Decyzja 2021/542 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/472 w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI)

DECYZJA RADY (WPZiB) 2021/542
z dnia 26 marca 2021 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/472 w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 42 ust. 4 i art. 43 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 31 marca 2020 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2020/472 1 , którą ustanowiona została operacja wojskowa Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI).

(2) W kontekście strategicznego przeglądu operacji Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa uzgodnił, że operacja EUNAV- FOR MED IRINI powinna zostać przedłużona do dnia 31 marca 2023 r.

(3) Należy doprecyzować ustalenia dotyczące unieszkodliwiania broni i materiałów powiązanych przejętych podczas wprowadzania w życie embarga ONZ na broń wobec Libii, w tym przechowywania, niszczenia lub przekazywania przejętych przedmiotów państwu członkowskiemu lub stronie trzeciej, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 2292 (2016).

(4) Zgodnie z art. 5 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w opracowaniu oraz wprowadzaniu w życie decyzji i działań Unii, które mają wpływ na kwestie obronne. W związku z tym Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji, nie jest nią związana, nie stosuje jej ani nie współfinansuje niniejszej operacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji (WPZiB) 2020/472 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 2 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Mając na uwadze wyjątkowe wymogi operacyjne, oraz na zaproszenie państwa członkowskiego, EUNAVFOR MED IRINI może przekierowywać statki do portów tego państwa członkowskiego oraz dokonywać unieszkodliwiania broni i materiałów powiązanych przejętych zgodnie z ust. 3, w tym poprzez ich przechowywanie, niszczenie lub przekazanie państwu trzeciemu lub stronie trzeciej. Porty, do których można przekierowywać statki wskazuje się w planie operacji.

Komitet Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju podejmuje decyzję, na wniosek dowódcy operacji UE, w sprawie ostatecznego miejsca przeznaczenia przejętej broni i materiałów powiązanych, w tym ich przechowywania, niszczenia lub przekazania w obrębie terytorium Unii. Natomiast w sprawie przekazania przejętych przedmiotów poza terytorium Unii, zgodnie z rezolucją RB ONZ nr 2292 (2016), decyzję podejmuje, na wniosek dowódcy operacji UE, Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (KPiB), o ile państwo członkowskie nie zwróci się o przekazanie sprawy Radzie. Takie przekazywanie przejętych przedmiotów poza terytorium Unii odbywa się z poszanowaniem zasad określonych we wspólnym stanowisku Rady 2008/944/WPZiB * oraz zgodnie z mającymi zastosowanie krajowymi przepisami i procedurami dotyczącymi kontroli wywozu broni; przekazywanie to podlega warunkom i zabezpieczeniom ustanowionym przez odpowiednio KPiB i Radę, z uwzględnieniem procedur określonych w decyzji Rady (WPZiB) 2021/509 * , w szczególności metodologii ustalania ryzyka i zabezpieczeń; nie dotyczy ono sprzętu wojskowego lub platform wojskowych o śmiercionośnej sile.

Państwo członkowskie pomagające EUNAVFOR MED IRINI w unieszkodliwianiu przejętej broni i materiałów powiązanych zobowiązuje się do możliwie najszybszego zakończenia procedur wymaganych do unieszkodliwienia przejętych przedmiotów, w ramach jego prawa krajowego i krajowych procedur. EUNAVFOR MED IRINI przekazuje temu państwu członkowskiemu zaświadczenie o unieszkodliwieniu.

Koszty przechowywania i unieszkodliwienia broni i materiałów powiązanych przejętych przez EUNAVFOR MED IRINI na jej obszarze prowadzenia operacji, w tym koszty dotyczące niezbędnych usług portowych, ponosi Europejski Instrument na rzecz Pokoju. Europejski Instrument na rzecz Pokoju pokrywa także koszty wszelkich zobowiązań finansowych wynikających z przekierowania statku lub z dalszych działań związanych z transportem, przechowywaniem i unieszkodliwianiem przejętych przedmiotów, z wyjątkiem przypadków rażącego zaniedbania lub umyślnego naruszenia przepisów przez państwo członkowskie pomagające w unieszkodliwianiu lub przez podmioty działające w jego imieniu. Każde pokwitowanie na rzecz państwa członkowskiego dotyczące unieszkodliwienia przejętej broni i materiałów powiązanych przekazuje się do Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, z należytym uwzględnieniem odpowiednich krajowych procedur administracyjnych lub sądowych obowiązujących w tym państwie członkowskim.

EUNAVFOR MED IRINI, reprezentowana przez dowódcę operacji UE, może zawrzeć z odpowiednimi organami państwa członkowskiego, które pomaga w przekierowywaniu statku lub w unieszkodliwianiu przejętej broni i materiałów powiązanych, porozumienie administracyjne służące realizacji niniejszego ustępu.

Niniejsze ustęp stosuje się do toczących się postępowań w sprawie przejmowania i unieszkodliwiania.

2)
w art. 13 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"3. W okresie od dnia 1 kwietnia 2021 r. do dnia 31 marca 2023 r. kwota odniesienia dla wspólnych kosztów EUNAVFOR MED IRINI wynosi 16 900 000 EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 46 ust. 2 decyzji (WPZiB) 2021/509, wynosi 10 % w środkach na zobowiązania i 10 % w środkach na płatności.";

3)
art. 15 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. EUNAVFOR MED IRINI zakończy się w dniu 31 marca 2023 r.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 marca 2021 r.
W imieniu Rady
A.P. ZACARIAS
Przewodniczący
1 Decyzja Rady (WPZiB) 2020/472 z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI) (Dz.U. L 101 z 1.4.2020, s. 4).
* Wspólne stanowisko Rady 2008/944/WPZiB z dnia 8 grudnia 2008 r. określające wspólne zasady kontroli wywozu technologii wojskowych i sprzętu wojskowego (Dz.U. L 335 z 13.12.2008, s. 99).
**) Decyzja Rady (WPZiB) 2021/509 z dnia 22 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz uchylenia decyzji (WPZiB) 2015/528 (Dz.U. L 102 z 24.3.2021, s. 14).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.108.57

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/542 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/472 w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI)
Data aktu: 26/03/2021
Data ogłoszenia: 29/03/2021
Data wejścia w życie: 26/03/2021