Decyzja 2021/1072 w sprawie tymczasowego odstępstwa od decyzji 2013/471/UE w sprawie przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i ich zastępcom w związku z utrudnieniami w podróżowaniu spowodowanymi przez pandemię COVID-19 w Unii

DECYZJA RADY (UE) 2021/1072
z dnia 28 czerwca 2021 r.
w sprawie tymczasowego odstępstwa od decyzji 2013/471/UE w sprawie przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Europejskiego Komitetu Ekonomiczno- Społecznego i ich zastępcom w związku z utrudnieniami w podróżowaniu spowodowanymi przez pandemię COVID-19 w Unii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 301 akapit trzeci, a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 nadzwyczajne środki mające na celu zapobieganie i ograniczanie rozprzestrzeniania się pandemii podjęte przez państwa członkowskie, takie jak kwarantanna, wdrożenie pracy zdalnej, a także ograniczenia i zakazy w zakresie przemieszczania się i podróżowania uniemożliwiają lub bardzo utrudniają członkom Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (zwanego dalej "Komitetem") i ich zastępcom (zwanym dalej łącznie "beneficjentami") podróżowanie w celu fizycznego udziału w posiedzeniach.

(2) W związku z tymi wyjątkowymi okolicznościami i aby zagwarantować, że działania Komitetu będą mogły odbywać się w sposób właściwy i zrównoważony przez cały czas, by zapewnić ciągłość instytucjonalną, należy tymczasowo odstąpić od stosowania art. 2, 3 i 4 decyzji Rady 2013/471/UE 1  w odniesieniu do wypłaty beneficjentom diet dziennych i zwrotu kosztów podróży. Odstępstwo to powinno mieć zastosowanie wyłącznie w okresie spowodowanych pandemią COVID-19 w Unii ciągłych utrudnień w podróżowaniu lub ograniczeń sanitarnych w odniesieniu do posiedzeń fizycznych.

(3) Faktyczne koszty administracyjne poniesione przez beneficjenta, który uczestniczy w posiedzeniu zdalnie za pośrednictwem środków elektronicznych, są niższe niż stawka diety dziennej obowiązująca obecnie w przypadku fizycznego udziału w posiedzeniu, przy czym czas spędzony na posiedzeniu przez beneficjenta pozostaje taki sam. Dlatego właściwe jest, by odpowiednio dostosować wysokość diety dziennej wypłacanej beneficjentom, którzy uczestniczą w posiedzeniach zdalnie za pośrednictwem środków elektronicznych.

(4) W stosownych przypadkach Komitet powinien ustanowić szczegółowe zasady przyznawania diety dziennej za obecność zdalną. W zasadach tych należy w szczególności określić przypadki, w których utrudnienia w podróżowaniu spowodowane pandemią COVID-19 lub powiązane środki ograniczające uniemożliwiają organizację posiedzeń lub fizyczny w nich udział.

(5) Komitet powinien przedkładać Radzie regularne sprawozdania ze stosowania niniejszej decyzji, aby umożliwić Radzie ocenę wpływu tej decyzji i tego, czy nadal zachodzą warunki uzasadniające odstępstwo. Na podstawie tych sprawozdań Rada powinna rozważyć przyjęcie stosownych środków, w szczególności w ramach przyszłego kompleksowego przeglądu decyzji 2013/471/UE, które miałyby zostać podjęte przed końcem obecnej kadencji Komitetu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Na zasadzie odstępstwa od art. 2, 3 i 4 decyzji 2013/471/UE, w przypadkach gdy środki ograniczające związane z COVID-19 uniemożliwiają organizację posiedzenia lub fizyczny w nim udział, beneficjentom uczestniczącym w posiedzeniu zdalnie za pośrednictwem środków elektronicznych przysługuje jedynie dieta dzienna w wysokości 145 EUR.

Artykuł  2

Komitet przyjmuje szczegółowe przepisy wykonawcze do art. 1 do dnia 2 września 2021 r.

Artykuł  3

Do dnia 2 stycznia 2022 r. i następnie co 6 miesięcy Komitet przedkłada Radzie sprawozdanie z oceny stosowania niniejszej decyzji, a w szczególności jej wpływu na budżet, jak również na temat dalszego istnienia utrudnień w podróżowaniu związanych z COVID-19 lub powiązanych środków ograniczających, które uniemożliwiają organizację posiedzeń lub fizyczny w nich udział.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 28 czerwca 2021 r.
W imieniu Rady
M. do C. ANTUNES
Przewodniczący
1 Decyzja Rady 2013/471/UE z dnia 23 września 2013 r. w sprawie przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i ich zastępcom (Dz.U. L 253 z 25.9.2013, s. 22).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.230.30

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/1072 w sprawie tymczasowego odstępstwa od decyzji 2013/471/UE w sprawie przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i ich zastępcom w związku z utrudnieniami w podróżowaniu spowodowanymi przez pandemię COVID-19 w Unii
Data aktu: 28/06/2021
Data ogłoszenia: 30/06/2021
Data wejścia w życie: 01/07/2021