a także mając na uwadze, co następuje:(1) W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 ustanowiono unijny wykaz dodatków do żywności dopuszczonych do stosowania w żywności oraz warunki ich stosowania.
(2) Wykaz ten może być aktualizowany z inicjatywy Komisji albo na podstawie wniosku, zgodnie z jednolitą procedurą, o której mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1331/2008 2 .
(3) Zgodnie z załącznikiem II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 hemiceluloza sojowa (E 426) jest obecnie dopuszczona do stosowania jako dodatek do żywności w wielu różnych rodzajach żywności na maksymalnych poziomach wynoszących od 1 500 do 30 000 mg/kg.
(4) W dniu 16 sierpnia 2017 r. złożono wniosek o rozszerzenie zastosowania hemicelulozy sojowej (E 426) jako stabilizatora w fermentowanych przetworach mlecznych z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi i napojach z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi. Następnie wniosek ten udostępniono państwom członkowskim na podstawie art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008.
(5) Hemiceluloza sojowa (E 426) stosowana jako stabilizator w fermentowanych przetworach mlecznych z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi i napojach z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi zapobiega aglomeracji i strącaniu białek oraz rozdzielaniu faz w środowisku kwaśnym.
(6) Zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008 Komisja powinna zasięgnąć opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urzędu") w celu uaktualnienia unijnego wykazu dodatków do żywności określonego w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008, z wyjątkiem przypadków gdy dana aktualizacja nie ma wpływu na zdrowie człowieka.
(7) W dniu 14 marca 2017 r. Urząd opublikował opinię naukową, w której ponownie oceniono bezpieczeństwo hemicelulozy sojowej (E 426) jako dodatku do żywności 3 . Urząd stwierdził, że jest bardzo mało prawdopodobne, by istniały obawy w zakresie bezpieczeństwa w przypadku obecnego stosowania hemicelulozy sojowej (E 426) jako dodatku do żywności oraz że nie ma potrzeby ustalania liczbowej wartości dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI). Taki wniosek jest formułowany w przypadku substancji wzbudzających bardzo niewielkie obawy w zakresie bezpieczeństwa i tylko w przypadku, gdy istnieją wiarygodne informacje dotyczące zarówno narażenia, jak i toksyczności oraz istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia efektów szkodliwych u ludzi przy dawkach, które nie powodują dysproporcji pod względem wartości odżywczych u zwierząt 4 .
(8) W części C załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 zdefiniowano wszystkie grupy dodatków. Ogólnie w grupie I w części C wymieniono dodatki do żywności, z wyjątkiem barwników i substancji słodzących, w odniesieniu do których nie ma potrzeby ustalania liczbowej wartości dopuszczalnego dziennego spożycia i których stosowanie jest dozwolone w wielu rodzajach żywności zgodnie z zasadą quantum satis zdefiniowaną w art. 3 ust. 2 lit. h) tego rozporządzenia.
(9) Wyniki oceny bezpieczeństwa hemicelulozy sojowej (E 426) umożliwiają jej włączenie do grupy I w części C załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008. Ponieważ zgodnie z częścią E załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 stosowanie dodatków z grupy I jest już dozwolone w fermentowanych przetworach mlecznych z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi i napojach z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi, włączenie hemicelulozy sojowej (E 426) do grupy I stanowiłoby realizację wniosku o rozszerzenie zastosowania. Włączenie hemicelulozy sojowej (E 426) do grupy I spowodowałoby również, że obecne wpisy dotyczące hemicelulozy sojowej (E 426) w części E załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 stałyby się zbędne, ponieważ stosowanie dodatków z grupy I jest dozwolone we wszystkich odnośnych kategoriach żywności - dlatego należy te wpisy usunąć. Podobnie, obecne odesłanie do maksymalnego poziomu hemicelulozy sojowej (E 426) w części wprowadzającej w odniesieniu do kategorii żywności 17 (Suplementy żywnościowe określone w dyrektywie 2002/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 5 ) w części E załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 powinno zostać skreślone, ponieważ w obrębie grupy I zezwolenie na stosowanie hemicelulozy sojowej (E 426) wydaje się zgodne z zasadą quantum satis.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008.
(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: