgodnie z art. 5 niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  5  10  

Wymogi w zakresie wypełniania dokumentów administracyjnych w przypadku samocertyfikacji do celów przemieszczania wyrobów akcyzowych

1.  11
 W dokumentach administracyjnych, o których mowa w art. 20, 26, 36 i 38 dyrektywy (UE) 2020/262, status niezależnych, małych producentów wykazuje się w polu 17v, jak określono w tabeli 1 w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636, w następujący sposób: "Niniejszym zaświadcza się, że opisany wyrób został wytworzony przez", a następnie jedno z następujących wyrażeń, stosownie do przypadku:
a)
"niezależny, mały browar",
b)
"niezależnego, małego producenta wina",
c)
"niezależnego, małego producenta napojów przefermentowanych, niebędących winem ani piwem",
d)
"niezależnego, małego producenta produktów pośrednich",
e)
"niezależną, małą gorzelnię".
2.  12
 Jeżeli wysyłający napoje alkoholowe nie jest samocertyfikowanym niezależnym, małym producentem, w polu 17v należy wykazać również numer w systemie wymiany danych dotyczących akcyzy, o którym mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia Rady (UE) nr 389/2012 13  ("numer SEED"), lub numer podatku od towarów i usług ("numer VAT") producenta.

Numer SEED to numer zezwolenia związanego z akcyzą nadany przez właściwe organy, o którym mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 389/2012. Numer VAT, o którym mowa w art. 214 dyrektywy Rady 2006/112/WE 14 , podaje się wyłącznie w przypadku, gdy niezależny, mały producent nie posiada numeru SEED.

3. 
Wielkość rocznej produkcji napojów alkoholowych małego, niezależnego producenta jest wykazywana w polu 17n dokumentu administracyjnego określonego w tabeli 1 w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. Wielkość podaje się w hektolitrach, z wyjątkiem alkoholu etylowego, w przypadku którego jest ona określana w hektolitrach czystego alkoholu.
Artykuł  6  15

 (uchylony).

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 17 grudnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK 16  

UNIA EUROPEJSKA

CERTYFIKAT DO CELÓW PODATKU AKCYZOWEGO WYDAWANY NIEZALEŻNYM, MAŁYM PRODUCENTOM NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

(Dyrektywa Rady 92/83/EWG - art. 23a)

Numer seryjny:

1. OKREŚLENIE NIEZALEŻNEGO, MAŁEGO PRODUCENTA

Nazwa/imię i nazwisko

Ulica i numer

Kod pocztowy, miejscowość

Państwo członkowskie siedziby

Numer SEED/numer VAT

2. Określenie napojów alkoholowych, w odniesieniu do których wystąpiono o certyfikat do celów podatku akcyzowego
Rodzaj napojów alkoholowych Opis Łączna roczna produkcja
3. OKREŚLENIE WŁAŚCIWEGO ORGANU

Nazwa

Numer referencyjny urzędu (w stosownych przypadkach)

Adres

Numer telefonu

E-mail

4. POŚWIADCZENIE PRZEZ WŁAŚCIWY ORGAN

Niżej podpisany organ krajowy poświadcza:

- wskazaną w polu 2 łączną roczną produkcję niezależnego, małego producenta wymienionego w polu 1,

- spełnienie przez niezależnego, małego producenta wymienionego w polu 1 kryteriów określonych, odpowiednio, w art. 4 ust. 2, art. 9a ust. 2, art. 13a ust. 4, art. 18a ust. 3 i art. 22 ust. 2 dyrektywy 92/83/EWG.

Imię, nazwisko i stanowisko podpisującego

Miejscowość, data Stempel (w stosownych Podpis

przypadkach)

Objaśnienia

1. Niniejszy certyfikat służy jako dokument potwierdzający zastosowanie stawki obniżonej podatku akcyzowego w odniesieniu do napojów alkoholowych wytworzonych przez niezależnych, małych producentów, jak określono w art. 23a dyrektywy 92/83/EWG. Dla każdego niezależnego, małego producenta wystawiany jest raz w roku jeden certyfikat dotyczący wszystkich rodzajów wytwarzanych napojów alkoholowych.

2. Wzór służący do wystawiania certyfikatu ma wymiary 210 x 297 mm. W przypadku drukowania wzoru należy użyć białego papieru niezawierającego masy ściernej.

3. Certyfikat musi być wypełniony czytelnie oraz w sposób uniemożliwiający usunięcie zapisów. Nie zezwala się na wymazywanie ani nadpisywanie. Certyfikat wypełnia się w języku uznawanym przez państwo członkowskie, na którego terytorium ma siedzibę niezależny, mały producent. Przez pojęcie "uznawany język" rozumie się jeden z języków urzędowo używanych w państwie członkowskim niezależnego, małego producenta lub jakikolwiek inny język urzędowy Unii, co do którego to państwo członkowskie oświadczyło, iż jest on dopuszczalny do tego celu.

4. Jeżeli certyfikat jest sporządzony w języku innym niż język uznawany przez państwo członkowskie przeznaczenia, na żądanie organów tego państwa członkowskiego odbiorca przedkładający certyfikat ma obowiązek dołączyć jego tłumaczenie. Państwo członkowskie może, według własnego uznania, zwolnić z obowiązku dołączania tłumaczenia.

5. Numer seryjny składa się z 14 znaków. Na początku znajduje się dwucyfrowa liczba oznaczająca rok wydania certyfikatu, po której następuje identyfikator państwa członkowskiego w postaci dwuliterowego kodu kraju wydającego, zgodnie z pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636; a dalej niepowtarzalny identyfikator w postaci 10-znakowego krajowego numeru alfanumerycznego nadanego przez państwo członkowskie, na którego terytorium ma siedzibę niezależny, mały producent. Przykład takiego numeru seryjnego: 22ES01ABCD234E.

6. W polu 1 certyfikatu podaje się odpowiednie dane niezbędne do określenia tożsamości niezależnego, małego producenta, w tym jego numer SEED. Numer VAT podaje się wyłącznie w przypadku, gdy niezależny, mały producent nie posiada numeru SEED.

7. W polu 2 certyfikatu właściwy organ podaje łączną roczną produkcję napojów alkoholowych niezależnego, małego producenta, w odniesieniu do których wystąpiono o wydanie certyfikatu, biorąc pod uwagę, co następuje:

a) rodzaj napoju alkoholowego określa się zgodnie z następującym wykazem określonym w dyrektywie 92/83/EWG:

(i) piwo;

(ii) wino;

(iii) napoje przefermentowane, niebędące winem ani piwem;

(iv) produkty pośrednie;

(v) alkohol etylowy;

b) można zawrzeć opis produktu. Gdy podaje się opis produktów pośrednich i innych napojów przefermentowanych, opis ten powinien być zgodny z art. 13a ust. 2 i 3 oraz art. 18a ust. 2 dyrektywy 92/83/EWG,

c) ilość napoju alkoholowego wyraża się w hektolitrach, z wyjątkiem alkoholu etylowego, w przypadku którego wskazuje się hektolitry czystego alkoholu.

8. W polu 3 certyfikatu podaje się odpowiednie dane niezbędne do określenia właściwego organu, w tym, w stosownych przypadkach, numer referencyjny urzędu celnego określony w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636.

9. Właściwe organy mogą zwolnić z obowiązku ostemplowania wydanego certyfikatu, jeżeli jego autentyczność potwierdzono za pomocą innych środków, takich jak podpis elektroniczny.

1 Dz.U. L 316 z 31.10.1992, s. 21.
2 Dyrektywa Rady (UE) 2020/1151 z dnia 29 lipca 2020 r. zmieniająca dyrektywę 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (Dz.U. L 256 z 5.8.2020, s. 1).
3 Dyrektywa Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylająca dyrektywę 92/12/EWG (Dz.U. L 9 z 14.1.2009, s. 12).
4 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2023/157 z dnia 23 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.22.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lutego 2023 r.
5 Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiająca ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (przekształcenie) (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 4).
6 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1636 z dnia 5 lipca 2022 r. uzupełniające dyrektywę Rady (UE) 2020/262 przez określenie struktury i treści dokumentów wymienianych w kontekście przemieszczania wyrobów akcyzowych oraz określenie progu utraty wynikającej z właściwości wyrobów (Dz.U. L 247 z 23.9.2022, s. 2).
7 Art. 2 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2024/355 z dnia 23 stycznia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.355) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lutego 2024 r.
8 Art. 3 uchylony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2023/157 z dnia 23 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.22.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lutego 2023 r.
9 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2024/355 z dnia 23 stycznia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.355) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lutego 2024 r.
10 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2023/157 z dnia 23 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.22.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lutego 2023 r.
11 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia nr 2024/355 z dnia 23 stycznia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.355) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lutego 2024 r.
12 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia nr 2024/355 z dnia 23 stycznia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.355) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lutego 2024 r.
13 Rozporządzenie Rady (UE) nr 389/2012 z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 2073/2004 (Dz.U. L 121 z 8.5.2012, s. 1).
14 Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1).
15 Art. 6 uchylony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2023/157 z dnia 23 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.22.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lutego 2023 r.
16 Załącznik zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2024/355 z dnia 23 stycznia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.355) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lutego 2024 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.455.26

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/2266 ustanawiające przepisy dotyczące stosowania dyrektywy Rady 92/83/EWG w zakresie certyfikacji i samocertyfikacji niezależnych, małych producentów napojów alkoholowych do celów podatku akcyzowego
Data aktu: 17/12/2021
Data ogłoszenia: 20/12/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2022, 09/01/2022