Decyzja 2021/8 upoważniająca Komisję do głosowania za podwyższeniem kapitału statutowego Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2021/8
z dnia 23 grudnia 2020 r.
upoważniająca Komisję do głosowania za podwyższeniem kapitału statutowego Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 173 ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

po konsultacji z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 5 ust. 2 Statutu Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (zwanego dalej "Funduszem") przewiduje, że kapitał statutowy Funduszu może zostać podwyższony decyzją Walnego Zgromadzenia Funduszu (zwanego dalej "Walnym Zgromadzeniem"), stanowiącego większością 85 % oddanych głosów.

(2) Biorąc pod uwagę przewidywane skutki kryzysu wywołanego przez COVID-19, a także w celu zapewnienia wkładu Unii i Funduszu w jego pokonywanie za pośrednictwem wdrożenia proponowanego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Program InvestEU stanowiącego część wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 oraz dalszego rozwoju roli Funduszu w zarządzaniu programami krajowymi i regionalnymi, konieczne jest natychmiastowe podwyższenie kapitału statutowego Funduszu o 2 870 000 000 EUR.

(3) Zarząd Funduszu (zwany dalej "Zarządem") zdecydował o wystąpieniu podczas Walnego Zgromadzenia z wnioskiem o zatwierdzenie podwyższenia kapitału statutowego Funduszu o 2 870 000 000 EUR poprzez emisję 2 870 nowych udziałów oraz zatwierdzenie uzgodnień, w tym uzgodnień w kwestii płatności, dotyczących takiego podwyższenia kapitału. W przypadku zatwierdzenia podwyższenia kapitału wartość nominalna każdego nowego udziału wyniesie 1 000 000 EUR, zaś każdy objęty udział zostanie wpłacony do wysokości 20 % wartości nominalnej. Walne Zgromadzenie miałoby możliwość zażądać spłaty pozostałych 80 % na warunkach określonych w art. 7 ust. 3 Statutu Funduszu. Wszystkie udziały, zarówno istniejące jak i te nowo wyemitowane, będą miały taką samą wartość i związane będą z nimi równe prawa pod każdym względem.

(4) Zarząd zaproponował, aby nowo zatwierdzone udziały były dostępne do objęcia w jednym okresie obejmowania udziałów rozpoczynającym się bezpośrednio po zatwierdzeniu podwyższenia kapitału przez Walne Zgromadzenie i kończącym się w dniu 30 września 2021 r. Unia będzie mogła uczestniczyć w objęciu udziałów na warunkach określonych w decyzji Walnego Zgromadzenia po wejściu w życie aktu prawnego zatwierdzającego uczestnictwo Unii w podwyższeniu kapitału.

(5) Aby jak najszybciej umożliwić przedstawicielowi Unii głosowanie w sprawie podwyższenia kapitału podczas Walnego Zgromadzenia, za odpowiednie uznaje się przewidzenie możliwości odstąpienia od ośmiotygodniowego terminu i dziesięciodniowego terminu, o których mowa w art. 4 Protokołu nr 1 w sprawie roli parlamentów narodowych w Unii Europejskiej, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej, Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. Z tej samej przyczyny niniejsza decyzja powinna wejść w życie następnego dnia po jej opublikowaniu,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Upoważnia się Komisję do głosowania w imieniu Unii podczas Walnego Zgromadzenia Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego za proponowanym podwyższeniem kapitału statutowego Funduszu o 2 870 000 000 EUR.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 grudnia 2020 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
Przewodniczący M. ROTH
D.M. SASSOLI Przewodniczący
1 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 15 grudnia 2020 r. dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 22 grudnia 2020 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024