Decyzja 2021/2241 w sprawie składu i mandatu Komitetu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji (ERAC)

DECYZJA RADY (UE) 2021/2241
z dnia 13 grudnia 2021 r.
w sprawie składu i mandatu Komitetu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji (ERAC)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 179 ust. 1 i art. 240 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rezolucją Rady z dnia 14 stycznia 1974 r. 1  ustanowiony został Komitet Badań Naukowo-Technicznych (Crest). Rezolucja ta została zastąpiona rezolucją Rady z dnia 28 września 1995 r. 2 , która następnie została zmieniona i uzupełniona, najpierw przez rezolucję Rady z dnia 28 maja 2010 r. 3 , która zmieniła nazwę Crest na "Komitet Europejskiej Przestrzeni Badawczej", a następnie rezolucją Rady z dnia 30 maja 2013 r. 4 , która zmieniła tę nazwę na "Komitet Europejski Przestrzeni Badawczej i Innowacji" (ERAC), oraz następnie konkluzjami Rady z dnia 1 grudnia 2015 r. w sprawie przeglądu struktury doradczej europejskiej przestrzeni badawczej (EPB).

(2) W dniu 1 grudnia 2020 r. Rada przyjęła konkluzje w sprawie nowej europejskiej przestrzeni badawczej ("nowa EPB"), w których zdefiniowała ją jako zorientowany na naukowców, oparty na wartościach, doskonałości, a także nastawiony na rezultaty obszar, w którym wspiera się naukowców, wiedzę i technologię oraz pozwala na ich swobodny przepływ.

(3) W dniu 26 listopada 2021 r. Rada przyjęła konkluzje w sprawie przyszłego zarządzania nową EPB, w których podkreśliła, że nowa EPB i jej priorytety wymagają kompleksowej restrukturyzacji obecnego zarządzania EPB, oraz potwierdziła, że ERAC jest wspólnym komitetem doradczym wysokiego szczebla ds. polityki strategicznej, który na wczesnym etapie doradza Radzie, Komisji i państwom członkowskim w kwestiach strategicznych dotyczących polityki w zakresie badań naukowych i innowacji.

(4) Rada zgodziła się na dokonanie zmiany w zakresie mandatu ERAC w celu odzwierciedlenia sposobu zarządzania nową EPB oraz na ograniczenie członkostwa w ERAC do przedstawicieli z państw członkowskich i z Komisji reprezentujących wysoki szczebel wykonawczy odpowiedzialny za politykę w zakresie badań naukowych i innowacji. Ponadto Rada dostrzegła wartość dodaną pełnienia roli współprzewodniczących ERAC przez takich przedstawicieli państw członkowskich i Komisji.

(5) Mandat ERAC powinien zatem zostać zmieniony,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym przyjmuje się zmieniony mandat Komitetu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji.
2. 
Zmieniony tekst mandatu zamieszczono w załączniku.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 grudnia 2021 r.
W imieniu Rady
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Mandat Komitetu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji (ERAC)

ZADANIA KOMITETU
Artykuł  1
1. 
Komitet Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji (zwany dalej "Komitetem") jest wspólnym komitetem doradczym wysokiego szczebla ds. polityki strategicznej, który na wczesnym etapie doradza Radzie, Komisji i państwom członkowskim w kwestiach strategicznych dotyczących polityki w zakresie badań naukowych i innowacji.
2. 
Zadania Komitetu obejmują:
a)
doradztwo w sprawie strategicznych kierunków polityki i przyszłych tendencji, które wymagają udoskonalenia polityki unijnej i krajowej, w tym polityki regionalnej, w zakresie badań naukowych i innowacji, również obecnego i następnego unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji oraz innych odpowiednich inicjatyw Unii opierających się na badaniach naukowych i innowacjach;
b)
inicjowanie aktualizacji programu polityki w zakresie europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) poprzez zapewnienie wczesnego doradztwa strategicznego opartego również na analizie postępów poczynionych w bieżących działaniach w ramach EPB;
c)
analiza i doradztwo w zakresie nowych potrzeb polityki spełniających kryteria programu polityki w zakresie EPB - przez cały okres jego wdrażania;
d)
interakcja ze strukturami zarządzania i koordynacji na podobnym poziomie w innych istotnych obszarach polityki, takich jak szkolnictwo wyższe i przemysł.
Artykuł  2

Komitet doradza oraz przedstawia opinie i sprawozdania na wniosek Rady lub Komisji, lub z własnej inicjatywy.

SKŁAD

Artykuł  3
1. 
Członkami Komitetu są państwa członkowskie i Komisja (zwanymi dalej "członkami").
2. 
Każdy członek wyznacza do Komitetu nie więcej niż dwóch przedstawicieli, którzy reprezentują wysoki szczebel wykonawczy odpowiedzialny za politykę w zakresie badań naukowych i innowacji.
3. 
Członek, który nie może uczestniczyć w posiedzeniu Komitetu, może wyznaczyć na to posiedzenie zastępcę lub przekazać swoje funkcje innemu członkowi. Współprzewodniczący i sekretariat Komitetu zostają o tym poinformowani na piśmie przed posiedzeniem.

WSPÓŁPRZEWODNICZĄCY I SEKRETARIAT

Artykuł  4
1. 
Komitetowi współprzewodniczą przedstawiciel państwa członkowskiego i przedstawiciel Komisji.
2. 
Komitet wybiera, większością głosów swoich członków, współprzewodniczącego spośród przedstawicieli państw członkowskich. Kadencja takiego współprzewodniczącego wynosi trzy lata, z możliwością jednokrotnego przedłużenia.
3. 
Państwo członkowskie, którego przedstawiciel jest wyznaczony na współprzewodniczącego Komitetu, i Komisja mają po jednym dodatkowym przedstawicielu w Komitecie na okres kadencji współprzewodniczących.
4. 
Współprzewodniczący nie mają prawa głosu.
Artykuł  5

Jeżeli jeden ze współprzewodniczących nie może wykonywać swoich obowiązków jako współprzewodniczący, wyznacza zastępcę w porozumieniu z drugim współprzewodniczącym.

Artykuł  6

Sekretariat Generalny Rady zapewnia Komitetowi usługi z zakresu prowadzenia sekretariatu.

TRYB POSTĘPOWANIA

Artykuł  7

Jeżeli wymagane jest głosowanie, opinie i sprawozdania przyjmowane są zwykłą większością głosów członków. Każdy członek ma jeden głos. Komitet informuje o poglądach mniejszości lub głosach odrębnych przedstawionych w toku dyskusji.

Artykuł  8

Podczas posiedzeń Komitetu głos mogą zabierać jedynie jego członkowie. Jednakże w wyjątkowych okolicznościach współprzewodniczący mogą postanowić inaczej.

Artykuł  9

Przedstawiciele państw stowarzyszonych z programem ramowym Unii w zakresie badań naukowych i innowacji, jak również przedstawiciele odpowiednich państw trzecich, eksperci zewnętrzni i zainteresowane strony mogą być, stosownie do konkretnych punktów porządku obrad, zapraszani na odpowiednie posiedzenia Komitetu, zgodnie z regulaminem wewnętrznym Rady.

Artykuł  10

Komitet może, w należycie uzasadnionych przypadkach, powierzać konkretne zadania tymczasowym grupom zadaniowym powoływanym ad-hoc.

Artykuł  11
1. 
Komitet zbiera się dwa razy w roku. Jeżeli sytuacja tego wymaga, współprzewodniczący zwołują również nadzwyczajne posiedzenie Komitetu.
2. 
Posiedzenia Komitetu odbywają się zwykle w Brukseli, ale mogą być również organizowane w państwie sprawującym rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej zgodnie z regulaminem wewnętrznym Rady.
Artykuł  12
1. 
Komitet powołuje Radę Sterującą. W skład Rady Sterującej wchodzą współprzewodniczący ERAC oraz po jednym przedstawicielu każdego z państw członkowskich tworzących urzędującą grupę trzech następujących po sobie prezydencji i każdego z państw członkowskich tworzących kolejną grupę trzech następujących po sobie prezydencji Rady Unii Europejskiej.
2. 
Rada Sterująca wybiera i przygotowuje tematy do dyskusji strategicznych prowadzonych na forum Komitetu, w razie potrzeby korzystając z pomocy działających w Komitecie grup zadaniowych powoływanych ad-hoc.
Artykuł  13

Komisja regularnie informuje Komitet o pracach prowadzonych na Forum EPB.

Artykuł  14

Komitet przyjmuje swoje uzgodnienia proceduralne zgodnie z regulaminem wewnętrznym Rady.

1 Rezolucja Rady z dnia 14 stycznia 1974 r. w sprawie koordynacji krajowych polityk i określenia projektów będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty w dziedzinie nauki i technologii (Dz.U. C 7 z 29.1.1974, s. 2).
2 Rezolucja Rady z dnia 28 września 1995 r. w sprawie Crest (Dz.U. C 264 z 11.10.1995, s. 4).
3 Rezolucja Rady z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie zmian w zarządzaniu europejską przestrzenią badawczą (EPB) - zob. dok. 10255/10 na http://register.consilium.europa.eu.
4 Rezolucja Rady z dnia 30 maja 2013 r. w sprawie prac doradczych na rzecz europejskiej przestrzeni badawczej - zob. dok. 10331/13 na http://register.consilium.europa.eu.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.450.143

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/2241 w sprawie składu i mandatu Komitetu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji (ERAC)
Data aktu: 13/12/2021
Data ogłoszenia: 16/12/2021
Data wejścia w życie: 13/12/2021