a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 wniosek o rejestrację nazwy "Slovenska potica" jako gwarantowanej tradycyjnej specjalności (GTS), złożony przez Słowenię, został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 .
(2) W dniu 29 czerwca 2020 r. Komisja otrzymała od Austrii zawiadomienie o sprzeciwie oraz powiązane z nim uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie. W dniu 3 lipca 2020 r. Komisja przekazała Słowenii zawiadomienie o sprzeciwie oraz uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie przesłane przez Austrię.
(3) Komisja rozpatrzyła sprzeciw przesłany przez Austrię i uznała go za dopuszczalny. W sprzeciwie stwierdzono, że w Austrii nazwa "Potize"/"Putize" jest nadal używana w odniesieniu do podobnych produktów wytwarzanych w Austrii, a używanie nazwy jest zgodne z prawem i uznawane od pokoleń. Ponadto argumentuje się, że produkcja "Potize"/"Putize" ma istotne znaczenie gospodarcze w Austrii, w szczególności dla przedsiębiorstw wytwarzających "Potize"/"Putize" z siedzibą w południowej Austrii. Austria uważa zatem, że wniosek o zastrzeżenie nazwy wyłącznie dla produktów o tej nazwie produkowanych w Słowenii (zgodnie z tradycją słoweńską) musi zostać odrzucony. W każdym razie Austria uważa, że należy zapewnić, aby możliwe pozostały produkcja i stosowanie nazwy "Potize" lub "Putize" tradycyjnie używanej w Austrii od wielu lat w odniesieniu do produktów wytwarzanych zgodnie z tradycją austriacką. Podsumowując, w sprzeciwie stwierdzono, że nazwa proponowana do rejestracji jest zgodna z prawem, szeroko znana i ma duże znaczenie gospodarcze w przypadku podobnych produktów rolnych lub środków spożywczych zgodnie z art. 21 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.
(4) Pismem z dnia 28 lipca 2020 r. Komisja wezwała zainteresowane strony do podjęcia odpowiednich konsultacji w celu osiągnięcia porozumienia zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi.
(5) Słowenia i Austria osiągnęły porozumienie, które zostało zgłoszone Komisji w dniu 5 października 2020 r., czyli w wymaganym terminie.
(6) Słowenia i Austria uzgodniły, że użycie terminów "Potize" i "Putize" nie stanowi nadużycia, naśladowania ani przywołania nazwy "Slovenska potica" jako gwarantowanej tradycyjnej specjalności (GTS).
(7) Ponadto państwa te zgodziły się, że nazwy "Slovenska potica" z jednej strony oraz nazwy "Potize" i "Putize" z drugiej strony są zgodne z prawem. Słowenia potwierdziła, że rejestracja nazwy "Slovenska potica" jako gwarantowanej tradycyjnej specjalności (GTS) nie narusza prawa austriackich producentów do używania określeń "Potize" i "Putize". Producenci austriaccy nie mogą jednak używać żadnych elementów opakowania odnoszących się do Słowenii, np. flag, kolorów itp.
(8) Z porozumienia można wywnioskować, że Słowenia uznała prawo austriackich producentów do dalszego używania nazw "Potize" i "Putize", a zatem nie ma zamiaru chronić terminu "potica", który stanowi część nazwy złożonej "Slovenska potica", w odniesieniu do której wnosi się o ochronę. W związku z tym nazwa "Slovenska potica" powinna być chroniona jako całość, natomiast termin "Potica" powinien być nadal stosowany w odniesieniu do produktów, które nie są zgodne ze specyfikacją produktu "Slovenska potica" na terytorium Unii, pod warunkiem że przestrzegane są zasady i przepisy mające zastosowanie w jej porządku prawnym.
(9) Porozumienie między Słowenią a Austrią nie wymaga zmiany specyfikacji produktu opublikowanej zgodnie z art. 50 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.
(10) W związku z tym nazwa "Slovenska potica" powinna zostać zarejestrowana w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS),
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: