ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2021/1430
z dnia 31 maja 2021 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/956 przez określenie danych, które mają być zgłaszane przez państwa członkowskie do celów weryfikacji emisji CO2 i zużycia paliwa przez nowe pojazdy ciężkie
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/956 z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie monitorowania i sprawozdawczości w odniesieniu do emisji CO2 z nowych pojazdów ciężkich i zużycia paliwa przez takie pojazdy 1 , w szczególności jego art. 7 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 595/2009 2 ustanowiono przepisy dotyczące zgodności eksploatacyjnej pojazdów i silników, trwałości urządzeń ograniczających emisję zanieczyszczeń, układów OBD pojazdów, pomiaru zużycia paliwa i emisji CO2.
(2) Zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/956 Komisja monitoruje - w przypadku gdy są one dostępne - wyniki badań w warunkach drogowych przeprowadzonych w ramach rozporządzenia (WE) nr 595/2009, w celu weryfikacji emisji CO2 i zużycia paliwa przez nowe pojazdy ciężkie.
(3) Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/2400 3 uzupełnia ramy prawne dotyczące homologacji typu pojazdów silnikowych i silników w odniesieniu do emisji oraz informacji dotyczących naprawy i obsługi technicznej pojazdów ustanowione rozporządzeniem Komisji (UE) nr 582/2011 4 . W szczególności w rozporządzeniu (UE) 2017/2400 określono zasady wydawania licencji na użytkowanie narzędzia symulacyjnego w celu określenia emisji CO2 i zużycia paliwa przez nowe pojazdy, które mają być sprzedawane, rejestrowane lub dopuszczone do ruchu w Unii oraz zasad obsługi narzędzia symulacyjnego i zgłaszania ustalonych w ten sposób wartości poziomu emisji CO2 i zużycia paliwa.
(4) Kompleksowe zrozumienie badań w warunkach drogowych w celu weryfikacji emisji CO2 i zużycia paliwa przez nowe pojazdy ciężkie wymaga analizy sprawozdań z badań.
(5) W przypadku negatywnego wyniku procedury badania weryfikacyjnego w warunkach drogowych potrzebne są dalsze informacje na temat przyczyn tego negatywnego wyniku, działań następczych podjętych w związku z nim oraz wyników dochodzenia w celu ustalenia przyczyny tego negatywnego wyniku.
(6) Niezbędne są również informacje na temat tego, w jaki sposób różne sprawozdania z badań są powiązane z tą samą rodziną pojazdów, której dotyczy dochodzenie.
(7) Aby umożliwić Komisji terminowe otrzymywanie danych niezbędnych do monitorowania wyników badań w warunkach drogowych zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/956 oraz do przygotowania sprawozdania rocznego zgodnie z art. 10 tego rozporządzenia, należy określić termin, w którym właściwe organy państw członkowskich powinny przekazywać te dane,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: